Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu vodorovná
Banská Bystrica

Náučný chodník Serpentíny Urpín

Náučný chodník Serpentíny Urpín

 

 

Jesenný výlet na Urpín láka novými atrakciami

Banská Bystrica, 30. september 2014
Nový Náučný chodník Serpentíny Urpín plný atrakcií a interaktívnych prvkov dostal svoju konečnú tvár. Dnes ho prepílením dreva slávnostne otvoril primátor mesta Banská Bystrica Peter Gogola.

„Urobiť náučný chodník na Urpíne bol jeden zo spôsobov, ako mu opäť prinavrátiť život. Banská Bystrica sa môže pýšiť práve blízkosťou tohto vrchu od centra mesta a my sme chceli túto jedinečnú výhodu podčiarknuť a využiť v prospech našich obyvateľov ale aj návštevníkov mesta. Zároveň sme vytvorili veľmi dobrú príležitosť pre rozvíjanie vzťahu verejnosti k lesom,“ povedal primátor mesta Banská Bystrica Peter Gogola.

Trasa náučného chodníka je dlhá takmer štyri kilometre s prevýšením 190 metrov. Prechádza od východiskového bodu, železničnej stanice Banská Bystrica - mesto cez 13 zastávok až k bývalému skokanskému mostíku na Žltých pieskoch. Náučný chodník je ideálnym oddychovým miestom pre malých i veľkých, na svoje si prídu najmä rodiny s deťmi. Je zároveň vhodným miestom pre žiakov základných škôl na výučbu prírodovedy či na environmentálnu výchovu.

„Prechádzka Urpínom prináša množstvo zážitkov a zaujímavostí, ktoré sú príťažlivé predovšetkým vďaka svojmu interaktívnemu charakteru. Deti a dospelí sa tu pútavou a hravou formou dozvedia aké rastliny sa vyskytujú na Urpíne alebo ako sa pozorujú hviezdy. Naučia sa poznávať okolité dreviny, ako postaviť domček pre hmyz či vtáčiu búdku alebo ich možno zaujme, čo všetko robí lesník a čo oni sami môžu urobiť pre ochranu lesa,“ hovorí Tatiana Voskárová, vedúca oddelenia prípravy projektov na mestskom úrade.

Návštevníkov chodníka na infotabuliach symbolicky sprevádza maskot náučného chodníka - pavúk Stepníček. Druh pavúka Stepníka červeného sa totiž v minulosti nachádzal práve v tejto lokalite a patril medzi vzácne unikáty nášho regiónu. Začiatok trasy zdobí slávnostná lavička vyrezaná z kmeňa 120 ročného dubu. Na trase chodníka čakajú návštevníkov aj umelecky stvárnené infotabule, ktoré zdobí vyrezávaná drevená plastika vyjadrujúca danú tému. „Mimoriadne zaujímavá je jedna z infotabúľ, kde návštevníci spoznajú rez kmeňa stromu smreka obyčajného starého 282 rokov a majú tak možnosť vidieť, ktorý letokruh značí jednotlivé významné udalosti nášho mesta,“ dodáva Voskárová.

Chodník je príjemným vychádzkovým miestom aj v horúcich letných dňoch, pretože veľká časť trasy sa nachádza v tieni okolitých stromov.

Projekt Náučný chodník Serpentíny Urpín sa podarilo mestu zrealizovať vďaka dotácii z Environmentálneho fondu vo výške 25 000 eur. Je spolufinancovaný mestom vo výške 2 741 eur.

 

 

 

Výlet na Urpín bude ľudí vzdelávať
Lesný chodník na Urpín dostane od jesene novú tvár. Mestu Banská Bystrica sa podarilo získať dotácie z Environmentálneho fondu vo výške 25 000 eur na projekt "Náučný chodník Serpentíny Urpín .

