Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu vodorovná
Banská Bystrica

Archív - Tlačové správy 2010

 

Tlačové správy 2010

________________________________________________

 


 

REKORDNÝ POČET ÚČASTNÍKOV
JE VÝSLEDKOM BANSKOBYSTRICKEJ 24 - HODINOVKY

Banská Bystrica, 31. december 2010
Banskobystrická 24-hodinovkaDejiskom obľúbenej plaveckej 24 - hodinovky s podtitulom „Zaplávajte si sto metrov pre svoje zdravie“ bola vynovená plaváreň na Štiavničkách. Po necelých sedemnástich mesiacoch otvorila svoje brány a tohtoročný 15. ročník plaveckého maratónu sa stretol s ešte väčším záujmom ako po minulé roky. Od stredy 12.00 hod. do štvrtkového poludnia si plávanie vyskúšalo bezplatne takmer 2 260 ľudí.
Plavecký maratón odštartoval predvčerom napoludnie skokom do vody novozvolený primátor Banskej Bystrice Peter Gogola. Povestnú „stovku“ zaplával za 2:08,51. „Svoj dosiahnutý čas nekomentujem, teší ma však skutočnosť, že banskobystrické plávanie má z roka na rok viac priaznivcov. Napriek mrazivým teplotám vonku, bola v plavárni príjemná atmosféra, čo bol súčasne aj ďalší dôvod navyše, urobiť niečo pre svoje zdravie“, dodal banskobystrický primátor. Tradičné podujatie navštívilo až 2 260 ľudí a preplávať dĺžku 50 metrového bazéna dvakrát si trúflo rekordných 1280 účastníkov. Cieľom známeho plaveckého podujatia je vzbudiť záujem o plávanie medzi širokou verejnosťou. Každý účastník, ktorý odplával sto metrov, si domov odniesol účastnícky diplom s vyznačeným nameraným časom a malé občerstvenie. Počas tohtoročnej plaveckej 24- hodinovky bol individuálne ocenený aj každý päťdesiaty účastník, ktorý získal propagačné predmety s logom mesta (tričko, pero, cukríky, CD, knižku a iné).
Mesto Banská Bystrica už tradične oceňuje aj najrýchlejšieho, najstaršieho a najmladšieho účastníka plaveckého maratónu. Titul najstaršej plavkyne z minulého roka potvrdila 84 - ročná Zuzana Pinzíková, ktorá 100 metrov zvládala za 8:25,03. Plavecký kumšt si vyskúšali aj deti, najmladšia bola päťročná Emka Valigurová (4:17,40). Okrem Banskobystričanov sa do maratónu zapojili aj návštevníci z iných slovenských miest a núdza nebola ani o zahraničných plavcov. V banskobystrickom 24 - hodinovom plávaní padali aj rýchlostné rekordy. Najrýchlejším plavcom sa stal Roman Kučík, ktorý 100 metrov zaplával vo vynikajúcom čase 0:54,80.
Záujem o vianočnú plaveckú 24-hodinovku z roka na rok rastie. Minulý rok sa jej zúčastnilo zhruba tisíc plavcov, ktorí povestných sto metrov plávali v náhradných priestoroch bazéna na plážovom kúpalisku. Tento rok sa podujatí udeľovali aj ročné permanentky. Primátor mesta ich odovzdal Ivete Kovalíkovej a Ľubomírovi Gajdošíkovi, víťazom súťaže BPM, a.s., ktorí navrhli, že zrekonštruovaná plaváreň bude niesť oficiálny názov Plaváreň Štiavničky.

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

Ohňostroj v Banskej Bystrici zaplatí úspešný miestny podnikateľ

Banská Bystrica, 28. december 2010
Ani v roku 2010 nezostane napokon Banská Bystrica bez koncoročného ohňostroja. Súčasťou silvestrovských osláv v Meste pod Urpínom malo byť, podľa rozhodnutia primátora Petra Gogolu, len vypúšťanie lampiónov šťastia, bez ohňostroja. Dôvodom takéhoto kroku boli úsporné opatrenia. Poslanec mestského zastupiteľstva a úspešný banskobystrický podnikateľ Jaroslav Kuracina sa však rozhodol ohňostroj zaplatiť z vlastných zdrojov.
„Som presvedčený, že je úplne prirodzené, ak som sa k takémuto kroku odhodlal ako mestský poslanec a zároveň podnikateľ, ktorému sa darí. Budem rád, ak k atraktívnemu programu silvestrovských osláv na Námestí SNP prispeje aj ohňostroj. Cieľom môjho rozhodnutia je, aby sa Banskobystričania na Silvestra dobre zabávali a v príjemnej atmosfére privítali Nový rok“ , vysvetlil svoje rozhodnutie financovať v Banskej Bystrici silvestrovský ohňostroj z vlastných zdrojov poslanec Jaroslav Kuracina.
Náklady na ohňostroj sa pohybujú na úrovni cca 2 tis. eur. „Vítam rozhodnutie pána Jaroslava Kuracinu a vnímam ho ako dobrý príklad participácie voleného zástupcu a úspešného podnikateľa na dianí v meste“, konštatuje primátor Peter Gogola.
Rozlúčka so starým rokom je v centre Mesta pod Urpínom naplánovaná od 21.00 h, na pódiu sa vystriedajú kapely Ploštín Punk a domáce skupiny Sto múch a Družina. Kapela Družina zároveň počas programu pokrstí svoj tretí album Neni dobre a krstným otcom bude primátor Peter Gogola.
Na koncoročné oslavy v diskorytme sa môžu od 22.00 h do 03.00 h tešiť aj na najväčšom banskobystrickom sídlisku Sásová.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

Plaváreň na Štiavničkách bude hostiť plaveckú 24-hodinovku

Banská Bystrica, 28. december 2010
Zrekonštruovaná plaváreň na Štiavničkách bude od zajtra 29. decembra 2010 hostiť Banskobystrickú 24 hodinovku. Tradičné podujatie s podtitulom Zaplávajte si sto metrov pre svoje zdravie, odštartuje primátor Peter Gogola o 12. 00 h.
Banskobystrická plavecká 24 hodinovka sa prvýkrát konala v roku 1996. Podľa štatistík bolo v roku 2008 zaregistrovaných 1072 účastníkov plaveckej 24 hodinovky, pričom služby krytej plavárne počas podujatia využilo 1650 návštevníkov. Vlani v provizórnom priestore - v náhradnom prekrytom 50 metrovom bazéne na plážovom kúpalisku na Štiavničkách bolo registrovaných 636 účastníkov plaveckého maratónu a prekrytý bazén navštívilo cca 1000 plavcov.
Tradičné banskobystrické koncoročné plavecké podujatie je určené širokej verejnosti s cieľom propagovať plávanie ako jednu z najzdravších pohybových aktivít. Každý účastník, ktorý odpláva sto metrov, dostane účastnícky diplom s vyznačeným nameraným časom a malé občerstvenie.
Počas tohtoročnej plaveckej 24 hodinovky bude špeciálne ocenený každý päťdesiaty účastník, ktorý získa propagačné predmety s logom mesta (tričko, pero, cukríky, CD, knižku a pod.).
Mesto Banská Bystrica plánuje najrýchlejšieho, najstaršieho a najmladšieho účastníka plaveckého maratónu oceniť aj v rámci slávnostného podujatia „Najlepší športovec mesta za rok 2010 “, ktoré sa uskutoční začiatkom budúceho roka.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

Otvorené srdcia Banskobystričanov pomohli Srdiečku

Banská Bystrica, 23. december 2010
Včera popoludní si mohli okoloidúci na Námestí SNP v Banskej Bystrici kúpiť vianočný punč priamo od primátora Petra Gogolu. Cena voňavého nápoja bola minimálne 1 euro a výťažok z predaja sa rozhodol novozvolený primátor venovať neštátnemu detskému domovu (DeD) Srdiečko na Wolkerovej ulici v Banskej Bystrici.
„Teší nás, že ľudia sú ochotní pomáhať deťom bez domova. Snažíme sa našim dievčatám a chlapcom vytvoriť aj počas sviatkov atmosféru pohody, lásky a pokoja. Ďakujeme všetkým, ktorí nám v našom snažení pomáhajú a sme vďační, že tento rok k nám putuje výťažok z predaja primátorského vianočného punču“, konštatuje riaditeľka neštátneho DeD Srdiečko Adriana Hrežďovičová.
Prví záujemcovia ochutnávali primátorský punč v centre mesta už od 15.00 h. Vďaka štedrosti a otvoreným srdciam domácich i návštevníkov sa napokon pre dobrú vec podarilo vyzbierať sumu vo výške 1 333 eur.
„Moje poďakovanie patrí všetkým, ktorí neváhali a kráčajúc po námestí sa pristavili a kúpili si vianočný punč so zámerom podporiť charitatívnu myšlienku.“, povedal po skončení akcie primátor Peter Gogola.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

Silvester v Banskej Bystrici s ľadovými sochami, otužilcami a bez ohňostroja

Banská Bystrica, 21. december 2010
Prvýkrát v ponovembrovej histórii budú silvestrovské oslavy na Námestí SNP
v Banskej Bystrici bez ohňostroja. Mesto tým ušetrí cca 3 tisíc eur. Program rozlúčky so starým rokom sa začne o 21.00 h vystúpením kapely Ploštín Punk. PKO Banská Bystrica ako organizátor podujatia vsadil tento rok na domácich interpretov, v programe vystúpia aj banskobystrické skupiny Sto múch a Družina.

„Teším sa, že novoročný prípitok absolvujem v spoločnosti ľadových medveďov – banskobystrických otužilcov. Kulisu budú dotvárať ľadové sochy a verím, že dve stovky balónov šťastia, ktoré Banskobystričania vypustia k oblohe, prinesú nášmu mestu úspech v roku 2011“, konštatuje novozvolený primátor Banskej Bystrice Peter Gogola.
Silvester 2010 bude v centre Banskej Bystrice polhodinu po polnoci pokračovať diskotékou. Moderátorom večera bude zabávač Ján Snopko. Nový rok budú už tradične vítať aj na najväčšom banskobystrickom sídlisku Sásová, kde je zábava v diskorytme naplánovaná od 22.00 h a končiť by sa mala tri hodiny po polnoci.
Z finančného hľadiska budú koncoročné oslavy Mesto Banská Bystrica stáť cca 17 tisíc eur. Primátor Peter Gogola sa v rámci šetrenia rozhodol z dramaturgie vynechať ohňostroj a zahraničných interpretov nahradiť domácimi kapelami, čím sa dosiahla úspora cca 3 800 eur.


Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

Prvé bezbariérové detské ihrisko v Banskej Bystrici

Banská Bystrica, 1. december 2010
Bezbariérové detské ihriskoBezbariérové detské ihrisko pre deti so špeciálnymi potrebami dnes odovzdal do užívania primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor. Kompaktná integrovaná zostava „Activity center“ spĺňa medzinárodné normy kvality a bezpečnosti. Vyrástla hneď vedľa existujúceho detského ihriska oproti ZŠ Trieda SNP v Banskej Bystrici.
„Špeciálne detské ihrisko, ktoré sme nazvali SAKI-BAKI, som financoval z vlastných súkromných zdrojov a som presvedčený, že pomôže zdravotne znevýhodneným deťom integrovať sa medzi svojich kamarátov. Herné prvky tvoria variabilný systém, ktorý sa dá ľahko kombinovať a rozširovať do ďalších modulov. Vznikol spoločný kreatívny bezbariérový priestor pre deti, ktorý dokáže stimulovať vzťahy medzi rovesníkmi a posilňovať integráciu detí so špeciálnymi potrebami do majoritnej spoločnosti“, konštatoval po otvorení ihriska Ivan Saktor.
(Výška investície: necelých 20 tisíc eur)
Detské ihrisko je prvé svojho druhu v Banskej Bystrici, čo ocenila aj riaditeľka neďalekého Domova sociálnych služieb Kompa Viera Müllerová. Práve klienti DSS ihrisko často navštevujú. Jedným z dôvodov je fakt, že nový herný priestor je v blízkosti Kompy, zároveň pre deti a mladých ľudí s ťažkým zdravotným znevýhodnením vznikla jedna z dôležitých foriem terapie v dotyku so zdravými deťmi.
Centrum aktivít je na pohľad jednoduchá, ale veľmi účelná drevená konštrukcia rôznych tvarov na špeciálne upravenej ploche 8 x 8,7 metra od renomovaného fínskeho výrobcu LAPPSET. Spodná, bezbariérová časť s rôznorodým povrchom je určená najmä deťom s obmedzeným pohybom i vozíčkarom, ktorí sú po detskej mozgovej obrne či úraze, využiť ju môžu aj deti so zrakovým alebo mentálnym postihnutím. Rampy a lávky s rôznymi prvkami a nerovnosťami simulujú prirodzené prostredie na chodníku či v teréne, slúžia na rozvoj pohybových schopností týchto detí.
Rešpektovať potreby žiakov so špeciálnymi potrebami a vytvárať priestor pre ich plnohodnotný vývoj bolo aj ambíciou projektov, ktoré sa už v Banskej Bystrici realizujú. Patria medzi ne Očné a rehabilitačné sanatórium na Fončorde či príprava stravy pre celiatikov v Materskej škole Cesta k nemocnici.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

Mesto Banská Bystrica ušetrilo elektronickou aukciou viac ako jeden milión eur

Banská Bystrica, 29. november 2010
Mesto Banská Bystrica vybralo zhotoviteľa a ukončilo proces verejného obstarávania postupom verejnej súťaže na projekt Výstavba a obnova miestnych komunikácií vo vlastníctve mesta Banská Bystrica. Primátor Ivan Saktor následne dňa 29. novembra 2010 podpísal zmluvu o dielo na uskutočnenie prác s úspešným uchádzačom, spoločnosťou EUROVIA SK, a. s., KOŠICE.
Predpokladaná hodnota zákazky pri príprave projektu bola stanovená a schválená uznesením Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici zo dňa 2. marca 2010 na sumu 10 366 615,- EUR. V prvom kole súťaže bola ako najvýhodnejšia vyhodnotená ponuka vo výške 9 042 536,- EUR, pričom v ďalšom kole verejného obstarávania z elektronickej aukcie konanej 25.októbra 2010 vzišla cena 7 979 000,- EUR, čím došlo k celkovej úspore vo výške 23 percent oproti pôvodnej predpokladanej cene, (z toho v elektronickej aukcii úspora viac ako 1 milión eur).
Uvedený projekt umožní preklenúť dlhodobý deficit v oblasti obnovy miestnych komunikácií a v relatívne krátkom čase zabezpečí značný rozsah obnovy cestnej siete bez vysokého jednorázového zaťaženia rozpočtu mesta. Práce sa začnú realizovať začiatkom decembra 2010 a pokračovať budú v jarných mesiacoch s predpokladom ukončenia v druhej polovici roka 2011.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

Laureáti Ceny primátora a Ceny mesta Banská Bystrica za rok 2010 si prevzali ocenenia v priestoroch zrekonštruovanej Radnice.

Banská Bystrica, 26. november 2010
Spolocna fotografia ocenenych 2010Štrnásť jednotlivcov a kolektívov si včera z rúk primátora mesta Banská Bystrica Ivana Saktora prevzalo prestížne ocenenia. Zrekonštruovaná Radnica na Námestí SNP, ktorú v stredu 24. novembra 2010 otvorili za prítomnosti prezidenta SR Ivan Gašparoviča, bola dejiskom slávnostného odovzdávania Ceny mesta a Ceny primátora za rok 2010.
V slávnostnom príhovore primátor Ivan Saktor oceneným adresoval slová: „Som hrdý, že prvé listy Pamätnej knihy Mesta Banská Bystrica, ktorá bude mať čestné miesto v budove Radnice, ozdobia práve Vaše mená. Ste dobrými príkladmi, ktoré priťahujú, ste inšpiráciou hodnou nasledovania, ste predstaviteľmi ľudských cností. V mene všetkých Banskobystričanov Vám ďakujem.“

V prvej časti slávnostného večera si hostia prezreli priestory zrekonštruovanej Radnice, druhá časť už patrila ceremoniálu odovzdávania cien. Cenu mesta Banská Bystrica, o ktorej rozhodujú poslanci mestského zastupiteľstva, si prevzala Beata Puobišová, ktorej meno je spojené s propagovaním netradičného poznávania a učenia sa v rámci projektu Vedecká hračka. Cenu mesta za rok 2010 získal aj kolektív Transplantačného centra pri FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. Začiatkom septembra t.r. zaznamenali členovia centra svetové prvenstvo, keď sa im podarilo zdravú pečeň transplantovať pacientovi s ojedinelou diagnózou.

V kategórii jednotlivci si Cenu primátora za rok 2010 prevzal banskobystrický rodák, klavírny virtuóz Daniel Buranovský, ktorý pôsobí ako vedúci Katedry klávesových nástrojov VŠMÚ v Bratislave. Za svoje interpretačné umenie získal mnoho prestížnych ocenení, ako sólista spolupracuje so špičkovými orchestrami doma i v zahraničí.
Cenu primátora in memoriam získal MUDr. Andrej Faglic, lekár, anesteziológ, pedagóg, bývalý primár Rooseveltovej nemocnice, profesionál záchrannej služby, ktorý zahynul pri výkone svojho povolania 14.októbra t.r. vo veku 57 rokov. Medzi ocenených sa zaradil aj Prof. Milan Jurčo Glina, významný vysokoškolský pedagóg UMB v Banskej Bystrici v oblasti literatúry, literárny kritik, vedec a historik. V šesťdesiatych rokoch aktívne pôsobil aj ako vedúci Literárnej redakcie Československého rozhlasu, štúdia Banská Bystrica, venuje sa literárnej teórii a histórii.
Primátor Ivan Saktor udelil ocenenie aj režisérovi, scenáristovi, kameramanovi a producentovi Ladislavovi Kabošovi, najmä za zviditeľnenie Banskej Bystrice v zahraničí. Ladislav Kaboš v celovečernej dokumentárnej snímke Zmenil tvár Šanghaja zobrazil život a dielo architekta L.E. Hudeca – otca ázijských mrakodrapov, ktorý sa narodil a je pochovaný v Banskej Bystrici. Svetová premiéra dokumentárneho filmu sa konala 3. septembra 2010, v predvečer slovenského národného dňa na EXPO Šanghaj 2010 v Grand Theatre, ktoré ako prvé kino na Ďalekom Východe navrhol a postavil práve architekt Hudec.

Cena primátora za rok 2010 patrí aj Jozefovi Klimovi, ktorý od svojho pracovného nástupu do oblasti spojov až do odchodu do dôchodku pracoval na zvláštnom telekomunikačnom zariadení – bývalých ZŤS. Za jeho vysoko odbornú a svedomitú prácu v telekomunikáciách bol ocenený viacerými vyznamenaniami. Významnou súčasťou jeho profesionánej práce je aktivita v zlepšovateľskej oblasti.
Ocenená Dagmar Lapšanská celý život zasvätila športu a deťom, spájala pedagogickú prácu so športom na všetkých úrovniach. Dodnes zastáva rôzne funkcie v telovýchove, už pätnásť rokov sa angažuje pri príprave Športovej olympiády pre deti materských škôl, prehliadky detí materských škôl v speve Bystrický slávik, prehliadky detí v prednese poézie a prózy Predškoláčik.
Pedagogička, osvetová a kultúrna pracovníčka Anita Mendelová, ktorá dlhoročne pôsobila ako hosťujúca učiteľka slovenčiny v Maďarsku v meste Dabas-Sára sa stala ďalšou laureátkou Ceny primátora. Bola organizátorkou Slovenských dní v Dabasi, prispela k vytváraniu priateľstiev medzi slovenskými a maďarskými rodinami. V súčasnosti je Anita Mendelová už piaty rok na čele projektu Poznaj svoje korene, ktorý sa realizuje v Hronci.

V kategórii Kolektívy si cenu primátora prevzali Oľga a Karel Doležalovci, ktorí sú dlhoročnými aktivistami v Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska. V roku 1998 zakladala Krajské stredisko Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, spolu s Mestom Banská Bystrica. Pán Doležal aj napriek svojej zrakovej indispozícii pracoval v mestskom zariadení sociálnych služieb Jeseň na Krivánskej ulici, kde sa staral o zdravie obyvateľov. Aj vo veku 74 rokov stále pomáha ľuďom s problémami pohybového ústrojenstva.
Do zbierky mnohých prestížnych ocenení pribudla Okresnému riaditeľstvu Hasičského a záchraného zboru v Banskej Bystrici včera aj Cena primátora. Príslušníci HaZZ si pozornosť zasluhujú za svoju odvahu, statočnosť a nasadenie, ktoré preukázali o.i. aj počas odstraňovania následkov tragickej dopravnej nehody autobusu a vlaku v obci Polomka. Svoju profesionalitu preukazujú aj na rôznych medzinárodných súťažiach. Vlani sa im podarilo dosiahnuť slovenský rekord v preprave vody do najväčšej výšky. V rámci výcviku zrealizovali pokus o prepravenie vody pomocou jazierkového systému a prekonali celkové prevýšenie 421 m.
Rímskokatolícka cirkev, Biskupstvo Banská Bystrica ako investor, hlavný projektant AMŠ Partners, spol. s r. o., Banská Bystrica a firma RANDA + R, s.r.o., Banská Bystrica ako hlavný zhotoviteľ stavby Mammacentrum Sv. Agáty získali Cenu primátora za rok 2010 v kategórii kolektívy. Stavba je unikátnym medicínskym projektom pre liečbu rakoviny prsníka žien, vybudovaná podľa odporúčaní európskych odborných inštitúcií a odborného usmernenia Ministerstva zdravotníctva SR. Charakterizuje ju zaujímavé architektonické a stavebno-technické riešenie, vysoká kvalita stavebnej realizácie a v neposlednom rade i unikátny medicínsky projekt.
Vladimírovi Sklenkovi a Marcelovi Pecníkovi patrí uznanie za prínos v oblasti zachovávania kultúrneho a duchovného dedičstva a právom si prevzali Cenu primátora z rúk Ivana Saktora. V roku 2008 vznikol nápad dvojice historikov postupne spracovať dejiny Perly Pohronia. Najskôr pripravili knihu o Radvani, kedysi samostatnej obci, dnes súčasti Banskej Bystrice. Založili edíciu Historia magistra vitae a po Radvani padla voľba na Sásovú – Rudlovú. Nielen pri príležitosti 755. výročia Banskej Bystrice, ale zároveň 660. výročia Sásovej a 620. výročia Rudlovej vznikla nová hodnotná publikácia.
Na listine ocenených nechýba ani Útvar hlavného architekta (ÚHA) mesta Banská Bystrica. Ide o ojedinelý subjekt, pretože ako vysoko odborná organizácia pôsobí nepretržite od svojho založenia napriek tomu, že po roku 1989 boli takmer všetky podobné organizácie zrušené. ÚHA bol svojou prácou v mnohých prípadoch priekopníkom pri riešení rozvoja Banskej Bystrice a regiónu.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

Vianoce 2010 v Banskej Bystrici

Banskobystrické vianoce 2010Banská Bystrica, 24. november 2010
Mesto Banská Bystrica Vás srdečne pozýva v dňoch 13. - 22. 12. 2010 na príležitostný trh „VIANOCE 2010”. Vianočný trh na Námestí SNP a Námestí Š. Moysesa bude predovšetkým prezentáciou ľudových remesiel. Návštevníci budú mať možnosť zakúpiť si ručne vyrobené výrobky z dreva, keramiky, kože, betlehemy zo šúpolia, vianočné ozdoby zo skla i zo slamy, ručne tkané koberce, batikované textílie, strieborné šperky, bižutériu a mnoho ďalších praktických vianočných drobností.
 

Stánky s vianočným punčom a tradičnými vianočnými pochutinami
3. 12. 2010 - 2. 1. 2011, denne od 9.00 h do 24.00 h.
Predaj ľudovoumeleckých výrobkov:
13.12. - 22. 12. 2010, denne od 9.00 h do 18.00 h.
Tohtoročnou novinkou bude predaj pečených gaštanov.
- predbežný počet predajných stánkov s ľudovo-umeleckými výrobkami: 44
- predbežný počet stánkov s občerstvením: 23
pozn: do pondelka 29.11..2010 sa uzatvárajú prihlášky


Dominantou námestia je vianočný strom


Smrek obyčajný (Picea abies) bude počas adventného a vianočného obdobia dominovať Námestiu SNP v Banskej Bystrici. So svojimi 18 m je o jeden meter vyšší ako drevina, ktorá bola ozdobou centra mesta minulý rok.
Vianočný strom vyrástol na Starohorskej ulici v Sásovej a spĺňa všetky kritériá, aby mohol stáť v srdci Mesta pod Urpínom. Záhradnícke a rekreačné služby mesta Banská Bystrica ho osadili posledný novembrový deň. Na strome sa budú v niekoľko sekundových intervaloch striedať štyri farby – modrá, červená, žltá a biela. Vianočný strom urobí veľkú radosť najmä deťom, pretože bude prvýkrát rozsvietený tradične na Mikuláša – 6. decembra 2010. Ďalšie vianočné stromy budú do 3. decembra osadené aj v ostatných mestských častiach. Všetky spomínané dreviny nemohli z objektívnych dôvodov ďalej rásť na pôvodných stanovištiach, pretože svojim vzrastom ovplyvňovali kvalitu bývania Banskobystričanov a zasahovali do objektov bytových domov.
Náklady na vianočnú výzdobu v meste: 9 987 eur, anjelský orchester: 3 246 eur. V cene je zahrnutá montáž, demontáž, údržba a drobné opravy.


Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

SOCIÁLNY SPRIEVODCA
má potenciál podať podať pomocnú ruku všetkým vekovým kategóriám


Banská Bystrica, 10. november 2010
Sociálny sprievodcaUžitočné informácie, prehľadné spracovanie a ľahko čitateľská forma charakterizujú aktualizovaného sprievodcu sociálnymi službami a dávkami sociálneho zabezpečenia. Banskobystrická samospráva aj týmto spôsobom napĺňa status Mesta rodiny s cieľom poskytovať sociálnu starostlivosť tak, aby zodpovedala miestnym špecifikám a potrebám jednotlivcov.
„V ľudskom živote sú okamihy, keď potrebujeme navigáciu, pomoc iných ľudí. Vzhľadom k tomu, že najťažšie riešime situácie spojené s našimi najbližšími, som presvedčený, že dobrým kompasom na križovatkách života je práve sociálny sprievodca. Jeho zámerom je pomôcť občanom a súčasne obhájiť status otvorenej samosprávy. Vo všetkých našich zariadeniach, poskytujúcich sociálne služby, sa snažíme byť klientsky orientovaní a načúvajúci potrebám obyvateľov,“ povedal primátor Ivan Saktor.
Aktualizovaný sociálny sprievodca flexibilne reaguje na zmeny v legislatíve a má potenciál byť univerzálnym pomocníkom pre všetky vekové kategórie. Zelenú dáva koncepčným riešeniam rôznych životných situácií či už prirodzených (narodenie dieťaťa, seniorský vek, úmrtie) alebo krízových (nezamestnanosť, závislosti, strata strechy nad hlavou). Jeho prioritným adresátom je občan, ktorému by mal tento univerzálny pomocník uľahčiť orientáciu v spleti paragrafov a inštitúcií, ktoré poskytujú sociálnu starostlivosť. Samozrejme, ani tá najdokonalejšia príručka nedokáže vystihnúť rozmanitosť životných situácií, preto konkrétna pomoc s akcentom na individuálny prístup je v rukách príslušných odborníkov.
V poradí piate vydanie sociálneho sprievodcu môžu záujemcovia nájsť na oficiálnej internetovej stránke mesta www.banskabystrica.sk v sekcii Sociálne veci, Oddelenie služieb dlhodobej starostlivosti alebo v Klienskom centre banskobystrického magistrátu. Spolu s adresárom poskytovateľov sociálnych služieb je ideálnou pomôckou pri riešení radostných, každodenných i krízových životných situácií. Táto útla publikácia by nemala chýbať v žiadnej knižnici, pretože môže byť užitočnou pomôckou, po ktorej budú čitatelia opakovane siahať.

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

Banskobystričania začínajú plávať na novej vlne

Banská Bystrica, 5. november 2010
Plavaren StiavnickyPo slávnostnom otvorení komplexne zrekonštruovanej krytej plavárne Štiavničky v stredu 3. novembra 2010 je tento moderný plavecký stánok pripravený oficiálne prijať prvých návštevníkov. Udeje sa tak v sobotu 6. novembra a verejnosť si bude môcť zaplávať zadarmo od 9:00 do 21:00 hod.
Do plavárne Štiavničky pozýva všetkých Banskobystričanov primátor mesta Ivan Saktor a konateľ Bytového podniku mesta (BPM s.r.o.) Tomáš Novanský. Spoločne adresovali obyvateľom verejnú výzvu: „Príďte a zaplávajte si na novej vlne v zrekonštruovanej plavárni Štiavničky! Sme presvedčení, že keď ju uvidíte na vlastné oči a vyskúšate na vlastnej koži, oceníte toto krásne dielo. Cíťte sa v novej plavárni ako doma“.
Vzhľadom na fakt, že sobota 6. november 2010 je prvým dňom plnej prevádzky po 17 mesiacoch od začatia rekonštrukcie, prevádzkovateľ, BPM s.r.o., sa rozhodol poskytnúť návštevníkom možnosť zaplávať si zadarmo. Pre záujemcov bude bezplatný vstup v hodinových intervaloch, aby si vzhľadom na aktuálnu kapacitu plavárne pre cca 200 ľudí, mohol zaplávať každý návštevník. Fungovať budú turnikety s časomierou. Organizátori, pre ktorých to bude zaťažkávacia skúška pripravenosti, prosia návštevníkov o zachovanie disciplíny a ohľaduplnosti pri očakávanom veľkom záujme verejnosti.
Okrem možnosti zaplávať si, budú k dispozícii ďalšie atrakcie a neplavci si môžu vyskúšať nový šport slacklining pre udržanie rovnováhy na suchu.(Slacklining je nový druh zábavy pre všetkých, ktorí radi balansujú a trénujú rovnováhu. Je to chôdza, či skákanie na napnutom lane).
Po prvom otváracom dni už budú služby v plavárni Štiavničky k dispozícii podľa cenníka. (viď príloha). Základná sadzba pre dospelého na hodinu pobytu v plavárni je 2,80 eura, s využitím všetkých ponúkaných služieb (okrem plaveckého bazéna aj detské a relaxačné bazéniky, tobogán, para a ďalšie). Prevádzkovateľ zároveň poskytuje rôzne zľavy deťom, študentom, seniorom, darcom krvi, ale aj výhodnejšie balíky vrátane permanentiek. Pre imobilných občanov je na požiadanie k dispozícii špeciálna sedačka, pomocou ktorej plavčík návštevníka bezpečne dostane do bazéna i z bazéna.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

 

Zrekonštruovaná plaváreň otvorená


Banská Bystrica, 3. november 2010
PlavarenKomplexná rekonštrukcia krytej plavárne Štiavničky je dokončená. Slávnostné otvorenie moderného areálu sa uskutočnilo dnes a plaváreň začne Banskobystričanom slúžiť už od soboty, 6. novembra 2010.
Primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor: „Nadšenci plaveckého športu sa môžu tešiť. Som presvedčený, že návštevníci, ktorí vstúpia do zrekonštruovaného areálu plavárne, ocenia kroky našej samosprávy. Prevod plavárne z majetku Mesta do majetku mestskej spoločnosti BPM s.r.o. bol správny. Počas rekonštrukcie sa nám podarilo zabezpečiť náhradný plavecký areál a prestrešením bazéna na plážovom kúpalisku sme vytvorili podmienky pre plynulé pokračovanie projektu Abeceda športu. Deti našich škôl tak aj počas rekonštrukcie plavárne pokračovali v získavaní plaveckých zručností.“Logo plavarne Stiavnicky
Rekonštrukcii predchádzal súhlas poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí v auguste 2008 schválili prevod plavárne (v majetku Mesta) s pozemkom v hodnote viac ako 1,8 milióna eur do základného imania mestskej spoločnosti Bytový podnik mesta (BPM s.r.o.). Cieľom bolo technické zhodnotenie majetku s predkupným právom spätného odkúpenia za 1 euro. Hlavným dôvodom bol nevyhovujúci stav plavárne a chýbajúce finančné zdroje v rozpočte Mesta, ktoré sa nepodarilo získať ani z eurofondov.
Spoločnosť BPM s.r.o., do stavby investovala zdroje bez finančných nárokov na mestský rozpočet. Po dôkladnej analýze sa rozhodla ísť cestou komplexnej rekonštrukcie s využitím špičkových profesionálnych technológií úpravy vody, vzduchotechniky a bazénových telies. S týmito krokmi súhlasila dozorná rada BPM s.r.o. i mestské zastupiteľstvo.
Pôvodný rozpočet nového projektu bol na úrovni 9.5 milióna eur, ale verejnou súťažou, rokovaniami s vybratým dodávateľom a kvalitnou prípravou stavby sa výsledná cena dostala na úroveň 8 miliónov eur. „Pri realizácii projektu sme sa nechali inšpirovať tým najlepším, čo momentálne na trhu existuje. Podobné plavárne v zahraničí sú finančne náročnejšie, ale nám sa oproti pôvodnému rozpočtu podarilo s dodávateľmi ušetriť jeden a pol milióna eur. Výsledok nech posúdia návštevníci novej plavárne“, dodáva konateľ BPM s.r.o. Tomáš Novanský.

Základné vstupné do plavárne Štiavničky bude pre dospelého na úrovni 2,80 eura za hodinu, vrátane zvýhodnených balíčkov pre rôzne skupiny návštevníkov. Rekonštrukčné práce sa začali 1. júna 2009 a trvali 17 mesiacov. Generálnym dodávateľom je banskobystrická spoločnosť Randa+R s.r.o. v spolupráci s ďalšími subdodávateľmi. Originálnym riešením je teleso 50 metrového plaveckého bazéna z nehrdzavejúcej ocele od rakúskeho dodávateľa Berndorf a napätá hladina vody na úrovni horného okraja obvodových stien prepadajúca cez pozdĺžne mriežky. Nové sú detské bazény z nehrdzavejúcej ocele, tobogán, reštaurácia na poschodí a celé zázemie plavárne vrátane nových technológií v suteréne. Väčšina nových technológií je zabudovaná a skrytá pred zrakmi návštevníkov, ktorí tak vnímajú nové estetické interiéry plavárne Štiavničky.
Na budúci rok plánuje investor a prevádzkovateľ, BPM s.r.o., vybudovať nový saunový svet a rozšíriť parkovacie plochy. Po dohode so samosprávou bude môcť pokračovať projekt odstraňovania plaveckej negramotnosti detí i zvýhodnené programy pre športovcov a seniorov. Zaujímavosťou je, že 50 metrový plavecký bazén svojimi parametrami vyhovuje prísnym normám európskej plaveckej federácie FINA, vďaka čomu sa tam budú môcť konať medzinárodné plavecké súťaže.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

V Podlaviciach otvorili nový most

Banská Bystrica, 29. október 2010
Novy most v PodlaviciachBanskobystričania sa konečne dočkali – dlhoočakávaný most v mestskej časti Podlavice včera popoludní slávnostne otvorili. „Som rád, že Podlavičanom môžeme symbolicky odovzdať toto stavebné dielo, ktoré spája ľudí. Po zrekonštruovanom kultúrnom dome je opravený most ďalšou výraznou investíciou, ktorá skvalitní život obyvateľov Podlavíc“, skonštatoval krátko po prestrihnutí pásky primátor Ivan Saktor.

Rekonštrukčné práce sa začali na jar tohto roka. Celkové náklady stavby sú cca 476 tis. eur. V cene je okrem nákladov na výstavbu zahrnutá aj demontáž starej konštrukcie, rekonštrukcia komunikácie a úprava a opevnenie brehov potoka pod mostom.
Parametre mosta: dĺžka: 10,6 m; šírka vozovky medzi obrubníkmi: 8,00 m; po oboch stranách sú vedené chodníky so šírkou 2,00, resp. 1,25 m; šírka mosta medzi zábradliami: 11,25 m.
Doteraz využívali obyvatelia Podlavíc len provizórny most nad potokom Tajovka, novú nosnú konštrukciu mosta tvorí dvanásť kusov prefabrikátov. Smerovanie mosta je súbežné s Povstaleckou ulicou, aby nevzniklo zbytočné kľukatenie systému dopravy. Nosnosť mosta i šírkové parametre umožňujú prejazd vozidiel MHD, resp. obslužnej nákladnej dopravy, čo znamená skvalitnenie dopravnej obsluhy pre Podlavice.
FOTOGALÉRIA

 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

RWE investuje v Banskej Bystrici do zdroja tepla na biomasu
 

Banská Bystrica, 27. október 2010
Projekt na baze biomasyNový zdroj tepla pre Banskú Bystricu by mal byť v prevádzke do konca roka 2011.
Z biomasy bude vyrábať teplo v ročnom objeme 160 tisíc GJ. Mesto tak zníži svoju závislosť na dovážanom zemnom plyne až o 60 percent. Počas slávnostného poklepania základného kameňa stavby to v stredu, 27. októbra 2010 deklarovali zástupcovia spoločnosti KA Contracting SK, s.r.o., ktorá je členom nemeckej spoločnosti pre výrobu energie na báze obnoviteľných zdrojov RWE Innogy.

Nový tepelný zdroj v Radvani bude mať výkon 2 x 4 MW. Vyrobené teplo sa bude rozvádzať súčasnými rozvodmi do sídlisk v Radvani a na Fončorde, neskôr aj do časti Podháj – spolu pre takmer 8400 domácností, škôl i nebytových priestorov. Túto tepelnú energiu bude dodávať súčasnému dodávateľovi (BBES, a.s.) na ďalšiu distribúciu. Projekt je súčasťou rozsiahlej rekonštrukcie a modernizácie sústavy zásobovania teplom v Banskej Bystrici. Jeho hlavným cieľom je diverzifikácia a stabilizácia palivovej základne, ako aj udržanie, resp. zníženie nákladov na dodávku tepla.

