Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu vodorovná
Banská Bystrica

SLOVENKA2 prinesie do centra Banskej Bystrice nové funkcie a vráti ho späť ľuďomVytlačiť
 

Areál bývalej textilky ožije už koncom roka vďaka viacerým dočasným stavbám a prevádzkam určeným pre verejnosť

 

Banská Bystrica, 25. apríla 2018

Areál bývalého textilného závodu Slovenka je dôležité miesto v srdci Banskej Bystrice, ktorý už roky čaká na nové využitie. Územie v susedstve Strieborného námestia a historického centra, kde sú všetky dôležité mestské a kultúrne inštitúcie v pešom dosahu, je dnes viac dopravným uzlom než hlavným spoločenským priestorom mesta. A práve to chce zmeniť projekt, ktorý plánuje zrealizovať slovenská developerská a investičná spoločnosť ARKON. Dlhoročnú tradíciu územia bude pripomínať aj názov projektu – SLOVENKA2.

V auguste minulého roka získal areál bývalej textilnej továrne nový majiteľ, spoločnosť ARKON, ktorá stojí za niekoľkými úspešnými developerskými projektami v regióne. Na území niekdajšej Slovenky, na ploche viac ako 4 hektáre, plánuje investor v najbližších rokoch vytvoriť ucelenú mestskú štvrť s jednotným architektonickým dizajnom, v ktorej bude zastúpené bývanie a priestory na prácu, nákupy a voľný čas.

Plánované nové kultúrno-spoločenské centrum by sa malo stať miestom dôležitých udalostí v živote Banskobystričanov. Námestie bude previazané s aktívnym mestským parterom, ktorý poskytne vyvážený mix služieb a retailu. Banská Bystrica je „zeleným mestom“ a túto charakteristiku má podčiarknuť aj projekt SLOVENKA2.  Celú štvrť preto prepoja komunitné záhrady a vnútrobloky. Riečka Bystrica dostane vynovené nábrežie a opäť sa stane súčasťou života mesta.

 

SLOVENKA2 vznikne v úzkej súčinnosti s mestom Banská Bystrica

Keďže pri Slovenke ide o pomerne rozsiahle územie a mimoriadne vzácnu lokalitu, realizácia takéhoto projektu musí nutne prebiehať v úzkom partnerstve s mestom. „Areál bývalej Slovenky patrí k strašiakom širšieho centra nášho mesta už dlhé roky. Po tom, ako sa nerealizovali dva zámery predchádzajúcich vlastníkov, Banskobystričania  už ani neveria, že by tu mohlo vzniknúť miesto, kam by radi chodili,“ hovorí primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

Vedenie mesta v komunikácii s investorom dbá najmä na to, aby sa v projekte zohľadnili v čo najväčšej miere potreby obyvateľov Banskej Bystrice. Spoločne s investorom riešia odborné útvary mesta najmä dopravu, ale aj potrebné nové funkcie v území a verejné priestory.

Developer si toto územie podrobne zmapoval z hľadiska pohybu ľudí a dopravných tokov, a to, že ide o rušný dopravný uzol, potvrdili aj čísla: lokalitou Strieborného námestia prejde za týždeň viac ako 77 000 áut a vyše 2 200 autobusov, počet peších presahuje 41 000 ľudí. Pre mesto však nie je dobré, že tak dôležitý verejný priestor, akým je námestie, využijú ľudia iba na výstup a nástup, a dnes nemajú dôvod sa na ňom zdržať.

Z tohto dôvodu sme sa s investorom dohodli, že architektonicko-urbanistická štúdia bude riešiť aj Strieborné námestie, ktoré prepojí celú lokalitu s centrom mesta a zároveň vytvorí atraktívny vstup do historickej zóny. Som presvedčený, že vďaka odborníkom nám tu vznikne moderné námestie napĺňajúce požiadavky dnešnej doby a premení sa na miesto  mestského spoločenského diania,“ vysvetľuje Ján Nosko.