Mesto sa bude na spolufinancovaní tohto projektu podieľať sumou 2 741 eur, pričom práce by mali byť ukončené ešte v priebehu roku 2014. Trasa Náučného chodníka je päť kilometrov s prevýšením 190 metrov a prechádzať bude od východiskového bodu, železničnej stanice Banská Bystrica - mesto cez 14 zastávok až k bývalému skokanskému mostíku na Žltých pieskoch. Na každej zastávke bude čakať na návštevníkov informačný panel s lesníckou, environmentálnou alebo hvezdárskou tématikou. Informačné tabule budú doplnené aj atraktívnymi 3D vizualizáciami, zvonkohrou z rôznych druhov dreva alebo, napríklad, vtáčími búdkami.
„Projekt náučného chodníka na Urpíne považujem za výnimočný a mimoriadny. Vybojovanie jeho realizácie bol beh na dlhé trate a stál nás veľa úsilia, o to väčšiu radosť však mám z toho, že v našom meste opäť pribudne niečo unikátne. Prechádzka na Urpín je už teraz obľúbeným vychádzkovým miestom Banskobystričanov i turistov, ktorí zavítajú do nášho mesta, preto bolo jednou z našich dlhodobých priorít ešte viac ho zatraktívniť a priblížiť ľuďom. Som presvedčený, že po úspešnej realizácii sa už v jesenných mesiacoch stane tento jedinečný náučný chodník nielen vyhľadávaným miestom aktívneho oddychu Banskobystričanov, ale aj možnosťou kvalitnej enviromentálnej výchovy a osvety pre žiakov nielen našich škôl,“ povedal primátor mesta Banská Bystrica Peter Gogola.
Okrem terénnych úprav, ktoré si realizácia projektu vyžiada, bude súčasťou projektu aj výroba a inštalovanie smerovníkov, infopanelov v jedinečnom drevenom prevedení či výroba jedného interaktívneho stanovišťa. Výrobu jednotlivých panelov zabezpečujú Mestské lesy Banská Bystrica, ktoré na tomto projekte s mestom spolupracujú. Obsahovať budú informácie o geologickej stavbe Urpína, o histórii a súčasnosti Vartovky, o význame mŕtveho dreva, zložení okolitých lesov či faune a flóre vyskytujúcej sa v okolí. Spracovanie tabúľ bude hravou formou učiť návštevníkov Urpína chrániť les, rozoznávať živočíšne druhy alebo druhy stromov. Ako maskot pre túto oblasť bude náučným chodníkom návštevníkov na infotabuliach sprevádzať ojedinelý malý pavúčik Stepník červený, ktorý bude upozorňovať na zaujímavosti danej lokality.
V roku 2014 sa bude realizovať len prvá etapa Náučného chodníka Serpentíny Urpín. Už v budúcom roku by však mal tento projekt pokračovať vybudovaním vyhliadok na Banskú Bystricu. 

EnviroFond

Trasa náučného chodníka:

Mapa Serpentiny Urpin

 

Obsah náučného chodníka:

16 kusov infopanelov vrátane interaktívnych panelov
4 kusy slávnostných lavičiek - nástupy na chodník
7 kusov lavíc na náučnom chodníku
15 kusov smerovníkov
drevený herný prvok, domček pre hmyz, zvonkohra, vtáčie búdky

 

Zoznam infopanelov:

1. infopanel - Základné informácie o náučnom chodníku
2. infopanel - Stredoveké kameňolomy + geologická stavba Urpína
3. infopanel - Vartovka - história a súčasnosť
4. infopanel - Ochranné lesy a ich význam
    Zloženie a vývoj bukových porastov cez samovývoj
    Význam mŕtveho dreva
5. infopanel - Typické lesné biotopy na Urpíne
6. infopanel - Panoráma vyhliadky zo skalného hrebeňa
7. infopanel - Interaktívne miesto - drevená zvonkohra, domček pre hmyz, vtáčie búdky
8. infopanel - Urpínska lesostep a ochrana prírody
9. infopanel - Obloha z Vartovky
10. infopanel - Obnova a výchova lesa
11. infopanel - Dreviny a ich poznávanie
12. infopanel – Interaktívny panel s priečnym rezom stromu a vyznačením významných letopočtov spätne zhruba 280 rokov
13. infopanel - Práca s verejnosťou – ochrana životného prostredia
14. infopanel – Úvodný panel – základné informácie o náučnom chodníku


Harmonogram realizácie:

Náučný chodník sa bude realizovať vo dvoch etapách:

I. etapa je zložená z troch častí:
technická príprava infopanelov, interaktívnych prvkov a lavičiek, grafické návrhy a definitívny obsah infotabúľ (jún 2014)
terénne úpravy chodníka, vyhotovenie infopanelov, infotabúľ, lavičiek a interaktívnych prvkov (júl 2014)
osadenie prvkov a slávnostné otvorenie náučného chodníka (september 2014)

II. etapa bude obsahovať vybudovanie panoramatickej vyhliadky na skalnom hrebeni vrátane bezpečnostného zábradlia – infopanel č. 6 (realizácia v roku 2015).


Fotodokumentácia:


 

dnes je: 24.3.2019

meniny má: Gabriel

Za obsah zodpovedá
webmaster

Pripomienky ohľadom obsahu prosím posielajte príslušným pracovníkom oddelení. Nájdete ich v sekcii Občan - Mestský úradEnglish version

135096790

TitulkaMestoObčanPodnikateľNávštevník
Úvodná stránka