Život v meste

Chov spoločenských zvierat

Ak je pes chovaný (držaný) na území mesta Banská Bystrica a nie je nahlásený do evidencie psov, ktorú vedie oddelenie daní a poplatkov, držiteľ psa sa dopúšťa priestupku, za ktorý mu môže byť uložená pokuta (v zmysle zákona č. 282/2002 Z.z. a VZN č. 3/2014).

Zaevidovaný musí byť každý pes, ktorý je držaný na území mesta viac ako 90 dní. Ak pes nie je nahlásený do evidencii psov, držiteľ psa sa dopúšťa priestupku, za ktorý mu môže byť uložená pokuta v zmysle zákona. Každú zmenu skutočnosti a údajov, ktoré sa zapisujú do evidencie je držiteľ psa povinný písomne nahlásiť do 30 dní od zmeny skutočnosti oddeleniu daní a poplatkov. Evidencia psov chovaných v meste Banská Bystrica.

Riešením problematiky chovu spoločenských zvierat sa Mesto Banská Bystrica začalo zaoberať v roku 2002 po schválení prvého zákona týkajúceho sa podmienok držania psov. Následne bolo MsZ v Banskej Bystrici schválené všeobecne záväzné nariadenie, ktorým sa stanovili niektoré podmienky držania psov na území mesta, ďalej povinnosti evidencie a vodenia psov, vymedzili sa miesta so zákazom voľného pohybu psov a zákazom vstupu so psom, riešila sa problematika znečisťovania verejných priestranstiev a stanovili sa podmienky kontroly a sankcií za porušenie tohto nariadenia.

Majitelia psov bývajúci v bytových domoch majú pri zaplatení ročnej dane za psa t.j. 36 € nárok na daný počet sáčkov na psie exkrementy. Schválený ročný počet sáčkov na psie exkrementy je 720 kusov.

Po upravení podmienok držania psov bolo potrebné upraviť aj systém zabezpečenia ochrany obyvateľov mesta pred nakazením sa zo zvierat na človeka prenosnými chorobami, ako aj pred obťažovaním a ohrozovaním obyvateľov túlavými a zabehnutými zvieratami na verejných priestranstvách formou odchytu týchto zvierat. Od roku 2006 Mesto Banská Bystrica zabezpečuje odchyt túlavých a zabehnutých spoločenských zvierat z verejných priestranstiev mesta Banská Bystrica. Odchytené zvieratá sú umiestňované v Karanténnej stanici pre spoločenské zvieratá mesta Banská Bystrica.

Karanténna stanica pre spoločenské zvieratá je zariadenie, ktoré slúži na držbu odchytených túlavých zvierat s neznámym zdravotným stavom najmenej do vykonania nutného ošetrenia a potrebných vyšetrení, testov a preventívnych opatrení potrebných na vylúčenie a predchádzanie choroby prenosnej na iné zviera alebo na človeka.

Počas doby umiestnenia zvieraťa v karanténnej stanici po ukončení doby karantény je zviera ponúknuté na adopciu prostredníctvom internetovej stránky www.kszv.sk, siete priateľov zvierat, prípadne prostredníctvom iných médií. Zviera je možné zveriť do starostlivosti so súhlasom veterinárneho lekára a po uhradení nákladov pri prevzatí zvieraťa.

Cena za zverenie zvieraťa do starostlivosti zahŕňa označenie zvieraťa mikročipom, preukaz zvieraťa, náklady za odchyt a prevoz do karanténnej stanice, krmivo, základné vyšetrenie veterinárnym lekárom, vakcináciu proti besnote, psinke a parvoviróze, vnútorné antiparazitiká. Po zaplatení poplatku obdrží majiteľ zvieraťa potvrdenie o prevzatí z karanténnej stanice, svojim podpisom potvrdí prevzatie a obdrží poučenie o povinnosti prihlásiť zviera do evidencie.

Zákon č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti

§ 19
Identifikácia a registrácia zvierat

(8) Označiť zviera transpondérom môže len súkromný veterinárny lekár; koňovité zviera môže označiť aj kvalifikovaná osoba101a) poverená ministerstvom. Požiadavky na kvalifikovanú osobu ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo podľa § 53 písm. g). Za trvalé označenie psa podľa odseku 9 je súkromný veterinárny lekár oprávnený požadovať úhradu najviac 10 eur, ktorú u psov narodených do 31. októbra 2019, vlastníkom ktorých je osoba v hmotnej núdzi alebo poberateľ minimálneho dôchodku, uhradí štát.
(9) Vlastník psa je povinný zabezpečiť trvalé označenie psa chovaného na území Slovenskej republiky transpondérom, ktorý spĺňa technické požiadavky podľa osobitného predpisu,102) pred prvou zmenou vlastníka psa, najneskôr však do 12 týždňov veku a uviesť identifikačné údaje psa a údaje o vlastníkovi psa v centrálnom registri spoločenských zvierat.
(10) Ak bola vlastníkovi psa uložená pokuta podľa § 48 ods. 1, uhradením pokuty prechádza povinnosť zabezpečiť trvalé označenie psa podľa odseku 9 na obec.
(11) Obec oznamuje vlastníkom psov spôsobom v obci obvyklým povinnosť zabezpečiť trvalé označenie psa podľa odseku 9.

Agendy

Prílohy na stiahnutie