Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu vodorovná
Banská Bystrica

Pamätník venovaný odkazu Jána Langoša slávnostne odhalenýVytlačiť
 

V sobotu 15. júna 2013 sa Centrum nezávislej kultúry – Záhrada stalo dejiskom slávnostného podujatia, v rámci ktorého si množstvo osobností prišlo uctiť spomienku na slovenského politika a zakladateľa Ústavu pamäti národa, Jána Langoša. Podujatie s názvom „Odkrývanie odkrývania“ vo svojom hlavnom bode prinieslo odhalenie pamätníka venovanému odkazu Jána Langoša.
„Je pre mňa veľkou cťou stáť tu dnes medzi Vami a môcť odhaliť umelecké dielo, ktoré bude svedectvom a spomienkou života i práce Jána Langoša. Nech je symbolom vďaky za jeho nebojácnu a obdivuhodnú prácu. Nech nám pravidelne pripomína jeho životnú cestu a jeho najväčší dar nášmu národu - tak významnú pamäť.“ Aj týmito slovami sa prihovoril prítomným počas slávnostného aktu primátor mesta Peter Gogola. Pamätník, ktorý pripomína odkaz Jána Langoša odhalil primátor spoločne s jeho autorom a zhotoviteľom Matejom Rosmánym.
„Pamätník venovaný odkazu Jána Langoša predstavuje žulový stôl ukrývajúci známu hru „solitaire“. Žulové kocky taktiež skrývajú výrok, ktorý predstavuje prácu a pôsobenie Jána Langoša ako obhajcu demokracie a pamäti národa. Objekt je interaktívny a ponúka divákovi možnosť zložiť výrok postupným odkrývaním jednotlivých kociek, pričom pod každou z nich sa ukrýva jeden znak textu a neskôr aj iniciály Jána Langoša,“ predstavil svoje dielo Matej Rosmány.
Medzi množstvom zúčastnených hostí nechýbal súčasný predseda Ústavu pamäti národov Ondrej Krajňák, bývalý slovenský politik a sociológ Fedor Gál a vdova po zakladateľovi ÚPN, Gabriela Langošová.
Po slávnostnom akte nasledovala voľná diskusia venovaná spomienke Jána Langoša a kultúrne vystúpenia hudobných skupín Plastic people of the Universe Revival, Regale a interpreta Petra Janku, ktorý pri tejto príležitosti zložil pieseň na počesť odkazu Jána Langoša.
 

Pamätník venovaný odkazu Jána Langoša slávnostne odhalený


 
 

dnes je: 21.2.2019

meniny má: Eleonóra

Za obsah zodpovedá
webmaster

Pripomienky ohľadom obsahu prosím posielajte príslušným pracovníkom oddelení. Nájdete ich v sekcii Občan - Mestský úradEnglish version

116105021

TitulkaMestoObčanPodnikateľNávštevník
Úvodná stránka