Podujatia

Banskobystrické kultúrne leto

IMG-20230703-WA0000

Kultúrne leto v meste pod Urpínom prináša od júna do septembra bohatý kultúrny program i viaceré sprievodné podujatia. Rozmanitý program myslí na všetky vekové kategórie, milovníkov rôznych umeleckých žánrov, prináša kultúru počas letných dní nielen na námestia, ale aj na sídliská, nábrežia, do parkov, záhrad a ulíc Banskej Bystrice. Vybrať si môžete z bohatej ponuky koncertov, divadiel pre deti, výstav, komentovaných prehliadok mesta i kostolov. O príjemnú atmosféru v uliciach mesta sa postarajú i banskobystrickí hudobníci, herci, výtvarníci či tanečníci. Brány do Kultúrneho leta už tradične otvoríme Dňami mesta 15. – 18.6.2023.  Jedinečný mestský happening bude tentokrát inšpirovaný osobnosťou Teofila Štadlera a Štadlerovým nábrežím a prinesie neopakovateľnú atmosféru do ulíc nášho mesta.

Výnimočným zážitkom tohtoročného Kultúrneho leta bude nepochybne najslávnejšie neoperné dielo Requiem, majstra talianskej romantickej hudby Guiseppe Verdiho, v atraktívnej open air forme pripravené v spolupráci Mesta Banská Bystrica so Štátnou operou v Banskej Bystrici. Umelecký zážitok divákov umocní nádherný starobylý priestor pri Barbakane na Námestí Š. Moysesa (22.6.2023 o 19:30 hod.).

Petermanova veža, ktorá tvorí súčasť opevnenia Barbakanu, sa druhú júlovú sobotu (8.7.2023 od 18:00 hod.) na okamih zmení na vertikálne pódium pre wall dancing. Pouličné vystúpenia či svietiaci obyvatelia podmorského sveta rozžiaria historický priestor mestského hradu a zavedú návštevníkov do sveta fantázie.

Obľúbeným projektom s názvom Sídliskové večerníčky sa neobvyklé priestory na sídliskách Fončorda, Podlavice, Radvaň a Sásová počas letných prázdnin premenia na divadelné javisko a deti s rodičmi si spoločne užijú veselé predstavenia pod holým nebom v podaní hercov profesionálnych divadiel – SpozaVoza, Harry Teater, Divadlo Žihadlo či Potulné dividlo J+T. Tento rok sa Sídliskové večerníčky rozšíria aj o mestské časti Uľanka a Šalková. V Uľanke malých nezbedníkov rozveselí svojimi príbehmi hudobník a autor rozprávkových kníh pre deti Braňo Jobus, do Šalkovej zavíta Divadlo Clipperton s príbehom jednej neobyčajnej lampy, ktorá je zakliata v zemi na meno Aladina.

V rámci Kultúrneho leta určite nebude chýbať obľúbené Voľné pódium (4. – 6.8.2023), projekt, ktorý dáva priestor predovšetkým umelcom s vlastnou autorskou tvorbou. Tento rok sa po prvýkrát predstaví aj hip-hopová crew, ktorá pôsobí v našom meste a regióne už niekoľko rokov a svojich fanúšikov má najmä v radoch mladých ľudí a študentov. Trojdňový festival aj tento rok uzavrú koncerty známych slovenských skupín Darkness Positive a Medial Banana.

Milovníci historických vozidiel si zas prídu na svoje na deviatom ročníku obľúbeného podujatia The Grand Retro Show (12.8.2023 o 10:30 hod.), ktoré na Námestie SNP prinesie prehliadku historických vozidiel i motoriek s posádkami v dobových kostýmoch a tiež koncert banskobystrickej skupiny Slovak Tango.

Večer súčasného tanca, Letný SLOVOMfest, koncerty, tvorivé dielne, výstavy, či diskusia zaplnia i priestory Robotníckeho domu. Počas júla a augusta nebudú chýbať ani komentované prehliadky mesta a kostolov. Nabitý program Kultúrneho leta doplní autorské čítanie poézie ARS POETICA NEOSOLIENSIS v historickej Radnici.

Inšpiratívny a rôznorodý program počas Kultúrneho leta pripravuje aj  Stredoslovenské osvetové stredisko či Stará Tržnica. Regionálne centrum remesiel ÚĽUV Banská Bystrica pripravuje letnú aktivitu pre deti Prázdniny s remeslom ale aj Letnú školu remesiel pre dospelých.

Tohtoročné kultúrne leto zavŕšime 365. Radvanským jarmokom, ktorého témou budú kovospracujúce remeslá – Mediarstvo, Cínarstvo, Zlatníctvo a Kováčstvo.

 

Informácie

Galéria