Výroba tepla a elektrickej energie na báze biomasy je oblasťou, v ktorej RWE Innogy vidí veľkú budúcnosť.„Tešíme sa, že sme týmto projektom urobili na Slovensku prvý krok k dosiahnutie našich cieľov. Tento projekt je súčasne prínosom k zlepšeniu ovzdušia v Banskej Bystrici a okolí, čo sa týka emitovania CO2,“ konštatoval konateľ KA Contracting SK Miroslav Michalec. Stavebná dokumentácia k tomuto projektu bola zo strany Mesta Banská Bystrica skontrolovaná a schválená a v týchto dňoch bolo vydané aj stavebné povolenie. Výstavba zdroja tepla na biomasu si zo strany koncernu RWE vyžiada investíciu vo výške cca 5 mil. eur.
Ide o prvý rozsiahly projekt RWE v oblasti výroby energie na území Slovenska. „Nadväzuje na naše dobré skúsenosti vo viacerých krajinách. Len v susednej Českej republike vybudoval RWE prostredníctvom KA Contracting obnoviteľné zdroje tepla v niekoľkých mestách,“ deklaroval záujmy RWE na Slovensku Norbert Schürmann, ktorý je zároveň predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Východoslovenskej energetiky a.s. (VSE).
N. Schürmann tiež potvrdil, že RWE bude vo výstavbe projektov na báze obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku pokračovať. „Rozbehnuté sú viaceré projekty na východe Slovenska a naďalej hľadáme príležitosti na investície,“ dodal.
„Nový zdroj tepla prispeje k ozdraveniu životného prostredia a zužitkovaniu drevnej štiepky, ktorej je v našom regióne dostatok“, konštatuje primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor a dodáva, že výstavba zdroja v Radvani je ďalším krokom k napĺňaniu koncepcie rozvoja tepelnej energetiky, podľa ktorej má Banská Bystrica postupne dospieť k výrobe šesťdesiatich
percent tepla z biomasy.

Východoslovenská energetika a.s.
je energetická spoločnosť, ktorá poskytuje komplexné služby spojené s odberom elektriny. Od roku 2003 je súčasťou nemeckého koncernu RWE, jednej z vedúcich energetických spoločností v Európe. VSE dodáva elektrinu viac ako 500 000 zákazníkom – domácnostiam, firmám a organizáciám. Poslaním spoločnosti je poskytovanie spoľahlivých a komplexných služieb, ktoré zodpovedajú požiadavkám zákazníkov. V roku 2009 VSE predala viac ako 3 389 GWh elektriny. Priemerný počet zamestnancov je 1 550.

KA Contracting
je členom skupiny nemeckého RWE a na Slovensku v tejto oblasti začína, ale v susednom Česku prevádzkuje zdroje tepla vrátane biomasy v niekoľkých mestách. Na vybudovanie kotolne použije vlastné finančné zdroje, čo urýchli samotnú výstavbu. Na projekt v Banskej Bystrici vynaloží cca 5 mil. EUR.

Mesto Banská Bystrica
je významným akcionárom spoločnosti BBES, a.s., ktorá je dominantným výrobcom a dodávateľom tepla v meste. Postupné zriadenie nových tepelných zdrojov na biomasu vytvorí priestor pre dlhodobú stabilizáciu nákladov na teplo pre Banskobystričanov.
Okrem tepelného zdroja v Radvani je plánovaná aj výstavba ďalších zdrojov na biomasu pre sídliská Sásová - Rudlová, Sídlisko a Uhlisko. V Banskej Bystrici je určená jednotná cena tepla, pozitívny vplyv preto pocítia všetci odberatelia, bez ohľadu na to, či budú napojení na zdroj v Radvani, alebo neskôr na ostatné zdroje tepla.

Nemecký energetický koncernu RWE patrí medzi vedúce energetické spoločnosti v Európe. RWE zamestnáva viac ako 70 700 zamestnancov a dosahuje ročný obrat približne 47 miliárd eur. Zaoberá sa výrobou, distribúciou a obchodovaním s energiami v Nemecku, Veľkej Británii a v strednej Európe. Medzi zákazníkov RWE patrí vyše 16 miliónov odberateľov elektriny a 8 miliónov odberateľov plynu.

Bližšie informácie poskytnú:
 

KA Contracting ČR s.r.o.
Dipl-Ing. Miro Michalec,
konateľ
E: info@ka-contracting.cz
T: + 420 221 778 211
Východoslovenská energetika, a.s.
 

Mgr. Andrea Danihelová
hovorkyňa spoločnosti
E: danihelova_andrea@vse.sk
T: +421 918 692 984
Mesto Banská Bystrica
 

Mgr. Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
E: pastuchova@banskabystrica.sk
T: +421 918 505 212


 

 

Banskobystrickí seniori dostanú impulzy, ako aktívne starnúť

Banská Bystrica, 30. september 2010
Akadémia európskeho seniora 2010Mesiac úcty k starším si počas októbra pripomína nejedna samospráva na Slovensku, ale Akadémiou európskeho seniora žije len Banská Bystrica. K tradičnej sérii kultúrnych, športových, spoločenských či diskusných stretnutí pribudne tento rok aj zopár noviniek. Primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor v tejto súvislosti konštatuje: “Tohtoročná Akadémia európskeho seniora je špecifická minimálne z dvoch dôvodov. Koná sa v roku, ktorý bol vyhlásený za Európsky rok boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu a práve seniori tvoria jednu z rizikových skupín, ktoré môžu byť chudobou najviac postihnuté. Pre naše Mesto pod Urpínom je tento rok zároveň rokom 755. výročia udelenia mestských privilégií. O to symbolickejšie vnímam, že sa práve v tomto období budeme snažiť vytvoriť poradný orgán primátora, takzvanú Radu seniorov”.

Slávnostné otvorenie AES sa uskutoční 4. októbra 2010 a do 28. októbra si skôr narodení Banskobystričania budú môcť vybrať z takmer dvoch desiatok aktivít, medzi ktorými nebude chýbať Deň športu, Škola remesiel či divadelné predstavenie. Zaujímavou novinkou bude 16. októbra 2010 Veľtrh sociálnych aktivít. V priestoroch Europa Shopping Centra ho Mesto Banská Bystrica pripravuje v spolupráci s Fórom kresťanských inštitúcií na Slovensku a Regionálnym európskym informačným centrom Banská Bystrica. Počas veľtrhu uvedú do života aj jedinečnú publikáciu nazvanú Abeceda chudoby. Do jej obsahu prispeli deti z banskobystrických základných a stredných škôl, deti z reedukačných centier i seniori a písali na pálčivé témy, ktoré rezonujú v našej spoločnosti. „Brožúrka je písaná ako abeceda, presnejšie ku každému písmenu sú priradené slovíčka, ktoré definujú pojmy ako bezdomovec, chudoba, hlad a pod. Definície sú doplnené detskými ilustráciami“, hovorí riaditeľ Regionálneho európskeho informačného centra v Banskej Bystrici Peter Pisár.
“Mesto Banská Bystrica má záujem vytvoriť pre svojich seniorov podmienky pre aktívne starnutie. Aj preto sme do tohtoročného programu AES pilotne zaradili takzvaný Senior Day, kedy sa v ESC uskutočnia workshopy na tému: Ponúkame, čo vieme. Chýbať nebudú stánky s paličkovaním, ručnými prácami, recepty našich starých mám, ochutnávky pečiva či zákuskov. Pre záujemcov budú k dispozícii poradne zdravia, kozmetické služby či právne rady. Služby pre seniorov budú prezentovať aj mobilní operátori a predajne kompenzačných a zdravotníckych pomôcok”, informuje vedúca Odboru sociálnych vecí MsÚ BB Mária Filipová.
Banskobystrická samospráva dlhodobo ponúka širokú sieť sociálnych služieb pre seniorov, ktoré spĺňajú prísne kritéria noriem kvality a snaží sa flexibilne reagovať na potreby klientov.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

Policajt Milan Černek z Banskej Bystrice prešiel na bicykli 1 200 kilometrov

Banská Bystrica, 17. september 2010
Milan Černek a Ivan SaktorÚspechy Milana Černeka ocenil dnes na banskobystrickom magistráte primátor Ivan Saktor. Aktívny policajt a húževnatý športovec získal niekoľko ocenení doma i v zahraničí.

Územím štátov Vyšehradskej štvorky vedie trať medzinárodného cyklistického ultramaratónu Race Around the Central Europe (RACE). Vlani sa na jeho prvom ročníku zúčastnil aj Banskobystričan Milan Černek. Dosiahol čas 52 hodín 36 minút, ktorý mu v konečnom poradí vyniesol piatu priečku. Nasledoval celoročný vytrvalý tréning, ktorý 5. – 8. septembra 2010 zavŕšil II. ročníkom cyklistickej maratónskej súťaže RACE. Trasu dlhú tisícdvesto km z poľského mesta Pińcow cez Slovensko, Maďarsko až do českej Bystřice pri Třinci zvládol vytrvalý Bystričan za 50 hodín 57 minút. Vynikajúci čas stačil na tretie miesto a stal sa súčasne aj vstupenkou na prestížne svetové preteky Race Across America, ktoré sa uskutočnia v júni 2011.

Nenápadný 42-ročný športovec Milan Černek je profesionálne policajtom. V roku 2010 bol okrem cyklistiky úspešný aj ako profesionálny psovod. Prvé miesto so svojim služobným psom získal v súťaži Majstrovstiev kraja služobných psov v klasickej kynológii.

Napriek svojim profesijným či športovým úspechom zostáva skromným človekom. Každodenný tréning či všetky náklady spojené s extrémnym športom si zabezpečuje sám, bez veľkej publicity. Aktivity tohto športovca ocenil primátor mesta Banská Bystrica Ivan Saktor, ktorý ho dnes dopoludnia prijal na pôde banskobystrického magistrátu.

„Predvedené výkony Milana Černeka a jeho úspešná reprezentácia nášho mesta doma i v zahraničí si pozornosť určite zaslúžia. Som rád, že Banská Bystrica v poslednom čase okrem výborného účinkovania športovcov v biatlone alebo kolektívnych športoch hokeji či futbale zaznamenala výrazný úspech aj vo vytrvalostnej cyklistike. Mestská samospráva podporuje nielen vrcholových športovcov, ale dáva zelenú aj rozvoju telovýchovných aktivít detí a mládeže. “ povedal primátor Ivan Saktor.

Banskobystrickému športovcovi a jeho rodine primátor venoval ročnú permanentku do zrekonštruovanej krytej plavárne Štiavničky. Súčasne mu ponúkol spoluprácu a pomoc pri príprave na ďalšie významné medzinárodné preteky v cyklistickom ultramaratóne, na ktorých bude budúci rok reprezentovať Mesto pod Urpínom.


Martina Brisudová
tlačová tajomníčka
 


 

„MOJA BANSKÁ BYSTRICA“
Publikácia, ktorá má ambíciu prilákať k histórii a tradíciám mladých Bystričanov

Banská Bystrica, 9. september 2010
Kniha Moja Banská BystricaMoja Banská Bystrica – nie je len preferované slovné spojenie priaznivcov Mesta pod Urpínom, ale aj názov publikácie, ktorú Mesto Banská Bystrica počas 755. výročia udelenia mestských privilégií venuje žiakom základných škôl.
Možnosť vdychovať atmosféru mesta, obdivovať architektonické skvosty či vnímať krásu okolitej prírody – to všetko ponúka starobylá Banská Bystrica. Počas nasledujúcich troch dní (10. - 12. septembra 2010) má v zálohe i čosi navyše. Centrum Mesta pod Urpínom totiž ožije Dňami mesta, chýrnym Radvanským jarmokom, na Trhu remesiel budú svoje majstrovstvo prezentovať takmer tri stovky remeselníkov či ľudovoumeleckých výrobcov. K sprítomňovaniu mestskej histórie prispeje aj množstvo podujatí pre malých i veľkých. Jedinečným z nich bude aj verejná prezentácia publikácie s názvom Moja Banská Bystrica. Kniha z dielne Slavomíry Očenášovej - Štrbovej je prednostne určená detskému čitateľovi. Jej ambíciou je prispieť k výučbe regionálnej výchovy na základných školách s cieľom podnietiť prirodzenú detskú zvedavosť o spoznávanie histórie i kultúry mesta, ktoré je dočasným či trvalým domovom mladých Banskobystričanov. Na vyrozprávanie dejín kráľovského mesta využila autorka detských hrdinov – dvanásťročnú Barboru a desaťročného Jakuba. Tí predstavujú mladým čitateľom zaujímavosti Perly Pohronia, jej polohu, významné banskobystrické osobnosti, architektúru, okolitú prírodu či perspektívy rozvoja mesta, ktoré začalo písať svoju históriu pred 755. rokmi. Práve oslavy jubilujúcej Banskej Bystrice budú ideálnou príležitosťou na symbolické odovzdanie publikácie Moja Banská Bystrica detským čitateľom. O slávnostné uvedenie knihy do života neprídu tí, ktorí v sobotu 11. septembra 2010 o 17.30 hod. zavítajú na Námestie SNP. Banskobystrickým deťom ju slávnostne odovzdá primátor mesta Ivan Saktor v spoločnosti autorky tejto jedinečnej publikácie. Pri koncipovaní knihy Slavomíra Očenášová - Štrbová zohľadnila pripomienky odbornej i laickej verejnosti. Na jej príprave o.i. participovali pedagogickí pracovníci a cenné pripomienky adresovali autorke i samotné deti. Publikácia je napísaná a graficky spracovaná spôsobom blízkym detskému čitateľovi. Jej vydanie financovalo Mesto Banská Bystrica (7 416,20 €). Kniha vyšla v náklade 1 200 ks.

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka
 


 

 

Benátska dobová móda, medená huta či drevený kolotoč – aj o tom budú Dni jubilujúcej Banskej Bystrice

Banská Bystrica, 2. september 2010
Dni mesta a Radvanský jarmok 201010. - 12. septembra 2010 bude Banská Bystrica žiť 13. ročníkom Trhu ľudových remesiel, 353. Radvanským jarmokom a to všetko v znamení Dní mesta, ktoré majú tento rok o jednu výnimočnosť naviac. Banská Bystrica si totiž pripomína 755. výročie udelenia privilegiálnych mestských výsad. Stalo sa tak v roku 1255, kedy panovník Belo IV. povýšil Banskú Bystricu, vtedy ešte novu villu Bystriciensis na mesto.

Tohtoročné mestské dni lákajú návštevníkov stavbou medenej a striebornej huty, módnou prehliadkou inšpirovanou dobovou benátskou módou, či hrnčiarskymi a pekárskymi dielňami. V slávnostnom programe nebude chýbať ani putovanie v čase v podobe strastiplnej cesty podnikateľa Thurzu do Benátok, či ukážka majstrovstva nových mestských trubačov. Štýlovo i žánrovo bohatý program sa počas troch dní bude odohrávať na Námestí SNP, na pódiu v areáli Barbakanu i na hradnom nádvorí v priestore za Barbakanom. Práve tam si budete môcť upiecť napr. pôvodné bryndzové koláče so slaninou, či kôprové posúchy a pozrieť si ukážky stredovekej tesárskej práce či previesť sa na drevenom kolotoči.
Dramaturgia Dní mesta sa snaží osloviť všetky vekové kategórie i milovníkov rozličných žánrov. V piatok večer sa predstavia Cigánski diabli, v sobotu sa na priazeň divákov teší Ján Ambróz, Robo Opatovský, Monika Bagárová i Peter Cmorík. Pódium v areáli Barbakanu bude v nedeľu patriť rozprávkam pre deti a na Námestí SNP vystúpi folklórny súbor Urpín.
Súčasťou Dní mesta je aj tradičný Trh ľudových remesiel. Pozvanie na trinásty ročník prijalo viac ako 350 remeselníkov zo Slovenska i zahraničia. „755. výročie udelenia mestských práv rezonuje v programe Dní mesta. Som rád, že súčasťou sprievodných podujatí sa stala aj prezentácia novej obrazovej publikácie Banská Bystrica a okolie, či verejné predstavenie monografie obcí Rudlová a Sásová, autorov Marcela Pecníka, Vladimíra Sklenku a kol.“, konštatuje primátor Ivan Saktor. Rovnako počas Dní mesta budú návštevníci svedkami oficiálneho slávnostného predstavenia novej publikácie pre deti o histórii mesta pod názvom Moja Banská Bystrica.

Podrobné informácie o programe Dní mesta, o zmenách v dopravnom režime, či o ponuke tovarov a služieb nájdu záujemcovia na www.banskabystrica.sk, www.pkobb.sk, či v aktuálnom septembrovom čísle Radničných novín.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

 

Pre sedemstopäťdesiat prvákov sa otvoria brány banskobystrických základných škôl prvýkrát 2. septembra 2010

Banská Bystrica, 25. august 2010
Viac ako 6 200 školákov a takmer 2 100 škôlkarov prekročí vo štvrtok, 2. septembra 2010, brány banskobystrických základných a materských škôl. Mesto Banská Bystrica je v školskom roku 2010/2011 zriaďovateľom Základnej umeleckej školy J. Cikkera, jedného centra voľného času, dvadsiatichsiedmich materských a štrnástich základných škôl. Trinásť základných škôl má právnu subjektivitu, jedna, bez právnej subjektivity, je malotriedna. V Banskej Bystrici sa žiaci vzdelávajú aj v piatich neštátnych základných školách, ktoré by malo v novom školskom roku navštevovať približne 650 žiakov. V meste pod Urpínom pôsobia aj tri neštátne materské školy.

V materských školách pribudnú škôlkari
Začiatok nového školského roka bude výnimočný aj pre najmladších Banskobystričanov. V 27 mestských materských školách bude od septembra v prevádzke 100 tried, v ktorých sa bude výchovno – vzdelávacím aktivitám venovať 2 080 detí, z toho 680 predškolákov. V tomto školskom roku by desať materských škôl malo získať právnu subjektivitu.
Na zvýšený dopyt rodičov o umiestnenie detí v materských školách zareagoval banskobystrický magistrát zriadením novej triedy. Najmenší škôlkari ju budú navštevovať v Materskej škole, Radvanská 26.
Materské školy od septembra 2008 poskytujú výchovu a vzdelávanie podľa zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (známeho aj ako školský zákon) a od minulého školského roka aj podľa školských vzdelávacích programov s prihliadnutím na podmienky konkrétnej materskej školy.

Rekonštrukcie a stavebné úpravy počas prázdnin
Letné mesiace boli vhodným obdobím aj na vykonávanie rekonštrukčných prác v materských školách za viac ako 108 tisíc €. V novom šate privítajú škôlkarov tri z nich - MŠ Odbojárov, Horná a Radvanská 26.

Výber z aktivít MŠ v školskom roku 2010/2011
- Dopravná výchova v materských školách na dopravnom ihrisku v areáli Materskej školy Šalgotarjánska 5 (projekt sa realizuje podľa záujmu materských škôl)
- 3. ročník interaktívneho galerijno-vzdelávacieho projektu Dominikov zábavný kufrík (celoročne) v spolupráci so Stredoslovenskou galériou. Tohtoročná téma detských výtvarných prác znie: Moje mesto
- 12. ročník speváckej súťaže Bystrický slávik (november 2010)
- 10. ročník prednesu poézie a prózy Predškoláčik (marec 2011)
- 6. ročník Detskej športovej olympiády (jún 2011)

Do základných škôl nastúpi viac prvákov
Druhý september bude jedným z nezabudnuteľných dní aj v živote prvákov. Svoje obľúbené hračky za šlabikáre vymení 750 žiakov prvého ročníka, čo je o 45 detí viac ako v minulom školskom roku. Kým do 14 mestských základných škôl nastúpi 5 558 žiakov (z toho 649 prvákov), päť neštátnych škôl na území mesta privíta v novom školskom roku 646 žiakov (z toho 101 prvákov). Žiaci prvého ročníka sa môžu tešiť na pestrofarebné knihy, ktoré im pri príležitosti vstupu do základnej školy venuje Mesto Banská Bystrica.

Projekty zamerané na modernizáciu základných škôl
Novinka čaká školákov, ktorí navštevujú Základnú školu, Trieda SNP 20 v Banskej Bystrici. V areáli školy pribudlo nové multifunkčné ihrisko s rozmermi 33 x 18 m. Na umelej tráve s vyčlenenými hracími plochami si budú môcť žiaci zmerať sily vo volejbale, futbale, hádzanej či tenise. Moderné ihrisko má okrem rozvíjania kondície detí prispieť k podpore a rozvoju športu v Banskej Bystrici už od 2. septembra, kedy bude slávnostne odovzdané do užívania.

Športová abeceda
alebo ako sa naučiť korčuľovať, lyžovať a plávať – trojica užitočných projektov, zameraných na rozvoj športu a telesnej kultúry žiakov základných škôl z dielne banskobystrického magistrátu. Žiaci si pod vedením osvedčených trénerov postupne osvoja techniku populárnych športov. V projektoch plaveckej a korčuliarskej gramotnosti a lyžiarskych kurzoch bude Mesto Banská Bystrica v spolupráci s partnermi pokračovať aj v novom školskom roku.

Koncepcia školstva v meste pod Urpínom
Koncepcia školstva v Banskej Bystrici, zameraná na zlepšenie hospodárnosti a efektívnosti prevádzky škôl a školských zariadení ako aj zvýšenie kvality výchovno - vzdelávacieho procesu v školskom systéme bola prijatá na júnovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Finálnemu kroku predchádzala osemmesačná intenzívna činnosť pracovnej skupiny. Spracovateľkou koncepcie bola Ing. Magdaléna Bernáthová. Koncepcia prináša pre mesto Banská Bystrica informácie a spätnú väzbu o problémoch a potenciáli škôl a školských zariadení na území mesta, s dôrazom na detailnejšie informácie o školách, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Banská Bystrica.

Pri príležitosti slávnostného otvorenia školského roka 2010/2011 banskobystrická samospráva želá pedagogickým i nepedagogickým pracovníkom, deťom aj rodičom školský rok plný zdravia, radosti, pochopenia, tvorivých síl, vzájomnej úcty a tolerancie. Primátor mesta Ivan Saktor v prvý školský deň pozdraví žiakov a pedagógov Základnej školy Trieda SNP 20 v Banskej Bystrici.


Martina Brisudová
tlačová tajomníčka
 


 

Miestna komunikácia na ulici Cesta k nemocnici od budúceho týždňa opäť prejazdná

Banská Bystrica, 29. júl 2010
Na základe postupu prác na stavbe Severný obchvat v Banskej Bystrici a po dohode so spoločnosťou Granvia Constuction, s.r.o. oznamujeme verejnosti, že dňa 2. augusta 2010 sa pripravuje spustenie premávky na miestnej komunikácii smerom od starej nemocnice do miestnej časti Sásová. Mestská verejná doprava bude trasu využívať od utorka, 3. augusta 2010. Stavba bude v predčasnom užívaní, nakoľko sa dokončujú ďalšie súvisiace objekty. Sprejazdnením uvedenej komunikácie sa zlepší prístup na sídlisko Rudlová – Sásová.

Pripomeňme, že na ulici Cesta k nemocnici sa od 1.7. do 31.7.2010 uskutočňovali v približne 200 m dlhom úseku nad polyfunkčným domom Medokýš smerom ku križovatke s Rudlovskou cestou dokončovacie práce a výstavba kruhovej križovatky. Obchádzková trasa počas uzávierky viedla po miestnych komunikáciách na uliciach – Horná, Kukučínova a Rudlovská cesta (obojsmerne).

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

 

K výročiu udelenia mestských práv darček v podobe knihy

Banská Bystrica, 21. júl 2010

foto(zľava) : Peter Valach, Ivan Saktor, Vladimír Bárta, Vladimír Barta ml.Laureáta ceny primátora mesta Banská Bystrica za rok 2009, fotografa, publicistu, novinára a vydavateľa Vladimíra Bártu prijal v utorok 20. júla na pôde magistrátu primátor Ivan Saktor. Dôvodom stretnutia bolo odovzdanie symbolického výtlačku novej obrazovej publikácie pod názvom Banská Bystrica a okolie. Mesto pod Urpínom tak v roku 755. výročia udelenia mestských práv získava hodnotný knižný darček.
Autori publikácie, fotografi Vladimír Bárta a Vladimír Barta ml. spolu s grafikom Petrom Valachom počas stretnutia prezentovali primátorovi Ivanovi Saktorovi knižnú novinku, v ktorej čitateľ nájde nielen kultúrno–historické a prírodné pamiatky mesta, ale aj historické zaujímavosti banskobystrického okolia, napr. unikátny drevený kostol v Hronseku, zapísaný do UNESCO, Badínsky prales, kamenné výtvory v Hrochotskej doline, či Ľubietovský Vepor, ktorý je považovaný za stred Slovenska.
Publikácia obsahuje aj kreslené mapy mesta a okolia, cestnú mapu okolia i mapky mikroregiónov. Autori venovali pozornosť aj mestskému hradu, najstaršej a najvýznamnejšej banskobystrickej pamätihodnosti. Čitatelia môžu obdivovať vzácnosti tohto areálu prostredníctvom pozoruhodnej perokresby doplnenej fotografiami jednotlivých objektov i stavebných detailov hradnej pevnosti. Milovníci pamiatok v publikácii iste ocenia snímky významných plastík, mozaiku nevšedných okien na meštianskych domoch a čarovné, často prehliadané, architektonické detaily i zákutia mesta.
Primátor Ivan Saktor na stretnutí zdôraznil, že nové knižné dielo Vladimíra Bártu a Vlada Bartu Banská Bystrica a okolie je nielen krásnym darčekovým predmetom, ale aj užitočným sprievodcom po turistických atraktivitách regiónu.


Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora


 

Mesto Banská Bystrica nepochybilo pri predaji cenných papierov

Banská Bystrica, 20. júl 2010

Široko medializovaná téma údajného nevýhodného predaja akcií Privatbanky má rozuzlenie. Konaním štatutárneho orgánu Mesta Banská Bystrica nedošlo k naplneniu znakov skutkovej podstaty trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, ani žiadneho iného trestného činu
, konštatuje sa o. i. v uznesení, ktoré Krajské riaditeľstvo policajného zboru v Banskej Bystrici, Úrad justičnej a kriminálnej polície adresoval mestu Banská Bystrica vo veci nevýhodného predaja akcií Privatbanky.
„Vnímam to ako jasnú odpoveď na tvrdenia tých, ktorí nám vyčítajú nehospodárne nakladanie s majetkom mesta. Od začiatku sme deklarovali, že akcie boli predané v zmysle zákona správne a dnes máme na stole stanovisko orgánov, ktoré správnosť našich krokov potvrdzujú“, konštatuje primátor Ivan Saktor.
Pripomeňme, že na tohtoročnom januárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva iniciovali členovia poslaneckého klubu Banskobystrická alternatíva uznesenie, v ktorom uložili prednostovi MsÚ a hlavnému kontrolórovi Mesta, aby: „Spracovali a podali trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktorý je zodpovedný za to, že Mesto nezveľaďovalo a nechránilo svoj majetok pred stratou tým, že Mesto predalo cenné papiere v nevýhodnom kurze, čím Mesto prišlo o sumu 17 057 390,- Sk čiže 566 200 €.“

KR PZ v Banskej Bystrici, Úrad justičnej a kriminálnej polície vo svojom uznesení konštatuje, že Štatutárny orgán Mesta Banská Bystrica svojím konaním neporušil ani žiadnu inú povinnosť ustanovenú mu všeobecne záväzným právnym predpisom, uloženú mu právoplatným rozhodnutím súdu alebo povinnosť vyplývajúcu mu zo zmluvy opatrovať alebo spravovať cudzí majetok.


Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 


Banská Bystrica investuje do obnovy miestnych komunikácií

Banská Bystrica, 16. júl 2010
Bezpečnú, kvalitnú a pohodlnú cestnú premávku v Banskej Bystrici podporuje mestská samospráva opravami, údržbou a čistením miestnych komunikácií, odstavných plôch, lávok, mostov, opravami a dopĺňaním dopravného značenia ale aj kvalitným verejným osvetlením.
Stavebné práce sú najmä v dňoch pokladania nového asfaltového povrchu na rekonštruovaných komunikáciách čiastočným alebo úplným obmedzením pre účastníkov cestn


 

Spolupráca magistrátu a Verejnej knižnice Mikuláša Kováča pokračuje
Pobočku knižnice hľadajte v nových priestoroch

Banská Bystrica, 7. júl 2010
Knižnica VKMKVýhodnejší nájom a vyhovujúcejšie priestory sú odpoveďou na to, prečo sa jedna z pobočiek banskobystrickej Verejnej knižnice Mikuláša Kováča (VK MK) presťahovala. Nové priestory nájdu záujemcovia len pár metrov od pôvodných na Ulici 29. augusta 25 v Banskej Bystrici.

„Zvýhodnené nájomné, len 1 € ročne, zaplatí naša knižnica za pobočku Bytovému podniku mesta, a. s. Raz také veľké priestory (128 m²) a ich vyhovujúcejšie členenie ocenili od otvorenia už
mnohí čitatelia,“ povedal Peter Klinec, riaditeľ Verejnej knižnice Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici.

V nových priestoroch je pre najmladších čitateľov zriadený detský kútik. Priaznivci elektronickej komunikácie môžu využívať jedno miesto na internet. Slávnostného otvorenia pobočky sa dňa 1. júla 2010 zúčastnil primátor mesta Banská Bystrica Ivan Saktor, riaditeľ knižnice Mikuláša Kováča Peter Klinec a nechýbali ani malí či skôr narodení čitatelia. Tí môžu využiť jej služby každý pracovný deň Po, Ut, Št, Pi: 13.00 – 17.00 hod. a St: 12.00 – 18.00 hod.

„Zhromažďovať knihy a dokumenty či sprostredkovať prístup k informačným zdrojom je úlohou knižníc. Vybavená a efektívne fungujúca knižnica je lákadlom pre návštevníkov a v konečnom dôsledku aj prínosom pre rozvoj mesta,“ hovorí primátor Ivan Saktor.

Pripomeňme, že banskobystrická samospráva rôznymi formami podporuje rozvoj knižníc. Napríklad v minulom roku podporila Verejnú knižnicu Mikuláša Kováča, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja, sumou 11.300 € na nákup nových kníh a projekt Banbyčitariáda. V tomto roku Mesto prispelo na rovnaký účel opäť, a to vo výške 1.500 €. Pre filiálku knižnice na Karpatskej ulici poskytlo od 1. júla ročný prenájom za symbolické 1 €. Výsledkom spolupráce Mesta Banská Bystrica a Verejnej knižnice Mikuláša Kováča je aj publikácia Pamätníky a pamätné tabule Banská Bystrica, ktorá mapuje historické budovy, napovie viac o významných banskobystrických osobnostiach a záujemcom uľahčí orientáciu v meste pod Urpínom. Jej elektronickú verziu možno nájsť na oficiálnej internetovej stránke mesta www.banskabystrica.sk.

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

Banskobystričania uspeli v ďalekom Singapure

Banská Bystrica, 2. júl 2010
Žiaci ZŠ SpojováPrimátor Banskej Bystrice Ivan Saktor dnes prijal žiakov Základnej školy Spojová, účastníkov Celosvetovej súťaže v stavbe a programovaní Robotov RoboCup 2010. Deviataci Andrej Koreň a Andrej Chudý reprezentovali koncom júna svoju školu a mesto v Singapure, kde v konkurencii 53 tímov obsadili úctyhodné 21. miesto.
Úspešní žiaci spolu s učiteľkami Ľubou Tomkovou a Marianou Radobickou dnes počas prijatia na pôde magistrátu zhrnuli svoje dojmy z prestížnej súťaže a zároveň názorne prezentovali robot, ktorý vyrobili zo známej skladačky lego. Riaditeľ ZŠ Spojová Ján Chmelík vyzdvihol, že kým ostatné tímy vrátane japonského družstva majú nielen šikovných súťažiacich, ale aj špičkovú technologickú základňu, naši žiaci im dokázali konkurovať aj napriek menej kvalitnému materiálnemu vybaveniu.
Andrej Koreň a Andrej Chudý sa dnes v závere svojej prezentácie poďakovali všetkým podporovateľom, vrátane Ivana Saktora, ktorý sa rozhodol zo svojich súkromných zdrojov financovať ubytovanie štvorčlenného družstva počas pobytu v Singapure. „Priamo na pôde ZŠ Spojová som pred pár mesiacmi videl prezentáciu týchto nadaných žiakov. V tom čase hľadali zdroje, ktoré by im pomohli zúčastniť sa celosvetového podujatia. Hneď vtedy som sa rozhodol, že chlapcom prispejem a dnes som hrdý na ich úžasné výsledky, ktoré dosiahli“, konštatoval primátor Ivan Saktor.
Pripomeňme, že koncom februára 2010 sa žiaci súťažného tímu zo ZŠ Spojová v Banskej Bystrici zúčastnili v Liptovskom Hrádku celoslovenskej súťaže pre základné a stredné školy RoboCup 2010 v stavbe a programovaní robotov. V kategórii Záchranár získali 1. miesto a svojím úspešným umiestnením sa nominovali na XIV. Majstrovstvách sveta Robocup 2010 v ázijskom Singapure (17.- 25.6.2010). Nadviazali tak na výborné vystúpenie z vlaňajšieho roka, kedy v júli 2009 v rakúskom Grazi na celosvetovom finále súťaže obsadili 4. miesto spomedzi 24 súťažných tímov.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

 

Banská Bystrica má koncepciu rozvoja školstva do roku 2020

Banská Bystrica, 29. jún 2010
Školstvo v Banskej Bystrici sa bude v nasledujúcich rokoch rozvíjať v súlade s koncepciou, ktorú na svojom zasadnutí schválili poslanci mestského zastupiteľstva. Dnešnému finálnemu kroku predchádzala osemmesačná intenzívna činnosť pracovnej skupiny.
Koncepcia rozvoja školstva vznikala od októbra minulého roka do mája t.r. Spracovateľkou Koncepcie bola Ing. Magdaléna Bernátová, PhD. Počas celého procesu počnúc identifikáciou problémov až po formulovanie strategických cieľov fungovala spolupráca s Pracovnou skupinou pre tvorbu Koncepcie rozvoja školstva v Banskej Bystrici, ktorej členov menoval primátor Ivan Saktor. Členmi pracovnej skupiny boli zástupcovia verejného i súkromného sektora, riaditelia i zriaďovatelia škôl, školských zariadení, akademických, metodických, vzdelávacích inštitúcií a verejnej správy.
“Stotožňujem sa s víziou, podľa ktorej chceme dosiahnuť vzájomnú spoluprácu mesta, škôl, školských zariadení, inštitúcií, rodičov a verejnosti, pretože chceme, aby platilo, že v Banskej Bystrici majú šancu rozvíjať sa všetky deti“, zdôraznil primátor Ivan Saktor.
Koncepcia prináša pre mesto Banská Bystrica informácie a spätnú väzbu o problémoch a o potenciáli škôl a školských zariadení na území mesta, s dôrazom na detailnejšie informácie o školách, ktoré sú priamo v pôsobnosti mesta. Rozsiahly koncepčný materiál vznikal na základe princípov partnerstva, otvorenosti, odbornosti, overených postupov a viaczdrojovej analýzy. Analytické i strategické časti koncepcie boli počas celého procesu diskutované s rôznymi cieľovými skupinami prostredníctvom rôznych komunikačných kanálov vrátane osobnej komunikácie, elektronickej pošty, webstránky skoly.banskabystrica.sk, Radničných novín i dotazníkových prieskumov.
Prijatá koncepcia definuje najväčšie problémy školstva v meste, medzi ktoré patrí zlé prerozdeľovanie nedostatočných zdrojov v školstve, chýbajúce jasne formulované kritériá kvality škôl, nevytvorený systém poradenstva v školstve a sociálno-patologické javy v školách. Z rozsiahleho koncepčného podkladu zároveň jednoznačne vyplýva, že hlavným cieľom je zvýšenie kvality banskobystrického školstva.
Súčasťou schválenej koncepcie je aj vízia mesta Banská Bystrica v oblasti školstva: “Želáme si, aby mali všetky deti v Banskej Bystrici rovnakú šancu vzdelávať sa podľa svojich potrieb a možností, vybrať si pri tom jazyk, spôsob a miesto učenia sa. Učitelia budú vnímať školu ako miesto, kde odborne a osobnostne rastú. Deti budú vnímané ako schopné vo svojej rozmanitosti. Dokážu sa aktívne učiť a riadiť si svoj voľný čas s podporou rodičov a inštitúcií a podľa svojich možností. Rodičia, deti a učitelia si dôverujú, spolupracujú a učia sa navzájom.”

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

 

Do zriaďovateľskej kompetencie Mesta Banská Bystrica pribudne základná umelecká škola

Banská Bystrica, 25. jún 2010
ZUŠ J. CikkeraK novinkám budúceho školského roka patrí aj rozšírenie kompetencií banskobystrickej mestskej samosprávy. Do zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Banská Bystrica pribudne Základná umelecká škola Jána Cikkera, ktorá sídli na Štefánikovom nábreží 6 v Banskej Bystrici.
Od školského roka 2010/2011 sa novým zriaďovateľom Základnej umeleckej školy (ZUŠ) Jána Cikkera stane Mesto Banská Bystrica. Rozhodli o tom poslanci na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Za symbolickú sumu získa mestská samospráva majetok potrebný na zabezpečenie činnosti ZUŠ od Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Ten doteraz ako jediný z VÚC prevádzkoval tri školy tohto druhu (v Lučenci, Poltári a Banskej Bystrici), ktoré postupne prechádzajú do pôsobnosti miest, v ktorých sídlia. Mesto bude prevádzku základnej umeleckej školy financovať od septembra do decembra t.r. prostredníctvom dotácie BBSK v celkovej sume 300 000 € (75 tis. € mesačne). Od 1. januára budúceho roka bude škola financovaná z mestského rozpočtu prostredníctvom originálnych kompetencií. Mesto Banská Bystrica je v súčasnosti zriaďovateľom jedného centra voľného času, 14 základných a 27 materských škôl.
„Základná umelecká škola Jána Cikkera pôsobí v Banskej Bystrici takmer sedem desaťročí. Za toto obdobie poskytuje talentovaným žiakom umelecké vzdelanie najmä v oblasti múzických a výtvarných umení. K jej absolventom patria napríklad operný spevák Martin Babjak, klavirista Daniel Buranovský či hudobný skladateľ Igor Bázlik. Tradície a úspechy banskobystrického umeleckého školstva sú teda silné, je na čo nadväzovať,“ povedal primátor Ivan Saktor.
Základná umelecká škola Jána Cikkera píše svoju históriu od roku 1942. K pôvodnému hudobnému odboru postupne pribudli výtvarný, tanečný a v školskom roku 1979/1980 aj najmladší literárno – dramatický odbor. Prioritou školy je výchova a vzdelávanie mladých umelcov, ktorí reprezentujú banskobystrický región doma i v zahraničí. Aktívne participuje aj na vytváraní kultúrno-spoločenského života v regióne formou početných verejných vystúpení, koncertov, výstav a prezentácií.

