Podujatia

Umelecká výpoveď scénografa Pavla Herchla I VÝSTAVA

herchl-portret

Vážení návštevníci,

Expozícia Múzeum – domov múz Literárneho a hudobného múzea bude z technických príčin do konca februára zatvorená. Radi Vás uvítame v ostatných expozíciách nášho múzea.

Z rovnakých dôvodov sa presúva otvorenie plánovanej výstavy Umelecká výpoveď scénografa Pavla Herchla  na 1. marca 2024.

Ďakujeme za pochopenie a veríme, že nám zachováte svoju priazeň.

 

Umelecká výpoveď scénografa Pavla Herchla

Od narodenia banskobystrického rodáka, významného scénografa Pavla Herchla (27. 3. 1924 – 2. 8. 1993) uplynulo 100 rokov. Výtvarný talent sa u neho prejavil už v detstve, ale na želanie rodičov vyštudoval Obchodnú akadémiu v Banskej Bystrici. Na základe konkurzu bol v roku 1948 prijatý do Beskydského divadla v Novom Jičíne ako maliar kulís. V roku 1952 získal svoje prvé angažmán ako scénograf v Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Po dvoch divadelných sezónach začal pôsobiť ako scénický výtvarník v Sliezskom divadle Zdenka Nejedlého v Opave, v ktorom získal ocenenie za scénickú výpravu drámy Jozefa Kajetána Tyla Paličova dcéra. V roku 1959 nastúpil do novovzniknutej Spevohry DJGT v Banskej Bystrici, pobočnej scény DJGT vo Zvolene, ktorá od roku 1993 samostatne pôsobí ako Štátna opera v Banskej Bystrici. Pavol Herchl tu pracoval tridsať rokov ako scénograf, neskôr aj ako šéf výpravy (1961 – 1965). Spolupracoval aj s inými slovenskými či zahraničnými profesionálnymi, ale aj ochotníckymi divadlami. Za scénické riešenie hry P. O. Hviezdoslava Herodes a Herodias bol 12. 8. 1956 ocenený na Jiráskovom Hronove. V roku 1950 a 1960 získal druhú cenu Divadelnej žatvy a 15. októbra 1984 mu bol ministrom kultúry Slovenskej socialistickej republiky udelený čestný titul Zaslúžilý pracovník kultúry za dlhoročnú svedomitú umeleckú prácu a kultúrno-spoločenskú angažovanosť.

V Literárnom a hudobnom múzeu uchovávame rozsiahlu kolekciu (526) scénografických prác, napr. výtvarné a technické  návrhy scén, výtvarné návrhy kostýmov či makety scén. Scénografické návrhy predstavujú začiatok jeho tvorby poznačený popisným realizmom s dôrazom na detail až po vynikajúce návrhy s citom pre výtvarnú skratku, jednoduchosť, štylizovanosť a symbolicky vyjadrený tvar.

Výstavu Umelecká výpoveď scénografa Pavla Herchla zo zbierok Literárneho a hudobného múzea si môžete pozrieť v termíne od 22. 1. 2024 do 29. 4. 2024  v priestoroch expozície Múzeum – domov múz. Vernisáž výstavy s komentovanou prehliadkou sa uskutoční 22. 1. 2024 o 16.00 h.

 

Kurátorka výstavy: Mgr. Mária Lásková

https://mestobbweb01storage.blob.core.windows.net/production/2024/01/herchl-portret.jpg

Informácie

Galéria