Oznamy mesta

Objednajte si bezplatný zber elektroodpadu z tzv. bielej techniky už na túto sobotu 12.12.2020

Už túto sobotu 12.12.2020 v čase od 8.00 do 12.00 hod. budú môcť obyvatelia Banskej Bystrice môcť vyskúšať novú službu v oblasti ekologického nakladania s elektroodpadom, a to bezplatný zber veľkých a ťažkých spotrebičov najmä zo skupiny tzv. bielej techniky. Práve tieto spotrebiče majú ľudia zvyčajne problém zaviezť na zberný dvor, pretože sú ťažké a do bežného osobného auta sa často ani nezmestia. Banskobystričania sa tak budú môcť pohodlne, ekologicky a zadarmo zbaviť napríklad chladničiek, mrazničiek, umývačiek riadu, práčok, sušičiek, sporákov, rúr ale aj  varných dosiek, mobilných klimatizácií, radiátorov, ohrievačov, mikrovlniek či vysávačov. Ak nahlásia do zberu aspoň jeden väčší spotrebič, spolu s ním mu odvezú aj iné menšie spotrebiče.

Zber je potrebné objednať  online, cez internetovú stránku  www.zberelektroodpadu.sk a to najneskôr 2 dni pred termínom zberu, teda najneskôr vo štvrtok 10.12.2020! V sekcii stránky „Objednať“ si treba vybrať mesto Banská Bystrica a zvoliť si vyhovujúci termín zberu.

 V deň zberu vyložte vaše staré spotrebiče do vchodu bytovky alebo za bránu domu. Prepravcovia vám zatelefonujú alebo zazvonia na  zvonček, aby ste im otvorili. Následne spotrebiče naložia a odvezú na ekologickú recykláciu. Spotrebiče treba pred ich odovzdaním do zberu očistiť, vyliať vodu z filtra práčky alebo odmraziť mrazničku.  Pri ich odovzdávaní treba dbať aj na ďalšie ochranné opatrenia, akými sú používanie rúšok či rukavíc.

UPOZORNENIE: Zber televízorov a monitorov sa týmto spôsobom zberu nezabezpečuje! Pre ich ekologickú likvidáciu odporúčame zaniesť ich na zberný dvor. Ten môžete  počas celého roka využiť pre všetok elektroodpad tiež v prípade, že nechcete čakať na termín mobilného zberu elektroodpadu a viete si elektroodpad na zberný dvor dopraviť svojpomocne. Výhodným spôsobom, ako sa ekologicky zbaviť nepotrebného spotrebiča, je hneď pri kúpe nového využiť službu spätného zberu cez predajne elektrospotrebičov. Viac informácií o tom, ako a prečo recyklovať elektroodpad, nájdete aj na www.envidom.sk

Ďalší termín zberu veľkých spotrebičov priamo z adresy bydliska je v Banskej Bystrici v sobotu 21. decembra 2021