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

 

Škôlkari zažili olympijskú atmosféru

Banská Bystrica, 24. jún 2010
Detská športová olympiáda 2010Predškoláci z 25 materských škôl dnes na banskobystrickom štadióne na Štiavničkách zažili pravú olympijskú atmosféru. Pätnásty ročník Športovej olympiády detí materských škôl o putovný pohár primátora Mesta Banská Bystrica prilákal okrem domácich škôlkarov aj deti z Brusna a Medzibrodu. Družstvo z MŠ na Jilemnického ulici v Banskej Bystrici tento rok obhájilo svoje minuloročné prvenstvo a okrem putovného pohára si deti odniesli aj vrece hračiek.
„Viesť deti k pohybovej aktivite už od malička je ambíciou športovej olympiády a som rád, že v našom meste úspešne rozvíjame toto podujatie pre najmenších. Banská Bystrica je mestom športu s mnohými nadštandardnými projektami orientovanými práve na deti a mládež“, konštatoval krátko po štarte olympiády primátor Ivan Saktor.
V skoku do diaľky, v behu na 40 metrov a v hode do diaľky súťažilo cca 250 detí. Dievčatá a chlapci si svoje sily mohli zmerať aj v nesúťažných disciplínach, (lezenie – lokomočné pohyby a preskok cez prekážky). Každý z malých športovcov získal perníkovú medailu, chlapci dostali lopty, dievčatá švihadlá i ďalšie drobnosti. Víťazi jednotlivých disciplín si prevzali kovovú medailu, diplom a vecné ceny.
Novinkou 15. ročníka podujatia bola aj súťaž učiteliek, ktoré sa predstavili v behu na 150 metrov s hromadným štartom. Myšlienka zorganizovať športovú olympiádu detí materských škôl vznikla v Banskej Bystrici pred 15 rokmi. Základom bola iniciatíva Olympijského výboru. Podujatie sa pôvodne konalo v Parku pod Pamätníkom SNP a postupne
ho Mesto v spolupráci s VŠC Dukla, Olympijským klubom Banská Bystrica a RS OMEP Banská Bystrica začali organizovať na štadióne na Štiavničkách, resp. v prípade zlého počasia v športovej hale.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

Myšlienka boja proti rakovine oslovuje každoročne aj Banskobystričanov

Banská Bystrica, 24. jún 2010
Na kolesách proti rakovineVerejná zbierka, osvetová práca a športové aktivity charakterizujú projekt Slovenského paralympijského výboru „Na kolesách proti rakovine“, na ktorom prostredníctvom Kabinetu zdravé mesto dlhodobo participuje aj Mesto Banská Bystrica.

Počas štyroch dní, od 21. - 24. júna 2010, stretávali Banskobystričania v uliciach mesta gymnazistov v zelených tričkách s pokladničkami a prosbou o príspevok, určený na boj proti rakovine. Študenti odmenili prispievateľov hračkou JOJO a pozvánkou na symbolickú jazdu hlavným banskobystrickým námestím. Ôsmy ročník celoslovenskej kampane vyvrcholil v Banskej Bystrici v stredu, 23. júna 2010, na Námestí SNP. Jazdu mladých ľudí na bicykloch, kolobežkách, skateboardoch a iných bezmotorových dopravných prostriedkoch odštartoval primátor Ivan Saktor.
„Zložité ľudské osudy sú mnohokrát dôkazom odhodlania, nezlomnosti a pozitívnej energie, najmä ak ide o ľudí s podlomeným zdravím či telesným handicapom. Spolupatričnosť, či už formou finančnej pomoci alebo morálnej podpory, je dôkazom našej zodpovednosti a šírenia pozitívnej energie medzi ľuďmi. Prajem si, aby táto kampaň pretrvala, pretože nás učí zdieľať osudy iných,“ - dodal krátko po štarte symbolického okruhu primátor Ivan Saktor.
Mesto pod Urpínom sa do kampane zapája každoročne. Predchádzajúci ročník sa v Banskej Bystrici prvýkrát niesol v znamení aktivity „mobilné fitnes“. Počas troch hodín sa na šiestich stacionárnych bicykloch vystriedalo 39 dobrovoľníkov, ktorí spolu najazdili 511,26 km. Študenti Gymnázia J. G. Tajovského vtedy do pokladničiek vyzbierali 240,49 €. Konkrétnu sumu, ktorou Banská Bystrica podporí tohtoročnú verejnú zbierku, sa dozvieme krátko po jej skončení. Tento rok príjemnú atmosféru kampane podporilo Banskobystrické kultúrne leto, program, ktorý pod taktovkou Parku kultúry a oddychu Banská Bystrica sprevádza charitatívne a kultúrne podujatia.

Pripomeňme, že kampaň Na kolesách proti rakovine je športovo-kultúrno-vzdelávací projekt, ktorého zakladateľom je paralympionik, víťaz Paralympijských hier Sydney 2000 v dráhovej cyklistike - Radovan Kaufman. Pri zrode kampane v roku 2003 intenzívne pomáhal, ešte počas nej však svoj boj s rakovinou prehral. Myšlienkou známeho projektu je finančná zbierka, ktorej výťažok je určený na tri základné ciele – výskum, liečbu a nákup kompenzačných pomôcok pre onkologických pacientov. Aj vďaka finančným príspevkom z kampane bolo doteraz prostredníctvom Nadácie na výskum rakoviny zakúpených niekoľko dôležitých prístrojov, ktoré slúžia na výskum a diagnostiku nádorových ochorení, ale aj na hľadanie efektívnych foriem liečby pre onkologických pacientov na celom Slovensku. Tento rok bude časť vyzbieraných finančných prostriedkov použitá na zakúpenie Pyrosekvenátora, moderného prístroja, ktorý zabezpečí presnú a rýchlu metódu na sledovanie zmien v bunke u onkologických pacientov.

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

 

Stotridsaťdeväť ľudí sa v Banskej Bystrici rozhodlo darovať krv pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi

Banská Bystrica, 17. jún 2010
Den darcov krvi v Banskej BystriciUpozorniť na stále stúpajúcu potrebu darovania krvi a osloviť najmä mladých ľudí, ktorí sú potenciálom novej darcovskej základne, bolo cieľom Svetového dňa darcov krvi. Humanitné podujatie si 14. júna 2010 pripomenuli aj obyvatelia Banskej Bystrice. Záujemcovia mali možnosť darovať krv v priestoroch Národnej transfúznej služby (NTS) alebo priamo na hlavnom námestí v budove Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Boli medzi nimi aj zamestnanci Mesta Banská Bystrica, ktorí darovaním krvi podporili toto celosvetové podujatie. Z celkom 139 záujemcov darovalo krv 112 ľudí. Kampaň podporilo aj sedemnásť prvodarcov.

ŠTATISTIKA ODBEROV:
Národná transfúzna služba SR – pracovisko Banská Bystrica:
Darcovia - Počet
Zaevidovaných dobrovoľných darcov: 73
Vyradení: 13
Odobratí: 60
Prvodarcovia: 15
Vyradení: 5
Odobratí: 10


Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja:
Darcovia - Počet
Zaevidovaných dobrovoľných darcov: 66
Vyradení: 14
Odobratí: 52
Prvodarcovia: 14
Vyradení: 7
Odobratí: 7


Organizátori podujatia – Národná transfúzna služba, pracovisko Banská Bystrica, Slovenský Červený kríž, Banskobystrický samosprávny kraj a Mesto Banská Bystrica ďakujú všetkým darcom krvi, ktorí svojim humánnym činom zachraňujú zdravie a životy ľudí.

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka
 


 

 

Banská Bystrica aktívna v ochrane ohrozených živočíšnych druhov

Banská Bystrica, 16. jún 2010
Ochrana netopierov a dazdovnikovCestu ochrany ohrozených druhov živočíchov si zvolila banskobystrická samospráva. Na fasáde budovy má nainštalované špeciálne búdky pre dážďovníky a netopiere. Banskobystrický mestský úrad aktívne prispieva k ochrane živočíchov. Na jeho budove v špeciálne upravených príbytkoch nájdu svoj nový domov chránené dážďovníky a netopiere. Dôvodom pre tento zaujímavý projekt je úbytok spomínanej živočíšnej populácie. Spôsobujú ho najmä rekonštrukcie a zatepľovanie obytných budov. Vo vetracích otvoroch, špárach v paneloch či štrbinách medzi izoláciami nachádzajú netopiere a dážďovníky svoje úkryty a hniezda.
Mesto Banská Bystrica privítalo iniciatívu Spoločnosti pre ochranu netopierov na Slovensku (SONS) a začalo spolupracovať s firmou, ktorá vyrába búdky z drevobetónových zmesí. Tieto alternatívne domovy pre netopiere a dážďovníky nebudú nikomu prekážať a prispejú k ochrane ohrozených druhov živočíchov na Slovensku. Dva nové domovy pre netopiere a dva pre dážďovníky sú umiestnené na ťažko dostupných miestach budovy mestského úradu. Mesto ich nákup a inštalácia stojí 288 €.
Pripomeňme, že netopiere tvoria samostatnú skupinu cicavcov a ako jediné sú schopné lietať. Aktívne sú prevažne v noci, niektoré druhy však vyletujú z úkrytov aj pred súmrakom. V tme sa orientujú pomocou echolokácie. Vydávajú pre ľudské ucho nepočuteľné ultrazvuky a podľa ich ozveny dokážu určiť svoju polohu v priestore, rozpoznať okolité prekážky, príp. korisť či iné netopiere. Živia sa výhradne hmyzom, prípadne drobnými bezstavovcami, napríklad pavúkmi.
Dážďovníky sú akrobatmi medzi vtákmi. Takmer celý svoj život trávia vo vzduchu. Majú aerodynamické telo a kosákovité krídla, ktoré im umožňujú prudké manévrovanie na sídliskách medzi panelákmi. Na Slovensku pobudnú v priemere 3 mesiace. Hniezdia na vysokých panelových domoch a kostolných vežiach. Obidva živočíšne druhy sú chránené.


Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

 

Banskobystrický Cirkus leto ožije pod rozprávkovým šapitó

Banská Bystrica, 14. jún 2010
Banskobystrický hlásnikPiesňou Pavla Hammela o Cirkuse leto sa nechali inšpirovať pracovníci Parku kultúry a oddychu Mesta Banská Bystrica (PKO BB) a pre všetkých malých i veľkých Banskobystričanov, ale aj návštevníkov mesta pripravili pestrofarebnú mozaiku koncertov, vystúpení, tvorivých dielní, súťaží a najmä dobrej zábavy. „Srdce Mesta pod Urpínom - Námestie SNP bude až do 25. júna hostiť deti a ich rodičov, ktorí chcú prežiť krásne júnové dni pod symbolickým cirkusovým šapitó. Nechajte sa zlákať do sveta fantázie, smiechu, pohody a doprajte sebe i svojim ratolestiam ezabudnuteľný zážitok“, vyzýva návštevníkov primátor Ivan Saktor.
Súčasťou Cirkusu leto na Námestí SNP budú vždy popoludní aj vystúpenia detí banskobystrických materských škôl. Sprevádzať ich bude maskot Cirkusu leto - kamarátka Lukrécia, dievča s oranžovými vlasmi a veľkou mašľou, ktorá sa deťom prihovára aj v Radničných novinách a deti jej kreslia obrázky svojich kamarátov. Škôlkari budú spolu s Lukréciou spoznávať divadelné dosky, ktoré znamenajú svet. V júnovom programe na Námestí SNP nechýbajú koncerty detských speváckych zborov, bábkové predstavenia, tanečné vystúpenia v modernom i folklórnom rytme, predstaví sa tanečná škola i swingový orchester a priaznivcov si určite nájdu aj tvorivé dielne, či koncert Márie Podhradskej deťom, po ktorom bude v piatok 25. júna nasledovať pokus o vytvorenie rekordu s najväčším počtom hrajúcich sa rodičov s deťmi na jednej ploche. Rozlúčku so školou, program pre deti základných škôl pri príležitosti ukončenia školského roka pripravili organizátori na stredajšie predpoludnie 30. júna.
Keď sme minulý rok zahájili na Rínku úvodný program banskobystrického kultúrneho leta s názvom Šapitó, netušili sme, aký bude mať ohlas. Jedenásťdňový blok programov sa však návštevníkom páčil a priaznivé reakcie nás priviedli na myšlienku pokračovať v tomto type letných programov, s ambíciou prispieť k oživeniu kultúrneho cestovného ruchu priamo v srdci Banskej Bystrice,“ konštatuje riaditeľ PKO BB Peter Danáš. Novinkou letnej Banskej Bystrice bude aj hlásnik, študent UMB, oblečený v dobovom bielo-červenom kostýme, ktorý bude okoloidúcich na Námestí SNP pozývať na kultúrne podujatia v meste. Banskobystrické kultúrne leto vyvrcholí v septembri Dňami mesta a oslavou 755. výročia udelenia mestských výsad a 353. Radvanským jarmokom. Najstarší slovenský jarmok sa bude niesť v znamení benátskych zrkadiel, banskobystrického striebra a historických medených hámrov. Viac info na ww.banskabystrica.sk a www.pkobb.sk

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

 

Banskobystrickí škôlkari dostali ocenenia i darčeky

Banská Bystrica, 11. jún 2010
Banskobystrický ocenený škôlkáriVýtvarne vyjadriť dianie vo vlastnej rodine, to bol cieľ interaktívneho galerijno-vzdelávacieho projektu, ktorý pod názvom Dominikov zábavný kufrík realizovali banskobystrickí predškoláci. Osemdesiatšesť škôlkarov si 9. júna prevzalo z rúk primátora Ivana Saktora pamätné listy a drobné darčeky za účasť v druhom ročníku projektu. Výtvarné práce detí si široká verejnosť bude môcť pozrieť do 9. júla v priestoroch Vily Dominika Skuteckého.
„Som rád, že materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica sa aktívne zapojili do projektu, ktorý rozvíja fantáziu a vnímanie našich detí. Už od útleho veku majú škôlkari šancu získavať hravou formou poznatky o umení a ich výtvarné dielka sú naozaj obdivuhodné“, konštatoval po skončení vernisáže primátor Ivan Saktor.
Kým tento ročník projektu patril téme Moja rodina, vlaňajší ročník sa niesol v znamení motta Ja som a deti vtedy kreslili svoje autoportréty. Organizátori, ktorými sú Mesto Banská Bystrica, Stredoslovenská galéria Banská Bystrica, Metodicko-pedagogické centrum Banská Bystrica a regionálna sekcia Medzinárodnej organizácie pre predškolských pedagógov, už teraz pripravujú tretí ročník projektu so štartom v septembri 2010.
Banskobystrické deti z MŠ na Tatranskej ulici mali tento týždeň ešte jeden dôvod na radosť. Zástupcovia spoločnosti Granvia Construction s.r.o spolu s primátorom Banskej Bystrice Ivanom Saktorom odovzdali škôlkarom reflexné vesty a magnetické reflexné pásky, ktoré prispejú k zvýšeniu bezpečností detí v cestnej premávke.
Dôkazom toho, že materské školy sú v Meste pod Urpínom naozaj aktívne, je aj projekt Cirkus leto. Vystúpeniami malých škôlkarov bude od 14. júna žiť Námestie SNP. Počas takmer dvoch týždňov sa na pódiu predvedú malí speváci, tanečníci a herci. Vyvrcholením prezentácie najmenších Banskobystričanov bude v piatok 25. júna o 17.30 h pokus o vytvorenie rekordu s najväčším počtom hrajúcich sa rodičov s deťmi na jednej ploche. Pozývame všetkých na Námestie SNP pod symbolické letné cirkusové šapitó. Viac na www.pkobb.sk.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

 

14. júna si Banská Bystrica pripomenie Svetový deň darcov krvi

Banská Bystrica, 10. jún 2010
Svetovy den darcov krvi 2010Začiatok budúceho týždňa bude v Meste pod Urpínom patriť Svetovému dňu darcov krvi. Humanitné podujatie odštartuje v pondelok 14. júna popoludní na hlavnom banskobystrickom námestí.
„Nová krv pre svet,“ je slogan, v duchu ktorého sa budú niesť tohtoročné oslavy Svetového dňa darcov krvi na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Organizátori chcú upriamiť pozornosť na stále stúpajúcu potrebu darovania krvi a osloviť najmä mladých ľudí, ktorí sú potenciálom novej darcovskej základne. Všetci záujemcovia budú môcť darovať krv už tradične v priestoroch Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja 14. júna 2010 v čase od 13.00 do 16.00 hodiny. Oslavy Svetového dňa darcov krvi budú sprevádzané kultúrnymi podujatiami, aktivitami podporujúcimi zdravý životný štýl a prezentáciami zdravotných poisťovní.

Sprievodný program:
13.00 hod. Otvorenie podujatia – zástupca Slovenského Červeného kríža
13.05 – 13.30 hod. Vystúpenie detského folklórneho súboru Matičiarik
13.35 – 13.45 hod. Príhovory organizátorov podujatia (primátor mesta Banská Bystrica, zástupca Úradu BBSK, primár NTS v BB)
13.50 hod. ukážky poskytovania prvej pomoci

Kampaň je súčasne vyjadrením poďakovania všetkým bezpríspevkovým darcom krvi i tým, ktorí s darcami dobrovoľne či profesionálne pracujú. Pre všetkých, ktorí v tento deň darujú krv, pripravili organizátori podujatia symbolické darčeky. „Poďakovaním a súčasne benefitom bude deň voľna s náhradou mzdy pre všetkých zamestnancov banskobystrického magistrátu, ktorí sa v tento deň rozhodnú darovať krv,“ dodáva primátor mesta Ivan Saktor.
Organizátori podujatia – Národná transfúzna stanica, pracovisko Banská Bystrica, Slovenský Červený kríž, Banskobystrický samosprávny kraj a Mesto Banská Bystrica ďakujú všetkým darcom krvi, ktorí svojim humánnym činom zachraňujú zdravie a životy ľudí.

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

Peter Hajnala
hovorca BBSK

 


 

 

Banskobystričania budú nové komodity separovať do nových nádob

Banská Bystrica, 9. jún 2010
Banská Bystrica napreduje v oblasti separovaného zberu. Plechovky z nápojov, konzervy, vrchnáky z jogurtov, plech či staré hliníkové konštrukcie, to všetko budú môcť Banskobystričania separovať a ukladať do nových zberných nádob, ktoré v týchto dňoch začali rozmiestňovať pred bytovými domami. Konáre, listy, trávu, či kuchynské zvyšky zo zeleniny a ovocia (NIE VŠAK TEKUTÝ ODPAD) naopak budú obyvatelia Banskej Bystrice separovať do červených kontajnerov rozmiestnených pred bytovými a rodinnými domami.
„Štyristo kusov 1 100 litrových kontajnerov s hnedým vekom a nápisom Kovy a štyristo kusov červených plastových kontajnerov s objemom 660 litrov s nápisom Biologicky rozložiteľný odpad (BRO), rozmiestnime do konca augusta do všetkých častí Banskej Bystrice na spoločné stanovištia. Do približne tritisíc rodinných domov pribudnú 120 litrové nádoby na BRO. O harmonograme odvozu odpadu budeme obyvateľov včas informovať“, konštatuje vedúca Oddelenia životného prostredia MsÚ Banská Bystrica Beáta Kostúrová.
Projekt „Zavedenie separovaného zberu kovov a biologicky rozložiteľného odpadu (BRO) z domácností na území mesta Banská Bystrica“ začala samospráva realizovať vlani v marci vďaka podpore z Kohézneho fondu Európskej únie v rámci Operačného programu Životné prostredie. Súčasťou projektu, ktorý prispeje ku skvalitneniu životného prostredia v Banskej Bystrici, je aj zvýšenie environmentálneho povedomia a informovanosti obyvateľov mesta.
Osvetovou časťou projektu sme začiatkom roka kreatívne oslovili rôzne vekové kategórie detí a mládeže. Divadelné predstavenia i hudobná produkcia zaujali žiakov našich škôl a projekt sa v tomto období dostáva do svojej realizačnej fázy. Som presvedčený, že Banskobystričania začnú okrem plastov, papiera a skla triediť aj kovy a biologicky rozložiteľný odpad. Pomôcť by im v tom mohli aj brožúrky Kam s odpadom z domácností, ako aj informačné plagáty SEPARUJME ODPAD!, ktoré sú cielene distribuované obyvateľom“, informuje primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor.
Rozpočet projektu Zavedenia separovaného zberu kovov a BRO z domácností na území mesta Banská Bystrica je 655 361,98 €, na ktorom sa Mesto podieľa sumou 32 768,09 €. Dátum ukončenia realizácie projektu je 31. august 2010.
Ďalším dôkazom aktivít banskobystrickej samosprávy v oblasti ochrany životného prostredia a nutnosti šíriť ekologickú osvetu je vydanie bulletinu Jelšový hájik – Sásová. Záhradnícke a rekreačné služby mesta Banská Bystrica vydali v náklade 500 ks informačný leták prioritne určený žiakom základných škôl, ktorý stručne informuje o biotope európskeho významu. Jelšový hájik s rozlohou 4,2 ha sa nachádza v hornej časti doliny Rudlovského potoka a z hľadiska botanického, krajinárskeho a celkového životného prostredia mesta patrí k najcennejším biotopom v Európe.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

 

Ďalší krok k príprave nového územného plánu mesta Banská Bystrica


Banská Bystrica, 4. jún 2010
Mesto Banská Bystrica zverejnilo návrh nového „Územného plánu mesta Banská Bystrica“ (návrh ÚPD) a „Koncepcie rozvoja mesta Banská Bystrica v oblasti tepelnej energetiky“. Návrh nového územného plánu charakterizuje Banskú Bystricu ako rozvojové mesto s riešením všetkých funkcií, stanovuje dopravnú kostru s väzbou na nadradenú okolitú dopravnú sieť a naznačuje aj víziu. Týmto krokom vedenie mesta Banská Bystrica napĺňa jeden zo svojich sľubov a blíži sa k finále celého procesu, t. j. k schvaľovaniu nového územného plánu.
V súlade so zákonom má verejnosť možnosť formou verejného prerokovania podať pripomienky k výslednému návrhu. Návrh ÚPD je vystavený na verejné nahliadnutie v rokovacej miestnosti Klientskeho centra v budove Mestského úradu v Banskej Bystrici, ul. Československej armády 26, Banská Bystrica v úradných hodinách a je zároveň zverejnený na internetovej stránke www.banskabystrica.sk.
Verejnosť je oprávnená podať pripomienky k návrhu územnoplánovacej dokumentácie do 30 dní odo dňa oznámenia t.j. do 02.07.2010 písomne na adresu: Mesto Banská Bystrica, ul. Československej armády 26, 974 01 Banská Bystrica . V prípade poštového podania je potrebné pripomienky zaslať tak, aby boli doručené v stanovenej lehote do 02.07.2010.
Verejné prerokovanie „Návrhu ÚPD“ sa uskutoční dňa 16. júna 2010 o 16,00 h vo Veľkej sieni Mestského úradu v Banskej Bystrici.
Pripomeňme, že nadštandardným spôsobom vychádzajúcim v ústrety občanom riešilo Mesto Banská Bystrica aj prerokovanie konceptu svojho územného plánu v roku 2008. Banskobystričania mali možnosť do konceptu nahliadnuť každý pracovný deň v úradných hodinách v Klientskom centre a samotný koncept bol verejne prerokovaný v podvečerných hodinách v jednotlivých častiach mesta
Územný plán patrí k základným dokumentom obce, podľa ktorého sa v zmysle stavebného zákona riadi rozvoj obce a celá stavebná činnosť na katastrálnom území obce. Obec je orgán územného plánovania a v rámci prenosu kompetencií má aj kompetencie stavebného úradu.
Koncept sa verejne prerokováva 30 dní v zmysle § 21 Stavebného zákona. Banská Bystrica šla aj v tomto prípade nad rámec zákona. Oznámenie o prerokovaní Konceptu bolo zverejnené na úradnej tabuli Mesta Banská Bystrica, na oficiálnej internetovej stránke mesta, v jednotlivých mestských častiach na informačných tabuliach a v médiách. V dňoch 13.augusta, 20.augusta a 10.septembra 2008 bolo možné do „Konceptu“ nahliadnuť v priestoroch Klientskeho centra až do 23,00 hod. Koncept bol zároveň zverejnený na internetovej stránke Mesta Banská Bystrica 90 dní odo dňa oznámenia, t.j. od 23. júla do 23.októbra 2008.

Monika Pastuchova
hovorkyňa primátora

 


 

V rôznych častiach Banskej Bystrici športovali škôlkari i seniori.

Banská Bystrica, 1. jún 2010
Týždeň športu pre všetkých 2010Viac ako 8 300 Banskobystričanov i návštevníkov mesta, to je tohtoročná bilancia Týždňa športu pre všetkých, ktorý sa v Banskej Bystrici konal v termíne 24. - 30. máj 2010. Sériu športových aktivít pripravil magistrát v spolupráci so športovými klubmi a školami na území mesta. V programe nechýbalo kolieskové korčuľovanie, badminton, minifutbal, plávanie či turistika. Počas týždňa športovali deti materských škôl a svoje stolnotenisové kvality preukázali aj seniori v penzióne Jeseň.
Súčasťou Týždňa športu bol aj III. ročník florbalového turnaja O pohár mesta Banská Bystrica, tanečná súťaž Bystrická medaila, či branná súťaž Policajt – môj kamarát. Od pondelka do nedele žili pohybovými aktivitami nielen ihriská v meste, ale aj park pod Pamätníkom SNP, krytý bazén na Štiavničkách, mnohé z priestorov materských, základných, či stredných škôl a nadšencov pohybu privítali aj turistické chodníky.
Týždeň športu pre všetkých 2010Naplniť ambíciu spojenia športu a olympijskej výchovy sa podarilo v rámci Olympijského festivalu detí mesta Banská Bystrica, ktorý bol na programe v stredu 26. mája. Medzi športujúce deti do areálu ZŠ Golianova zavítal aj primátor Ivan Saktor: „Banská Bystrica podporuje šport na vrcholovej i masovej úrovni. Žiakom našich základných škôl ponúkame jedinečné projekty plaveckej, korčuliarskej i lyžiarskej gramotnosti. V takomto rozsahu sme skutočne výnimočný na Slovensku. V kľúčovom dokumente, ktorým je koncepcia športu, Mesto jasne definuje priority rozvoja a podpory. Chceme revitalizovať jestvujúce športoviská a otvárať nové priestory pre športové a voľnočasové aktivity detí a mládeže.“
V stredu 26. mája 2010 sa Banskobystričania zapojili aj do súťaže miest v ľubovoľných pohybových aktivitách WORLD CHALLENGE DAY. Súperom Mesta pod Urpínom boli Košice.
V Banskej Bystrici športovalo 7 933 účastníkov, z toho 7 286 detí a mladých ľudí. Podľa predbežných výsledkov boli sily v oboch mestách približne vyrovnané a počas súťažného dňa sa do pohybových aktivít zapojilo cca 10 % obyvateľov.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

Primátor Ivan Saktor kontroloval činnosť karanténnej stanice

Banská Bystrica, 14. máj 2010
Karantenna stanica mesta BBKaranténne stanice sú mnohokrát zamieňané s útulkami pre zvieratá, či psími hotelmi. V skutočnosti sú to zariadenia, ktoré slúžia na držbu odchytených túlavých zvierat s neznámym zdravotným stavom. Jedným z dočasných náhradných domovov pre zatúlané či opustené zvieratá je aj Karanténna stanica pre spoločenské zvieratá mesta Banská Bystrica so sídlom vo Zvolene. Bola zriadená pred šiestimi rokmi (05/2004) a dnes karanténnu stanicu navštívil primátor mesta Banská Bytrica Ivan Saktor.
„Banskobystrická samospráva má záujem zefektívniť činnosť karanténnej stanice. Situáciu sa snažíme riešiť aj formou rokovaní s Mestom Zvolen vo veci spolufinancovania jej prevádzky. Osobne som rokoval aj so zástupcami občianskych združení, ktoré v tejto oblasti vyvíjajú aktivity. Mesto predložilo konkrétny návrh Rámcovej zmluvy o spolupráci občianskemu združeniu Pes v núdzi, ktorý zostal zatiaľ bez odozvy. Počas dnešného kontrolného dňa som sa presvedčil, že o zvieratá je dobre postarané, situáciu však budeme sledovať aj naďalej a o ďalších krokoch budeme verejnosť informovať,“ povedal primátor Ivan Saktor.
V priestoroch mestskej karanténnej stanice je momentálne umiestnených 22 psov a 15 mláďat, svoj dočasný domov tu však môže nájsť až 60 zvierat. Banskobystrický magistrát na prevádzku stanice vyčleňuje z mestského rozpočtu ročne takmer 50 tis. €, z ktorých hradí bežnú údržbu budov a kotercov, režijné náklady a nákup pracovných pomôcok na prevádzku stanice a odchyt zvierat. Šesťdesiat kotercov je rozdelených do blokov A, B a C. Bloky B a C boli zrekonštruované v rokoch 2007 a 2008.
„Opravu zvyšných kotercov v sekcii A za viac ako 60 tis. € plánuje Mesto financovať z rezervného fondu. O jeho použití rozhodne mestské zastupiteľstvo na svojom zasadnutí 25. mája 2010. Plánovaná rekonštrukcia by mala o.i. zahŕňať opravu strechy v sekcii A, opravu podláh a priečok v príslušných kotercoch, výmenu mreží vo všetkých sekciách,“ dodáva prednosta banskobystrického magistrátu Jaroslav Sihelský.

Pripomeňme, že odchyt zvierat, najčastejšie psov, zabezpečujú vyškolení pracovníci mestského úradu, a to v Banskej Bystrici, Zvolene a Kováčovej. Odchytené zviera zostane v karanténe minimálne 7 dní. Ak sa u neho neprejavia príznaky závažnejšej choroby, zostáva v karanténnej stanici minimálne 60 dní. Počas tejto doby je vyšetrené veterinárom, zaočkované, odparazitované a je mu poskytnutá základná starostlivosť. V tomto období sú zvieratá ponúknuté na adopciu prostredníctvom internetovej stránky www.kszv.sk a mestského periodika. Podrobné podmienky adopcie odchytených zvierat sú zverejnené v prevádzkovom poriadku, prístupnom aj na oficiálnej mestskej internetovej stránke www.banskabystrica.sk. V prípade, že sa nový majiteľ nenájde, zostávajú spoločenské zvieratá ďalej v karanténnej stanici, kde majú zabezpečenú najnutnejšiu základnú starostlivosť. O niektoré zvieratá je bohužiaľ menší záujem (staršie alebo neprispôsobivé), preto pobudnú v karanténnej stanici omnoho dlhšie, ako predpisuje karanténna doba. V mestskej karanténnej stanici však nie je žiadne zviera bezdôvodne utratené. K tomuto kroku sa pristúpi len v najnutnejšom prípade, po konzultácii s veterinárom (napr. ak je pes nevyliečiteľne chorý, extrémne agresívny a pod.) v zmysle Zákona 39/2007 Z.z. o veterinárnej starostlivosti.

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

II. FESTIVAL DETSKEJ DIVADELNEJ TVORBY „Z ROZPRÁVKY DO ROZPRÁVKY“

Svetom rozprávok vás prevedú najmladší Bystričania

Banská Bystrica, 12. máj 2010
Divadelny festival deti BBAko dedko ťahal repku alebo ako si tri prasiatka poradili s nezbedným vlkom, to všetko sa mohli minulý rok dozvedieť škôlkari na prvom Festivale detskej divadelnej tvorby, ktorý usporiadala Materská škola Šalgotarjánska. Tento rok sa žezla ujala opäť, a tak svoje dramatické majstrovstvo v prírodnom amfiteátri predvedú malí herci zo šiestich banskobystrických materských škôl (MŠ Odbojárov, Karpatská, Tatranská, Nová, Jilemnického, Šalgotarjánska) už 24. mája 2010 od 9.00 hod. v areáli Materskej školy Šalgotarjánska. Malí i veľkí diváci sa už teraz môžu tešiť na známe i menej známe rozprávky Pri močiari, Myšacie starosti či známe Žabiatko a iné, v ktorých sa predstavia najmladší Banskobystričania. Pre deti budú pripravené sprievodné podujatia – maľovanie na tvár, tvorivé dielne a množstvo športových aktivít. Celý projekt sa uskutočňuje s podporou Mesta Banská Bystrica, OZ Majáčik a veľkého elánu pedagogických pracovníkov, rodičov a detí z materských škôl.

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

Banská Bystrica podpísala zmluvu o spolupráci s americkým Charlestonom

Banská Bystrica, 10. máj 2010
Podpis zmluvy s mestom Charleston (USA)Veľká sieň Mestského úradu v Banskej Bystrici bola dnes popoludní dejiskom slávnostného podpisu Zmluvy o partnerstve medzi mestami Charleston (West Virginia, USA) a Banská Bystrica. „Oficiálna spolupráca medzi samosprávami prináša obojstranný benefit, ale najmä znamená novú úroveň vzťahov, ktoré sa môžu ďalej rozvíjať napríklad v oblastiach vzdelávania, kultúry, zdravotníctva, či podnikania,“ povedal krátko po podpise zmluvy primátor Ivan Saktor.
Zmluva o partnerstve o. i. deklaruje, že obe mestá budú formou rôznych stretnutí a programov vytvárať podmienky na zbližovanie národov a odstránenie vzájomných nedorozumení. Štatutári samospráv sa budú vzájomne informovať o aktuálnom dianí, obe mestá budú podporovať spoluprácu v oblasti vzdelávania, kultúry a športu najmä prostredníctvom výmeny profesorov, študentov, lekárov, ale aj skupín športovcov, turistov a umeleckých súborov.
Americká delegácia pricestovala do Banskej Bystrice už v piatok 7. mája 2010. V ich programe nechýbala návšteva Donovalov, Španej doliny, Hronseku, či kúpeľov v Brusne. Dnes predpoludním si prezreli Matejov dom a absolvovali stretnutie s predstaviteľmi miestnych neziskových organizácií. Súčasťou ich programu bude do stredy ešte stretnutie s vedením Univerzity Mateja Bela, návšteva Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta, či prehliadka Štátnej vedeckej knižnice. Americkú delegáciu vedie prednosta úradu mesta Charleston David Molgaard, členmi sú Ed Welch, rektor University of Charleston, lekár Steve Jubelirer z Charleston Area Medical Center, Jessica Isner z West Virginia State University, podnikateľskú sféru zastupuje Steve Hopta, a členom delegácie je aj spolupredseda Aliancie partnerských miest Chuck Daugherty.
Pre päťdesiattisícové americké mesto Charleston je Banská Bystrica prvým a zatiaľ jediným partnerským mestom. Zástupcovia Banskej Bystrice navštívili Charleston ešte v októbri minulého roka, kedy prednosta MsÚ Jaroslav Sihelský, prorektor UMB pre zahraničnú spoluprácu Ján Chorvát a podnikateľ Štefan Ševčik absolvovali sériu rozhovorov a stretnutí. Výsledkom ich pracovných rokovaní je aj aktuálna návšteva amerických partnerov v Banskej Bystrici.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

Ozdobou Banskej Bystrice budú aj májové kultúrno-spoločenské podujatia

Banská Bystrica, 3. máj 2010
Takmer 80 tisíc obyvateľov a návštevníkov Mesta pod Urpínom si môže v máji vyberať z množstva verejných podujatí, ktoré v spolupráci s partnermi pripravil banskobystrický magistrát.

PRO ARCH (4. - 7. máj 2010)
Rozvojové aktivity bude banskobystrická samospráva prezentovať na prestížnej výstave PRO ARCH. Generel dopravy, zelene a informácie k pripravovaným oslavám 755. výročia udelenia mestských výsad hľadajte v stánku vo farbách mesta v časti PRO EKO 4. - 7. mája 2010.

TRI DNI POD TAKTOVKOU ŠTUDENTOV (4. - 6. máj 2010)
Novinkou v plejáde májových podujatí bude BANSKOBYSTRICKÝ ŠTUDENTSKÝ ŠTÁT, ktorý v Banskej Bystrici odštartuje 4. mája 2010. Námestie SNP bude tri dni hostiteľom študentských infocentier, školáci sa pod Pamätníkom môžu tešiť na aktivity rôzneho druhu. Symbolické prevzatie kľúčov od mesta z rúk primátora a voľba študentského richtára je na programe v utorok od 19.30 hod. Podujatie vyvrcholí 6. mája Majálesom, na ktorom sa predstavia známe hudobné a regionálne kapely. Vysokoškoláci vrátia symbolické kľúče od mesta primátorovi Ivanovi Saktorovi v piatok 7. mája vo Veľkej sieni Mestského úradu v Banskej Bystrici. Zároveň mu budú tlmočiť svoje poznatky po troch dňoch „vládnutia“ a ponúknu návrhy zlepšenia vzťahov medzi študentami a mestom.

VIAC O EURÓPANOCH NA DNI EURÓPY (7. máj 2010)
Po študentskom bude prívlastok európske právom patriť hlavnému banskobystrickému námestiu v piatok, 7. mája 2010. Tohtoročný Deň Európy sa bude niesť v duchu ochrany biodivezity a boja proti klimatickým zmenám. Mesto Banská Bystrica plánuje návštevníkom povedať viac o separácii odpadov a možnostiach ich recyklácie. Vedomostné kvízy, súťaže o zaujímavé ceny a kopec iných prekvapení sľubuje Deň Európy v Banskej Bystrici.

NOVÝM PARTNERSKÝM MESTOM BANSKEJ BYSTRICE BUDE CHARLESTON (8. - 12. máj 2010)
Banská Bystrica bude päť dní hostiteľkou delegácie z amerického mesta Charleston zo Západnej Virgínie. Cieľom návštevy je podpis Zmluvy o spolupráci, ktorá bude slávnostne podpísaná v pondelok, 10. mája vo Veľkej sieni Mestského úradu v Banskej Bystrici.

PARKÚROVÉ PRETEKY KONÍ (8. - 9. mája 2010)
Druhý májový víkend by si nemali nechať ujsť milovníci koní. Parkúrové preteky týchto ušľachtilých zvierat sú na programe 8. a 9. mája na Štiavničkách. Ich súčasťou bude aj súťaž o Cenu primátora mesta, ktorá je plánovaná v nedeľu po 13.00 hod. Návštevníkov okrem jazdy na koni čaká množstvo zaujímavých súťaží a atrakcií.