 

Výnimočná lokalita si zaslúži výnimočný projekt

„V Banskej Bystrici neexistuje podobná lokalita a priestor Slovenky je svojou polohou výnimočný. Aj preto tu chceme vytvoriť jedinečné prostredie, ktoré podporuje komunitný a rodinný spôsob života,“ približuje ideu projektu SLOVENKA2 generálny riaditeľ a zakladateľ ARKON, a.s. Andrej Konkoľ. 

Investor má záujem na kvalitnej realizácii svojej predstavy, preto urbanistickú štúdiu zveril do rúk architektonickým ateliérom COMPASS a CHYBIK+KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS, v ktorých portfóliu sú viaceré významné realizácie na Slovensku aj v zahraničí. 

Štúdia vychádza do veľkej miery z územného plánu mesta Banská Bystrica a je logickým riešením územia v tesnej blízkosti centra,“ vysvetľuje architekt Juraj Benetin z ateliéru Compass. „Sme presvedčení, že domov nie je ohraničený iba výmerou bytu, ale vytvára ho aj prostredie okolo. Preto chceme, aby komfort presahoval hranice bytu a siahal až do verejného a spoločenského priestoru mesta.

Všetky navrhované funkcie ako bývanie, administratíva, obchod či relax v spojení s podzemným parkovaním a oddychovými exteriérovými plochami sa plynulo a prirodzene prelínajú a zaplnia v súčasnosti prázdnu a nevyužitú plochu pozdĺž potoka Bystrica severne od Strieborného námestia.

 

Územie ožije už čoskoro vďaka dočasným stavbám

V týchto dňoch by na základe platného búracieho povolenia malo dôjsť k postupnému odstráneniu zvyšných skeletov troch objektov. Po dohode s mestom spoločnosť ARKON zabezpečí aj vyčistenie Strieborného námestia a opravu dopravného značenia. V pláne je vytvorenie 2 zastávok MHD, ktoré budú väčšie a komfortnejšie pre cestujúcich, a verejné parkovisko pre cca 100 vozidiel priamo v areáli.

Už dnes platný územný plán umožňuje začať na pozemku stavať, ale bude potrebná jeho aktualizácia smerom k lepšej funkčnosti územia. Ak všetky povoľovacie procesy prebehnú podľa plánu, začiatok realizácie prvej etapy celej zóny je plánované na rok 2019. Samotná výstavba by mala prebiehať po etapách, kompletné dokončenie projektu sa odhaduje na cca 10 rokov.

Keďže proces vzniku takejto štvrte bude trvať roky, investor má záujem, aby si Bystričania našli cestu do tejto lokality čo najskôr. Preto prišiel s návrhom umiestniť ešte do konca tohto roka v areáli dočasné stavby a vytvoriť tu viacero priestorov pre komunitný život, ale aj športovanie a služby.

Aj rozhodnutie o dočasných stavbách je vyjadrením nášho záväzku, že to s týmto územím myslíme vážne. Konkrétne by mal v území vzniknúť priestor pre kaviareň, cukráreň, predajné centrum s vyhliadkou na areál a športová plocha s tribúnou, ktorú bude v zime možné využiť na klzisko a po zvyšok roka ako ihrisko,“ hovorí A. Konkoľ. „O postupnom sprístupňovaní týchto priestorov budeme verejnosť informovať a veríme, že Slovenka sa aj vďaka tomu stane obľúbeným miestom v meste oveľa skôr, ako projekt dokončíme.“ 

 

 

O DEVELOPEROVI

Investičná spoločnosť ARKON, a.s. sa popri developmente zaoberá akvizíciami perspektívnych výrobných a energetických spoločností, ako aj podporou vývoja špičkových priemyselných technológií a startupov. Pri developerských projektoch sa sústreďuje najmä na región Banskobystrického kraja. Má za sebou viaceré úspešné realizácie, ako sú EMPORIA City Residence a Rezidencia HRON vo Zvolene a projekt obchodného centra GALÉRIA v Lučenci. Spoločnosť zamestnáva približne 450 ľudí a celková hodnota nami spravovaných aktív predstavuje 50 mil. eur.

 

Slovenka

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 
 


English version

114943861

TitulkaMestoObčanPodnikateľNávštevník
Úvodná stránka