Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Banská Bystrica

Stanovisko mesta k článku „Korčuliari v Banskej Bystrici varujú: Otvorenie dráhy pod Pamätníkom SNP môže skončiť fiaskom“

Mesto Banská Bystrica sa ohradzuje voči štýlu tvorby príspevkov zverejňovaných na spravodajskom portáli Priekopnik.sk. Účelové, tendenčne písané články o projektoch mesta bez poznania podstaty, nie sú v súlade s etickým novinárskym kódexom. Portál Priekopnik.sk pri svojej práci zabúda na základné atribúty novinárskej práce, akými sú nestrannosť, vyváženosť, objektivita, pravdivosť, a najmä dôsledné overovanie faktov.  Písať o problematike bez znalosti základných faktov a bez možnosti vyjadrenia druhej strany je neetické. Na všetky vznesené pochybnosti uverejnené v článku „Korčuliari v Banskej Bystrici varujú: Otvorenie dráhy pod Pamätníkom SNP môže skončiť fiaskom“, existuje aj relevantná odpoveď.

 

Článok:

Dráha je príliš úzka a čo je horšie, nie je jednoliata, ale skladá sa z veľmi krátkych blokov, medzi ktorými je medzera. Skúsení kročuliari vedia, že na kolieskových korčuliach aj malý kamienok znamená veľký problém, no a nová dráha je prerušená každých pár metrov. Navyše dráha, ani obnovený chodník nemajú obrubníky, čo vidia mnohí ako ďalší problém.

 

Vysvetlenie: Vedenie mesta, zástupcovia odborných útvarov, ako aj samotný projektant, pristupovali k projektu korčuliarskej dráhy citlivo, keďže sa nachádza v blízkosti Pamätníka SNP. Pri realizácii projektu korčuliarskeho oválu bola použitá betónová konštrukcia, a nie asfaltová, hneď z niekoľkých dôvodov. Vzhľadom na to, že Pamätník SNP je zhotovený z betónu, z estetického hľadiska bolo najlepším riešením využitie práve tohto materiálu. Použitie asfaltu by z estetického hľadiska narúšalo celkový vzhľad parku a pri vyšších teplotách by dochádzalo k jeho prehrievaniu a tvoreniu koľají. Aj z hľadiska trvácnosti je použitie betónových materiálov výhodnejšie. Takáto betónová dráha má životnosť až tridsaťpäť rokov, čo je takmer trojnásobne viac ako v prípade asfaltu. Betónový typ konštrukcie je bežný aj pre korčuliarske dráhy a cyklotrasy v zahraničí. Projektant korčuliarskej dráhy kládol veľký dôraz najmä na bezpečnosť korčuliarov. Práve preto navrhol jemné zdrsnenie betónového oválu použitím metličkovej úpravy. V prípade vlhkého povrchu korčuliarskej dráhy má zabrániť šmyku. Je dôležité pripomenúť, že pri betónovej konštrukcii sa obrubníky nepoužívajú. Chodník vytvorený z dlažobných kociek vedúci popri korčuliarskej dráhe neslúži pre korčuliarov, ale pre chodcov. Je bezbariérovo upravený, od korčuliarskej dráhy oddelený dlažbou pre nevidiacich a je ohraničený obrubníkmi.

 

Článok:  

Medzera, ktorá na kolieskových korčuliach dokáže spôsobiť vážne zranenia a prinajmenšom spôsobí, že korčuľovanie nebude vôbec pohodlné.

 

Vysvetlenie: Každá betónová konštrukcia musí obsahovať dilatačné škáry, aby sa predišlo praskaniu betónu. Na betónovom korčuliarskom ovále sa nachádzajú v šírke 8 milimetrov vo vzdialenosti 4 metrov. Tieto „škáry“ sú ošetrené pružnou asfaltovou zálievkou.

 

Článok:

Momentálne je trať posiata tisíckami malých kamienkov, ktoré tam z hľadiska bezpečnosti nemajú čo robiť.

 

Vysvetlenie: Na korčuliarskej dráhe ešte nebolo vykonané finálne čistenie povrchu. Do otvorenia bude dráha vyčistená aj od malých kamienkov. 

 

Stanovisko mesta k článku


 
 

dnes je: 22.4.2018

meniny má: Slavomír

Dnes má službu:

Dr. MAX, Nám. Ľ. Štúra 32
Nám. Ľ. Štúra 32 (OD KAUFLAND),
974 01 Banská Bystrica

ďalšie dni

Sobota 28.4. - 29.4.
Dr. Max, 29. augusta 63
29. augusta 63 (OD KAUFLAND),
Banská Bystrica
Sobota 28.4. - 29.4.
Dr. MAX, Nám. Ľ. Štúra 32
Nám. Ľ. Štúra 32 (OD KAUFLAND),
974 01 Banská Bystrica

Za obsah zodpovedá
webmaster

Pripomienky ohľadom obsahu prosím posielajte príslušným pracovníkom oddelení. Nájdete ich v sekcii Občan - Mestský úradEnglish version

102795313

TitulkaMestoObčanPodnikateľNávštevník
Úvodná stránka