REKORDNÁ REŤAZ SPOJÍ DETI NA TOHTOROČNOM ENVIROFILME
(10. - 15. máj 2010)
Primátor Ivan Saktor spolu s ministrom životného prostredia Jozefom Medveďom v pondelok, 10. mája 2010, slávnostne otvoria festival o životnom prostredí Envirofilm. Súčasťou slávnostného otvorenia bude vytvorenie rekordnej reťaze z hliníkových viečok z mliečnych produktov, ktoré zbierali deti z dvadsiatich základných škôl, z nich jedenásť je z Banskej Bystrice. Deti sa môžu tešiť na zaujímavý kultúrny program a množstvo sprievodných podujatí, medzi ktoré patrí aj divadelné predstavenie o Kvingovi, prasiatku, ktoré sa naučilo byť čistotné.

PODPORUJEME RODINU ALEBO ZAHRAJTE SI S NAMI RODIČOVSKÉ PEXESO (22. máj 2010)
Deň plný vtipných vystúpení, detských atrakcií a tvorivých dielničiek pre malých aj veľkých sa uskutoční v sobotu 22. mája 2010 v areáli Múzea Slovenského národného povstania. Rodičovské pexeso pod záštitou primátora Ivana Saktora si môžete zahrať v čase od 9.00 – 18.00 hod.

NAJLEPŠÍM TANEČNÍKOM BUDE PATRIŤ PARKET NA ŠTIAVNIČKÁCH (22. máj 2010)
Primátor mesta prevzal záštitu aj nad prestížnymi Majstrovstvami Slovenskej republiky družstiev v tanečnom športe. Banská Bystrica sa tak 22. mája 2010 stane dejiskom zápolenia družstiev z rôznych kútov Slovenska, a to hneď v štyroch kategóriách. Na tanečnom parkete na Štiavničkách si zmerajú sily tanečníci v štandardných i latinskoamerických tancoch.

KAŽDÝ SÁM A PREDSA SPOLU (24. - 30. máj 2010)
Aktívnym, ale aj príležitostným športovcom je venovaný Týždeň športu pre všetkých. Kolieskové korčuľovanie, turistika, bedminton, stolný tenis pre seniorov, loptové hry pre najmenších a iné športové aktivity sú pripravené pre všetky vekové kategórie od 24. do 30. mája. Na históriu úspešnej žiackej olympiády nadväzuje Olympijský festival detí Mesta Banská Bystrica. Žiaci si zmerajú sily v atletike, futbale, floorbale či basketbale. Olympijský oheň sa rozhorí 26. mája t. r. v športovom areáli Základnej školy Golianova 8. Súčasťou športového týždňa bude aj súťaž miest v ľubovoľných športových aktivitách, známa ako World Challenge Day. Do súťaže sa možno zapojiť jednoducho – stačí sa zaregistrovať na mestskom úrade (048/ 433 05 23, dana.cibulkova@banskabystrica.sk) a 26. mája 2010 si minimálne 15 minút zašportovať.

BANSKÁ BYSTRICA JE MESTOM KULTÚRY
14. Medzinárodný dixielandový festival pre fanúšikov jazzovej hudby (14. - 15. máj) či Banbyčitariáda (26. máj) pre milovníkov literatúry patria k tradičným májovým podujatiam, ktoré netreba zvlášť predstavovať. Ak k nim prirátame GRAFFITI ŠOU (28. máj) či vystúpenie Lúčnice (30.máj) a množstvo ďalších kultúrnych podujatí, v máji sa kultúrni fajnšmekri majú na čo tešiť.
Viac informácií o pripravovaných podujatiach na www.banskabystrica.sk.


Martina Brisudová
tlačová tajomníčka
 


 

VYSOKOŠKOLÁCI PREVEZMÚ NA TRI DNI SYMBOLICKY VLÁDU V BANSKEJ BYSTRICI

Banská Bystrica, 30. apríl 2010
Tri dni športu a kultúry po celom meste alebo ako by to vyzeralo, keby vládli študenti – to je podtitul podujatia Banskobystrický študentský štát, ktorý odštartuje v Meste pod Urpínom 4. mája 2010. Mesto Banská Bystrica v spolupráci s Akadémiou umení a Univerzitou Mateja Bela pripravili kultúrne, športové, spoločenské i vzdelávacie aktivity.
„Banská Bystrica je šarmantná dáma, ktorá možno má na tvári zopár vrások, ale stále je okúzľujúca a duchom mladá. K mnohým prívlastkom, ktorými sa právom pýši, patrí aj prívlastok Mesto študentov, či jubilujúca Banská Bystrica. Niet divu, veď práve v tomto roku si pripomíname 755. výročie udelenia mestských práv. Známy je aj fakt, že v čase školského roka je v Meste pod Urpínom združených viac ako dvadsaťtisíc študentov rôznych zameraní. Banskej Bystrici mládež jednoducho svedčí a som preto veľmi rád, že séria podujatí pod názvom Banskobystrický študentský štát sa v našom meste uskutočňuje v historickej premiére,“ konštatuje primátor Ivan Saktor.
Námestie SNP bude počas troch dní hostiť študentské infocentrá a pre školákov budú pod Pamätníkom pripravené aktivity každého druhu. Symbolické prevzatie kľúčov od mesta z rúk primátora a voľba študentského richtára je na programe v utorok od 19.30 h. V rámci maratónu podujatí chcú predstavitelia jednotlivých fakúlt prezentovať aj informácie o možnostiach štúdia a študijných programoch. Chýbať nebudú prednášky vysokoškolákov pre žiakov a študentov ZŠ a SŠ.
Podujatie vyvrcholí 6. mája Majálesom, na ktorom vystúpi skupina Hex, Gladiátor, Puding pani Elvisovej, Polemic a ďalšie regionálne kapely. Vysokoškoláci vrátia symbolické kľúče od mesta primátorovi Ivanovi Saktorovi v piatok 7. mája vo Veľkej sieni mestského úradu v Banskej Bystrici. Zároveň mu budú v mene jednotlivých fakúlt oboch vysokých škôl tlmočiť svoje poznatky po troch dňoch „vládnutia“ a ponúknu návrhy zlepšenia vzťahov medzi študentami a mestom. Podrobnosti o podujatí na www.bbstudent.sk.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

 

Mesto Banská Bystrica, jeden z lídrov v oblasti sociálnych služieb, má smelé plány a na ich splnenie chce využiť eurofondy

Banská Bystrica, 28. apríl 2010
Banskobystrická samospráva má vďaka eurofondom šancu zvýšiť kvalitu bývania v dlhodobo problematickom zariadení Kotva a tamojším obyvateľom zabezpečiť pomoc sociálnych pracovníkov. Mesto sa chce uchádzať o financie zo štrukturálnych fondov. „Technický stav objektov v Kotve je dlhodobo nevyhovujúci a kvôli finančnej náročnosti absentovala aj cielená odborná práca s obyvateľmi. Pripravili sme dobrý projekt, ktorý má šancu dokázať, že ľuďom v kríze vieme dať nielen strechu nad hlavou, ale aj pomocnú ruku pri postupnom zlepšovaní ich sociálneho postavenia“, konštatuje primátor Ivan Saktor.
Sociálne ubytovne Kotva I a Kotva II slúžia ako dočasné bývanie pre rodiny s deťmi a Kotva IV. ako zariadenie núdzového bývania. Bývanie v jednotlivých objektoch je hierarchicky usporiadané tak, že najnižší stupeň tvorí Kotva IV. V prípade spolupráce a motivácie môže rodina s deťmi postúpiť do vyššieho stupňa bývania. Technický stav objektov (väčšina staršia ako 20 rokov) je nevyhovujúci, vzhľadom na konštrukčné riešenie a stupeň opotrebovania, ale aj v dôsledku poškodzovania neprispôsobivými obyvateľmi. Najakútnejší je nevyhovujúci stav kanalizácie.

Vedúca odboru sociálnych vecí Mária Filipová konštatuje: „Považujem za dôležité zdôrazniť, že takéto typy zariadení by mali podľa novej legislatívy prevádzkovať a financovať samosprávne kraje. Napriek tomu, že ide o kompetenciu kraja, sa poslanci mestskej samosprávy rozhodli, že chcú túto situáciu riešiť. Začať treba tým, že Kotva bude vyňatá spod správy Bytového podniku, kam bola pred rokmi nesystémovo začlenená. Kľúčové je zmeniť Kotvu na zariadenie sociálnych služieb so širokou paletou podporných aktivít, nenechať ju fungovať len ako ubytovňu pre ľudí v núdzi.“
Samospráva navrhuje asanáciu a rekonštrukciu objektov v areáli Kotvy v dvoch etapách:
I. etapa by mala byť financovaná z nenávratného finančného príspevku z ROP – Infraštruktúra sociálnych služieb z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.
V rámci I. etapy sa navrhuje asanácia Kotvy I a Kotvy IV, vybudovanie novej kanalizácie a výstavba nového objektu Kotva II, vybudovanie nového objektu Komunitného centra, spevnených plôch, oplotenia vrátane kamerového systému. Predpokladané finančné náklady I. etapy predstavujú objem cca 1,8 mil. € (31 153 489, 41 Sk), predpoklad realizácie rok 2011.

V rámci II. etapy by sa uskutočnila rekonštrukcia priestorov Kotvy III, kde sa v súčasnosti nachádzajú administratívne priestory, vrátnica, sprchy, priestory na prípravu stravy. Z časového hľadiska je realizácia II. etapy naplánovaná na rok 2011 (2012) a výška nákladov na realizáciu II. etapy predstavuje 126 899,22 € ( 3 822 965, 9 Sk). Predpoklad financovania II. etapy je zo ŠF v prípade vyhlásenia ďalšej výzvy, alebo z rozpočtu mesta.


Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

Záujem voličov o možnosť voliť v parlamentných voľbách poštou

Banská Bystrica, 23. apríl 2010
Celkový počet zapísaných voličov v mesta Banská Bystrica sa pohybuje okolo 66 tisíc. Z tohto počtu k dnešnému dňu máme cca 180 prihlásených voličov na voľbu poštou. Do tohto počtu nie sú zapracované všetky žiadosti, nakoľko termín prijatia je dnes do 24.00 h . Presné čísla budú k dispozícii v pondelok.
Najviac žiadostí bolo podaných z Českej republiky (46), Veľká Británia (20), Belgicko (13), Francúzska republika (12), USA (6), Nemecká spolková republika (6), Holandsko (5), Kanada (5), žiadosti prišli aj z Írska, Číny, Talianska, Nórska, Rakúska, Švédska, Dánska, Izraela, Španielskeho kráľovstva, Švajčiarskej konfederácie, Maďarskej republiky, Slovinskej republiky, Švédskeho kráľovstva
Z prijatých žiadostí sme zamietli len 3
- 2 z dôvodu, že občania, ktorí požiadali o voľbu poštou budú v čase parlamentných volieb len na dovolenke - preto sme im do zahraničia nemali kde doručiť žiadosť
- 1 z dôvodu nepríslušnosti - občan, ktorý nám zaslal žiadosť na území SR nemá vôbec pobyt - príslušný úrad je v tomto prípade - Miestny úrad mestskej časti Bratislava - Petržalka
v roku 2006 bolo približne 90 žiadostí

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

V mestskej časti Podlavice vyrastá nový most

Banská Bystrica, 23. apríl 2010
Most PodlaviceObyvatelia mestskej časti Podlavice využívali v minulosti len provizórny most nad potokom Tajovka. Nevyhovujúci mostný objekt vystrieda už o pár mesiacov nový moderný most. Mesto Banská Bystrica preto pripravilo investičný projekt a stavebné práce v Podlavicich sa už začali.
Nosná konštrukcia mosta je tvorená prefabrikovanou doskovou konštrukciou pozostávajúcou z 12 ks prefabrikátov v hornej časti spojených monolitickou železobetónovou doskovou konštrukciou. Dĺžka mosta bude 10,60 m, šírka vozovky medzi obrubníkmi 8,00 m. Po oboch stranách budú vedené chodníky so šírkou 2,00 m, resp. 1,25 m. Šírka mosta medzi zábradliami bude 11,25 m.

„Som presvedčený, že obyvatelia mestských častí Podlavice i Skubín privítajú tento rozsiahly investičný projekt. Napriek dočasným dopravným obmedzeniam spojeným so stavebnou činnosťou, pribudne koncom roka moderný most, po ktorom Banskobystričania už dlho volali. Po zrekonštruovanom kultúrnom dome to bude ďalšia výrazná investícia do rozvoja Podlavíc,“ konštatoval primátor Ivan Saktor.
Celkové náklady stavby vo výške 476 tis. EUR zahŕňajú okrem nákladov na výstavbu nového mosta aj demontáž jestvujúcej konštrukcie mosta, rekonštrukciu časti komunikácie a úpravu opevnenia brehov potoka pod mostom. Smerovanie mosta bude súbežné s Povstaleckou ulicou, aby nevznikalo zbytočné kľukatenie systému dopravy. Šírkové parametre i nosnosť mosta budú dimenzované aj pre potreby mestskej hromadnej dopravy, resp. pre obslužnú nákladnú dopravu. Nový most prispeje k zlepšeniu dopravnej obsluhy v tejto časti mesta. Nový most v Podlaviciach by mal stáť najneskôr v novembri t. r.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

Súhlas na skúšobnú prevádzku závisí od rozhodnutia Obvodného úradu životného prostredia.

Banská Bystrica, 21. apríl 2010
Stavebný úrad Mesta Banská Bystrica vyzval vlani nájomcu spaľovne na Graniari, (Medika SK, a.s., Vajnorská 6, Ivanka pri Dunaji), aby návrh na vydanie súhlasu na začatie skúšobnej prevádzky doplnil o ďalšiu dokumentáciu (pasport). Nájomca požadovanú dokumentáciu predložil a na základe tohto kroku sa na podnet Stavebného úradu Mesta Banská Bystrica stretli včera účastníci konania vo veci vydania súhlasu k spusteniu skúšobnej prevádzky pyrolýznej spaľovne.
Priamo do areálu spaľovne boli okrem účastníkov konania určených Stavebným zákonom prizvaní aj občania, ktorí sa cítia byť snahou nájomcu spustiť spaľovňu dotknutí. Ide najmä o obyvateľov žijúcich v priamom kontakte so stavbou. Občania sformulovali svoje námietky do stanoviska, predložili ich Stavebnému úradu, ktorý následne požiadal investora o vyjadrenie. Medika musí Stavebnému úradu doručiť svoje vyjadrenie spolu so záväzným stanoviskom Obvodného úradu životného prostredia Banská Bystrica (ObÚ ŽP ) do 30 dní.
ObÚ ŽP Banská Bystrica je správny orgán chrániaci záujmy v oblasti ochrany ovzdušia. „Obsah záväzného stanoviska ObÚ ŽP je pre Mesto Banská Bystrica (Stavebný úrad) kľúčový a záväzný. Stavebný úrad až na základe záväzného stanoviska Obvodného úradu životného prostredia Banská Bystrica následne rozhodne,“ konštatoval po včerajšom stretnutí vedúci Stavebného úradu Mesta Banská Bystrica Stanislav Ferianc.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

 

Do mestskej časti Skubín náhradná linka MHD

Banská Bystrica, 19. apríl 2010
Z dôvodu realizácie stavby "Most Podlavice" došlo k úplnej uzávierke miestnej komunikácie na ul. Skubínska cesta, Pestovateľská a Povstalecká v termíne do 15.11.2010. Pre zabezpečenie náhradnej dopravy do mestskej časti Skubín, požiadalo Mesto Banská Bystrica dopravcu DPMBB a.s. o realizáciu dopravného spojenia cez vyznačenú obchádzku.
Od pondelka 19.4.2010 dochádza k úprave trasy linky č. 102 , obnovuje sa trasa až po zastávku "Skubín, otočka" a linka bude premávať obchádzkou cez ulice Mlynská a Priehrada. Z uvedeného dôvodu bude dočasne zrušená zastávka "Cesta povstalcov", ako náhradná zastávka sa zriaďuje obojsmerne zastávka "Podlavická cesta".

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

 

Nová linka k nemocnici už od pondelka 19.04.2010

Banská Bystrica, 16.04.2010
Na spoločných rokovaniach Mesta Banská Bystrica, spoločnosti Granvia Construction, s.r.o. a Dopravného podniku mesta Banská Bystrica sa predstavitelia dohodli na prevádzkovaní linky č.101 (citybus), ktorý bude zachádzať v smere od Železničnej stanice z Partizánskej cesty na Cestu k nemocnici a ďalej bude pokračovať po Hornej ulici (zastávka Mestský úrad). V smere od Námestia Š. Moysesa cez Hornú ulicu bude citybus zachádzať na Cestu k nemocnici a pokračovať Partizánskou cestou späť na Železničnú stanicu.
„Osobne som vnímal pripomienky zo strany Banskobystričanov, ktorých sa negatívne dotkol fakt, že zastávka Cesta k nemocnici bola z dôvodu stavebných prác dočasne vylúčená. Som rád, že prevádzkovaním linky 101 vychádzame v ústrety cestujúcej verejnosti a čiastočne riešime vzniknutú situáciu“, konštatoval primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor.

Linka č. 101 bude premávať od 19.04.2010 (pondelok) denne od 7:00 h do 15:00h.

Cestovný poriadok bude zverejnený na webstránke Dopravného podniku mesta Banská Bystrica www.dpmbb.eu a taktiež aj na autobusových zastávkach.

Náklady spojené so zachádzkou a prevádzkou citybusu mimo obvyklú
 

Banská Bystrica privíta na Námestí SNP medailistov Kuzminovú a Hurajta

Banská Bystrica, 2. marca 2010
Námestie SNP v Banskej Bystrici bude dnes Olympijsky vitazi v Banskej Bystricipodvečer žiť oslavami úspechu medailistov Anastasie Kuzminovej a Pavla Hurajta. „Mesto Banská Bystrica si do svojej kroniky významných udalostí zlatými písmenami navždy zapíše účinkovanie oboch biatlonistov na XXI. zimnej olympiáde v Kanade. Medailové úspechy oboch športovcov sú hodné uznania a obdivu, preto sme sa spolu s predstaviteľmi VŠC Dukla Banská Bystrica, Slovenským zväzom biatlonu, Olympijským klubom Banská Bystrica a BBSK rozhodli pripraviť pre našich reprezentantov slávnostné privítanie,“ hovorí primátor Ivan Saktor.
Od 16.30 h bude pódium na námestí patriť folklórnemu súboru Bystrina. Obaja medailisti sa krátko pred 17.00 h do centra mesta privezú v legendárnom historickom vozidle Daimler DB 18 Barker. Veterán vyrobený v roku 1952 je podobný tomu typu vozidiel, ktoré do roku 1956 používala anglická kráľovná. Trasa oboch športovcov povedie od sídla VŠC Dukla a cez Dolnú ulicu sa dostanú až k pódiu na Námestí. Tam ich spolu s moderátorom Slavom Jurkom privíta primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor, riaditeľ Vojenského športového centra DUKLA Banská Bystrica Peter Korčok, prezident Slovenského zväzu biatlonu Juraj Sanitra, za Olympijský Klub Banská Bystrica Martin Vrábeľ a predseda BBSK Vladimír Maňka.
Anastasia Kuzminová i Pavol Hurajt budú dekorovaní vavrínovými vencami a v premiére odznie pieseň „Nasťa“ venovaná zlatej medailistke, pod ktorú sa textársky podpísal Peter Valo a hudbu zložil Pavol Janíček (nositeľ Ceny primátora mesta BB za rok 2008).
Po skončení slávnostného privítania bude pre médiá vyčlenený priestor tesne pod pódiom (cca 17.50 – 18.00 h ) a od 18.00 h bude nasledovať autogramiáda oboch úspešných športovcov. V záverečnej časti podujatia vystúpi na pódiu banskobystrická kapela Rock For.
 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

Mesto Banská Bystrica hostiteľom K8

Banská Bystrica, 26. február 2010
Stretnutie primátorov K8Organizátorom prvého tohtoročného zasadnutia Združenia K8 je Mesto Banská Bystrica. Primátori krajských miest sa na pozvanie Ivana Saktora stretli na Hrade Ľupča 26. februára 2010. „Vzhľadom na skutočnosť, že jedným z posolstiev, ktoré na tomto stretnutí zazneli, je aj spolupráca K8 na ochrane kultúrneho dedičstva, považovali sme za dôstojné miesto pracovného rokovania práve Hrad Ľupča. Ľupčianska hradná kaplnka patrí k trom oceneným dielam za rok 2008 v súťaži Kultúrna pamiatka roka. Na tomto mieste sme symbolicky podpísali Deklaráciu krajských miest, v ktorej sú zakotvené ciele spolupráce samospráv pri ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva,“ hovorí primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor.

Na programe rokovania bola správa o činnosti Združenia K8 a výsledky hospodárenia za uplynulý rok. Primátori hovorili aj o plánoch činnosti a rozpočte združenia na rok 2010, diskutovali o aktuálnej situácii týkajúcej sa novely zákona č.369/1990 Zb. o obecnom zriadení a zhodnotili dopady zmien na výkon samosprávnych funkcií.
Primátori sa zhodli na pokračovaní v úsilí presadiť návrh zákona o miestnom poplatku za zaťaženie miestnych komunikácií, a to aj po parlamentných voľbách. Týmto zákonom by samosprávy mohli získať finančné prostriedky na zlepšenie najmä dopravnej infraštruktúry, ktorá je zaťažená predovšetkým stavebnými investíciami.
V oblasti sociálnych služieb primátori vyjadrili jednoznačnú potrebu zmeny zákona 448/2008 Z.z. o sociálnych službách, najmä v oblasti financovania a v oblasti kompetencií miestnych a regionálnych samospráv. Združenie K8 poverilo primátora Prešova Pavla Hagyariho, aby skoordinoval odborníkov z jednotlivých krajských miest s cieľom formulovať spoločné stanovisko k novele zákona o sociálnych službách. Členovia K8 sa zhodli aj na potrebe opätovného zaradenia núdzového čísla 159 do skupiny tiesňových volaní.
Na ďalšie obdobie si primátori zvolili nové vedenie: za predsedu Združenia K8 bol zvolený primátor mesta Trnava Štefan Bošnák a za podpredsedu Združenia K8 bol zvolený primátor mesta Banská Bystrica Ivan Saktor.
 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

Primátor Ivan Saktor inicioval stretnutie s biskupom Rudolfom Balážom o výstavbe na Kalvárii

Banská Bystrica, 24. február 2010
V utorok 23. februára 2010 sa uskutočnilo spoločné stretnutie primátora mesta Banská Bystrica Ivana Saktora a banskobystrického diecézneho biskupa Mons. Rudolfa Baláža. Hlavnou témou stretnutia iniciovaného primátorom Ivanom Saktorom boli otázky súvisiace s navrhovanou II. etapou výstavby na Kalvárii, ktorej investorom je Biskupský úrad.
Ivan Saktor informoval biskupa Baláža o priebehu procesu pripomienkovania k územnému konaniu i o samotnom odbornom posudzovaní celého projektu. Pripomenul, že v tejto veci je rozhodujúce stanovisko nezávislého Stavebného úradu, ktorý by mal v správnom konaní rozhodnúť do 11. marca. Stavebný úrad je povinný rešpektovať platnú legislatívu a v tejto fáze správneho konania nemôže do procesu zasahovať žiaden subjekt. Zmenu môže iniciovať jedine investor, ktorý pôvodný návrh podal.
Primátor Ivan Saktor na stretnutí hovoril aj občianskych protestoch a stanoviskách niektorých architektov. Keďže Mestu záleží na zachovaní historického a kultúrneho dedičstva Kalvárie, o ktorej obnovu sa rozhodujúcou mierou zaslúžil práve Biskupský úrad, primátor otvoril aj otázku prípadného prehodnotenia navrhovaného investičného zámeru rímskokatolíckej cirkvi. Týka sa to najmä plánovanej výstavby rezidenčných viliek, ktoré vyvolali najväčšie znepokojenie v radoch občanov i odbornej verejnosti.
Stanovisko biskupa Rudolfa Baláža vzhľadom na osobný charakter ich rozhovoru primátor nezverejňuje, ale do vydania rozhodnutia Stavebného úradu možno očakávať zásadné stanovisko Biskupského úradu k tejto veci.

„Som za otvorenú diskusiu o ďalšom rozvoji územia pri Kalvárii. Moja iniciatíva smerom k Biskupskému úradu má za cieľ situáciu upokojiť a vytvoriť priestor pre argumenty oboch strán. Chcem ubezpečiť občanov i investorov, že Mesto Banská Bystrica rešpektuje platné zákony a bude postupovať len v súlade s legislatívou, majúc na pamäti zachovanie kultúrneho a historického dedičstva nášho mesta pre ďalšie generácie,“ povedal po skončení stretnutia primátor Ivan Saktor.


Monika Pastuchová,
hovorkyňa primátora
 


 

 

Kuzminovej zlato navždy ozdobou Banskej Bystrice

Banská Bystrica, 18. február 2010
Anastasia KuzminovaS nadšením a obrovskou radosťou prijalo Mesto Banská Bystrica fantastickú správu o historickom olympijskom víťazstve Banskobystričanky Anastasie Kuzminovej v biatlonových pretekoch na 7,5 km v kanadskom Vancouveri. Je to veľký osobný úspech tejto skvelej a svedomitej športovkyne z banskobystrickej Dukly, ale aj obrovský úspech celého Slovenska. V samostatnej histórii Slovenskej republiky je to prvá zlatá ženská medaila zo zimnej olympiády.

„Všetkým našim reprezentantom, obzvlášť Banskobystričanom, držíme palce aj naďalej, aby sa im v nasledujúcich olympijských dňoch darilo a aby rozšírili krásnu medailovú zbierku, ktorú načala vynikajúca Anastasia Kuzminová. Som presvedčený, že spolu s obyvateľmi nášho mesta pripravíme našim úspešným olympionikom a trénerom po ich návrate z Kanady nezabudnuteľné privítanie. Skvelé výsledky našich športovcov budú natrvalo zdobiť bohatú športovú históriu mesta pod Urpínom. Držte sa, sme s Vami!“, odkazuje primátor mesta Banská Bystrica Ivan Saktor športovcom do Vancouveru.


Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

Banskobystrický ples v znamení Orientu dnes dostal charitatívnu koncovku

Banská Bystrica, 17. február 2010
Dobrá vec sa podarila“, môžu spoločne skonštatovať organizátori 1. charitatívneho plesu Mesta Banská Bystrica. Výťažok z plesu v hodnote 4 150 eur putuje na konto Chirurgického oddelenia Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici. Zástupcovia organizátorov plesu – primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor, riaditeľ PKO BB Peter Danáš a prezident banskobystrického Rotary Clubu Peter Kunkela odovzdali dnes primárovi chirurgického oddelenia MUDr. Jánovi Novotnému symbolický šek.
Pripomeňme, že ples pod názvom Tisíc a jedna noc, ktorý sa niesol v znamení Orientu, otváral tohtoročnú plesovú sezónu v Banskej Bystrici 15. januára. A prečo došlo k odovzdaniu symbolického šeku až dnes? Vysvetľuje primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor: „Práve dnes bolo v priestoroch nemocnice naplánované divadelné predstavenie Divadla Clipperton, ktoré sa malým pacientom predstavuje rozprávkou Cisárove nové šaty. Divadelné predstavenia, či rôzne iné zábavné aktivity pre deti v nemocnici, organizuje náš Park kultúry a oddychu už viac ako 15 rokov. Odovzdaním symbolického šeku pred začiatkom predstavenia sme chceli upozorniť na humánnu a veľmi osožnú aktivitu PKO, ktorú realizuje v priestoroch nemocnice pre najmenších pacientov už niekoľko rokov.“
Cieľom projektu je naordinovať deťom trpiacim onkologickými, či inými ochoreniami, pravidelne trochu smiechu. Pomáhajú v tom profesionálni zabávači - klauni. Malí pacienti nemôžu navštíviť bábkové divadlo, či iné detské predstavenie, preto sa organizátori snažia, aby zábava, pesnička, či rozprávka prišli priamo k deťom, k ich postieľke. PKO BB má už mnohoročné skúsenosti s touto aktivitou, pričom v začiatkoch projekt fungoval výlučne z vlastných zdrojov mestskej príspevkovej organizácie PKO a na báze dobrovoľnosti. V roku 2009 finančne projekt podporila aj Komisia kultúry Mesta Banská Bystrica, Ministerstvo kultúry SR a BBSK.

Lýdia Baranová z PKO BB hovorí: „Zámerom projektu Klauni prinášajú smiech je optimistická stimulácia ťažko chorých a dlhodobo hospitalizovaných detských pacientov, ktorým chýbajú podnety z vonkajšieho prostredia. Projekt má povzbudivý účinok na intelekt dieťaťa. zahŕňa v sebe pozitívne impulzy, ktoré sú predmetom nielen okamžitého pozitívneho vnímania, ale z dlhodobého hľadiska aj predmetom a témou ďalších rozhovorov. Tie sú podkladom pre rozvoj fantázie detí.“

PKO BB pri tejto aktivite spolupracuje s Nadáciou Dr. Klaun v Trenčíne a Nadáciou Červený Nos v Bratislave, ktorí už roky fungujú na bratislavských Kramároch, v Košiciach i v Žiline. V rámci projektu Klauni rozdávajú smiech sa podarilo naplniť hlavnú koncepciu programu, ktorou je pravidelnosť a trvalá udržateľnosť.
Každý utorok zabezpečujú program priamo klauni, dvakrát mesačne sa v nemocnici striedajú divadielka, alebo kreatívne dielne. Každoročne v spolupráci s prezidentom nadácie Červený Nos pripravuje PKO BB konkurzy na zdravotných klaunov a potom ich pravidelne školia prostredníctvom worshopov v Robotníckom dome v Banskej Bystrici. Lektormi sú profesionáli zo Slovenska, Čiech, či Rakúska. V roku 2008 sa konal na Slovensku Medzinárodný workshop zdravotných klaunov, kde si svoje skúsenosti mohli vymeniť klauni z Čiech, Maďarska, Rakúska, Slovinska, Nemecka a nechýbali ani naši klauni.
V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici sa už vystriedali skoro všetky bábkové predstavenia zo Slovenska. Do charitatívnych aktivít sa pravidelne zapájal aj už nežijúci bábkoherec Anton Anderle i nemenej známe Jiráskovo divadlo Piraňa.

Medzi pravidelných účinkujúcich klaunov a bábkohercov patria:
clowndoctors - hlavný klaun: Mariana Kovačechová
Počas roka 2009 účinkovali popri Mariane aj Vlado Kivader, Boris Bačík, Milan Chalmovský, Ján Demko a Janka Sovičová. V súčasnosti pracuje dvojica klaunov: Mariana Kovačechová (ako doktorka Frčka Strelená) a Markéta Duvalová (ako Tableta Popletená).

Divadelné a tanečné predstavenia:
Víla Tamálka – Tatiana Jánošová (Banská Bystrica) – tanečné kreácie v rôznych obmenách so súborom moderného tanca Blesk
Divadlo Teatro Neline – Petronela Dušová (Bratislava)
Divadlo Letko – (Bratislava)
Divadlo Maska (Zvolen)
Bábkové divadlo na Rázcestí (Banská Bystrica)
Divadlo Zvolen
Klaun Adrián (Trenčín)
Kulíškovo divadlo (Trenčín)
Kristínka a Barborka tvoria, o.z. (Bratislava)
Bábkové divadlo Jána Hamara (Bratislava)

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

Budúci prváci majú svoj veľký deň už za sebou

Banská Bystrica, 16. február 2010Zapis deti
Na tohtoročných zápisoch do prvého ročníka očakávali banskobystrické základné školy 682 detí. Napokon sa ich zapísalo až 887, zákonní zástupcovia totiž využili možnosť zapísať svoje deti na viac ako jednu základnú školu.
Svoj veľký deň majú predškoláci už za sebou. Spolu s rodičmi sa zúčastnili zápisov v banskobystrických základných školách. Záujmu sa teší najmä jazyková škola, do Základnej školy Slobodného slovenského vysielača na Skuteckého ulici rodičia zapísali 105 detí. Táto škola v nasledujúcom školskom roku otvorí dve triedy prvého ročníka. Najviac, až 120 prvákov by od budúceho školského roka mala privítať Základná škola na Spojovej ulici. Triedu nultého ročníka pre najmladších žiakov od septembra pripravuje Základná škola Okružná.

Celkovo sa do štrnástich základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta sa zapísalo 772 detí, Zapis detido neštátnych škôl 115 detí. Definitívny počet prvákov bude známy až po oficiálnom otvorení nového školského roka. O odklad povinnej školskej dochádzky zatiaľ požiadali rodičia 64 detí (53 odkladov v školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta a 11 odkladov v neštátnych základných školách). V tomto školskom roku základné školy navštevuje 729 prvákov (632 žiakov ZŠ v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta a 97 žiakov neštátne základné školy).
Zákonní zástupcovia majú absolvovať zápis s dieťaťom, ktoré k 31.08.2010 dovŕši šiesty rok a dosiahne školskú spôsobilosť. Povinnú školskú dochádzku môže žiak plniť v základnej škole v školskom obvode, v ktorom má trvalé bydlisko. Ak je zapísaný na inú než spádovú ZŠ, oznámi to riaditeľ tejto školy riaditeľovi spádovej ZŠ, v ktorej si má dieťa začať plniť povinnú školskú dochádzku. Každý riaditeľ základnej školy je však povinný prednostne prijať žiakov, ktorí majú miesto trvalého pobytu v školskom obvode spádovej ZŠ. Najvyšší počet žiakov v triede prvého ročníka je 22 detí.

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka
 


 

Svetový deň sprievodcov láka Banskobystričanov novinkami

Banská Bystrica, 11. február 2010Program sa otvorí v nvom okne
„Kde bolo, tam bolo“...to nie je začiatok rozprávky, ale názov jedného z turistických okruhov, ktorý banskobystrické Informačné centrum pripravilo pri príležitosti Svetového dňa sprievodcov. V sobotu 20. februára sa o 14. 00 h pri Mariánskom stĺpe na Námestí SNP stretnú herci na chodúľoch a budú lákať záujemcov na potulky mestom. Pripravené sú štyri okruhy centrom Banskej Bystrice a sprievodcovia v dobových kostýmoch priblížia históriu domov na Dolnej ulici, z rínku popri Pamätníku SNP zájdu na návštevu do Vily slávneho maliara a absolútnou novinkou je trasa určená pre rodičov s deťmi s podtitulom: Ako Banská Bystrica k názvu prišla.

Od roku 1985 je 21. február označovaný ako Svetový deň sprievodcov, práve na tento deň pripadá výročie založenia Svetovej federácie asociácie turistických sprievodcov (WFTGA). Banskobystrické Informačné centrum si Svetový deň sprievodcov pripomína od roku 2004. Vtedy sa k aktivitám organizovaným pri tejto príležitosti zapojili štyri slovenské mestá. Postupne sa k nim pridávali ďalšie. Vlani ponúkalo bezplatné turistické prehliadky dvanásť miest, v ktorých si výklad sprievodcov vypočulo dovedna 1573 záujemcov. V Banskej Bystrici prišlo minulý rok 338 histórie a poznania chtivých ľudí, čím sa mesto pod Urpínom spomedzi tucta miest dostalo na symbolickú druhú priečku.

„Kreatívnou ponukou štyroch tematických okruhov chceme tento rok prilákať na bezplatné prehliadky mesta čo najviac Banskobystričanov i návštevníkov. Veríme, že Svetový deň sprievodcov bude v meste pod Urpínom jedinečný a prekonáme v počte účastníkov všetky slovenské mestá. K novinke, ktorú sme odštartovali vlani v júli v podobe pravidelných prehliadok mesta v slovenčine i v cudzích jazykoch, tak pribudne tento rok ďalšia zaujímavá aktivita v oblasti cestovného ruchu“ , hovorí primátor Ivan Saktor.

V Banskej Bystrici už trinásť rokov platí Všeobecne-záväzné nariadenie o Sprievodcovskej činnosti na území mesta Banská Bystrica. VZN upravuje podmienky pre výkon sprievodcovskej činnosti, odbornú spôsobilosť i vykonanie skúšok. Tunajšie Kultúrne a informačné stredisko (dnešné Informačné centrum) bolo poverené vykonávaním odbornej prípravy sprievodcov a následne aj zabezpečovaním tejto služby. Od roku 1996 uskutočnili šesť školení, ktorých sa zúčastnilo 101 frekventantov, z toho 83 úspešne.
Do ponuky prehliadok mesta s vyškoleným sprievodcom patria hodinové okruhy, ktoré sú zamerané na najzaujímavejšie časti Banskej Bystrice, hradný areál, námestie SNP, kde sa nachádzajú historicky aj architektonicky najatraktívnejšie pamiatky, ďalej sú to dvoj až trojhodinové okruhy so vstupmi do múzeí a galérií.
„V snahe zdôrazniť prestíž sprievodcovskej činnosti sme v roku 2006 predložili projekt na získanie akreditácie na Ministerstvo školstva SR pre túto vzdelávaciu aktivitu. Boli sme úspešní a dnes ponúkame akreditovaný kurz zložený z odbornej a praktickej časti. Úspešní absolventi získajú osvedčenie Vlastivedný sprievodca mestom a okolím,“ informuje Magda Machunková z Informačného centra Banská Bystrica.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

 

Prvý krok k záchrane trolejbusovej dopravy v Banskej Bystrici

Banská Bystrica, 5.2.2010Trolejbusy
1. februára 2010 sa podpisom kúpnej zmluvy zavŕšila snaha Dopravného podniku mesta Banská Bystrica, a. s. (DPMBB) získať súbor majetku trolejbusovej dopravy do svojho vlastníctva. DPMBB, a. s. získal od SAD BB hnuteľný aj nehnuteľný majetok pre výkon trolejbusovej dopravy za kúpnu cenu cca 2 milióny eur (60 mil. Sk). „Banskobystrický dopravný podnik tak môže okrem zvýšenia svojej ekonomickej efektivity začať investovať v podobe obnovy technológií a vozového parku. V tomto období dochádza v systéme mestskej hromadnej dopravy k zjednocovaniu procesov, ktoré cestujúca verejnosť priamo nevidí, ale predstavujú vysoký potenciál úspor“, konštatuje primátor Ivan Saktor.

