Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7
Banská Bystrica

Poslanci schválili rozpočet

Poslanci schválili rozpočetČulý stavebný ruch a rozvoj v rôznych oblastiach bude viditeľný v Banskej Bystrici aj v roku 2017. Významné sú investície do rekonštrukcie materských škôl, športových areálov základných škôl, do budovania parkovísk či obnovy miestnych komunikácií. Vyrovnaný rozpočet dnes jednomyseľne schválili banskobystrickí poslanci na 14. zasadnutí mestského zastupiteľstva.

 „Rád by som sa poďakoval všetkým zamestnancom mestského úradu a prednostovi, ktorí na príprave rozpočtu pracovali. Ďakujem aj poslancom mestského zastupiteľstva, ktorí posielali pripomienky na zapracovanie. Rozpočet na rok 2017 je v rámci rozvoja Banskej Bystrice ambiciózny, dáva priestor na nadobúdanie majetku a rekonštrukciu majetku mesta, počíta s čerpaním európskych štrukturálnych a  investičných fondov,“ hovorí primátor Ján Nosko.   

Na rekonštrukciu materských škôl plánuje mesto čerpať financie prioritne z európskych fondov vo výške 5 400 000 eur. Na opravu a údržbu školských zariadení je v mestskom rozpočte vyčlenený ďalší jeden milión eur.

„Ako Európske mesto športu počítame aj s investíciami do rekonštrukcie športovísk v areáloch základných škôl. Z nenávratných finančných prostriedkov by sa po dlhých rokoch mohli dočkať rekonštrukcie  aj mestské detské jasle i Stredisko sociálnych služieb na Uhlisku, v hodnote takmer 710 000 eur,“ objasňuje prednosta MsÚ Martin Adamec.

K mnohým investičným akciám bude v roku 2017 patriť aj vybudovanie nového mosta do mestskej časti Iliaš za takmer 1 600 000 eur. Výdavky na obnovu a stavebnú údržbu miestnych komunikácií vo výške 930 000 eur budú, o. i. spočívať v rozsiahlych opravách chodníkov na Fončorde, Tatranskej ulici, Kúpeľnej ulici i vo vnútrobloku Švermová. Ďalšie financie vo výške 1 200 000 eur sa použijú najmä na realizáciu cyklotrasy Podlavice,  projektovú dokumentáciu, ale aj budovanie parkovísk na Povstaleckej, Tulskej, Rudohorskej či Moskovskej ulici.

Nadobúdanie majetku vyvolalo medzi poslancami MsZ diskusiu. Týkala sa najmä úverového zaťaženia samosprávy vo výške 13 mil. eur, ktoré v sebe zahŕňa odkúpenie dopravnej časti autobusovej stanice, predpokladané odkúpenie Domu kultúry v kontexte čerpania prostriedkov určených na kultúrny a kreatívny priemysel, nákup kremačných pecí a pod.

 

Jakub Gajdošík, prvý zástupca primátora,  prítomným objasnil, v čom plánované úvery spočívajú: „Viac ako päť miliónov eur zo sumy 13 mil. sa týka projektov na rekonštrukciu materských škôl, pri realizácii ktorých sa chceme uchádzať o eurofondy. Ak vo výzvach uspejeme, budeme musieť v priebehu niekoľkých mesiacov tieto výdavky vykryť. Následne nám však budú spätne refundované. Aj odkúpenie dopravnej časti autobusovej stanice má svoju ekonomiku a splácanie úveru bude v budúcnosti z veľkej miery pokryté z výnosov autobusovej stanice. Nie je pravda, že v rámci rozpočtu schvaľujeme kúpu Domu kultúry. Teraz len vytvárame predpoklady na to, aby bolo možné v budúcnosti tému jeho odkúpenia otvoriť.“

 

(13.12.2016)


 
 

dnes je: 21.4.2018

meniny má: Ervín

Dnes má službu:

Dr. MAX, Nám. Ľ. Štúra 32
Nám. Ľ. Štúra 32 (OD KAUFLAND),
974 01 Banská Bystrica

ďalšie dni

Sobota 21.4. - 22.4.
Dr. MAX, Nám. Ľ. Štúra 32
Nám. Ľ. Štúra 32 (OD KAUFLAND),
974 01 Banská Bystrica
Sobota 21.4. - 22.4.
Dr. Max, 29. augusta 63
29. augusta 63 (OD KAUFLAND),
Banská Bystrica
Sobota 28.4. - 29.4.
Dr. Max, 29. augusta 63
29. augusta 63 (OD KAUFLAND),
Banská Bystrica
Sobota 28.4. - 29.4.
Dr. MAX, Nám. Ľ. Štúra 32
Nám. Ľ. Štúra 32 (OD KAUFLAND),
974 01 Banská Bystrica

Za obsah zodpovedá
webmaster

Pripomienky ohľadom obsahu prosím posielajte príslušným pracovníkom oddelení. Nájdete ich v sekcii Občan - Mestský úradEnglish version

102786963

TitulkaMestoObčanPodnikateľNávštevník
Úvodná stránka