Podujatia

Architekt Alexander Skutecký I VÝSTAVA

zmensene

Stredoslovenská galéria vo svojom objekte Vily Dominika Skuteckého znovu obohacuje svojich návštevníkov o nové poznatky a zážitky. V dňoch 10.9.-31.10.2019 je pre nich pripravená premiéra výstavy druhého potomka maliara Dominika Skuteckého – Alexandra Skuteckého, úspešného architekta prvej polovice 20. storočia. Zo štyroch detí Dominika Skuteckého boli traja nadanými umelcami rôznych profesií – žiaľ životy všetkých troch boli ukončené zásahom holokaustu.

Alexander Skutecký (Viedeň, 25.6.1883 – 1944, okolie Banskej Bystrice) žil v rodinnej vile s prestávkami, ale po celý svoj život tu mal domovskú príslušnosť. V rokoch 1901–1905  študoval architektúru na Kráľovskej technickej univerzite v Budapešti. Do roku 1914 pôsobil v Budapešti ako úspešný autor interiérov kaviarní a projektant nového spoločenského fenoménu – kinosál a ich interiérov. Výstava predstaví aj jeho nerealizované návrhy z týchto rokov, napr. súťažné návrhy na Národný dom v Banskej Bystrici v rokoch 1912, 1924 a 1925.  V roku 1919 sa vrátil domov a nakoniec sa usadil v Bratislave. Jeho bratislavská činnosť je síce v odbornej literatúre známa, jej interpretácia sa však postupne môže meniť. Hlavný dôraz pri hodnotení kvality jeho tvorby bol kladený na vtedy najmodernejší sloh – funkcionalismus (polyfunkčná budova dvoch bývalých poisťovní Assicurazione Generali a Moldavia Generali, Gorkého 6–12, Bratislava a mestské vily v Bratislave). O niekoľko rokov staršia tvorba spoločenských budov zo začiatku 20. rokov 20. storočia si však zaslúži takú istú pozornosť. Dnes, po skoro sto rokoch, je už možné a potrebné patrične oceniť aj prechodné obdobie – od historizmu a pseudoslohov k moderne – hlavne keď v diele autora ide o osobité hľadanie a kvality (Dom Egona Bondyho, Štefánikova 14, Bratislava; Investičná a rozvojová slovenská banka, Štúrova 5–7, Bratislava). V Bratislave končil svoju činnosť stavbou Justičného paláca a v Košiciach polyfunkčnou budovou poisťovne Assicurazione Generali Trieste. Počas 2. svetovej vojny pracoval od roku 1942 s prezidentskou výnimkou ako zmluvný technický úradník stavebného odboru Slovenských železníc v Spišskej Novej Vsi. Po vypuknutí Slovenského národného povstania sa vrátil do Banskej Bystrice a po jeho potlačení prešiel do hôr. Jeho meno sa ďalej nikde nevyskytuje.

PhDr. Klára Kubičková, PhD.

///////

Názov výstavy: Architekt Alexander Skutecký

Autor: Alexander Skutecký

Kurátorka: PhDr. Klára Kubičková, PhD.

Spolu-kurátorka: Mgr. Katarína Baraníková

Fotografka architektúry: Mgr. art. Olja Triaška Stefanović, ArtD.

Dizajn a architektúra výstavy: doc. Mgr. art. Marcel Benčík, ArtD.

Miesto: Vila Dominika Skuteckého, Horná 55, Banská Bystrica

Trvanie: 10. 9. – 31. 10. 2019

Vernisáž: 10. 9. 2019 o 17:00

Vernisáž je len pre pozvaných hostí.

Sprístupnenie výstavy od 11.9. 2019

Otváracie hodiny september: UT – NE  10:30 – 12:00, 12:30 – 18:00

október: UT – NE 10:30 – 12:00, 12:30 – 17:00

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Projekt bol realizovaný s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Za podporu ďakujeme reštaurácii  firmám Alfa Bio, s. r. o., a Barzzuz, s. r. o., Banskobystrickému pivovaru, a. s.

Tešíme sa na vašu návštevu!

Informácie