Predmetom kúpy súboru majetku sú:

1/ Areál TD v Kremničke s celým technickým, technologickým a administratívnym zázemím (dielne, umyvárka, energoblok, meniareň Kremnička, administratívna budova, parkovacie plochy)
2/ Meniarne Fončorda, Centrum, trolejové vedenie, trolejové stĺpy, káblové rozvody, napájacie a spätné káble, káblové rozvody 22 kV.
3/ Predpredajné stánky na ul. Kpt. Nálepku a na Nám. Slobody
4/ Vozový park – 25 trolejbusov
5/ Technologické vozidlá - montážne plošiny, ťahač Tatra a. i.
6/ pozemky

DPMBB, a.s. si majetok prenajímal ročne za cca 830 000 Eur, (25 mil. Sk.). Uvedený nájom značne zvyšoval nákladovosť trolejbusovej dopravy a zároveň pri prenajatom majetku nebolo možné investovať do cudzieho majetku na obnovu technológií, vozového parku a pod. Po získaní majetku, 2. februára 2010, bola podaná žiadosť o poskytnutie financií z Eurofondov na obnovu vozového parku.

Rokovania o odkúpení majetku začali ešte v novembri 2008 a k ich finalizácii došlo na prelome decembra 2009 a januára 2010. Rokujúce strany SAD BB (akcionári: Fond národného majetku a ČSAD Ostrava) a DPMBB, a.s. viedli dlhodobé rokovania z dôvodu predbežného opatrenia na majetku SAD BB.


Michal Němec
predseda predstavenstva DPMBB, a.s.
 


 

 

V Banskej Bystrici sa vlani narodilo viac chlapcov ako dievčat, rebríček obľúbenosti vedie meno Jakub.

Banská Bystrica, 25. január 2010novorodenec
V matričnom obvode Banskej Bystrice sa v roku 2009 narodilo 1 190 detí, čo je o 69 viac, ako vlani. Z počtu 1 190 je 707 Banskobystričanov. Na svet prišlo 628 chlapcov a 562 dievčat. Medzi najobľúbenejšie mená patrí Jakub (43), Michal (31), Lukáš (29), Tomáš, Peter, Martin (24), Adam, Filip (22), Sofia, Sophia (22), Natália (19), Emma, Ema (18).
Medzi netradičné mená, ktoré si rodičia pre svoje deti vlani vybrali, patrili Preslav, Dean, Áron, Eiden. Možnosť zapísať dve až tri mená využili rodičia 26 chlapcov a 18 dievčat. Vlani bolo uzatvorených 383 manželstiev, z tohto 160 cirkevným spôsobom a 223 civilným spôsobom. Okrem Veľkej siene Mestského úradu v Banskej Bystrici boli manželstvá uzatvorené v Thurzovom dome, v priestoroch hotela Gala, Bocian, v Beniczkého dome, v Štátnej vedeckej knižnici, ale aj v prírode na Kordíkoch (pri bukoch sily).
K 31. decembru 2009 mala Banská Bystrica 79 003 obyvateľov ( vlani 79 197 ), z toho 37 226 mužov a 41 777 žien. Prisťahovalo sa 784 obyvateľov (vlani 795), odsťahovalo sa 1 076 obyvateľov, čo je o 193 menej ako vlani. V matričnom obvode Banskej Bystrice zaznamenali vlani 1175 úmrtí, z toho v Banskej Bystrici 603 mužov a 533 žien.
Banskobystrický magistrát začal na jeseň minulého roka posielať pozdravy všetkým jubilantom na území mesta pri príležitosti 80., 85., 90., 95. a 100. narodenín. Zápis do kroniky mesta Banská Bystrica bol schválený na 30. zasadnutí Mestského zastupiteľstva 15.decembra 2009 uznesením č. 704/2009. Zápis do kroniky mesta Banská Bystrica obsahuje 450 strán zo spoločenského, kultúrneho, športového a hospodárskeho života mesta Banská Bystrica za rok 2008.


Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

V Banskej Bystrici pribudli nájomné byty

Banská bystrica, 19. január 2010
nájomné byty mestaMesto Banská Bystrica odovzdalo v januári do užívania 16 nájomných bytov, (9 dvojizbových, 7 jednoizbových). Štyria nájomcovia sa hneď do vynovených priestorov nasťahovali a magistrát im dal šancu okamžite si riešiť bytovú otázku na obdobie jedného roka. Medzi nájomcami je aj rozvedená matka, ktorá sa stará o tri vlastné a štyri osvojené deti. Spomínané rodiny sa nečakane ocitli v kritickej situácii, pretože nový majiteľ objektu, v ktorom bývali v predchádzajúcom období, im vypovedal nájomnú zmluvu. Banskobystrická radnica našla teda okamžité riešenie ich problému
Nové nájomné byty vyčlenil magistrát pre naliehavé potreby Mesta Banská Bystrica. Spôsob prideľovania bytov upravuje všeobecne - záväzné nariadenie (VZN), podľa ktorého môžu byty využívať fyzické osoby s trvalým pobytom v Banskej Bystrici minimálne päť rokov, ktoré stratili v meste bývanie v dôsledku havarijných situácií, alebo ktoré sa nie vlastným pričinením ocitli v nepriaznivej sociálno-bytovej situácii. Dočasné ubytovanie na obdobie jedného roka môžu v nových priestoroch nájsť aj osoby, ktoré sa významným spôsobom v záujme mesta Banská Bystrica podieľajú na jeho rozvoji v oblasti spoločenskej, ekonomickej, sociálnej, vzdelávacej, či kultúrnej. Ide napríklad o hosťujúcich pedagógov, či umelcov.
Objekt na Švermovej ulici, v ktorom sú nové byty situované, patril v minulosti mestskej organizácii Záhradnícke a rekreačné služby Mesta Banská Bystrica. Prestavba realizovaná v období november 2008 až november 2009, si vyžiadala investičné náklady vo výške 500 807,95 eur z rozpočtu mesta. Žiadateľ o dočasné bývanie zároveň nesmie byť na území Banskej Bystrice vlastníkom, stavebníkom, nájomcom bytu, alebo domu. Príslušné VZN upravuje aj povinnosť žiadateľa mať uhradené všetky miestne dane a poplatky. Mesto Banská Bystrica formou dočasného bývania limitovaného na jeden rok nebude riešiť patologické sociálne prípady, ktoré majú dlhodobý problém riešiť svoju bytovú otázku.


Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

 

Magistrát zisťuje záujem Banskobystričanov o výstavbu parkovacích plôch

Banská Bystrica, 15. január 2010 Parkovanie v meste
Mesto Banská Bystrica pripravuje výstavbu parkovacích plôch formou zaangažovanosti svojich obyvateľov na financovaní výstavby. Malo by ísť o dlhodobý prenájom vo vytypovaných lokalitách (pozemky sú vo vlastníctve Mesta):
Fončorda : Moskovská ul., Slnečná ul., Wolkerova ul., Radvaň : Kalinčiakova ul., Kráľová :Podháj, Podlavice: Limbová ul., Gaštanová ul, Podlavická cesta, Sásová: Rudohorská ul., Krivánska ul. (presné vyznačenie plôch na parkovanie – viď situačné prílohy).

Občan, ktorý má záujem o dlhodobý prenájom parkovacieho miesta v jednej z uvedených lokalít, uzatvorí s Mestom Banská Bystrica zmluvu o budúcej nájomnej zmluve a vloží finančné prostriedky na účet mesta (uvedené prostriedky budú účelovo viazané). Mesto sa v zmluve zaviaže parkovacie miesto vybudovať do 30. júna 2011. Po kolaudácii stavby budú uzatvorené nájomné zmluvy na obdobie 6 a viac rokov. Doba platnosti nájomnej zmluvy bude úmerná výške vkladu občana - budúceho nájomcu podľa koeficientu:
doba platnosti zmluvy (v rokoch) = vložená investícia: 200 EUR / rok.

Doba platnosti nájomnej zmluvy bude zaokrúhlená na celé mesiace smerom nahor. Parkoviská budú vybudované so spevneným asfaltovým povrchom, opatrené lapačmi ropných látok. Každé parkovacie miesto bude individuálne vyznačené zvislým dopravným značením IP 16 (Parkovisko – parkovacie miesto s vyhradeným státím) a E13 (Dodatková tabuľka pre vyhradené státie) s uvedením evidenčného čísla motorového vozidla, pre ktoré je parkovacie miesto vyhradené, ako i vodorovným dopravným značením V10a, resp. V10b (Parkovacie miesta s kolmým státím, resp. šikmým státím).

Vzhľadom na fakt, že ide o rôzne výmery parkovísk, ako aj ich stavebné požiadavky, budú na realizáciu vynaložené rôzne finančné náklady (viď. príloha tabuľky). Týmto spôsobom majú občania možnosť získať parkovacie miesto do dlhodobého prenájmu za 200,- EUR ročne na obdobie 6 a viac rokov, čo je výhodná alternatíva v porovnaní s užívaním verejného priestranstva formou vyhradenia parkovacieho miesta na existujúcich parkovacích plochách, kde ročná sadzba uvedenej miestnej dane pre rok 2010 je 438,- € . Banskobystričania sa v prípade záujmu môžu prihlásiť v Klientskom centre MsÚ, príp. Na e-mailovej adrese: danica.bocakova@banskabystrica.sk, alebo písomne listom v termíne do 28.2.2010 na adrese:

Mestský úrad Banská Bystrica
Odbor strategického rozvoja mesta, verejného obstarávania a investícií
Oddelenie investícií
Československej armády 26
975 39 Banská Bystrica

Príloha: Tabuľka výmer a cien za parkovacie miesto v Banskej Bystrici


Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

Banskobystrickí školáci sa originálnym spôsobom naučia separovať odpad

Banská Bystrica, 14. január 2010
Prostredníctvom divadelného predstavenia „Zachráňte Kvinga“ o špinavom prasiatku, ktoré sa naučí byť čistotné, sa banskobystrickí žiaci MŠ a prvého stupňa ZŠ zoznámia s problematikou separácie odpadu. Premiéra predstavenia z dielne divadla Maska Jaroslava Motla sa uskutoční 18. januára 2010 (pondelok) o 9.00 h v Komornom divadle ECC (bývalý dom kultúry). Ďalšou cieľovou skupinou, ktorá sa o potrebe ochrany životného prostredia a separácie odpadu dozvie viac, sú žiaci druhého stupňa ZŠ a študenti stredných škôl. Osloviť by ich mal živý „Zelený koncert“ kapely Joker. Prvé zo série hudobných vystúpení sa uskutoční v rovnakých priestoroch o 11.00 h.

Primátor Ivan Saktor k téme hovorí: “Som rád, že osvetovou časťou projektu o separácii odpadov v našom meste máme šancu cielene a kreatívne osloviť rôzne vekové kategórie. Okrem samotného nákupu nových nádob na separáciu, kladieme dôraz aj na prevenciu a výchovu k ochrane životného prostredia.“
Mesto Banská Bystrica (oddelenie Životného prostredia MsÚ) od marca 2009 aktívne realizuje projekt v rámci Operačného programu Životné prostredie. Projekt bol podaný v rámci výzvy v roku 2008. S finančnou podporou Kohézneho fondu EÚ a rozpočtu SR, Mesto Banská Bystrica rozšíri aktuálny zber separovaného odpadu (papier, plast, sklo) o nové komodity, t.j. kovy a BRO (biologicky rozložiteľný odpad – všetok bioodpad vrátane kuchynského odpadu).

V rámci rozšírenia zberu Mesto nakúpi a rozmiestni 4800 nádob na separovaný zber, z ktorých bude väčšina umiestnená v rodinných domoch. Ďalších 800 nádob rozmiestnia na mestských stanovištiach na separovaný zber. Magistrát uvedenými aktivitami vytvorí podmienky pre komplexný separovaný zber komunálneho odpadu a splní Zákonom o odpadoch ustanovenú povinnosť. Projekt zároveň napomáha zvyšovať informovanosť a povedomie občanov rôznych vekových kategórií o separovanom zbere.
Cieľom projektu je začať s výchovou už v základných a stredných školách, aby žiaci získali a zafixovali si návyky k separácií už od útleho veku a vypestovali si pozitívny vzťah k životnému prostrediu. Do jednotlivých banskobystrických domácností budú zároveň zasielané letáky a brožúry s tematikou separovaného zberu. O svoje nadobudnuté skúsenosti sa Banská Bystrica chce podeliť, plánuje distribuovať záznamy z divadelných predstavení a koncertov školám a obciam, ktoré sa na vystúpeniach nezúčastnia.
Projekt počíta s rozpočtom 655 361,98 Eur (19 743 435 Sk), na ktorých sa Mesto podieľa sumou 32 768. 099 Eur (987 171.750474 Sk), t.j. piatimi percentami celkových oprávnených výdavkov.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

Cena mesta a Cena primátora za rok 2009

Banská Bystrica, 14. december 2009Cena mesta a Cena primátora 2009
Ocenenia samosprávy odovzdal vo štvrtok podvečer (10. decembra 2009) vo Veľkej sieni Mestského úradu v Banskej Bystrici primátor Ivan Saktor pätnástim laureátom. Kým Cena primátora sa už tradične udeľuje osobnostiam i kolektívom, ktoré sa zaslúžili o rozvoj či šírenie dobrého mena Banskej Bystrice doma i v zahraničí, udelenie Ceny mesta schválilo mestské zastupiteľstvo prvýkrát. Medzi ocenenými nechýbali významné banskobystrické osobnosti známe doma i v zahraničí, ale ani ľudia, ktorí sa snažia spríjemňovať život v mestskej časti, kde pôsobia. Mozaiku tohtoročných držiteľov cien tvoria ľudia z rôznych oblastí vedy, kultúry, umenia a spoločenského života. Je medzi nimi dvanásť jednotlivcov a tri kolektívy. Archeológovi Václavovi Hanuliakovi a architektovi Ladislavovi Hudecovi boli ocenenia udelené in memoriam.

CENA MESTA PRE VEDU I UMENIE

Novinka v oceňovaní, Cena mesta, bola udelená dvom známym laureátom – Václavovi Hanuliakovi a Ivanovi Palúchovi.
Nie každý z nás má to šťastie, že nosí svoju profesiu v srdci. PhDr. Václav Hanuliak si správne povolanie nielen vybral, ale láska k archeológii predznamenala aj jeho vynikajúce tvorivé výkony a významné výsledky vedeckej a verejno – prospešnej činnosti, za ktoré získal Cenu mesta in memoriam. Zostalo po ňom dielo vysokej intelektuálnej a umeleckej hodnoty. Cenu prevzala manželka – pani Marta Hanuliaková.
Adam Šangala, Móric Beňovský či Princ Bajaja, ale aj množstvo iných hlavných či vedľajších postáv má spoločného menovateľa. Je ním herec Ivan Palúch. Cena mesta mu bola udelená za vynikajúce umelecké výkony a aktivity, ktorými sa zaslúžil o kultúrny rozvoj mesta. Jeho herecké umenie sa prostredníctvom úspešných filmov, televíznych seriálov a inscenácií dostalo aj za hranice Slovenska. Okrem bohatej hereckej kariéry bol činný aj pri presadzovaní demokratických premien v spoločnosti počas „nežnej revolúcie“.

 

CENA PRIMÁTORA
udelená jednotlivcom i kolektívom

Banská Bystrica v minulosti, Banská Bystrica v premenách času či Domy starej Banskej Bystrice – to sú názvy publikácií s nevšedným čarom minulosti z dielne Jána Baláža. Cena primátora mu patrí za neoceniteľnú a systematickú prácu pri zdokumentovaní histórie srdca Slovenska.
Historické skvosty spoznávajú ľudia aj prostredníctvom fotografií, ale to je už profesionálna parketa Ing. Vladimíra Bártu – umeleckého fotografa, publicistu, novinára, tvorcu reprezentačných kníh, organizátora a prezidenta prestížnej celoštátnej súťaže Najkrajšie kalendáre Slovenska. Od roku 1990 vydal 62 obrazových kníh o Slovensku a osem sprievodcov.

Nemožno nazvať inak ako RADOSŤOU schopnosť Eleny Hlasicovej skĺbiť prácu s deťmi a folklórom. Darí sa jej to už 37 rokov. V detskom folklórnom súbore vychováva 130 malých folkloristov z Banskej Bystrice a okolia. Absolvuje s nimi ročne štyri desiatky úspešných vystúpení doma i v zahraničí.

Banská Bystrica, Budapešť, Šanghaj i Berkeley učarovali svetobežníkovi Ladislavovi Hudecovi. Za jeho zrealizované architektonické skvosty mu bola Cena primátora udelená in memoriam. Architekt Hudec významne ovplyvnil tvár Šanghaja, kde svetlo sveta uzrelo približne 60 stavieb podľa jeho návrhov. Počas odovzdávania ocenenia sa prítomným prostredníctvom veľkoplošnej obrazovky prihovorila najmladšia dcéra architekta Alessa de Wet z ďalekej Arizony.

Známy profesor literatúry, vysokoškolský pedagóg a literárny vedec Dr. h. c. prof. PhDr. Zdenko Kasáč, CSc. oslávil tento rok významné životné jubileum. Na svojom konte má desiatky publikácií a stovky príspevkov vo svojom odbore, z ktorých medzi najvýznamnejšie patrí monografia Slovenská poézia protifašistického odboja 1938 až 1945. K sympatickým črtám laureáta Ceny primátora patrí aj jeho vzťah k študentom, pretože podáva pomocnú ruku najmä začínajúcim adeptom vlastnej literárnej tvorby.

Za humanitnú a spoločenskú aktivitu Cena primátora patrí aj Anne Macejkovej, ktorá aktívne spolupracuje s poslancami mestského zastupiteľstva, Múzeom SNP a s najstarším banskobystrickým klubom dôchodcov Rozmarín. Za zmienku stojí aj jej úsilie pri získavaní finančných prostriedkov pre rómske deti zo Základnej školy na Okružnej ulici v Banskej Bystrici.

Pokora pred múdrosťou a úcta k vede je charakteristická aj pre ďalšieho vysokoškolského profesora, tentoraz z odboru história, PhDr. Pavla Martuliaka, CSc. Okrem agrárnych dejín sa venuje aj histórii banskobystrického školstva. Svoje dlhoročné pedagogické skúsenosti a odborné vedomosti zúročil pri koncipovaní stredoškolských učebníc a vysokoškolských skrípt. Patria mu za ne mnohé ocenenia, ku ktorým pribudla aj Cena primátora.

Ďalším laureátom za rok 2009 sa stal dlhoročný pracovník banskobystrického štúdia Slovenskej televízie - Ivan Schwarz. Na postoch osvetľovača, technika i majstra zvuku si vyskúšal rýchly rozvoj audiovizuálnej techniky. Stál pri výrobe mnohých detských, publicistických či zábavných programov. V súčasnosti spolupracuje pri štúdiovej výrobe relácií Ranný magazín, Fokus a Regionálny denník.
Spolupatričnosť, obetavosť a ľudskosť sú charakteristické pre Elenu Šupolovú z Podlavíc. Cena primátora jej patrí za prínos v oblasti kultúrno – spoločenskej, pretože je spoluorganizátorkou mnohých podujatí v Podlaviciach, zakladateľkou Klubu dôchodcov Dúbrava a detského rómskeho súboru Romáles v tejto mestskej časti.

Byť priekopníkom nie je jednoduché – ani v umení, ani vo vede a ani v biznise. Mohol by o tom hovoriť aj Ing. Peter Valach, ktorý ocenenie získal za významné podnikateľské aktivity v meste pod Urpínom. Z jeho dielne pochádza myšlienka vybudovať v Banskej Bystrici EURÓPU a práve táto stavba sa stala aj Stavbou roka 2009.

Cenu primátora mesta Banská Bystrica získali aj tri kolektívy. Jedným z nich je Štátna vedecká knižnica – Literárne a hudobné múzeum za svoju spoločenskú a vedecko – výskumnú činnosť. Práve prostredníctvom aktivít múzea sa Banská Bystrica prezentuje v rámci celosvetového literárneho a hudobného diania.

Nová stála expozícia v Matejovom dome približuje na ploche 470 m² históriu Banskej Bystrice. Za jej sprístupnením stojí kolektív Stredoslovenského múzea, ktorý je ďalším laureátom Ceny primátora za rok 2009.

Banská Bystrica zostane navždy zviazaná s rozvojom elektrotechniky, telekomunikácií a výpočtovej techniky. Nemalú zásluhu má na tom Stredná priemyselná škola Jozefa Murgaša. Pri príležitosti 90. výročia jej vzniku z rúk primátora mesta Ivana Saktora cenu prevzala riaditeľka školy Mgr. Ľubica Ďurišová.

Počas slávnostného večera primátor Ivan Saktor na záver svojho príhovoru o.i. zdôraznil: Zostáva mi už len poďakovať sa Vám, milí laureáti za to, že robíte dobré meno Banskej Bystrici, že Váš život a Vaša práca môžu byť príkladom. V mene Banskobystričanov Vám blahoželám k oceneniu a verím, že pre mnohých sa to, čo ste v živote dokázali stane inšpiráciou.“


Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 

BANSKÁ BYSTRICA POZNÁ NAJLEPŠIU REŠTAURÁCIU

Banská Bystrica, 11. december 2009Najlepšia reštaurácia 2009
O najlepšej reštaurácii rozhodli hlasy Banskobystričanov. Titul TOP REŠTAURÁCIE za rok 2009 získala ANGELS restaurant & bar.
Kvalitný sortiment chutných jedál, nápaditý jedálny lístok, príjemný personál a estetické prostredie reštaurácie rozhodlo o víťazovi prvého ročníka súťaže Hľadá sa reštaurácia Zdravého mesta Banská Bystrica. K subjektívnemu hodnoteniu spokojných zákazníkov sa pridal aj odborný názor pracovníkov Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ). Tí počas celej súťaže komplexne posudzovali kvalitu reštauračných prevádzok v meste pod Urpínom, dodržiavanie hygienických noriem, skladovanie potravín, spôsob prípravy pokrmov, pestrosť jedálneho lístka, ale aj celkový vzhľad a úpravu obsluhujúceho personálu. O prestížny titul naj reštaurácie tak súťažili všetky zariadenia tohto druhu v meste pod Urpínom. Podporiť svoju najobľúbenejšiu mohli počas uplynulého polroka spokojní zákazníci prostredníctvom hlasovacích lístkov, ktoré našli v Radničných novinách. Magistrát každý mesiac zostavil poradie prvých troch reštaurácií, tie navštívili pracovníčky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Z troch kandidátov s najvyšším počtom hlasov vybrali dve top reštaurácie, ktoré sa najviac priblížili ideálu racionálneho stravovania a vyhoveli prislúchajúcim hygienickým štandardom. Najčastejšie sa v top dvojke počas šiestich mesiacov umiestnila ANGELS restaurant & bar a tá získala aj prestížny titul „Reštaurácia Zdravého mesta Banská Bystrica pre rok 2009“.

„Za titulom najlepšej banskobystrickej reštaurácie nestojí iba majiteľ, ale aj jej zamestnanci. Veľké ďakujem preto patrí najmä im a rovnako aj všetkým, ktorí nám poslali hlasy,“ povedal prevádzkovateľ víťaznej reštaurácie Pavel Plech. Druhou najúspešnejšou reštauráciou sa stala Pizza Restaurant OLIVO a treťou Pizzeria – reštaurácia RUSTICANA.
Bez odmeny nezostali ani hlasujúci. Traja šťastlivci, ktorých vyžreboval prednosta banskobystrického magistrátu Ing. Jaroslav Sihelský, získali slávnostné menu podľa vlastného výberu v hodnote 70, 60 a 50 eur vo víťaznej reštaurácii. Okrem vyhlasovateľa súťaže tri ceny v hodnote 25 € venovala aj víťazná reštaurácia. Každý mesiac sa darčekovým predmetom z Kabinetu Zdravé mesto Banská Bystrica potešil aj jeden vyžrebovaný hlasujúci.
 

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka
 


 

 

Vianočné pozdravy maľujú deti materských, základných a umeleckých škôl

Banská Bystrica, 3. december 2009Vianočné pozdravy mesta
Na tvorivosť a iniciatívu škôlkarov a školákov stavil tento rok banskobystrický magistrát. Osemsto vianočných pozdravov mesta budú totiž zdobiť výtvarné dielka najmenších detí. Kreatívne stvárnené kresbičky snehuliakov, ozdobených stromčekov, vianočných kaprov či zasneženej Banskej Bystrice potešia svojich adresátov doma i v zahraničí.
S vianočnými a novoročnými pozdravmi pomáhajú tento rok mestskému úradu najmladší Banskobystričania. Každý z nich totiž zdobí originálna detská ilustrácia doplnená spoločným prianím vedenia mesta. Do tvorivých aktivít sa okrem mestských škôl a CVČ ochotne zapojili aj banskobystrické školy v inej zriaďovateľskej pôsobnosti, napríklad Súkromná materská škola Kráľovstvo detí, Súkromná základná umelecká škola Róberta Tatára, Základná škola Narnia a Špeciálna základná škola Ďumbierska 15.
„Na začiatku nášho snaženia bol nápad, ktorý sa ukázal byť pre obe strany prínosom. Bol som príjemne prekvapený záujmom škôl a najmä šikovnosťou detí, ktoré rôznymi technikami a najmä veľmi inšpiratívne dotvorili tohtoročné mestské pozdravy. Predpokladám, že reprezentatívnymi detskými posolstvami oslovia svojich adresátov,“ povedal na margo jedinečných pozdravov primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor.
Deti každej zo zúčastnených škôl rôznymi výtvarnými technikami stvárňujú dve desiatky sviatočných pozdravov. Do 8. decembra by mali byť všetky doplnené originálnou detskou kresbou a doručené Oddeleniu školstva – Školskému úradu MsÚ v Banskej Bystrici, ktorý spoluprácu so školami zastrešuje.
 

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka
 


 

BANSKOBYSTRICKÉ VIANOCE 2009

Banská Bystrica, 1. december 2009Banskobystrické vianoce 2009
Mesto pod Urpínom opeknieva. Vianočnou výzdobou, tradičnými predvianočnými trhmi a pestrou mozaikou kultúrno – spoločenských podujatí prispieva magistrát k spríjemneniu adventnej a vianočnej atmosféry. Na slávnostné otvorenie Banskobystrických Vianoc sa môžu návštevníci i obyvatelia Banskej Bystrice tešiť na deň sv. Mikuláša, kedy sa prvýkrát rozsvieti stromček na Námestí SNP.
Z neďalekej ulice Terézie Vansovej pochádza vianočný stromček na hlavnom banskobystrickom námestí. Vyrástol pred bytovým domom č. 18 na Fortničke. Má 17 metrov a centrum mesta bude zdobiť do 8. januára budúceho roka. Vyzdobené vianočné stromčeky nájdete aj na Kyjevskom námestí, Sládkovičovej ulici – Radvani, Iliaši, Podlaviciach, Úľanke a v Kremničke. Všetky pochádzajú z plôch mestskej verejnej zelene, kde z opodstatnených dôvodov nemohli ďalej rásť.
Na najmladších Banskobystričanov myslela radnica pri zostavovaní pestrej mozaiky sviatočných programov určených deťom. Tú odštartuje netradičné mikulášske podujatie „Bavíme sa navzájom“ 4. decembra od 9.00 h na pôde mestského úradu. Ide o deň otvorených dverí magistrátu, kde sa s predstaviteľmi vedenia mesta stretnú deti z materských škôl. Pripravený je bohatý kultúrny program a chýbať nebude ani malé prekvapenie.
Ďalším zo série podujatí pre deti ožije Námestie SNP v nedeľu 6. decembra 2009 od 15.00 h. Mikuláš rozsvieti vianočný stromček a v zálohe má aj iné prekvapenia. Malých zvedavcov zavedie do vianočných tvorivých dielní v Barbakane, kde si môžu vyrobiť suveníry s vianočnou tematikou. Spolu so slávnostným rozsvietením vianočného stromčeka sa rozžiari aj vianočná výzdoba na námestí a v okolitých uliciach. Girlandy, kométy, snehové vločky a ďalšie vianočné motívy sú dobre viditeľné aj cez deň, v noci sa na nich rozsvietia biele žiarovky. Do sviatočného šatu sa odeje aj šikmá hodinová veža. Vyzdobená bude nielen centrálna mestská zóna, ale aj mestské časti. Vianočná výzdoba bude nainštalovaná ešte dva týždne v novom roku, podľa požiadaviek mestských častí môže zotrvať aj dlhšie. Na techniku, montáž a demontáž vianočnej výzdoby je z mestského rozpočtu vyčlenených približne10 tisíc eur. Náklady by tak mali byť nižšie ako v minulom roku.

 

Vianočné trhy s primátorským punčom

Výrobky z dreva, keramiky a kože, betlehemy zo šúpolia, vianočné ozdoby zo skla i slamy, batikované textílie či ručne tkané koberce – to všetko ponúkajú banskobystrické vianočné trhy. Navštíviť ich môžete od piatka 11. decembra do utorka 22. decembra na Námestiach SNP a Štefana Moysesa. Okrem vianočných ozdôb a darčekov ponúkajú aj vianočné jedlá a cukrovinky, a to až do 2. januára budúceho roka. Predvianočnú atmosféru umocní aj predaj voňavého punču. Mestský stánok s primátorským punčom nájdete na Námestí Štefana Moysesa. Rozdávať ho bude 17. decembra primátor Ivan Saktor: „Finančný výťažok z benefičnej akcie aj tento rok venujeme mentálne, zdravotne a sociálne postihnutým deťom cez známu zbierku Konto nádeje.“
Sprítomňovať posolstvo Vianoc bude aj živý betlehem. Vidieť ho môžete 17. decembra 2009 počas podujatia Vianoce na hrade v priestoroch hradného areálu. Pri Barbakane na vás čakajú aj vianočné ohne, facigeri, trombity, trúbky a vystúpenia regionálnych umeleckých súborov. Súčasťou sviatočnej atmosféry v Banskej Bystrici bude aj séria kultúrno – spoločenských programov a charitatívnych akcií. Viac na www.banskabystrica.sk


Martina Brisudová
tlačová tajomníčka
 


 

 

Tri nájomné byty na Internátnej ulici prideľovali žrebovaním

Banská Bystrica, 26. november 2009Zrebovanie najomnych bytov
Medzi transparentné spôsoby prideľovania nájomných bytov patrí žrebovanie. Mesto Banská Bystrica sa 25. novembra t. r. rozhodlo práve týmto spôsobom prideliť nájomné byty na Internátnej ulici trom rodinám s deťmi, kde aspoň jeden člen rodiny má zamestnanie. Obsadzovanie uvoľnených nájomných bytov sa realizuje v zmysle VZN č.190/2007 o nakladaní s bytovým fondom v meste Banská Bystrica. Naposledy sa o nájomné byty žrebovalo vlani v septembri, kedy bol vyžrebovaný jeden žiadateľ a päť náhradníkov z kategórie B. Evidencia žiadateľov je rozdelená do štyroch kategórii A, B, C, D.

Kategória A
žiadatelia, ktorí väčšinu života prežili v detskom domove a mali pred umiestnením trvalý pobyt na území Banskej Bystrice

Kategória B
žiadatelia - rodiny s deťmi, v ktorých aspoň jedna spoločne posudzovaná osoba má trvalé zamestnanie, alebo má rodina iný trvalý príjem (dôchodky) na úrovni ich životného minima

Kategórie C
žiadatelia - rodiny s deťmi, v ktorých nikto nepracuje a poberajú sociálne dávky

Kategória D
žiadatelia - samostatne žijúce osoby a bezdetné páry, ktoré majú príjmy aj zo zamestnania aj z rôznych sociálnych dávok

Mesto Banská Bystrica uskutočnilo doteraz sedem žrebovaní. Podľa slov Jany Škorňovej z referátu bývania MsÚ Banská Bystrica: „K dispozícii máme tri nájomné byty. Vzhľadom na fakt, že v blízkom období predpokladáme uvoľnenie ďalších dvoch bytov po neplatičoch v dome na Internátnej ulici, žrebovali sme troch žiadateľov a šesť náhradníkov.
Magistrát eviduje spolu 27 žiadostí. Po vyžrebovaní mien boli žiadatelia vyzvaní k opätovnému predloženiu potvrdení o príjme a preverilo sa plnenie všetkých podmienok v zmysle všeobecne záväzného nariadenia. Následne Mesto Banská Bystrica odporučí Bytovému podniku mesta, s.r.o (ktorý je vlastníkom nájomného domu na Internátnej 12) uzatvorenie nájomnej zmluvy na dobu určitú, jeden mesiac, s vyžrebovanými a preverenými žiadateľmi. Títo majú právo opätovne uzatvárať nájomnú zmluvu na dobu určitú, jeden mesiac, pri plnení si povinností v zmysle zmluvy.


Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

 

NOVÝ AUTOMAT MÁ ZVÝŠIŤ SPOTREBU MLIEKA U OBYVATEĽOV BANSKEJ BYSTRICE


Banská Bystrica, 4. november 2009Automat na mlieko
V meste pod Urpínom v piatok, 6. novembra 2009, uvedú do prevádzky prvý automat na surové kravské mlieko. Snahu PD Strelníky zvýšiť spotrebu tekutého kravského mlieka a odbyt poľnohospodárskych výrobkov podporilo aj Mesto Banská Bystrica.
V súčasnosti je všeobecne známy klesajúci trend spotreby mlieka a mliečnych výrobkov. Banskobystrická samospráva sa okrem podpory inovatívneho mliečneho programu pre základné školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, orientuje aj na podporu konzumácie kravského mlieka, z ktorého je možné pripraviť domáci tvaroch, maslo, či iné tradičné výrobky.

Podľa MUDr. Svetozára Dluholuckého, prednostu 2. detskej kliniky Detskej nemocnice v Banskej Bystrici: „K tomuto kroku môžem Banskej Bystrici jednoznačne blahoželať, pretože verím, že automat zvýši popularitu, a tým aj spotrebu mlieka. Dostatočný prísun vitamínu D, mliečnych bielkovín a hlavne vápnika z mlieka je predpokladom úspešného boja s osteoporózou už od detstva. Podľa najnovších výskumov je potreba vitamínu D a kalcia vyššia nielen u detí, ale aj vo vyššom veku, najmä v starobe.“
Hoci mlieko distribuované automatom nie je technologicky ani tepelne upravované, musí spĺňať prísne hygienické kritériá. Legislatíva umožňuje jeho predaj do 48 hodín, mlieko však budú dopĺňať, resp. vymieňať maximálne v 24 hodinových intervaloch. Uskladnené bude v dvoch 300 l nádobách umiestnených na váhe v chladiacom boxe. Automat je vybavený automatickým systémom, ktorý je schopný identifikovať množstvo zostávajúceho mlieka, čo umožní flexibilne reagovať na požiadavky zákazníkov. Výdajný priestor v automate má dávkovač, pod ktorý si zákazník umiestni fľašu. Tú si môže priniesť z domu, alebo kúpiť v automate, ktorý je súčasťou predajného stánku. Liter mlieka tak vyjde na 0,5 €. Zákazníci môžu platiť mincami, alebo prostredníctvom čipovej karty. Prevádzkovateľ automatu PD Bukovina Strelníky zo začiatku ráta aj s personálom, ktorý bude pri obsluhe zákazníkom pomáhať.
Prevádzku automatu spustia v piatok, 6. novembra 2009, o 11.00 h na Ul. 29. augusta v Banskej Bystrici za prítomnosti primátora mesta Ivana Saktora, zástupcov PD Strelníky a svoju účasť prisľúbil aj špecialista v detskej pediatrii prof. Svetozár Dluholucký.
 

Martina BRISUDOVÁ
tlačová tajomníčka

 


 

 

V Banskej Bystrici vzniklo už jedenáste denné centrum

Banská Bystrica, 23. október 2009 Nove Denne centrum
V priestoroch Matice slovenskej na Dolnej ulici otvorili 21. októbra 2009 ďalšie, v poradí už jedenáste denné centrum pre seniorov. Snažili sa oň už dlhší čas skôr narodení Banskobystričania z tejto časti mesta, preto mestská samospráva v spolupráci s Miestnym odborom Matice slovenskej (MO MS) poslancami a občianskymi združeniami našli riešenie.
„Banská Bystrica vo svojom snažení nezabúda ani na starších obyvateľov. Teší ma, že sa naša iniciatíva stretla s pochopením Matice slovenskej, ktorá poskytla vhodný priestor na pravidelné stretnutia skôr narodených Banskobystričanov,“ povedal primátor mesta Ivan Saktor.
V novootvorenom Dennom centre Lipa v centre Banskej Bystrice by sa malo stretávať približne 40 dôchodcov. Ustanovujúce stretnutie sa uskutoční 9. novembra t.r..
Súčasťou slávnostného otvorenia bol aj podpis Rámcovej dohody o vzájomnej spolupráci medzi Mestom a Miestnym odborom Matice slovenskej v Banskej Bystrici. Zúčastnili sa ho desiatky občanov v seniorskom veku. Slávnostnú pásku prestrihol primátor mesta Ivan Saktor spolu s predsedom MO MS Igorom Kovačovičom.
Foto: Michal Vojtek
 

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

 

PRVÁ DETSKÁ OPATROVŇA BOLA ZALOŽENÁ V BANSKEJ BYSTRICI


Banská Bystrica, 14. október 2009Vyrocie detskej opatrovne
OD DETSKEJ OPATROVNE K MATERSKEJ ŠKOLE je názov medzinárodnej odborno-vedeckej konferencie, ktorá sa pri príležitosti 180. výročia založenia prvej detskej opatrovne uskutoční 4. novembra 2009 vo Veľkej sieni banskobystrického mestského úradu.
Jej zámerom je prehĺbiť a obohatiť poznanie o histórii predškolskej výchovy na Slovensku a podporiť význam inštitucionálnej výchovy v treťom tisícročí. Konferencia poskytne priestor odborným diskusiám, ktoré sa týkajú aktuálnych zmien v predprimárnom vzdelávaní. Približne 150 odborníkov, zaoberajúcich sa predškolskou pedagogikou, bude hovoriť o súčasnosti materských škôl a ich historickom vývoji.
„Súčasťou konferencie bude aj vyhlásenie výsledkov celoslovenskej detskej výtvarnej súťaže Dúhový kolotoč a výstavka prác detí banskobystrických materských škôl pod názvom Môj autoportrét, ktorú si záujemcovia budú môcť prezrieť v priestoroch Mestského úradu v Banskej Bystrici od 2. do 10. novembra. Prezentovaná bude aj odborná literatúra, detské knihy a najnovšie didaktické pomôcky určené deťom predškolského veku,“ dodáva Jana Prekopová, pracovníčka mestskej samosprávy, ktorá je súčasne jednou z organizátoriek podujatia.Vyrocie detskej opatrovne
Konferencia nadväzuje na založenie Prvej detskej opatrovne, ktorá vznikla 4. novembra 1829 na podnet grófky Márie Terézie Brunschwickovej, priekopníčky predškolskej výchovy vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku. Tá rozpracovala obsah výchovy a vyučovania, s dôrazom na náboženskú a mravnú výchovu. Prioritnou úlohou opatrovne, ktorú navštevovalo 80 až 150 detí, bolo prípravné vyučovanie pre elementárnu školu. Deti mali zvládnuť základy kreslenia, písania, čítania, vzdelávali sa v základných pracovných úkonoch a venovali sa aj výučbe dvoch jazykov. Súčasťou výchovného pôsobenia boli aj detské hry, spev a tanec. Na prevádzku opatrovne okrem Ženského spolku a banskobystrického magistrátu prispievali aj rodičia detí, a to podľa majetkových pomerov, pričom chudobným rodičom sa školné odpustilo. Prelomovým bol 1. júl 1899, kedy sa opatrovňa z budovy na Striebornej ulici presťahovala na Lazovnú 32. V pôvodných priestoroch tohto zariadenia v súčasnosti nájdete materskú školu. Navštívia ju aj účastníci konferencie, ktorí budú môcť okrem historických priestorov obdivovať aj pôvodné hračky a sledovať výchovno-vzdelávací proces v materskej škole.

