Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Banská Bystrica

Stanovisko mesta k článku „Korčuliari v Banskej Bystrici varujú: Otvorenie dráhy pod Pamätníkom SNP môže skončiť fiaskom“Vytlačiť
 

Mesto Banská Bystrica sa ohradzuje voči štýlu tvorby príspevkov zverejňovaných na spravodajskom portáli Priekopnik.sk. Účelové, tendenčne písané články o projektoch mesta bez poznania podstaty, nie sú v súlade s etickým novinárskym kódexom. Portál Priekopnik.sk pri svojej práci zabúda na základné atribúty novinárskej práce, akými sú nestrannosť, vyváženosť, objektivita, pravdivosť, a najmä dôsledné overovanie faktov.  Písať o problematike bez znalosti základných faktov a bez možnosti vyjadrenia druhej strany je neetické. Na všetky vznesené pochybnosti uverejnené v článku „Korčuliari v Banskej Bystrici varujú: Otvorenie dráhy pod Pamätníkom SNP môže skončiť fiaskom“, existuje aj relevantná odpoveď.

 

Článok:

Dráha je príliš úzka a čo je horšie, nie je jednoliata, ale skladá sa z veľmi krátkych blokov, medzi ktorými je medzera. Skúsení kročuliari vedia, že na kolieskových korčuliach aj malý kamienok znamená veľký problém, no a nová dráha je prerušená každých pár metrov. Navyše dráha, ani obnovený chodník nemajú obrubníky, čo vidia mnohí ako ďalší problém.

 

Vysvetlenie: Vedenie mesta, zástupcovia odborných útvarov, ako aj samotný projektant, pristupovali k projektu korčuliarskej dráhy citlivo, keďže sa nachádza v blízkosti Pamätníka SNP. Pri realizácii projektu korčuliarskeho oválu bola použitá betónová konštrukcia, a nie asfaltová, hneď z niekoľkých dôvodov. Vzhľadom na to, že Pamätník SNP je zhotovený z betónu, z estetického hľadiska bolo najlepším riešením využitie práve tohto materiálu. Použitie asfaltu by z estetického hľadiska narúšalo celkový vzhľad parku a pri vyšších teplotách by dochádzalo k jeho prehrievaniu a tvoreniu koľají. Aj z hľadiska trvácnosti je použitie betónových materiálov výhodnejšie. Takáto betónová dráha má životnosť až tridsaťpäť rokov, čo je takmer trojnásobne viac ako v prípade asfaltu. Betónový typ konštrukcie je bežný aj pre korčuliarske dráhy a cyklotrasy v zahraničí. Projektant korčuliarskej dráhy kládol veľký dôraz najmä na bezpečnosť korčuliarov. Práve preto navrhol jemné zdrsnenie betónového oválu použitím metličkovej úpravy. V prípade vlhkého povrchu korčuliarskej dráhy má zabrániť šmyku. Je dôležité pripomenúť, že pri betónovej konštrukcii sa obrubníky nepoužívajú. Chodník vytvorený z dlažobných kociek vedúci popri korčuliarskej dráhe neslúži pre korčuliarov, ale pre chodcov. Je bezbariérovo upravený, od korčuliarskej dráhy oddelený dlažbou pre nevidiacich a je ohraničený obrubníkmi.

 

Článok:  

Medzera, ktorá na kolieskových korčuliach dokáže spôsobiť vážne zranenia a prinajmenšom spôsobí, že korčuľovanie nebude vôbec pohodlné.

 

Vysvetlenie: Každá betónová konštrukcia musí obsahovať dilatačné škáry, aby sa predišlo praskaniu betónu. Na betónovom korčuliarskom ovále sa nachádzajú v šírke 8 milimetrov vo vzdialenosti 4 metrov. Tieto „škáry“ sú ošetrené pružnou asfaltovou zálievkou.

 

Článok:

Momentálne je trať posiata tisíckami malých kamienkov, ktoré tam z hľadiska bezpečnosti nemajú čo robiť.

 

Vysvetlenie: Na korčuliarskej dráhe ešte nebolo vykonané finálne čistenie povrchu. Do otvorenia bude dráha vyčistená aj od malých kamienkov. 

 

Stanovisko mesta k článku


 
 

dnes je: 23.6.2018

meniny má: Sidónia

Dnes má službu:

Dr. MAX, Nám. Ľ. Štúra 32
Nám. Ľ. Štúra 32 (OD KAUFLAND),
974 01 Banská Bystrica

ďalšie dni

Sobota 23.6. - 24.6.
Dr. MAX, Nám. Ľ. Štúra 32
Nám. Ľ. Štúra 32 (OD KAUFLAND),
974 01 Banská Bystrica
Sobota 23.6. - 24.6.
Dr. Max, 29. augusta 63
29. augusta 63 (OD KAUFLAND),
Banská Bystrica
Sobota 30.6.
Dr. MAX, Nám. Ľ. Štúra 32
Nám. Ľ. Štúra 32 (OD KAUFLAND),
974 01 Banská Bystrica
Sobota 30.6.
Dr. Max, 29. augusta 63
29. augusta 63 (OD KAUFLAND),
Banská Bystrica

Za obsah zodpovedá
webmaster

Pripomienky ohľadom obsahu prosím posielajte príslušným pracovníkom oddelení. Nájdete ich v sekcii Občan - Mestský úradEnglish version

104272406

TitulkaMestoObčanPodnikateľNávštevník
Úvodná stránka