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

 

V Banskej Bystrici splnili sľub a otvorili jedinečný krytý bazén

Banská Bystrica, 13. október 2009Kryty bazen na Stiavnickach
Banskobystričania majú k dispozícii jedinečný krytý bazén. Verejnosti slúži od začiatku októbra a ide o nafukovaciu bazénovú halu s vlastnou technológiou. Je to pilotný projekt v rámci Slovenska, ktorý umožní plávanie v 50 m bazéne aj mimo letnej sezóny. Plavcom z Banskej Bystrice a okolia ponúklo Mesto v  spolupráci s prevádzkovateľom Plážového kúpaliska na Štiavničkách adekvátnu náhradu za krytú plaváreň, ktorá momentálne prechádza kompletnou rekonštrukciou.
„Intenzívne sme hľadali alternatívne riešenia. Osobne som sa nechal inšpirovať príkladom jedného slovenského mesta a hoci mal náš plán mnoho odporcov, dnes je nafukovacia hala dobrým riešením. Máme k dispozícii 50 metrový krytý bazén pre verejnosť, pre plavecké a športové kluby, a čo ma teší najviac, môžeme pokračovať v projekte boja proti plaveckej negramotnosti v radoch žiakov našich základných škôl,“ hovorí o nafukovacej plaveckej hale primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor.
Príprava projektu prekrytého bazéna na Štiavničkách sa realizovala v prvých dvoch mesiacoch t.r., nasledovala výstavba technologického a hygienického zázemia (marec až jún, resp. September 2009). Samotnú bazénovú halu postavili v priebehu septembra. Systém rýchlej demontáže (za 1 deň) umožní naopak v hlavnej sezóne odkrytie bazéna. Po tejto investícii sa banskobystrické plážové kúpalisko stáva termálnym kúpaliskom, pretože v lete 2010 bude teplá voda aj v ďalších bazénoch, čím sa výrazne vylepšia podmienky na oddych aj mimo horúcich dní a predĺži sa letná sezóna.

Základné parametre:
Bazén: dĺžka 50 m, šírka 20 m, hĺbka 1,00 - 1,55 m, teplota vody 27 C.
Bazénová hala: dĺžka 60 m, šírka 30 m, výška v hrebeni 9 m, teplota vzduchu 28 C.

Technologické zázemie:
nová trafostanica, plynovod na napojenie objektov , rozvody vody a kanalizácie,
zariadenia na úpravu bazénovej vody, tepelné čerpadlá na ohrev vody

Hygienické zázemie:
400 m2 šatne, sprchy, WC, registrácia


Otváracie hodiny :
Pondelok-Piatok
07,30 - 13,00  výučba plávania žiakov ZŠ, (projekt plaveckej gramotnosti)
15,00 - 17,00  plavecké a športové kluby
13,00 - 15,00  verejnosť
17,00 - 21,00  verejnosť

Sobota-Nedeľa
9,00 - 21,00  verejnosť


Výška vstupného a systém zliav:

dospelí:                                                                                  1,66 € / hodina
deti do 15 rokov, dospelí ZŤP, osoby nad 60 rokov:                     0,93 €
deti ZŤP, osoby nad 70 rokov, držitelia Jánskeho Plakety z BB:      ZDARMA
držitelia študentských preukazov:                                               1,50 €  (novinka)

 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

Zimný štadión privíta opäť po roku malých korčuliarov

Banská Bystrica, 6. október 2009Zimny stadion
Mesto Banská Bystrica v spolupráci s HC´05 a základnými školami pokračuje v projekte pod názvom „Odstránenie korčuliarskej negramotnosti“. Banskobystrickí školáci budú mať aj tento školský rok jedinečnú príležitosť naučiť sa korčuľovať zadarmo s pomocou a radami skúsených hokejových trénerov.
Projekt v školskom roku 2009/2010 odštartujú žiaci zo Základnej školy Golianova 8, a to už 19. októbra. Na ľadovej ploche sa v týždenných intervaloch vystriedajú prváci a druháci zo štrnástich banskobystrických základných škôl. Zvládnuť základné korčuliarske zručnosti, alebo sa v korčuľovaní zdokonaliť, by malo 1 175 malých nadšencov.
„Okrem plaveckej prípravy detí sme sa rozhodli tento školský rok pokračovať aj v projekte odstraňovania korčuliarskej negramotnosti žiakov. 

Zvonec zazvonil v tomto školskom roku poslednýkrát.

Banská Bystrica, 30. jún 2009Koniec školského roka 2009
Školský rok 2008/2009 ukončilo v Banskej Bystrici 6 098 školákov základných škôl, z toho 5620 žiakov zo škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Koncoročné vysvedčenie odovzdal primátor Ivan Saktor žiakom 2. B triedy ZŠ Trieda SNP.
Z 15 základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta získali ZŠ Spojová a ZŠ Pieninská súhlas prednostu Krajského školského úradu a školský rok ukončili už v piatok 26. júna.


Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

Šapitó na Námestí SNP v Banskej Bystrici žije rozprávkovými postavičkami.

Banská Bystrica, 17. jún 2009Rozpravkova Lukrecia
Detská kniha je silným nástrojom poznania. Vedie nás svetom rozprávok do skutočného života dospelých. Každý z nás si určite pamätá na svoju obľúbenú detskú knižku. Mnohé deti sa s ňou prvýkrát stretávajú práve v materskej škole.
Mesto Banská Bystrica si cení prácu pedagogických pracovníčok materských škôl, ktoré vštepujú deťom hodnoty života. Sú to práve ony, ktoré majú veľký vplyv na ďalší vývoj detí. „Našou snahou je postupne podľa finančných možností skvalitniť prostredie materských škôl tak, aby v nich deti prežili príjemný a zmysluplný čas“, hovorí o projekte primátor Ivan Saktor.
Vo februári 2009 banskobystrická samospráva obohatila knižný fond materských škôl o takmer 3000 knižných titulov. Každý, z približne 2000 škôlkarov v Banskej Bystrici, získal možnosť zoznámiť sa s novou detskou knižkou.
Akcia pokračovala v pretavení detských „čitateľských“ zážitkov do výtvarných prác, časť z nich bola inštalovaná v apríli t. r. v priestoroch budovy mestského úradu.
V rámci aktuálneho Kultúrneho leta 2009 sa malí Banskobystričania postupne predstavujú s malými nenáročnými pódiovými predstaveniami, v ktorých stvárňujú svoje zážitky z prečítaných kníh. Na Námestie SNP tak prichádzajú tri prasiatka, Snehulienka a veľa trpaslíkov, zvieratká spod hríbika, sedem kozliatok, veselé žabky... V šapitó na námestí majú okoloidúci až do 26. júna možnosť pozrieť si, ako sa škôlkari popasovali s vystúpením pred divákmi. Pomáha im pri tom kamarátka Lukrécia, detská postavička Kultúrneho leta 2009 s nápadnými oranžovými vlasmi a mašľou vo vlasoch. Jej podobizeň vo forme odznaku si domov odnesie každé dieťa materskej školy. Lukrécia sa objavuje aj v brožúrke o Kultúrnom lete 2009 a deti tak symbolicky sprevádza na ceste za poznaním kultúry.
Škôlkarov vozí na vystúpenia na Námestie SNP vláčik Pretórium, na príprave a realizácii podujatia spolupracuje Mesto Banská Bystrica s Parkom kultúry a oddychu a Dopravným podnikom mesta Banská Bystrica.

V piatok 26. júna v rámci programu Kultúrneho leta na Námestí SNP primátor mesta Banská Bystrica Ivan Saktor verejne poďakuje všetkým zapojeným materským školám za úspešnú spoluprácu na tomto projekte. V ten istý deň bude námestie žiť zároveň bohatým programom pri príležitosti ukončenia školského roka.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

Mesto rieši havarijný stav na zimnom štadióne

Banská Bystrica, 16. jún 2009Zimny stadion v Banskej Bystrici
Hlavný hokejový stánok v Banskej Bystrici prechádza rozsiahlou rekonštrukciou. Stavebné zásahy si budova vyžiadala nielen vďaka svojmu veku, ktorý sa pomaly blíži k polstoročnici, ale najmä po zisteniach odborníkov, ktorí boli v súvislosti so statikou „zimáku“ nútení vyhlásiť havarijný stav. Ako na tlačovej besede informoval primátor Ivan Saktor: „Existoval plán, že tento rok budeme štandardizovať podmienky na štadióne, prispôsobíme tribúny na sedenie, ale žiaľ, dostali sme sa do veľmi nepríjemnej situácie. Po odkrytí časti tribúny sme zistili, že štadión už len vďaka zemskej príťažlivosti bol na svojom mieste. Piliere trčali vo vzduchu, pätky oblúkov boli zhnité. Všetko nasvedčuje tomu, že sme skutočne v pravý čas vstúpili do tejto stavby, skôr než sa tu mohlo udiať nešťastie.“
Pripomeňme, že zimný štadión nespĺňal kritériá, aby v ňom hokejisti HC´05 mohli hrať najvyššiu súťaž. Mesto preto vlani investovalo cca 15 mil. Sk na drobné práce a úpravy nevyhnutné k tomu, aby sa získala licenciu na hranie vrcholového hokeja.
Podľa primátora Ivana Saktora sú momentálne rekonštrukčné práce nevyhnutné k tomu, aby sa unikátna budova štadióna s klenbovou strechou zachránila. Na druhej stane to má aj svoje negatíva – ide o ďalšie neplánované finančné nároky, ktoré neboli kalkulované do pripravovaných rekonštrukčných prác. V tomto roku chce magistrát zrekonštruovať južnú tribúnu, kde by vzniklo 980 miest na sedenie. Druhá etapa, naplánovaná na budúci rok, prinesie prestavbu severnej tribúny a záverečná tretia etapa v roku 2011 bude znamenať rekonštrukciu obslužných priestorov a technického zázemia. Celkové náklady sa odhadujú na cca 3 milióny eur.
„Štadión chceme zmodernizovať tak, aby bol sčasti multifunkčný. Okrem hokeja sa tu budú môcť realizovať koncerty, kultúrne a spoločenské podujatia. Predpokladaná kapacita po ukončení rekonštrukcie bude 4 100 miest“ , konštatoval Ivan Saktor.

 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

Materské školy čaká prázdninový režim

Banská Bystrica, 15. jún 2009Detské jasle
Rovnako ako základné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Banská Bystrica aj 27 mestských materských škol zavŕši tento školský rok vytúženými prázdninami. Podľa Vyhlášky MŠ SR č. 306/2008 Z.z. o materskej škole sa ich prevádzka počas letných prázdnin preruší minimálne na tri týždne.
Magistrát po dohode s riaditeľmi príslušných materských škôl zostavil harmonogram prerušenia prevádzky MŠ tak, aby v každej zo štyroch lokalít bola škôlkarom k dispozícii minimálne jedna materská škola. Zohľadňoval pritom záujem rodičov a počet prihlásených detí. S organizáciou prevádzky jednotlivých materských škôl sa môžu rodičia oboznámiť v každej materskej škole.
Najmladší Banskobystričania, podobne ako školáci, začnú nový školský rok v stredu, 2. septembra 2009. Dôsledkom stúpajúceho záujmu rodičov o umiestnenie detí v materských školách je zriadenie nových tried. Kým v minulom školskom roku 1 892 detí navštevovalo celkovo 95,5 tried, v školskom roku 2009/2010 k nim pribudnú ďalšie. Celkovo 100 tried bude navštevovať takmer 2 100 detí. Nové triedy pribudnú v Materskej škole Nová (jedna trieda), Materskej škole Karpatská (jedna trieda), Materskej škole Radvanská 28 (jedna trieda), Materskej škole na Jakubskej ceste (jedna trieda) a jedna trieda v Materskej škole na Strážovskej ulici prechádza z poldennej na celodennú prevádzku, t.j. zo 4,5 na 5 tried.

> Harmonogram prerušenia prevádzky MŠ počas letných prázdnin 2009

 

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

Zariadenia sociálnych služieb v Banskej Bystrici potvrdili svoju kvalitu.

 

Banská Bystrica, 10. jún 2009Cerifikát ISO
Mestské detské jasle, Dom opatrovateľskej služby, Agentúra sociálnych služieb a Stredisko sociálnych služieb získali certifikáty kvality podľa normy ISO 9001 – 2009. Branislav Chmel, vedúci audítor spoločnosti TUV SUD Slovakia s.r.o. zdôraznil: „Zariadenia sociálnych služieb, ktorým som dnes odovzdal certifikáty kvality, patria medzi lídrov nielen v rámci Banskej Bystrice, ale môžeme ich zaradiť na najvyššie priečky aj v celoslovenskom meradle. Na Slovensku je viac ako 650 certifikovaných subjektov a na základe každodenných skúseností dokážeme posúdiť, kde bolo do úsilia a práce dané aj srdce a kde je to len prozaické naplnenie požiadaviek normy. Vaše certifikované zariadenia potvrdili svoju vysokú kvalitu.“
Z pohľadu bežného Banskobystričana je certifikát kvality pre zariadenie dôkazom, že sa klient nemusí báť využiť služby zariadenia sociálnych služieb a môže mať istotu, že v prípade potreby bude o neho dobre postarané.
Ľubica Holosová, vedúca Strediska sociálnych služieb na Uhlisku: “Získanie certifikátu kvality znamená pre našich klientov záruku, že služby im budú šité na mieru a dostanú u nás individuálne každý to, čo potrebuje.“
Proces, ktorým museli jednotlivé zariadenia sociálnych služieb prejsť, trval približne rok a vedúci stredísk sa zhodli na tom, že dôležité bolo zmeniť postoj a myslenie zamestnancov. Nebola to práca navyše, skôr išlo o zmenu istým stereotypov, pri zameraní sa na jednoznačný cieľ - aby bola služba kvalitnejšia pre klienta. „Podstata certifikácie zariadení je v klientsky orientovaných službách a to je benefit celého procesu“, konštatuje vedúca odboru sociálnych vecí MsÚ Banská Bystrica Mária Filipová, ktorá zároveň vníma zisk certifikátov aj ako potvrdenie toho, že Banská Bystrica plní úlohy dané legislatívou v predstihu a môže byť pre ostatné mestá a obce príkladom.

Foto z ľava: Ing. Branislav Chmel - TUV SUD Slovakia s.r.o., Elena Šuhajdová - vedúca Domu opatrovateľskej služby,Michaela Halabuková - vedúca mestských detských jaslí, Ľubica Holosová - vedúca Strediska sociálnych služieb, Slávka Kostúrová - koordinátor terénnych sociálnych služieb (Agentúra sociálnych služieb), Kornélia Balogová - vedúca Penziónu pre dôchodcov Jeseň, (Penzión bol po roku opätovne recertifikovaný).

 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

Oficiálny webový portál Banskej Bystrice komfortnejší pre užívateľov

 

Banská Bystrica, 2. jún 2009webstranka
Oficiálna internetová stránka Mesta Banská Bystrica (www.banskabystrica.sk) prešla od začiatku júna novou grafickou úpravou a prehľadnejším rozčlenením obsahu podľa typu užívateľa.
Charakter portálu zostal nezmenený, ale zjednodušil a sprehľadnil sa prístup k informáciám. Užívateľský komfort zvyšuje aj farebné rozlíšenie podľa typu sekcií (mesto, občan, podnikateľ, návštevník). Ďalším prvkom prispievajúcim k zlepšeniu komunikácie medzi samosprávou a občanom bude pravidelná anketa.
Súčasťou oficiálnej stránky Mesta Banská Bystrica je elektronická úradná tabuľa i GIS portál, ktorý získal druhé miesto v kategórii Geoaplikácia roka 2008. Stránka www.banskabystrica.sk sa pravidelne drží v prvej pätici najnavštevovanejších oficiálnych stránok miest a obcí Slovenska.

 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

 

CHALLENGE DAY 2009
Banskobystričania zvíťazili nad Košičanmi

 

Banská Bystrica, 2. jún 2009Challenge day
Športovými aktivitami žila Banská Bystrica celý minulý týždeň. Posledná májová streda patrila súťaži miest v pohybových aktivitách, známej ako Challenge Day.
V nej si mesto pod Urpínom zmeralo svoje sily s východoslovenskou metropolou. Z 240 tisíc Košičanov sa do súťaže zapojilo 10 949 ľudí, čo predstavuje viac ako 4,5 %. Športové šťastie však stálo na strane Banskobystričanov. Na domácej pôde si totiž zo 79 060 obyvateľov v deň súťaže zašportovalo 8 669 (10,97 %). V konečnom hodnotení tak Banská Bystrica zvíťazila nad Košicami o takmer 6,5 %.
„Som rád, že Banskobystričania sa pridali aj k známej súťaži miest v ľubovoľných pohybových aktivitách. Atmosférou Chalenge Day žili v stredu 27. mája naše materské i základné školy, rovnako ako Penzión Jeseň na Internátnej ulici či krytá plaváreň na Štiavničkách. Osobne som sa pridal k detičkám v Materskej škole Cesta k nemocnici. Bolo príjemné zacvičiť si s nimi a vnímať, že ich aktívny pohyb baví a majú z neho radosť. Teší ma, že sme urobili niečo pre svoje zdravie,“ povedal primátor mesta Ivan Saktor.
Banskobystrická samospráva ďakuje všetkým obyvateľom za ich aktívnu účasť v pohybových aktivitách počas minulotýždňového maratónu športových podujatí.
 

Oficiálne výsledky súťaže

Mesto
počet obyvateľovpočet účastníkov% zapojenostiúčasť detí a mládeže
Košice240000109494,568800
Banská Bystrica 79060 866910,977204

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

 

Sociálne služby v Banskej Bystrici moderne a efektívne - podľa Komunitného plánu

 

Banská Bystrica, 21. máj 2009
Komunitné plánovanie je metóda, ktorá umožňuje spracovávať rozvojové programy verejného života a výrazne posilňuje princípy zastupiteľskej demokracie. Vzájomná informovanosť a diskusie boli hlavnými piliermi, na ktorých vznikal v Banskej Bystrici strategický dokument týkajúci sa sociálnych služieb. Proces prípravy Komunitného plánu sociálnych služieb (KPSS) odštartoval na konferencii v rámci projektu „Banská Bystrica – Mesto Rodiny“ v júni 2008 a dnes sme vo fáze jeho finalizácie finalizácie. Záverečná podoba je zverejnená na internetovej stránke Banskej Bystrice, do 3. júna sa k nej môžu obyvatelia vyjadriť a poslanci mestského zastupiteľstva budú KPSS schvaľovať na júnovom zasadnutí.

KPSS je strategický dokument, ktorý analyzuje stav sociálnych služieb v našom meste, hodnotí potreby občanov v sociálnej oblasti a navrhuje priority pre rozvoj v tejto sfére na nasledujúcich päť rokov. S prípravou komunitného plánu sme v Banskej Bystrici začali v predstihu pred zákonom o sociálnych službách, ktorý bol prijatý až koncom roka 2008 a ustanovil povinnosť pre obce spracovať komunitný plán. Na príprave KPSS sa podieľalo päť pracovných skupín. Ich členmi boli občania mesta, klienti sociálnych služieb, zástupcovia poskytovateľov sociálnych služieb a pracovníci mestského úradu.

Primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor: „Verím, že sa nám postupne v nasledujúcich rokoch podarí naplniť stanovené priority a zlepšiť tak život Banskobystričanov. Vďaka komunitnému plánu sa nám bude dariť adresnejšie a efektívnejšie využívať financie mestského rozpočtu pre skvalitnenie sociálnych služieb tam, kde je to potrebné. Dokument je podkladom nielen pre odborníkov, ale pre všetkých obyvateľov mesta. Pri jeho príprave sme volili spôsob, ktorý je zrozumiteľný širokej verejnosti.“

 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

 

Banská Bystrica bude žiť „Týždňom športu pre všetkých“

 

Banská Bystrica, 19. máj 2009Týždeň športu pre všetkých
Nezáleží na tom, či máte bicykel, kolieskové korčule, tenisovú raketu, plavky, alebo turistickú obuv, podstatné je, že chcete športovať a urobiť niečo pre svoje zdravie. Takto by mohol znieť podtitul „Týždňa športu pre všetkých“. Banskobystrický magistrát v spolupráci so športovými klubmi a školami na území mesta pripravili od pondelka 25. mája do nedele 31. mája maratón športových podujatí.
Na svoje si prídu milovníci aerobicu, tenisu, badmintonu či basketbalu. Hokejbalové ihrisko na Rudohorskej ulici bude dejiskom ľubovoľných športových aktivít, na futbalových ihriskách v Radvani, na Bakossovej, či v Rudlovej si zmerajú svoje sily hráči minifutbalu. Areál pod Pamätníkom SNP sa stane dejiskom behu pre zdravie a privíta aj vyznavačov chôdze, či kolieskového korčuľovania.
Primátor mesta Banská Bystrica Ivan Saktor na margo pripravovaného týždňa športu pre všetkých povedal: „Verím, že Banskobystričania sa pridajú aj k známej súťaži miest v ľubovoľných pohybových aktivitách. Atmosférou Challenge day budú v stredu 27. mája žiť naše materské i základné školy, rovnako ako Penzión Jeseň na Internátnej ulici, či krytá plaváreň na Štiavničkách, ktorá bude od 17.00 do 21.00 hod. bezplatne k dispozícii všetkým, ktorí chcú venovať 15 minút pre seba a svoje mesto.“
Maratón športových podujatí zavŕši v nedeľu počas posledného májového dňa „Cesta rozprávkovým lesom“, ktorá bude pripravená v turistickom areáli Cvičná lúka.

 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

 

OBJAVTE STAROBYLÚ I SÚČASNÚ RADVAŇ


Banská Bystrica 19. máj 2009
Dejiny Radvane a jej architektonické skvosty právom patria medzi slovenské unikáty. Tvorba Andreja Sládkoviča, slávny Radvanský jarmok, Tihányiovský, Radvanský či Bárczyovský kaštieľ – to všetko a ešte mnoho iných zaujímavostí sa spája s Radvaňou.
Priblížiť históriu obce, dnes súčasti Banskej Bystrice chce historicko – národopisná publikácia Radvaň – monografia mestečka. Projekt vydania monografie z dielne Občianskeho združenia CEPROCER (Centrum pre rozvoj cestovného ruchu) podporilo dotáciou vo výške 3 319 eur (100 000.- Sk) aj Mesto Banská Bystrica, a to na polygrafické práce a tlač.
Slávnostný krst monografie sa uskutoční v piatok 22. mája 2009 o 16,00 hod. na hlavnom pódiu v Europa Shoping Centre. Viac o histórii mestskej časti a tradícii Radvanských jarmokov napovie aj výstava Radvaň a tradícia Radvanského jarmoku na historických a súčasných fotografiách, ktorá bude súčasťou krstu novej publikácie.

 

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka primátora
 


 

 

CYKLISTOM V BANSKEJ BYSTRICI SVITÁ NA LEPŠIE ČASY

 

Banská Bystrica, 13. máj 2009Cyklotrasa
Okrem 4,5 km cyklotrasy vedúcej z Podlavíc popri Tajovskom potoku k nákupnému centru Európa sa črtá aj výstavba ďalšej cyklotrasy - súčasť „Rodinnej cestičky“.
Práve odovzdaním územno-plánovacej dokumentácie, ktorú primátor Ivan Saktor 12. mája 2009 odovzdal starostom dotknutých obcí na pôde magistrátu, sa zavŕšila ďalšia etapa prípravy cyklotrasy vedúcej Banskou Bystricou, Vlkanovou, Badínom a Hronsekom

Cyklotrasa Banská Bystrica Radvaň – Vlkanová – Badín – Hronsek


Hlavným cieľom je vytvoriť územnoplánovacie nástroje so schválenou záväznou časťou pre realizáciu cyklotrasy, ktorá je vedená územím obcí Banská Bystrica, Vlkanová, Badín, Hronsek a je súčasťou cyklistickej trasy „Rodinná cestička“. Táto má spájať Banskú Bystrica a Zvolen. V rámci zmien a doplnkov príslušných územných plánov sú riešené dotknuté obce v okrese Banská Bystrica. Cyklotrasa je navrhnutá v šírke 3,0 m a jej celková dĺžka v príslušných katastrálnych územiach je 10,89 km. Dĺžky riešenej cyklotrasy v jednotlivých katastrálnych územiach sú nasledovné:
 

Radvaň ............ 4 235 m
Vlkanová .......... 3 676 m
Badín ................   440 m
Hronsek ........... 2 546 m
Spolu ............. 10 890 m

Urbanisticky a dopravne prispieva k prepojeniu dvoch centier Stredného Slovenska - Banskej Bystrice a Zvolena. Cyklotrasa pomenovaná aj ako „Rodinná cestička“ má slúžiť najmä rodinám na aktívny šport a relax a má podporiť aj sociálne aspekty tohto projektu. Trasovanie sa snaží využívať jestvujúce poľné cesty, hrádzu Hrona a pod. Zmeny a doplnky územných plánov dotknutých obcí bolo potrebné spracovať, nakoľko riešenie tejto cyklotrasy do nich nebolo zahrnuté. Trasovanie cyklotrasy bolo konzultované a odsúhlasené so starostami dotknutých obcí. Po vzájomnej dohode primátora mesta Banská Bystrica a starostov jednotlivých obcí zmeny a doplnky vypracoval ÚHA mesta Banská Bystrica v marci 2009. Odborné práce na spracovaní dokumentácie predstavujú čiastku cca 12 000 €.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

 

Potrebu osobitného diétneho stravovania vyrieši jedna z banskobystrických materských škôl

 

Banská Bystrica, 12. máj 2009
Deväť detí s bezgluténovou (bezlepkovou) diétou a jedno dieťa s diabetickou diétou navštevujú (k 1.4.2009) materské školy v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica. Problémy rodičov s prípravou vhodného jedla pre ich dieťa sa od budúceho školského roka stanú minulosťou. Mesto totiž v súlade s legislatívou zrealizuje diabetologický program v školskej jedálni pri MŠ Cesta k nemocnici.
„Našou snahou je zabezpečiť pobyt pre deti so špeciálnymi stravovacími požiadavkami v materskej škole počas výchovno-vzdelávacieho procesu tak, aby bol rovnocenný s ostatnými deťmi. Vychádzame v ústrety rodičom, ktorých deti majú požiadavky na osobitné diétne stravovanie“, zhodnotil krok mesta primátor Ivan Saktor.
Podľa platnej legislatívny sa v školskej jedálni môžu pripravovať diétne jedlá pre stravníkov, u ktorých podľa posúdenia ošetrujúceho lekára zdravotný stav vyžaduje osobitné stravovanie. Pri výbere vhodnej školskej jedálne bolo pre banskobystrický magistrát rozhodujúce umiestnenie MŠ v blízkosti centra mesta, dopravná obslužnosť, dostatočná kapacita kuchyne a dispozičné riešenie prevádzky stravovacieho zariadenia. Materiálno-technické a technologické vybavenie kuchyne pri MŠ Cesta k nemocnici bude zabezpečené z finančných prostriedkov schválených v rozpočte na rok 2009 v rámci kapitoly školstva.
V prípade zvýšeného počtu detí s diétami je víziou mesta Banská Bystrica postupne zriaďovať školské jedálne s diétnym stravovaním v jednotlivých mestských častiach.

 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

 

Ku koloritu májovej Banskej Bystrice patrí množstvo kultúrno – spoločenských a športových podujatí

 

Banská Bystrica, 6. máj 2009
Takmer 80 tisíc obyvateľov a návštevníkov mesta pod Urpínom si môže v máji vyberať z plejády verejných podujatí, ktoré pre nich v spolupráci s partnermi pripravil banskobystrický magistrát.

 

VIAC O EURÓPANOCH NA DNI EURÓPY
Prívlastok európske bude právom patriť Námestiu Slovenského národného povstania už vo štvrtok, 7. mája. Vstup Slovenska do európskych štruktúr, diskusie o nadchádzajúcich eurovoľbách, vedomostné kvízy, súťaže o zaujímavé ceny a kopec iných prekvapení sľubuje Deň Európy v Banskej Bystrici.

 

PODPORUJEME RODINUMíľa pre mamu
Ak druhú májovú nedeľu intenzívnejšie myslíte na svoje mamy, okrem jarných kvetov ich môžete potešiť aj tým, že pre ne prejdete jednu míľu. Míľa pre mamu alebo popoludnie plné vtipných vystúpení, tvorivých dielničiek pre malých aj veľkých na vás čaká v sobotu popoludní v mestskom parku, neďaleko Pamätníka Slovenského národného povstania. Ak si v tento deň kúpite veselú magnetku, podporíte banskobystrické materské centrá, ktoré sú hlavnými organizátormi podujatia. Deťom môžete pomôcť opäť, a to počas Týždňa modrého gombíka. Získať modrý gombík a podporiť projekty UNICEF môžete od 18. do 24. mája. Výťažok zbierky bude použitý na dopravu protitetanových vakcín a očkovania proti novorodeneckému tetanu v Laose.
Miss tehuľka 2009, detská diskotéka, líčenie pre mamičky a dievčatká, nafukovacia lezecká stena, jazda na štvorkolkách, ľudský stolový futbal ...- sa stane skutočnosťou v deň, keď rodina je všetko. Na tých, ktorí navyše aj radi súťažia, čaká rodičovské pexeso. Príďte a zahrajte sa s nami 23. mája v areáli Múzea Slovenského národného povstania.

 

KAŽDÝ SÁM A PREDSA SPOLU
Aktívnym, ale aj príležitostným športovcom je venovaný Týždeň športu pre všetkých. Volejbal, frisbee, bicyklovanie, plávanie a iné športové aktivity sú pripravené pre všetky vekové kategórie od 25. do 31. mája. Súčasťou športového týždňa bude aj súťaž miest v ľubovoľných aktivitách, známa ako Challenge Day. Do súťaže sa možno zapojiť jednoducho – stačí sa zaregistrovať na mestskom úrade (048/433 05 23, dana.cibulkova@banskabystrica.sk) a 27. mája 2009 si minimálne 15 minút zašportovať.

 

BANSKÁ BYSTRICA JE MESTOM KULTÚRY Envirofilm
14. Medzinárodný dixielandový festival pre fanúšikov jazzovej hudby (15. - 16. máj), jubilejný Envirofilm (11. - 16. máj) pre milovníkov filmového umenia patria k tradičným májovým podujatiam, ktoré netreba zvlášť predstavovať. Ak k nim prirátame koncert Cigánskych diablov – 11. máj, Bystrický tanečný pohár – 15. máj, či netradičnú výstavu pod názvom Rakúska solárna architektúra (do 22. mája) inštalovanú v priestoroch mestského úradu a množstvo ďalších kultúrnych podujatí, v máji sa kultúrni fajnšmekri majú na čo tešiť.

Rakúska solárna architektúra 

 

 


 

 

 

 

 Envirofilm

 

 

14. Medzinárodný dixielandový festival

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 


 

Aj vaša trieda môže byť najlepšia

 

Banská Bystrica, 23. apríl 2009Súťaž Najlepšia trieda
„Šikanovanie, záškoláctvo, závislosti, kriminalita … ako by si s tým dokázala poradiť vaša trieda?“ To nie je len konkrétna otázka pre triedne kolektívy, ale aj podtitul literárnej súťaže pre druhý stupeň základných škôl pod názvom „Prečo je naša trieda tá najlepšia?“
Primárna prevencia protispoločenských javov podnietila banskobystrický magistrát už minulý rok vyhlásiť literárnu súťaž, ktorej cieľom je motivovať žiakov k vzájomnej pomoci, spolupráci a tvorivému riešeniu problémov. Kreativite sa medze nekladú ani v tomto roku, preto zaujímavé príbehy zo života triedy môžu žiaci zdokumenovať fotograficky, spestriť výtvarne, kresbami či kolážami. Prvou podmienkou pre zaradenie do súťaže je ošifrovať kolektívne práce podpismi dvoch pedagógov, ktorí potvrdia, že trieda nie je lenSúťaž Najlepšia trieda obyčajným zoskupením žiakov, ale empatickým a spolupracujúcim spoločenstvom, v ktorom sa stretávajú spolužiaci aj priatelia. Druhou je doručiť literárne práce najneskôr do 28. mája 2009 na adresu:
        Mestský úrad
        Mgr. Alexandra Nuter
        Československej armády 26
        975 39 Banská Bystrica
Odborná komisia práce vyhodnotí a tri víťazné kolektívy získajú finančný príspevok z Kabinetu Zdravé mesto v sume 200, 150 a 100 eur na školský výlet spojený s exkurziou na špecializované pracoviská policajného zboru. Školské práce budú po skončení súťaže sprístupnené verejnosti v priestoroch mestského úradu.

 

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka
 


 

 

HĽADÁ SA NAJLEPŠIA BANSKOBYSTRICKÁ REŠTAURÁCIA
 

Banská Bystrica, 22. apríl 2009Zdrave mesto Banska Bystrica
Všetci milovníci dobrého a najmä zdravého jedla sa môžu tešiť. Ak sa ich gastronomické zážitky a kvalitný servis nespájajú výlučne s domácou kuchyňou, mestský úrad práve pre nich pripravil prvý ročník súťaže o naj reštauráciu v Banskej Bystrici. Jej cieľom je posúdiť kvalitu reštauračných zariadení v meste pod Urpínom.
O prestížny titul najlepšej reštaurácie budú súťažiť všetky zariadenia tohto druhu v Banskej Bystrici. Podporiť tú najobľúbenejšiu môžu spokojní zákazníci prostredníctvom hlasovacích lístkov, ktoré nájdu v májovom vydaní Radničných novín. Magistrát každý mesiac z doručených hlasovacích lístkov zostaví rebríček prvých troch reštaurácií, ktoré navštívia pracovníčky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ).
Reštaurácia s ambíciou byť najlepšia by malaRestauracia ponúkať široký sortiment chutných a zdravých jedál, pričom úprava jedla by nemala zaostávať za jeho kvalitou. Hlasujúci budú stravovacie zariadenia hodnotiť na základe subjektívnych dojmov. Kým rodiny s deťmi viac ocenia nápaditosť detského jedálneho lístka, iní budú dbať na kvalitu obsluhy, či estetické prostredie reštaurácie. Dodržiavanie hygienických noriem v reštauráciách, skladovanie potravín, ale aj spôsob prípravy pokrmov či pestrosť jedálnych lístkov následne posúdia odborníci.
Z troch kandidátov s najvyšším počtom hlasov vyberú pracovníci RÚVZ dve top reštaurácie, ktoré sa najviac priblížia ideálu racionálneho stravovania. Reštaurácia, ktorá sa v priebežnom hlasovaní počas šiestich mesiacov najčastejšie umiestni v top dvojke, bude ocenená prestížnym titulom „Reštaurácia Zdravého mesta Banská Bystrica pre rok 2009“.
Príjemné prostredie, ochotný personál a slávnostné menu podľa vlastného výberu v hodnote 70, 60 a 50 eur bude pripravené pre troch vyžrebovaných výhercov vo víťaznej reštaurácii. Cenu hlasujúcim venuje mestský magistrát.
Priebežné výsledky a záverečné vyhodnotenie súťaže bude zverejnené v mestskom periodiku. Májový rebríček banskobystrických top reštaurácií nájdu čitatelia v júlovom vydaní Radničných novín. Okrem záverečného losovania, sa každý mesiac darčekovým predmetom z Kabinetu Zdravé mesto Banská Bystrica poteší jeden vyžrebovaný výherca.


Martina Brisudová
tlačová tajomníčka
 


 

 

MESTO BANSKÁ BYSTRICA ŠKÔLKAROM
"Bezpečnosť na cestách pútavo a hravo"

 

Banská Bystrica, 17. apríl 2009
Stoj! Pozor! Voľno! alebo červená, oranžová, zelená to nie sú len príkazy a farby, ale aj zaujímavé témy, s ktorými sa oboznámia škôlkari už od 20. apríla. Sprístupniť tajomstvá cestnej premávky pútavou a hravou formou a postupne zasvätiť najmladších obyvateľov mesta pod Urpínom do základov bezpečnosti na cestách, chcú partneri projektu Dopravná výchova v materských školách.
S nápadom ako dopravnou výchovou zaujať pozornosť detí prišiel banskobystrický mestský úrad. Projekt, ktorý štartuje už v pondelok, potrvá do 18. júna a pokračovať bude aj v budúcom školskom roku a to už od 15. septembra. Na dopravnom ihrisku v areáli Materskej školy Šalgotarjánska si 5 – 6 ročné deti v bezpečí cvičnej dopravnej plochy na vlastnej koži vyskúšajú úlohy rôznych účastníkov dopravy a otestujú pravidlá cestnej premávky. Na tému ako sa správať v dopravných prostriedkoch budú deti nielen hovoriť, ale absolvujú aj vyhliadkovú jazdu vláčikom Pretórium. Z bezpečia vláčika budú pozorovať dopravu, cestnú premávku a bližšie spoznajú históriu i súčasnosť Banskej Bystrice.
Viesť najmenších k bezpečnosti na cestách a prispieť k zníženiu dopravných nehôd, ktorých účastníkmi sú práve deti, môžu aj rodičia. Preto autori projektu pamätali aj na rodiny malých škôlkarov. Práve spoločným návštevám mobilných detských ihrísk budú vyhradené popoludnia od 3. do 18. júna t.r. Malí nadšenci budú so svojimi rodičmi riešiť dopravné situácie, sledovať prácu policajtov a osvoja si techniku poskytnutia prvej pomoci.
Počas príprav a realizácie dopravného projektu banskobystrická samospráva aktívne spolupracuje s Materskou školou Šalgotarijánska, Nadáciou Zdravé mesto, Dopravným podnikom Mesta Banská Bystrica, OR Policajného zboru v Banskej Bystrici, Slovenským Červeným krížom, Ústredným automotoklubom SR a Železničnou políciou Zvolen, ktorá v rámci projektu dopravnej výchovy poskytne učebnú pomôcku - DVD s názvom „Riziká železníc“.

 

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka
 


 

 

V banskobystrických materských školách sa neleňoší

 

Banská Bystrica, 16. apríl 2009Materské školy
Kým mladším žiakom banskobystrických základných škôl sú určené projekty plaveckej a korčuliarskej gramotnosti, mestský úrad nezabúda ani na najmladších obyvateľov. Pre deti realizuje niekoľko zaujímavých projektov.

Dominikov zábavný kufrík
Interaktívny galerijno-vzdelávací projekt pre deti predškolského veku

Hovoriť najmenším o živote a tvorbe známeho maliara Dominika Skuteckého, oboznámiť ich s hodnotami výtvarného umenia formou tvorivých hier chce projekt pod názvom „Dominikov zábavný kufrík“. Zázračný kufor nájdu deti v Stredoslovenskej galérii v expozícii Dominika Skuteckého.
Fantázia a rozvoj tvorivosti sa spája s otvorením zázračného kufra, v ktorom nechýba pexeso, puzzle, skladačky a maliarske výtvarné potreby. Samostatný originálny prejav detí podporí aj aktivita „Môj autoportrét“, ktorá súvisí so sebapoznávaním dieťaťa. Výsledkom výtvarného prejavu škôlkarov bude vernisáž 1. júna 2009 v Stredoslovenskej galérii. Na projekte sa okrem Stredoslovenskej galérie a mestskej samosprávy podieľa aj Metodicko-pedagogické centrum AP v Banskej Bystrici a Dopravný podnik Mesta Banská Bystrica.

Počítače pre najmenšíchMaterské školy
Vo virtuálnom Knihomoľove, Mudrlantove, Časoprietorove, Matematikove a Výmyselníkove sa môžu malí škôlkari nielen zahrať, ale aj vzdelávať. Päť softvérových titulov v špeciálnom detskom počítači umiestnenom vo farebnej konzole získali Materské školy Radvanská a Na Starej Tehelni od spoločností IBM a Datalan. Projekt KidSmart zahŕňa špeciálny výučbový program, ktorý pomáha deťom získať základné zručnosti pri práci s počítačom, rozvíjať logické myslenie, kreativitu a získať základné znalosti v cudzích jazykoch. Predškoláci sa naučia správne používať informačno–komunikačné technológie a pracovať v tíme. Projekt podporuje aj rozvoj kreativity a prirodzenej detskej zvedavosti. Podľa riaditeľky materskej školy Ivany Navrátilovej: „Projekt je zameraný na získanie počítačovej gramotnosti detí. Realizujeme ho v rámci edukačných aktivít počas dňa, najmä u 5 – 6 ročných detí, u mladších detí uvažujeme o krúžkovej činnosti v popoludňajších hodinách. Deti majú na prácu s počítačom časový limit, a predtým ako začnú pracovať, si svoje meno napíšu na nástenku“.

Evička nám ochorela
je aj pilotný projekt Materskej školy Magurská, ktorý počas tohto školského roka realizuje v spolupráci s Fakultou prírodných a humanitných vied UMB a Slovenským Červeným krížom. Deti už vedia, že poskytnúť prvú pomoc vôbec nie je jednoduché, učia sa ošetriť poranenia, uložiť zraneného do správnej polohy, obnoviť dýchanie, či činnosť srdca.

Spomínané projekty sú len niektoré z množstva, ktoré realizujú banskobystrické materské školy.
V súčasnosti napríklad Mesto Banská Bystrica požiadalo Ministerstvo školstva a vedy SR o poskytnutie dotácie pre päť predškolských zariadení v rámci programu Elektronizácia a revitalizacia materských škôl.


Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

 

VOĽBY DO EUROPARLAMENTU - informácia pre voličov

 

Banská Bystrica, 9. apríl 2009Voľby do Európskeho parlamentu 2009
Rok 2009 má právom prívlastok volebný, pretože okrem uplynulých prezidentských volieb nás čakajú aj voľby do europarlamentu a vyšších územných celkov. Voliť predsedu a poslancov krajských samospráv budeme koncom roka, slovenskí občania však už 6. júna budú môcť druhýkrát voliť svojich zástupcov do Európskeho parlamentu.
Podľa Marty Čellárovej, vedúcej referátu matriky a evidencie banskobystrického magistrátu: „Tieto voľby sú špecifické napríklad tým, že svoje volebné právo môžu využiť aj občania štátov Európskej únie s povoleným trvalým pobytom na Slovensku. Stačí ak do 27. apríla predložia žiadosť o zapísanie do zoznamu voličov a vyhlásenie na Referát matriky a evidencie Mestského úradu v Banskej Bystrici.“
Ďalšie informácie a vzory tlačív sú dostupné na internetovej stránke mesta www.banskabystrica.sk v sekcii Voľby do európskeho parlamentu, Informácia pre voliča občana iného členského štátu EU a žiadosť o zapísanie do zoznamu voličov.
Kontakt: Referát matriky a evidencie, Mestský úrad v Banskej Bystrici, Československej armády 26, 975 39  Banská Bystrica, tel.: 048/43 30 725 – 6.

 

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka
 


 

 

Materské školy privítajú nových škôlkarov

 

Banská Bystrica, 8. apríl 2009Materska skolka
Stúpajúci záujem rodičov o umiestnenie detí v materských školách (MŠ) potvrdzujú aj výsledky tohtoročného zápisu. Od nového školského roka sa totiž 546 detí bude hrdiť menom škôlkar.
Rajonizácia pri materských školách neplatí, rodič si sám vyberie zariadenie, do ktorého dieťa zapíše. Najväčšiemu záujmu sa tešia banskobystrické materské školy na Fončorde a v centre mesta. Materské školy v Sásovej ponúkajú prípadným záujemcom ďalšiu možnosť, ktorou je zriadenie nových tried. Túto príležitosť môžu využiť najmä rodičia 57 zatiaľ neumiestnených detí, z ktorých väčšina je mladšia ako tri roky. Neprijatie detí do materskej školy súvisí o.i. aj s novinkou platnej školskej legislatívy, ktorou je zníženie maximálneho počtu detí v triede. Preto ak záujem prevyšuje kapacitu zariadenia, riaditeľ uprednostní päťročné deti a deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Dieťa od dvoch rokov sa prijíma do materskej školy iba výnimočne, najmä ak to dovoľuje kapacita zariadenia. Škôlkarmi sa deti môžu stať počas celého školského roka, a to na základe prihlášky, ktorú vydá riaditeľ materskej školy. Adaptačný pobyt je zase ponuka pre všetkých rodičov, ktorí majú obavy súvisiace s nástupom dieťaťa do nového kolektívu. Na jeho dĺžke a spôsobe sa dohodne s rodičmi riaditeľ školy.
Mesto Banská Bystrica v súčasnosti spravuje 27 materských škôl, ktoré navštevuje
2 015 škôlkarov, z nich je 653 predškolákov. Odklad povinnej školskej dochádzky sa zatiaľ predpokladá u takmer tridsiatich detí.

 

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka primátora

 


 

 

V Banskej Bystrici začala celomestská deratizácia

 

Banská Bystrica, 6. apríl 2009Deratizacia
Od roku 1994 dvakrát ročne, na jar a na jeseň, vykonáva banskobystrický magistrát celomestskú deratizáciu (CMD). Kým jej jesenná časť je naplánovaná na druhú polovicu septembra t.r., jarná sa začala už dnes a potrvá do konca júna. Počas tohto obdobia budú na verejných priestranstvách použité dlhodobo účinné univerzálne nástrahy proti škodcom.
Prieskum v lokalitách s predpokladaným, resp. nahláseným výskytom hlodavcov uskutočňuje mestská koordinačná komisia pre likvidáciu živočíšnych škodcov. Samotný výkon deratizácie v teréne realizuje banskobystrická samospráva dodávateľsky.
Úspešnosť koordinovaných celoplošných zásahov závisí aj od spolupráce obyvateľov mesta. Magistrátu pomôžu informácie o výskyte nežiadúcich hlodavcov na verejných priestranstvách, v okolí budov, kanalizácií, smetných kontajnerov a pod.. Ich výskyt možno nahlásiť osobne Mestskému úradu v Banskej Bystrici, Referátu komunálnych služieb (kontaktná osoba Ján Chmelík), príp. telefonicky 048/4330612 alebo e-mailom chmelik@banskabystrica.sk .
Mestská samospráva odporúča nevytvárať zdroje obživy pre hlodavcov, najmä neskladovať potraviny vo dvoroch a balkónoch, nezhromažďovať domový odpad v spoločných priestoroch. Zasieťovanie okien a vetracích priestorov v suterénoch obytných budov, zatváranie vchodových dverí a udržiavanie čistoty a poriadku v okolí nehnuteľností – aj to sú preventívne opatrenia výskytu nechcených nájomníkov v interiéri budov. Vyzývame preto všetky organizácie, ktoré pôsobia v Banskej Bystrici, aby v čase celomestskej deratizácie zabezpečili ochrannú deratizáciu objektov a priestorov, ktoré majú v správe alebo vo vlastníctve, a v ktorých sú vhodné podmienky pre obživu a uhniezdenie potkanov. V prípade ich výskytu vo vnútorných priestoroch, deratizáciu zabezpečuje vlastník, resp. užívateľ objektu, priamou objednávkou u odbornej firmy.
V minulom roku mestská samospráva investovala do CMD cca 258 tis. Sk, v tohtoročnom rozpočte sú plánované výdavky vyššie, predstavujú 9 959 eur (cca 300 tis Sk).

 

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka primátora mesta

 


 

 

VEĽKONOČNÉ MESTSKÉ TRHY
OD DNES AJ S GAZDOVSKÝM DVOROM


Banská Bystrica, 3. apríl 2009
Veľkonočné mestské trhy 2009
Vyzdobené kraslice, jarné dekoratívne halúzky, ľudovo – umelecké výrobky z kože, prútia či porcelánu, tým všetkým láka veľkonočný trh na hlavnom banskobystrickom námestí. Okrem symbolov jari ponúkajú trhovníci aj tradičnú medovinu, plnené langoše, či veľkonočné pečivo, určené najmä pre zaneprázdnené gazdinky. Organizátorom veľkonočného trhu je už tradične banskobystrická samospráva. Prenájom mestského stánku stojí predávajúcich 10 eur (301,26 Sk) na deň, majitelia súkromných stánkov zaplatia do mestskej pokladne 4 eurá (120,50 Sk) za m² plochy a deň. Dvadsaťtri mestských a sedem súkromných stánkov bude otvorených do stredy 8. apríla, denne od 9.00 do 20.00 hod. Veľkonočné mestské trhy 2009
Sviatočnú atmosféru v Banskej Bystrici dotvára aj Veľkonočný gazdovský dvor na Námestí Štefana Moysesa. Minister pôdohospodárstva SR Stanislav Becík ho slávnostne otvorí dnes napoludnie. V dvanástich stánkoch sa budú prezentovať farmári, s bohatou ponukou mäsových a mliečnych výrobkov. Na svoje si prídu najmä milovníci syrových korbáčov, oštiepkov, pareníc, v ponuke bude aj žinčica, živé ryby a pekárenské výrobky. Kolorit gazdovského dvora dotvorí vystúpenie legendy slovenského folklóru Jána Paloviča. Veľkonočný gazdovský dvor bude lákať návštevníkov tri dni, v čase od 9.00 do 19.00 hod. Podujatie sa koná pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva SR, Mesta Banská Bystrica a Banskobystrického samosprávneho kraja.


Martina Brisudová
tlačová tajomníčka primátora

 


 

 

Post prednostu vnímam ako výzvu a prejav dôvery

 

Banská Bystrica, 2. apríl 2009
Od včera prácu banskobystrického magistrátu organizuje novovymenovaný prednosta Ing. Jaroslav Sihelský. Do funkcie ho uviedol primátor Ivan Saktor, ktorý zmenu na tomto poste odôvodnil slovami: „Medzi prioritnými úlohami bývalého prednostu bola aj príprava zmeny organizačnej štruktúry úradu. Vzhľadom na to, že mám vysoké nároky na efektívne fungovanie samosprávy a pán Šumný úlohy v stanovenom termíne nesplnil, rozhodol som sa ho z funkcie odvolať.“
Realizovať úlohy primátora, uvádzať do praxe uznesenia mestského zastupiteľstva a riadiť prácu mestského úradu sú podľa nového prednostu jeho najdôležitejšie priority.
„To, že som prijal post prednostu vnímam ako výzvu a súčasne prejav dôvery primátora mesta. Mojim zámerom je prispieť ku komplexnému skvalitňovaniu práce mestského úradu vo vzťahu k jeho klientom,“ uviedol krátko po menovaní do funkcie Jaroslav Sihelský.
Svoju pozornosť plánuje sústrediť najmä na dôsledné napĺňanie vízie rozvoja mesta pod Urpínom a dopracovanie organizačnej štruktúry mestského úradu. V súčastnosti pod riadiacu a organizačnú prácu prednostu spadá šesť odborov a dvadsať referátov.
„Mojim zámerom je presadzovať u každého zamestnanca vysokú osobnú zodpovednosť za zverené úlohy a profesionálny prístup k ich plneniu, s čím ide ruka v ruke aj vzájomný rešpekt a tímová práca. Preto moje prvé aktivity budú smerovať k systémovému hodnoteniu zamestnancov samosprávy a konkrétnemu nastaveniu manažérskych činností prednostu. V konečnom dôsledku by práve takáto práca mohla priniesť dynamickejší rozvoj a priblíženie mestského úradu k občanom,“ dodal nový prednosta.

 

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka primátora

 


 

 

Novým prednostom mestského úradu sa stal Ing. Jaroslav Sihelský

 

Banská Bystrica, 1. apríl 2009prednosta mestskeho uradu
Primátor mesta Ivan Saktor vymenoval s účinnosťou od 1. apríla 2009 za prednostu Mestského úradu v Banskej Bystrici Jaroslava Sihelského. Na poste vystrieda Jaroslava Šumného, ktorý bol z funkcie odvolaný a takmer po roku pôsobenia z mestského úradu odchádza.
Novovymenovaný prednosta je z Banskej Bystrice. Má 53 rokov, je ženatý, titul inžiniera získal po skončení štúdia na Vojenskej akadémii v Liptovskom Mikuláši. Do roku 1998 pôsobil ako vojak z povolania v Armáde SR vo veliteľských, riadiacich, plánovacích a pedagogických funkciách, neskôr, do roku 2006, bol vedúcim odboru vnútorných vecí v akciovej spoločnosti Slovak Telecom. Na magistrát prichádza z Ústrednej vojenskej nemocnice SNP v Ružomberku, kde pracoval ako vedúci oddelenia majetkových činností.
„Okrem náročných úloh, ktoré v najbližšom období stoja pred regionálnou samosprávou, chcem veľký dôraz klásť na prácu s ľuďmi, aby bol mestský úrad vždy ústretový k svojim klientom, občanom Banskej Bystrice“, povedal po svojom menovaní Jaroslav Sihelský.

 

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

Najlepší športovci mesta za rok 2008 si prevzali ocenenia

 

Banská Bystrica, 30. marec 2009Najlepši športovci mesta 2008
Primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor dnes v priestoroch Veľkej siene mestského úradu ocenil najlepších športovcov mesta za rok 2008. Prestížne ocenenie si prevzalo 23 jednotlivcov i kolektívov v juniorských i seniorských kategóriách olympijských i neolympijských športov. Medzi laureátmi nechýbajú ani telesne postihnutí športovci, talent roka, či osobnosti v kategórii tréner, funkcionár, novinár.
Primátor Ivan Saktor vo svojom príhovore o.i. zdôraznil:“Mesto Banská Bystrica sa snaží pre skvalitňovanie a výchovu športovej základne robiť pozitívne kroky už od začiatku. Projekty plaveckej a korčuliarskej gramotnosti žiakovNajlepši športovci mesta 2008 našich základných škôl sú nasledovaniahodné. V športovom kalendári nášho mesta má trvalé miesto plavecká 24-hodinovka, banskobystrická stopa SNP, futbalový turnaj o pohár primátora, či olympiáda detí materských škôl. Predpokladom dobrých výsledkov sú aj kvalitné športoviská, hracie a tréningové plochy. Z tohto dôvodu ma teší fakt, že aj vďaka financiám mesta sa podarilo zrealizovať napríklad vybudovanie moderného športového areálu pri Základnej škole na Golianovej ulici, či sčasti zmodernizovať zimný štadión“.
Olympijský klub v Banskej Bystrici zároveň navrhol oceniť v rámci tohtoročného vyhlasovania výsledkov aj Cenu Fair play. JNajlepši športovci mesta 2008ej držiteľom sa stal Ondrej Dobrota, žiak 5.A triedy zo ZŠ Tatranská. Ondrej vo vypätom futbalovom zápase s ťažkým súperom pri spornej lopte priznal, že bol posledný, ktorý sa dotkol lopty. Stalo sa tak vlani v máji počas Krajského kola futbalového turnaja na ZŠ Okružná, kde jeho družstvo hralo proti futbalistom ZŠ Krupina.
Cenu Fair play spolu s primátorom mesta odovzdal predseda Olympijského klubu Martin Vrábeľ.

Zoznam ocenených:

Martin Halčin / vodný slalom
v kategórii – juniori/ olympijské športy

Zuzana Šikulová / kickbox
v kategórii – juniori/ neolympijské športy

Michal Martikán / vodný slalom
v kategórii – seniori/olympijské športy

Elena Kaliská / vodný slalom
v kategórii – seniori/olympijské športy

Martina Hrašnová / atletika – hod kladivom
v kategórii – seniori/olympijské športy

Ľuboš Križko / plávanie
v kategórii – seniori/olympijské športy

Janka Purdjaková / kulturistika
v kategórii – seniori/neolympijské športy

Marián Jung / vodný motorizmus
v kategórii – seniori/neolympijské športy

Adam Bella / športová gymnastika
v kategórii – tréneri, funkcionári, novinári

Dušan Valent / atletika
v kategórii – tréneri, funkcionári, novinári

Tibor Vasiľko / basketbal
v kategórii – tréneri, funkcionári, novinári

basketbalové družstvo kadetiek
BK UMB 08 Banská Bystrica

v kategórii – športové kolektívy /juniorské/ olympijské športy

HC ´05 Banská Bystrica
v kategórii – športové kolektívy /seniorské/ olympijské športy

basketbalové družstvo mužov ŠKP Banská Bystrica
v kategórii – športové kolektívy/seniorské/olympijské športy

tenisové družstvo mužov Tenisia
v kategórii – športové kolektívy/seniorské/olympijské športy

Klub slovenských turistov Lokomotíva Banská Bystrica
v kategórii – športové kolektívy/seniorské/neolympijské športy

Ján Novák / beh na lyžiach
v špeciálnej kategórii – talent roka

Dominika Praženicová / plávanie
v špeciálnej kategórii - telesne postihnutí športovci

Ján Ruml / plávanie
v špeciálnej kategórii - telesne postihnutí športovci

Ivan Obrtanec / diaľkové plávanie
v špeciálnej kategórii – zvláštna cena mesta

basketbalové družstvo minižiačok BK UMB 08 Banská Bystrica
v špeciálnej kategórii – talent roka/ kolektívy

mladší žiaci Tenisový klub Banská Bystrica
v špeciálnej kategórii – talent roka/ kolektívy

Alena Procházková / beh na lyžiach
Osobnosť Mesta Banská Bystrica za rok 2008


Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 


 

Banská Bystrica ocenila prácu pedagógov

 

Banská Bystrica, 30. marec 2009Sviatok Dňa učiteľov
Veľká sieň Mestského úradu v Banskej Bystrici bola v piatok podvečer dejiskom osláv Dňa učiteľov. Primátor Ivan Saktor ocenil prácu učiteliek materských a základných škôl. Pamätný list, reprezentatívnu publikáciu „Domy starej Bystrice“ a kvet si z jeho rúk ako symbol ocenenia v oblasti školstva prevzalo 33 pedagógov. Na slávnostnom stretnutí sa zúčastnil aj prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.
Vo svojom príhovore primátor Ivan Saktor o.i. zdôraznil:„Aj ten najšikovnejší vedec, aj ten najtalentovanejší vysokoškolák začínal pri šlabikári a pri malej násobilke. Práve v súvislosti s podobnými udalosťami si uvedomujem, že práca vás - učiteľov materských a základných škôlSviatok Dňa učiteľov
je nenahraditeľná.
Výber ocenených učiteliek sa uskutočnil na základe nominácií 27 materských a 15 základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.
 
Ocenenie získali pedagógovia:
Veronika Hrašnová, riaditeľka MŠ Buková 22,
Anna Baliaková, učiteľka MŠ Cesta k nemocnici 17
Mgr. Iveta Sujová, riaditeľka MŠ 9. mája 26
Mgr. Zlata Kavčáková, učiteľka MŠ 29. augusta 14
Drahoslava Omastová, učiteľka MŠ Na Lúčkach 2
Mgr. Jana Vančová, učiteľka MŠ Jílemnického 8
Marta Ščehovičová, učiteľka MŠ Karpatská 3Sviatok Dňa učiteľov
Mgr. Iveta Chrobáková, učiteľka MŠ Prof. Sáru 3
Mgr. Janka Kasperová, riaditeľka MŠ Lazovná 32
Daniela Riesová, učiteľka MŠ Magurská 14
Viera Uhríková, učiteľka MŠ Nová 2
Jana Vyletelová, učiteľka MŠ Radvanská 26
Mária Niklová, učiteľka MŠ Radvanská 28
Alena Kizeková, učiteľka MŠ Na Starej tehelni 7
Mgr. Tatiana Vajdová, riaditeľka MŠ Strážovská 3
Jarmila Jedlovská, učiteľka MŠ Tulská 35
Mgr. Petra Snopková, zástupkyňa riaditeľa MŠ Družby 3
Mgr. Ľuba Kršačková, učiteľka MŠ Tatranská 63
Jana Melišeková, učiteľka MŠ Šalgotariánska 5
Mgr. Alena Vanková, učiteľka ZŠ Magurská 16Sviatok Dňa učiteľov
Mgr. Miroslava Cibuľová, učiteľka ZŠ Golianova 8
Mgr. Katarína Ruttkayová, učiteľka ZŠ J.G.T. Gaštanová 12
Mgr. Viera Vozárová, riaditeľka ZŠ Bakossova 5
Mgr. Gabriela Matušková, riaditeľka ZŠ Ďumbierska 17
Anna Púchyová, vychovávateľka ZŠ Moskovská 2
Mgr. Marta Schlanková, zástupkyňa riaditeľa ZŠ Okružná 2
Mgr. Mária Stachová, učiteľka ZŠ Pieninská 27
Mgr. Mária Čamajová, učiteľka ZŠ Radvanská 1
Mgr. Jana Teleková, učiteľka ZŠ Sitnianska 32
Mgr. Zuzana Sedláčeková, riaditeľka ZŠ SSV Skuteckého 8
Mgr. Božena Križanová, zástupkyňa riaditeľa ZŠ Spojová 14
Mgr. Mária Bačíková, zástupkyňa riaditeľa ZŠ Tatranská 10
Mgr. Mária Varhoľová, učiteľka ZŠ Trieda SNP 20

 

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

 

Pietna spomienka pri príležitosti 64.výročia oslobodenia Banskej Bystrice

 

Banská Bystrica, 30. marec 2009Výročie oslobodenia mesta B.Bystrica
Položením kytíc kvetov k Pomníku sovietskej armády na Námestí SNP si v piatok 26.marca uctili v Banskej Bystrici 64.výročie oslobodenia mesta. Na pietnej spomienke nechýbal prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, zástupcovia veľvyslanectiev Ruska, Rumunska, Ukrajiny, Bieloruska a Českej republiky, či predstavitelia Zväzu protifašistických bojovníkov.
Primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor vo svojom príhovore zdôraznil:“Uplynulo už 64 rokov odvtedy, ako mesto pod Urpínom oslobodili sovietski a rumunskí vojaci. Stalo sa tak po niekoľkých mesiacoch strachu, keď po potlačení Slovenského národného povstania Výročie oslobodenia mestaprevzali na šesť mesiacov vládu nad mestom fašistické vojská. Okupácia priniesla obyvateľom nášho mesta veľké utrpenie. Banskú Bystricu oslobodili 26-teho marca 1945 vojaci rumunskej a sovietskej armády.“
Pietnemu zhromaždeniu sa počas spomienky na výročie oslobodenia Banskej Bystrice prihovoril aj prezident Ivan Gašparovič. Po skončení slávnostného aktu si jeho účastníci v sprievode riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva pozreli putovnú výstavu autentických záberov z transportu maďarských Židov. Vo forme veľkoplošných fotografií sú nainštalované na stĺpoch verejného osvetlenia na Námestí SNP. Ide o originálnu výstavu “Auschwitz album”, ktorá je na Slovensku prvýkrát.

 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

V pondelok začne v Banskej Bystrici oficiálne fungovať odťahovanie vozidiel

 

Banská Bystrica, 13. marec 2009
Začiatkom tohto roka avizované spustenie odťahovej služby sa v Banskej Bystrici stane od pondelka 16. marca realitou. Odťahovanie vozidiel bude zabezpečovať Dopravný podnik mesta Banská Bystrica, a.s. (DPM BB) v súčinnosti s mestskou políciou.
Mesto Banská Bystrica, ako správca cesty v zmysle zák. č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke
a) odstráni vozidlo tvoriace prekážku cestnej premávky na náklady jeho prevádzkovateľa, ak to neurobí ten, kto prekážku spôsobil,
b) môže odstrániť vozidlo, stojace na ceste vrátane chodníka na náklady jeho prevádzkovateľa, ak je :
- na mieste, kde tvorí prekážku cestnej premávky,
- na vyhradenom parkovisko, ak také parkovisko nie je preň určené,
- bez pripevnenej tabuľky s evidenčným číslom a ak podlieha evidenčnej povinnosti alebo je bez čitateľného vyznačenia mena, priezviska a trvalého pobytu, alebo bez názvu a sídla držiteľa na viditeľnom mieste na jeho pravej strane s výnimkou dvojkolesových vozidiel, aj keď netvorí prekážku cestnej premávky.
- na mieste, kde je to zakázané ustanovením § 25 ods. 1 zák. č 8/2009 Z. z.

Odtiahnuté vozidlá (s evidenčným číslom) budú umiestnené v priestoroch DPM BB, Kremnička. Vraky (vozidlá bez evidenčného čísla) budú odtiahnuté do areálu bývalého Bytového podniku na Partizánskej ceste. Náklady spojené s odťahom a uskladnením vozidla (cena odťahu a strážneho):
a) odtiahnuté motorové vozidlo € 70
b) vrak (§ 40 ods. 4 písm. b/ zák. č. 325/97): € 67 (v prípade zistenia majiteľa)
c) príchod odťahového vozidla na miesto určenia bez následného odťahu: € 15
d) príchod odťahového vozidla na miesto určenia bez následného odťahu so začatím nakladania vozidla € 35
e) stráženie odtiahnutého vozidla v objekte: nad 24 hod. a za každých nasledujúci, aj začatý deň: € 10

Odtiahnuté vozidlo bude majiteľovi vrátené po poučení o spáchaní priestupku a prejednaní priestupku v zmysle platnej právnej normy. Následne po preverení vlastníckeho vzťahu k odtiahnutému vozidlu a po podpísaní protokolu bude odtiahnuté vozidlo vydané príslušníkom MsP preberajúcemu. Informácie o odtiahnutom vozidle poskytnú príslušníci Mestskej polície na telefónnom čísle 159, resp. 048/43 30 804.

 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora
 


 

Veľvyslanec veľkej británie navštívil banskú bystricu


Banská Bystrica, 13. marec 2009Veľvyslanec Veľkej Británie v B.Bystrici
Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska Michael John Wyn Roberts navštívil dnes Banskú Bystricu. Na pôde magistrátu ho prijal primátor Ivan Saktor. Témou ich prvého vzájomného stretnutia bol potenciál Banskej Bystrice najmä v oblasti cestovného ruchu, Ivan Saktor informoval britského hosťa o ambíciách budovania tretieho metropolitného centra a hovorili spolu aj o hospodárskej kríze a jej dopadoch na fungovanie samosprávy.
Veľvyslanec Veľkej Británie Michael Roberts pozitívne hodnotil spoluprácu Banskej Bystrice s partnerským britským mestom Durham a vyjadril presvedčenie, že vďaka perspektíve zlepšujúcej sa dopravnej infraštruktúry, sa zvýši záujem britských turistov o naše mesto.
Michael John Wyn Roberts zastáva post mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska v Slovenskej republike od septembra roku 2007.

 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

Banskobystričania môžu mať svoje mesto čistejšie a atraktívnejšie
„ZA KRAJŠIE MESTO 2009“

 

Banská Bystrica, 12. marec 2009Čiste mesto
232 vyvezených kontajnerov s viac ako 200 t odpadu – to je minuloročná bilancia akcie banskobystrického magistrátu „Za krajšie mesto“, ktorú pripravuje aj tento rok. Počas marca a apríla je naplánované jarné čistenie  verejných plôch, úprava trávnikov, zber a odvoz odpadu. Akciu organizačne zabezpečuje Referát životného prostredia Mestského úradu v Banskej Bystrici.
Radnica počíta s aktívnou účasťou obyvateľov, škôl, mimovládnych neziskových organizácií a občianskych iniciatív. K čisteniu verejných priestranstiev, napríklad Mestského parku, Jelšového hájika, areálu pod Pamätníkom SNP, križovatky „Hušták“ - pod estakádou, parku na Švermovej ulici budú prizvané aj environmentálne organizácie a ich dočistenie zabezpečí správca verejnej zelene Záhradnícke a rekreačné služby mesta Banská Bystrica a pracovníci prijatí na aktivačné práce.
Akcia "Za krajšie mesto" bude rozdelená na 3 etapy:
 

 Etapa Termín Lokalita
 I. 28.3. - 29.3. 2009  Centrum, Uhlisko, Majer, Senica, Šalková
 II. 18.4. - 19.4. 2009 Sásová, Jakub , Uľanka
 III. 25.4. - 26.4. 2009 Radvaň, Fončorda, Podlavice, Skubín, Iliaš, Kremnička, Rakytovce

 

Banskobystrická samospráva zabezpečí v mestských lokalitách veľkoobjemové kontajnery na bioodpad a odbornú pomoc správcu zelene. O podrobnostiach budú obyvatelia mesta  a ostatní účastníci akcie informovaní prostredníctvom letákov.
Obyvatelia by počas akcie nemali vykonávať rezy a výruby kríkov a stromov. Mali by sa  zamerať len na vyhrabávanie trávnikov, zber komunálneho odpadu a  čistenie chodníkov. Bližšie informácie o pripravovanej akcii poskytnú pracovníci Referátu životného prostredia MsÚ v Banskej Bystrici (tel. kontakt 4330450, 4330452). Možno ich kontaktovať aj v prípade záujmu o zapožičanie pracovného náradia, či nutnosti urýchleného vývozu kontajnera.

 

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

Deň žien na banskobystrickom magistráte

 

Banská Bystrica, 9. marca 2009MDŽ na mestskom úrade
Medzinárodný deň žien je jednou z príležitostí na prejavenie úcty a vďaky partnerkám, matkám, starým matkám, priateľkám aj kolegyniam. Túto možnosť využil aj primátor mesta Banská Bystrica Ivan Saktor, keď sa v pondelok, 9. marca 2009, v priestoroch Veľkej siene Mestského úradu v Banskej Bystrici prihovoril všetkým ženám, ktoré prijali jeho pozvanie. Príjemnú atmosféru umocnil kultúrny program, v ktorom sa predstavili operní speváci Terézia Kružliaková a Ján Babjak s klavírnym sprievodom Daniela Buranovského.

 

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka


MDŽ na mestskom úrade

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Kabinet Zdravé mesto
pristúpil k zmene svojho informačného a komunikačného vizuálu

 

Banská Bystrica, 3. marec 2009Zdrave mesto Banska Bystrica
Súťaž o nové logo Kabinetu Zdravé mesto vyhlásil Referát životného prostredia Mestského úradu v Banskej Bystrici v januárovom čísle Radničných novín. Jej cieľom bolo podporiť inovačné a realizačné úsilie tvorcov, s dôrazom na dlhodobú koncepciu a stratégiu Banskej Bystrice v oblasti bezpečnosti a zdravia jej obyvateľov. Logo malo mať moderný, ľahko zapamätateľný vzhľad, ktorý vystihuje myšlienku projektu Zdravé mesto.
Do súťaže bolo prihlásených 38 návrhov, variovaných v rôznych farebných a tvarových vyhotoveniach od mamičiek na materskej dovolenke, žiakov základných škôl, stredoškolákov, vysokoškolákov, ale aj profesionálnych autorov a seniorov.
V konkurencii štyroch „top návrhov“ napokon zvíťazil návrh Miroslavy Stašovej, študentky marketingovej komunikácie Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Za víťazný námet autorka získa finančnú odmenu vo výške 166 eur (5 000 korún).
Podľa Alexandry Nuter z Referátu životného prostredia Mestského úradu v Banskej Bystrici: „Logo pôsobí sviežo, moderne, má zreteľne zakomponované prepojenie hlavných myšlienok projektu Zdravé mesto s mestom Banská Bystrica. Bude využívané na podujatiach organizovaných kabinetom, na tlačovinách, propagačných materiáloch a darčekoch“.
Mesto Banská Bystrica sa aj prostredníctvom Kabinetu Zdravé mesto snaží garantovať bezpečnosť a kvalitu životného prostredia a následne prispievať ku kvalite zdravia pre mladých, dospelých aj starších občanov. V rámci dlhodobej stratégie Plánu zdravia mesta Banská Bystrica partnersky prispieva a organizuje humanitné a osvetové podujatia, napríklad štvrťročné odbery krvi, poradenstvo a bezplatné preventívne vyšetrenia zdravotného stavu v priestoroch mestského úradu. Tradične participuje na vydávaní zdravotníckej ročenky, zostavenej odbornými pracovníkmi Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
V roku 2009 plánuje Kabinet Zdravé mesto o.i. organizovať, resp. podieľať sa aj na príprave a realizácii ďalších podujatí:
- Deň narcisov (apríl)
- Prečo je naša trieda tá najlepšia (2. ročník vlastného projektu pre žiakov základných škôl – apríl/máj)
- Na kolesách proti rakovine (máj)
- Svetový deň darcov krvi (jún)
- ÝNI PIATOK (jún)
- Olympiáda zdravej výživy (2. ročník – október) a iné.

 

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

 

Dôležité informácie o čase a mieste konania voľby prezidenta

 

Banská Bystrica, 3. marec 2009
Rozhodovať o budúcom prezidentovi Slovenskej republiky budú môcť voliči v Banskej Bystrici 21.marca 2009 od 7.00 hod. do 22.00 hod., resp. v druhom kole v sobotu 4.apríla 2009 od 7.00 hod. do 22.00 hod. v 82 volebných okrskoch a 3 osobitných volebných okrskoch. (Nemocnica F.D.Roosevelta, Ústav na výkon trestu odňatia slobody a Ústav na výkon väzby).
V zmysle § 14, odst. 2 zákona 46/1999 Z.z. o spôsobe voľby prezidenta je obec povinná najneskôr 20 dní pred dňom voľby zaslať oprávneným voličom oznámenie o čase a mieste konania volieb (oznámenie obsahuje číslo volebného okrsku, miesto kde sa nachádza a informáciu o spôsobe voľby). Obraciame sa preto na občanov mesta Banská Bystrica s trvalým pobytom na území mesta, ktorí nedostali toto oznámenie, aby kontaktovali Referát matriky a evidencie MsÚ v Banskej Bystrici, Československej armády 26, kancelárie č. 78 a 79, kde sa nachádzajú nedoručené oznámenia, prípadne, kde si môžu skontrolovať, či sú zapísaní v stálom zozname voličov. Informácie poskytujeme každý pracovný deň v čase od 8. 00 do 15. 00 hod, prípadne na tel. číslach 4330 725 a 4330 726.
Občania, ktorí sa chcú zúčastniť prezidentských volieb mimo Banskej Bystrice si môžu prevziať voličský preukaz do 20. marca 2009 do 12.00 hod. na referáte matriky a evidencie (kancelárie č. 78, 79) v pracovných dňoch od 8.00 – 15.00 hod. (stredy do 17.00 hod.). Voličský preukaz sa vydáva voličovi osobne, alebo prostredníctvom ním splnomocnenej osoby na základe platného občianskeho preukazu. K 2. marcu 2009 bolo vydaných spolu 216 voličských preukazov, z toho 129 pre prvé kolo a 87 pre druhé kolo prezidentských volieb.
Všetky dôležité informácie o čase a mieste konania voľby prezidenta Slovenskej republiky si môžete prečítať aj na oficiálnej internetovej stránke mesta www.banskabystrica.sk .

 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

 

Mesto Banská Bystrica je za diskusiu o budúcnosti FK Dukla

 

Banská Bystrica, 2. marec 2009FK Dukla Banska Bystrica
V uplynulých dňoch sa v médiách objavili správy o plánovanom odchode FK Dukla z Banskej Bystrice. Mnohé informácie v tejto súvislosti boli interpretované jednostranne, neodzrkadľujúc celkovú situáciu a navodzujúc mylný dojem, že Mesto Banská Bystrica nekoná.
Napriek spomínaným udalostiam okolo FK Dukla Banská Bystrica nepovažuje vedenie mesta celú situáciu za uzavretú. Podľa nás je tu ešte priestor na diskusiu. V tejto súvislosti je dôležité pripomenúť, že na pôde banskobystrického magistrátu sa primátor Ivan Saktor stretol s predstaviteľmi FK Dukla BB (riaditeľom klubu Richardom Čechom a predsedom Stredoslovenského futbalového zväzu Jozefom Paršom) 11. februára 2009 a dohodli sa na ďalšom postupe. Jedným z výsledkov rokovania bol aj termín ich ďalšieho pracovného stretnutia, ktorý je naplánovaný na 9. marca 2009 na 11.00 hod. Zároveň primátor Ivan Saktor predstaviteľov FK Dukla vo februári informoval, že jeho stretnutie s ministrom obrany SR Jaroslavom Baškom, týkajúce sa pozemkov pod štadiónom SNP, sa uskutoční 11. marca 2009 v Bratislave.
Ďalšou dôležitou informáciou v tejto súvislosti je fakt, že primátor Ivan Saktor komunikoval 5. januára 2009 priamo s majiteľom FK Dukla Banská Bystrica Jánom Kováčikom. Zhodli sa na potrebe ďalších rozhovorov a následnom postupe týkajúcom sa rokovaní o prenájme areálu FK Dukla s ministerstvom obrany.
Udalosti napriek prísľubom rokovaní medzi predstaviteľmi FK Dukla BB a vedením Mesta Banská Bystrica nabrali v posledných dňoch nový rozmer – najmä po tlačovej besede FK Dukla 25. februára 2009. Aj z tohto dôvodu primátor mesta Ivan Saktor ponúka predstaviteľom fanklubu FK Dukla možnosť zúčastniť sa na stretnutí s vedením FK Dukla práve počas pracovného stretnutia, ktoré je naplánované v budove MsÚ 9. marca o 11.00 hod. Veríme, že len diskusiou môžeme dospieť k vzájomnej dohode, ale len v prípade, ak už dohovory s Podbrezovou nie sú definitívne. (podľa vyjadrenia prezidenta ŽP Šport Podbrezová v denníku Šport)

Dovoľte mi v tejto súvislosti pripomenúť, že Mesto Banská Bystrica sa snaží podľa svojich možností podporovať vrcholový i masový šport a je v našom záujme poskytovať podporu rôznym športovým odvetviam. Mesto formou dotácií pravidelne  podporuje činnosť viacerých športových organizácií - v r. 2008 to bolo celkovo 42 subjektov v hodnote 55 666 eur (1 677 000,- Sk).
Vlani bolo v mestskom rozpočte na prenájom a úhradu energií Štadiónu SNP na Štiavničkách, na ktorom hráva aj FK Dukla, vyčlenených 2 300 tis. Sk, na rok 2009 máme na spomínané účely v rozpočte vyčlenených 3 mil. Sk. (cca 99 581 eur). Pokiaľ ide o podporu hokeja, mesto investovalo finančné prostriedky do rekonštrukcie zimného štadióna, ktorý je majetkom Mesta Banská Bystrica. Podobne bude magistrát postupovať aj v prípade, že areál štadiónu na Štiavničkách bude v jeho majetku.
Vytvorenie mestského futbalového klubu vnímame ako snahu zjednotiť menšie futbalové kluby, ktorých je na území Banskej Bystrice niekoľko a fungujú na inej úrovni ako mužstvo hrajúce v najvyššej futbalovej súťaži. Štadión v Radvani bol ponúknutý aj predstaviteľom FK Dukla, ktorí ho odmietli.

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

 

Klientske centrum Mestského úradu v Banskej Bystrici úspešne funguje už rok

 

Banská Bystrica, 27. február 2009Klientske centrum pre obcanov
73 tisíc Banskobystričanov, z ktorých 95 percent vyjadrilo spokojnosť prostredníctvom dotykového panelu – to sú základné čísla charakterizujúce prvý rok fungovania Klientskeho centra (KC) Mestského úradu v Banskej Bystrici. Nové pracovisko slávnostne otváral primátor Ivan Saktor 4. februára 2008 strhnutím plagátu so stránkovými dňami. Centrum teda už rok poskytuje služby každý pracovný deň od 7.30 hod. do 17.00 hod., s výnimkou piatku, kedy je KC otvorené do 16.00 hod.
V príjemnom a čistom prostredí je pre Banskobystričanov zabezpečený primeraný komfort a pochvaľujú si aj centrálny výber daní a poplatkov. Nespokojnosť klientov vzniká pri dlhších čakacích lehotách pri pokladniach. Tento rok sa magistrát snaží problém riešiť zmenou spôsobu vyrubovania daní. Okrem informácií, ktoré sú v kompetencii mestského úradu, sa zamestnanci KC snažia občanom poskytnúť aj údaje o ostatných organizáciách štátnej správy (napr. ÚPSVaR, Sociálna poisťovňa, PZ SR a pod.)
Vedúca KC Andrea Sedliaková si myslí, že jeho zriadenie bolo správnou voľbou :„Najmä starší občania sú spokojní s tým, že nemusia v budove mestského úradu hľadať príslušnú kanceláriu, pretože všetko vybavia na jednom mieste. Niekedy je však osobná konzultácia s príslušným odborným referentom nevyhnutná, najmä ak ide o špecifické požiadavky klientov. V takom prípade privolaný pracovník môže komunikovať s občanom priamo v Klientskom centre.“

Súčasťou KC je aj bezplatná telefonická linka 0800 14 15 14. Veľkým prínosom je fakt, že sa zvýšila kompletnosť žiadostí a dokladov prichádzajúcich na mestský úrad. „V blízkej budúcnosti plánujeme monitorovať spokojnosť občanov aj prostredníctvom prieskumu verejnej mienky. Verím, že jeho výsledky a odporúčania občanov povedú k zvýšeniu efektivity pláce Klientskeho centra“, dodáva Andrea Sedliaková.
Klientske centrum – telefónny kontakt:
Informácie    048/ 43 30 321 – 323
Miestne dane a poplatky (poradenstvo)   048 / 43 30 222
Stavebný úrad – stavebné konanie 048/ 43 30 444
Sociálne služby – sociálna pomoc   048/ 43 30 777
 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

 

Sociálne služby rýchlo a jednoducho

 

Banská Bystrica, 27. február 2009Adresar poskytovatelov socialnych sluzieb
Ak chcete vedieť, ktoré inštitúcie a s akým zámerom pôsobia v sociálnej oblasti na území Mesta Banská Bystrica, pomôže vám adresár poskytovateľov sociálnych služieb. Okrem kontaktných údajov inštitúcií (telefón, e-mailová adresa, internetová stránka) v adresári nájdete aj krátku špecifikáciu oblasti pôsobenia poskytovateľov sociálnych služieb. Poskytovatelia sú v adresári prehľadne rozdelení podľa cieľových skupín :
- rodiny s deťmi a mládež
- osoby so zdravotným postihnutím
- seniori
- osoby v ťažkých životných situáciách, národnostné a etnické menšiny a cudzinci.

Adresár poskytovateľov sociálnych služieb získajú záujemcovia bezplatne v Klientskom centre Mestského úradu v Banskej Bystrici. V elektronickej podobe ho nájdete na oficiálnej webovej stránke mesta v sekcii Komunitný plán sociálnych služieb.
Mesto Banská Bystrica ako vydavateľ adresára týmto krokom napĺňa ďalší z cieľov zakotvených v Komunitnom pláne sociálnych služieb, ktoré zastrešuje projekt Banská Bystrica – Mesto Rodiny.
Podľa primátora Ivana Saktora: “Prechádzame obdobím výrazných legislatívnych zmien v sociálnej oblasti. Nové zákony znamenajú mnohokrát otázky aj pre profesionálov v tejto sfére, o to viac môžu byť labyrintom paragrafov pre laika. Aj to je dôvod, prečo ponúkame Banskobystričanom adresár poskytovateľov sociálnych služieb. Verím, že bude účinným nástrojom a žiadanou pomôckou, po ktorej budú opakovane siahať.“

 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

 

Ocenenie mesta prevzal aj posledný z trojice mladých záchrancov

 

Banská Bystrica, 25. február 2009Marek
Pochvalu za poskytnutie nezištnej pomoci pri záchrane ľudského života dnes od viceprimátora Róberta Kazíka prijal aj siedmak Marek Chocholáček zo ZŠ Slobodného slovenského vysielača. Minulý týždeň, keď vedenie mesta ocenilo žiakov zo ZŠ Spojová - Martina Anguša a Michala Strečoka, bol Martin chorý. Dnes už v škole nechýbal a ocenenie si mohol prevziať.
Pripomeňme, že vďaka duchaprítomnosti chlapcov a pomoci zo strany ich učiteľky Jany Vigašovej, ktorá zavolala na tiesňovú linku 112, mala dramatická udalosť v poslednú januárovú stredu pre 60 ročnú dôchodkyňu šťastný koniec.

 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

 

Plán dopravnej obslužnosti zefektívni MHD v meste Banská Bystrica

 

Banská Bystrica, 19. február 2009
Optimalizácia siete, skrátenie cestovného času, zabezpečenie primeraného využitia trolejovej trakcie a v konečnom dôsledku zefektívnenie fungovania MHD v Banskej Bystrici – aj to sú ciele, kvôli ktorým magistrát 25. apríla 2008 uzavrel so žilinským Výskumným ústavom dopravným (VÚD) zmluvu o zostavení plánu dopravnej obslužnosti mesta Banská Bystrica.
10. februára 2009 autori z VÚD predstavili v rámci rozšíreného zasadnutia Mestskej rady v Banskej Bystrici vypracovaný plán dopravnej obslužnosti. S celým dokumentom sa v plnom rozsahu môžu v týchto dňoch zoznámiť aj samotní Banskobystričania, pretože magistrát ho zverejní na oficiálnych webových stránkach mesta.
Po schválení zámerov a zmien v doprave, ktoré budú predmetom rokovania aprílového zasadnutia mestského zastupiteľstva, by mohla nová organizácia dopravy platiť od 1. júla 2009 tak, aby si obyvatelia mohli počas letných prázdnin zvyknúť na nový systém fungovania dopravy.
Vypracovaný plán dopravnej obslužnosti je východiskovým dokumentom,   z ktorého sa bude vychádzať pri navrhovaní jednotlivých zmien. Plán dopravnej oblužnosti mesta B.Bystrica

 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

 

Mesto ocenilo žiakov za ich odvážny čin
 

Banská Bystrica, 18. február 2009Ocenenie pre ziakov
Pochvalu za poskytnutie nezištnej pomoci pri záchrane ľudského života prevzali dnes od viceprimátora Róberta Kazíka dvaja banskobystrickí žiaci a ich učiteľka. Vedenie mesta Banská Bystrica sa rozhodlo ich aj takýmto spôsobom oceniť pred spolužiakmi a dať najavo, že dobrý skutok nezostane nepovšimnutý.
Siedmak Martin Anguš a piatak Michal Strečok zo ZŠ Spojová zachránili poslednú januárovú stredu život 60 ročnej ženy, ktorá spadla do miestneho potoka. Vďaka ich duchaprítomnosti a pomoci zo strany ich učiteľky Jany Vigašovej, ktorá zavolala na tiesňovú linku 112, mala dramatická udalosť šťastný koniec. Martinovi a Michalovi pri záchrane života dôchodkyne pomáhal aj kamarát Marek Chocholáček zo ZŠ Slobodného slovenského vysielača. Pre chorobu dnes nebol v škole, preto si ocenenie prevezme dodatočne.
„Som hrdý na to, že žiaci našich banskobystrických škôl preukázali svoju odvahu a statočnosť“, povedal na pôde Základnej školy Spojová viceprimátor Róbert Kazík. Riaditeľ Ján Chmelík je rád, že okrem pochvaly, ktorú už žiaci dostali priamo od školy, ich odvážny čin ocenilo aj vedenie mesta.

 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

Reakcia na neúplné a skresľujúce informácie uverejnené na poslanec.sk o faktúrach mesta Banská Bystrica v poslednom štvrťroku minulého roka.

 

Banská Bystrica, 12. február 2009
Napriek tomu, že na internetovej stránke www.poslanec.sk je uverejnený článok o nákupoch a faktúrach, ktoré dostalo a zaplatilo Mesto Banská Bystrica v poslednom štvrťroku 2008 – realita je iná a najmä menej zaváňajúca senzáciou. Tak teda otvorme si to a čítajme spolu:
- dámska zimná vetrovka za 18 630 korún je v skutočnosti 5 ks zimných vetroviek zakúpených pre potreby Mestskej polície. Bol vykonaný prieskum trhu, dodávateľ šije vetrovky aj pre štátnu políciu zo špeciálne upravených nepremokavých materiálov, cenová ponuka najvýhodnejšia.
- kolobežka za 31 tisíc korún je v skutočnosti 9 ks kolobežiek pre rozvoj pohybovej kultúry detí z MŠ Družby
- lehátko za 14 850 korún je v skutočnosti 11 ks lehátok pre deti z MŠ Jakubská cesta
- umývačka riadu za vyše 208 tisíc je v skutočnosti veľkokapacitná umývačka riadu s príslušenstvom pre potreby jedálne MsÚ (počet stravníkov cca 350), bol vykonaný prieskum trhu, 8 rokov sa neinvestovalo do zariadenia jedálne, postupne je potrebné vymieňať zariadenia, lebo ich životnosť je 8 až 10 rokov
- leštička príborov za 193 tisíc korún je v skutočnosti veľkokapacitná leštička pre potreby jedálne MsÚ, ktorá spĺňa kritériá hygienického programu
- fotoaparát bol zakúpený zo štátnej dotácie pre účely školského úradu, využitie pri školských akciách, poradách, workshopoch, (v čiastke 38 037 je zahrnutý fotoaparát za 3 560 Sk, projektor za 25 210 Sk a statív za 3 193 Sk)
- pri obstarávaní notebookov aj nábytku sa postupovalo v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní - najnižšia cena bola rozhodujúca podmienka.

 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

 

Na verejnom stretnutí v Banskej Bystrici o sociálnych službách.

 

Banská Bystrica, 11. február 2009Verejne stretnutie
Veľká sieň Mestského úradu v Banskej Bystrici sa v utorok popoludní 10. februára 2009 zaplnila záujemcami, ktorí sa rozhodli diskutovať o sociálnych službách. Mesto Banská Bystrica ako jeden z partnerov projektu Banská Bystrica – Mesto rodiny pripravilo verejné stretnutie k príprave Komunitného plánu sociálnych služieb (KPSS). Metodiku prípravy KPSS prezentovala Věra Slezáková z Agora Central Europe Praha a jednotlivé etapy procesu zostavovania KPSS predstavil Kajo Zbořil z Centra komunitného organizovania. Obe spomínané inštitúcie spolupracujú s Mestom Banská Bystrica na príprave KPSS.
Medzi účastníkmi verejného stretnutia nechýbali poskytovatelia ani príjemcovia sociálnych služieb. Práve komunitné plánovanie sociálnych služieb je založené na komunikácii medzi zadávateľmi, poskytovateľmi a užívateľmi sociálnych služieb. Je to príležitosť pre všetky zainteresované skupiny podieľať sa na plánovaní rozvoja tejto oblasti. Verejne stretnutie občanov
Komunitné plánovanie je proces, o ktorom sa banskobystrická verejnosť mohla prvýkrát dozvedieť vlani v októbri, kedy bol dotazník s touto tematikou súčasťou Radničných novín. Názory laickej i odbornej verejnosti zostavovatelia zohľadnia pri ďalšom procese prípravy. Ako na verejnom stretnutí informovala vedúca Odboru starostlivosti o obyvateľa MsÚ BB Mária Filipová: “ V najbližších dňoch bude k dispozícii aj adresár poskytovateľov sociálnych služieb v meste Banská Bystrica. Občania si ho budú môcť bezplatne vyzdvihnúť v klientskom centre. Bude to užitočná pomôcka, ktorá adresne radí rôznym vekovým i sociálnym skupinám.“
Účastníci verejného stretnutia mali možnosť diskutovať s členmi riadiacej skupiny, mnohé otázky zo strany seniorov smerovali k rozšíreniu a skvalitneniu ponuky sociálnych služieb, ale hovorilo sa aj o spolupráci s cirkvami, so zdravotne postihnutými, či o skvalitnení ponuky pre menšiny, národnostné a etnické skupiny. Proces prípravy KPSS sa verejným stretnutím symbolicky dostal do svojej druhej polovice. V máji t.r. by mali poslanci MsZ na svojom rokovaním schváliť tento otvorený a „živý“ dokument, ktorý určí priority a ďalšie smerovanie sociálnych služieb v meste Banská Bystrica.
Podľa primátora Banskej Bystrice Ivana Saktora: “Prechádzame obdobím výrazných legislatívnych zmien v sociálnej oblasti. Nové zákony znamenajú neraz otázky aj pre profesionálov, o to viac môžu byť labyrintom paragrafov pre laika. Aj to je dôvod, prečo vyzývame verejnosť k dialógu. Som presvedčený, že komunitný plán pomôže efektívne nastaviť kvalitné sociálne služby v Banskej Bystrici – Meste Rodiny.

 

Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

 

Prvá vynovená banskobystrická fontána bude v centre mesta

 

Banská Bystrica, 10. február 2009Fontana na Namesti SNP
K dominantám Námestia Slovenského národného povstania patrí okrem Hodinovej veže, Benického a Thurzovho domu či pôvodnej radnice aj historická fontána s vodometom, ktorú čaká kompletná rekonštrukcia.
Projektovú dokumentáciu pre stavebné konanie a verejnú súťaž na rekonštrukciu dominanty hlavného banskobystrického námestia vyhlásila radnica už v minulom roku.
V priebehu februára začne kompletná rekonštrukcia fontány. Predpokladané finančné prostriedky na realizáciu diela sú do 12 700 000 Sk, t. j. 421 563 eur, podľa ponuky uvedenej v zmluvných podmienkach verejného obstarávania. Rekonštrukcia fontány by mala byť ukončená najneskôr do 30. júna 2009. Jej vzhľad zostane po oprave zachovaný, zastaralé technológie však nahradia moderné.
Historická fontána bola postavená v roku 1895. Jej predchodkyňou bola kamenná fontána osemuholníkového tvaru zo 17. storočia. Vytvoril ju kamenársky majster Tomáš Wolf vybudovaním jazierka, uprostred ktorého bola osadená mosadzná socha.
Vodomet fontány bol v roku roku 1912 prerobený na elektrický pohon, v rokoch 1926/1927 pribudla oválna nádrž, neskôr farebné osvetlenie a napokon v roku 1934 bolo dokončené aj navŕšenie kameňov v jej strede do súčasnej výšky. Lokálne zmeny a doplnky sa postupne sústredili na doplňovanie základného tvaru fontány.
Banskobystrické fontány sú neodmysliteľnou súčasťou verejných priestranstiev v meste. Okrem estetickej majú aj nemenej významnú zdravotnú funkciu, slúžia napríklad ako zvlhčovač ovzdušia. Aj preto magistrát plánuje opraviť ďalšie dve fontány, pod ktoré sa podpísal čas. V tomto roku vyhlási verejnú súťaž na obnovu fontány na Národnej ulici, ktorú plánuje zrekonštruovať do roku 2010. Na jej opravu plánuje vyčleniť 99 582 eur, čo je cca 3 mil. Sk. Pripravuje aj súťaž na spracovanie urbanisticko – architektonického návrhu obnovy fontány pred budovou mestského úradu. Plánované výdavky na realizáciu štúdie pre projektovú dokumentáciu sú 36 514 eur     ( 1 100 000 Sk ). Dokumentácie súťažných návrhov budú spracované ako voľná návrhová súťaž pre novú fontánu.

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

 

V banskobystrických materských školách pribudli nové počítače a internet

 

Banská Bystrica, 3. február 2009
V januári t.r. dostali materské školy v Banskej Bystrici od zriaďovateľa výnimočný darček – dvanásť počítačov, dvadsaťsedem tlačiarní a riaditeľky školských jedální sa tešia zo štrnástich nových notebookov. Nákup počítačovej techniky za takmer 27 tisíc eur financuje magistrát z vlastných zdrojov. V súčasnosti radnica zabezpečuje internetizáciu dvadsiatichsiedmich predškolských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti Mesta Banská Bystrica, vďaka ktorému budú môcť materské školy a školské jedálne za stály poplatok neobmedzene využívať internet.
Informatizácia a internetizácia materských škôl by mala pozitívne ovplyvniť kvalitu výchovy a vzdelávania najmladších Banskobystričanov. Učiteľkám poskytne kontakt s najnovšími výchovno – vzdelávacími poznatkami, ale aj rýchlu a účinnú komunikáciu s rodičmi, alebo sprístupnenie aktuálnych informácií od kompetentných inštitúcií. Proces internetizácie by mal byť ukončený do konca marca t.r.

 

Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

 

Mesto Banská Bystrica je súčasťou medzinárodného projektu CECILY

 

Banská Bystrica, 29. január 2009
Nový rok, nové výzvy... Mesto Banská Bystrica svoju povesť lídra v sociálnej oblasti potvrdzuje ďalšou aktivitou. Magistrát odštartoval rok 2009 vstupom do projektu s názvom CECILY. Čo sa za týmto šarmatným ženským menom skrýva?
CECILY je skratkou názvu Community Empowerment for soCial inclusIon and Local emploYment. Voľne by sme ho mohli preložiť ako Komunitné posilnenie sociálnej inklúzie a lokálnej zamestnanosti. Za zdanlivo zložitým názvom sa ukrýva aktuálny a zaujímavý obsah.
Projekt je zameraný na problematiku sociálneho podnikania ako nového nástroja v legislatíve zamestnanosti Slovenska a má pomôcť riešiť zamestnanosť marginalizovaných skupín obyvateľstva.
Hlavným partnerom projektu CECILY je sociálne konzorcium ESPRIT (neziskové konzorcium) a Regione Toskana so sídlom v talianskej Florencii. Organizácia ESPRIT projekt CECILY spracovala na základe výzvy Európskej komisie v rámci programu PROGRESS. Cenné skúsenosti, ktoré má Taliansko s prevádzkovaním sociálnych podnikov chce mesto Banská Bystrica vo veľkej miere zúročiť aj pri riešení problémov v Kotve.
Stredisko Kotva patrí do siete zariadení krízovej intervencie v Banskej Bystrici. Ponúka ubytovanie pre rodiny s deťmi zo sociálne slabších vrstiev. (Kotva I., II. - Zariadenie dočasného bývania, Kotva IV. - Zariadenie núdzového bývania).
Poslanci MsZ sa na zasadnutí začiatkom decembra minulého roka zaoberali problémom zamestnanosti v areáli Kotva. Jedným zo spôsobov riešenia tejto nepriaznivej situácie je aj vytváranie pracovných príležitostí prostredníctvom sociálnych podnikov. „Cieľom projektu je zlepšiť lokálnu zamestnanosť. Sociálne podnikanie je na Slovensku nový nástroj, ale v Taliansku ho už využívajú najmä v podmienkach malých podnikov na lokálnej úrovni. Do projektu sme vstúpili aj so snahou získavať cenné skúsenosti od našich talianskych partnerov“, hovorí Mária Filipová, vedúca Odboru starostlivosti o obyvateľa MsÚ v Banskej Bystrici.

Partneri projektu:
- Regionálny samosprávny kraj Toscana – Taliansko
- ESPRIT – Taliansko
- Mesto Nessebar – Bulharsko
- Národná agentúra sociálnej pomoci – Bulharsko
- Mesto Banská Bystrica – Slovensko

Celkové náklady v projekte predstavujú 32 207 Eur (970 268 Sk), z toho spolufinancovanie predstavuje 20 %,t.j. 6 441 Eur (194 000 Sk), príspevok EK predstavuje 80 %, t.j. 25 766 Eur (776 214 Sk). Finančný príspevok mesta vo výške 6 441 Eur bol zahrnutý a schválený v rozpočte na rok 2009.


Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

 

Slová primátora Ivana Saktora sa potvrdili:
„Dom kultúry v Banskej Bystrici nekončí.“




Banská Bystrica, 19. január 2008Dom kultury - ECC
Primátor mesta Banská Bystrica Ivan Saktor podpísal dnes nájomnú zmluvu o prenájme „Europa CULTURE CENTER“ (ECC), bývalého Domu kultúry s prenajímateľom objektu Petrom Valachom. Prenajímateľ prenecháva podľa zmluvy nájomcovi za odplatu do dočasného užívania budovu, hnuteľné veci i vybavenie budovy. Podnájom je zmluvne stanovený do 31.12.2010 s opciou na ďalšie dva roky. Výška nájomného je 199 163,52 EUR ročne, pričom 75 % výšky nájomného vykryje Mesto Banská Bystrica zo ziskov na nájomnom od ďalších subjektov.
Do priestorov bývalého Domu kultúry sa presťahuje aj Park kultúry a oddychu mesta Banská Bystrica. „Som rád, že objekt bude teda naďalej slúžiť Banskobystričanom. Takpovediac pod jednou strechou budeme môcť prevádzkovať kultúrne a spoločenské podujatia, aby mesto žilo kultúrou. Pozitívne vnímam aj fakt, že priamo v objekte nájde svoje miesto aj PKO“, povedal primátor Ivan Saktor.
Mesto Banská Bystrica si prenájmom ECC zabezpečilo možnosť organizovať v bývalom Dome kultúry divadelné, tanečné, hudobné, folklórne a umelecké činnosti s výnimkou prevádzkovania kina a organizovania filmových predstavení.


Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

Blíži sa zápis prvákov do základných škôl



Banská Bystrica, 19. január 2008

Zápis detí do prvého ročníka základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica sa uskutoční v prvý februárový týždeň, t.j. od 2. do 6. februára 2009. Presný termín a čas zápisu, ktorý určili riaditelia základných škôl, je zverejnený na internetovej stránke mesta.
Rodičia budúcich prvákov sa môžu rozhodnúť do ktorej z 15 základných škôl svoje dieťa zapíšu. Ak je škola mimo školského obvodu, určeného podľa trvalého bydliska dieťaťa, so zápisom musí súhlasiť riaditeľ školy. Pomôcť rodičom pri výbere školy môže aj správa o výchovno-vzdelávacej činnosti, ktorú základné školy každoročne zverejňujú. Poskytuje bližšie informácie o zameraní školy, záujmovej činnosti, rozpočte i odbornosti učiteľov.
Do prvej triedy zapíšu dieťa, ktoré bude mať do 31. augusta šesť rokov a deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Rodičia sa môžu v školách informovať aj o predčasnom zaškolení dieťaťa. Týka sa detí, ktoré budú mať šesť rokov po 1. septembri t.r.
Mestský úrad v Banskej Bystrici eviduje 653 detí predškolského veku, nie všetky však budú navštevovať mestské školy. V meste je totiž aj 5 súkromných základných škôl.
Bližšie informácie o zápise budúcich prvákov na www.banskabystrica.sk, alebo na webových stránkach príslušných základných škôl.



Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

V Banskej Bystrici sa narodilo vlani viac chlapcov ako dievčat a v obľúbenosti vedie meno Samuel



Banská Bystrica, 19. január 2009

V matričnom obvode Banskej Bystrice sa v roku 2008 narodilo 1 121 detí, z toho 602 chlapcov a 519 dievčat. V rebríčku obľúbených miest sú na prvých troch miestach Samuel (32), Michal (31), Jakub (30), Natália (23), Viktória (20), Ema, Emma (26). Z iných cudzojazyčných mien máme zapísané: Nelly Lilli, Fatin, Alex, Ruben, Zoe, Trisha, Wendy, Abigail, Diego, Brooklyn, ale aj Janko, Alžbetka, Danka, Šarlotka, Barborka. Z počtu 1 121 narodených je 649 Banskobystričanov.
K 31.12.2008 mala Banská Bystrica 79 197 obyvateľov, z toho 37 344 mužov a 41 853 žien. Zomrelo 643 obyvateľov (za matričný obvod to bolo 1203 občanov). Prisťahovalo sa 795 obyvateľov, odsťahovalo 1269 (mnohí sú trvalo žijúci v zahraničí).
V Banskej Bystrici uzavrelo manželstvo 493 párov (v matričnom obvode 425, z toho 193 cirkevných a 232 civilných). Naši občania sa totiž môžu zosobášiť aj mimo matričného obvodu a tieto oznámenia nám potom príslušné matriky zasielajú podľa ich miesta trvalého bydliska na evidenciu obyvateľov.



Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 

Daň za psa môžete zaplatiť do konca januára



Banská Bystrica, 14. január 2009

Možnosť zaplatiť daň za svojho štvornohého miláčika, staršieho ako šesť mesiacov, majú majitelia psov do 31. januára t.r. Ročnú sadzbu 33,19 eur uhradí držiteľ, ak psa chová v bytovom dome. Menej, t.j. 16,59 eur, stojí ročne chov psa v rodinnom dome.
Pri vzniku daňovej povinnosti sa daň vyrubi platobným výmerom, v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach je daň splatná bez vyrubenia. Pri evidencii získa majiteľ psa evidenčnú známku, ktorou preukazuje totožnosť psa. Daň za psa môžu majitelia psov uhradiť v hotovosti v pokladni klientskeho centra alebo prevodom z účtu v peňažnom ústave.
Držitelia psov z bytových domov po preukázaní dokladu o zaplatení ročného poplatku majú nárok na hygienické vrecká na zber psích exkrementov, ktoré si môžu prevziať v Klientskom centre Mestského úradu v Banskej Bystrici.
Každú zmenu skutočností, ktoré sa zapisujú do evidencie, a ktorá má vplyv na daňovú povinnosť, je držiteľ psa povinný oznámiť do 30 dní v Klientskom centre Mesta Banská Bystrica.



Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

Za niektoré potvrdenia zaplatia občania od 1. januára menej



Banská Bystrica, 14. január 2009

Potvrdenie o trvalom alebo prechodnom pobyte Banskobystričanom na počkanie vystaví Referát matriky a evidencie - Matričný úrad v Banskej Bystrici. Občania oň môžu požiadať denne v úradných hodinách na príslušnom referáte, ktorý nájdu na prízemí mestského úradu. K vydaniu potvrdenia stačí predložiť platný občiansky preukaz a zaplatiť správny poplatok. Vydanie potvrdenie bolo spoplatnené sumou 100 korún, v súčasnosti zaň obyvatelia zaplatia 3 eurá.
Menej stojí aj osvedčovanie listín. Kým pôvodný správny poplatok bol 50 korún za každú začatú stranu, po novom občania zaplatia iba 1,5 eura. Osvedčovaním matričný úrad potvrdzuje, či sa kópia listiny zhoduje s originálom. Za originál listiny sa považuje aj osvedčená kópia. K osvedčovaniu je potrebné predložiť platný občiansky preukaz alebo pas a originál listiny.
Aj za osvedčenie podpisu na listinách sa od 1. januára 2009 platí menej. Namiesto 30 korún iba 50 centov.
Správne poplatky občania zaplatia v pokladni klientskeho centra. Viac informácií na www.banskabystrica.sk, Referát matriky a evidencie – Matričný úrad, Správne poplatky vyberané na matričnom úrade.



Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

Daň z nehnuteľnosti: Daňové priznanie nezabudnite podať do 31. januára

 

Banská Bystrica, 14. január 2009
Tí, ktorí v minulom roku nehnuteľnosť o.i. kúpili, skolaudovali, zdedili alebo nadobudli darovaním, prípadne uzavreli nájomnú zmluvu so SPF o prenájme pozemku či stavby sú do 31. januára povinní podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Rovnakú povinnosť majú aj daňovníci, u ktorých v porovnaní s predchádzajúcim rokom nastali zmeny rozhodujúce pre výrub dane.
Vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľnosti musia fyzické a právnické osoby oznámiť správcovi dane, ktorým je príslušný obecný alebo mestský úrad. Vlastník nehnuteľnosti podáva daňové priznanie na tlačive MF SR podľa druhu nehnuteľnosti, ktorú vlastní. Ak sa nehnuteľnosť nachádza v katastrálnom území Mesta Banská Bystrica, správcom je banskobystrický magistrát.
Pre vyrubenie dane z pozemkov, bytov a stavieb je rozhodujúci stav k 1. januáru zdaňovacieho obdobia.
Daňové priznanie možno podať osobne, alebo poštou. Rozhodujúci je odtlačok pečiatky s dátumom posledného januárového dňa. Správca dane následne vyrubi daň platobným výmerom, ktorý bude postupne doručovaný daňovým subjektom.
V ďalších zdaňovacích obdobiach daňovník nemusí opätovne podávať daňové priznanie, pokiaľ nenastanú zmeny.
Viac informácií v Klientskom centre MsÚ v Banskej Bystrici alebo na www.banskabystrica.sk



Martina Brisudová
tlačová tajomníčka

 


 

Banská Bystrica zatiaľ neplánuje obmedzenia v súvislosti s "plynovou" krízou



Banská Bystrica, 9. január 2009

Mesto Banská Bystrica v súvislosti s krízou spôsobenou zastavením dodávok plynu na územie Slovenska neplánuje zatiaľ žiadne obmedzenia. V prípade potreby je krízový štáb pripravený rokovať a rozhodovať v zmysle zákona, zatiaľ to však nie je potrebné. V štandardnom režime fungujú aj školy, školské zariadenia i zariadenia sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica.
K solidarite v čase krízy vyzýva zamestnancov magistrátu oznam na intranetovej stránke úradu: "Vzhľadom na opatrenia prijaté vládou SR v súvislosti s krízovým stavom v energetike žiadame všetkých zamestnancov Mesta Banská Bystrica, aby nepoužívali žiadne dodatočné spotrebiče na vyhrievanie, v maximálnej miere obmedzili používanie svetelných spotrebičov (vypínať osvetlenie pri odchode z priestorov kancelárií, toaliet, zasadačiek a pod.) a vypínali počítače po skončení pracovnej doby."



Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 


 


Dopravný podnik mesta Banská Bystrica bude prevádzkovať odťahovú službu



Banská Bystrica, 8. január 2009

Na základe predbežných rokovaní banskobystrického magistrátu, mestskej polície a Dopravného podniku mesta Banská Bystrica, a.s. (DPM BB) sa v súčasnosti analyzujú možnosti odťahovania zle zaparkovaných vozidiel v Banskej Bystrici. Pre DPM BB často predstavujú zle zaparkované vozidlá neprekonateľnú prekážku vo vozovej dráhe trolejbusov a spôsobujú narušenie plynulosti dopravy. Z tohto dôvodu DPM BB plánuje pristúpiť za asistencie mestskej polície k odťahovaniu takýchto vozidiel.
Odťahová služba začne fungovať po vyriešení legislatívno-právnych a technických detailov medzi magistrátom, mestskou políciou a DPM BB v priebehu februára až marca 2009.Po spustení tejto služby bude realizovaný odťah vozidiel, ktorých vodiči porušujú príslušné predpisy a neparkujú na miestach k tomu vyhradených.
Občania a návštevníci Banskej Bystrice budú môcť odťahovú službu využiť aj v prípade problémov ich nepojazdného vozidla. DPM BB plánuje časť zisku z odťahovej služby venovať na podporu športových aktivít detí a mládeže v meste Banská Bystrica (preprava športových družstiev a klubov na turnaje, súťaže a pod.).



Monika Pastuchová
hovorkyňa primátora

 

 


 


 

Búracie práce v areáli bývalej Slovenky sú ukončenéVytlačiť
 

Spoločnosť ARKON, a.s., ktorá je investorom a developerom projektu SLOVENKA2 v priestoroch bývalej fabriky Slovenka, úspešne a najmä bezpečne odstránila všetky chátrajúce budovy v areáli. Búracie práce trvali dva mesiace a spoločnosť plánuje pokračovať v asanácii priestoru s rozlohou 4,6 ha, aby tu v blízkej dobe mohla umiestniť dočasné stavby.

 

Viac ako 5 000 človekohodín strávili zamestnanci stavebnej firmy na odstránení budov bývalej Pradiarne, Konfekcie a Administratívy niekdajšej textilky. Objem  spracovaného materiálu predstavuje sumárne okolo 15 000 m3, pričom celkové množstvo železného odpadu tvorí približne 350 ton. Materiál z odstránených budov bude čiastočne zrecyklovaný a opätovne použitý pri budúcej výstavbe v areáli, železný odpad bude odvezený do zberu na opätovné zhodnotenie.

 

Pri búracích prácach boli dodržané prísne bezpečnostné pravidlá, aby sa  predišlo akémukoľvek ohrozeniu zdravia osôb či prípadným škodám na stavebných mechanizmoch a obmedzeniam v okolitých priestoroch. Stavby boli cielene demontované postupne, nie jednorázovo, s rešpektom voči obyvateľom okolitých budov ako aj všetkým účastníkom  cestnej premávky v blízkosti areálu. Prašnosť v okolí sa stavebná firma snažila eliminovať použitím vodných diel aplikovaných pri každej demontáži budov.

 

Investor bude naďalej pokračovať v čistení pozemku a odstraňovaní základov budov a už na jeseň tohto roka plánuje v areáli osadiť dočasné stavby, medzi ktorými by mali byť napríklad kaviareň, cukráreň, predajné miesto s vyhliadkou a športová hala s tribúnou, ktorú bude v zime možné využiť na klzisko a po zvyšok roka ako ihrisko.

 

 

O DEVELOPEROVI

Investičná spoločnosť ARKON, a.s. sa popri developmente zaoberá akvizíciami perspektívnych výrobných a energetických spoločností, ako aj podporou vývoja špičkových priemyselných technológií a startupov. Pri developerských projektoch sa sústreďuje najmä na región Banskobystrického kraja. Má za sebou viaceré úspešné realizácie, ako sú EMPORIA City Residence a Rezidencia HRON vo Zvolene a projekt obchodného centra GALÉRIA v Lučenci. Spoločnosť zamestnáva približne 450 ľudí a celková hodnota nami spravovaných aktív predstavuje 50 mil. eur.

(27.6.2018)

Búracie práce v areáli bývalej Slovenky sú ukončené


 
 

dnes je: 21.2.2019

meniny má: Eleonóra

Za obsah zodpovedá
webmaster

Pripomienky ohľadom obsahu prosím posielajte príslušným pracovníkom oddelení. Nájdete ich v sekcii Občan - Mestský úrad



English version

116105226

TitulkaMestoObčanPodnikateľNávštevník
Úvodná stránka