Podujatia

Návraty k holokaustu: „Od ohovárania k vyhladzovaniu…“ I ONLINE

osvetim-holokaust

diskusia pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu

Zámerom diskusie je otvoriť tému obetí holokaustu, medzi ktorými neboli len židovskí obyvatelia, ale aj iné marginalizované skupiny, aj keď „neformálne“… Stále sa málo hovorí o tom, že spektrum nenávistných prejavov a dôsledkov bolo širšie a nebolo namierené len proti Židom. Boli to tiež Rómovia, queer ľudia, zdravotne postihnutí a ďalší.

Je mrazivé, ak si uvedomíme, že Allportova stupnica predsudkov voči rôznym sociálnych a etnickým skupinám sa v rôznej miere a na rôznych miestach sveta uplatňuje aj v súčasnosti. Začína sa to ohováraním a tolerovaním vtipov na margo rasy, sexuálnej orientácie, rodovej identity či iných spoločných znakov, predovšetkým menšín. Môže to pokračovať vzrastajúcimi negatívnymi postojmi až vyhýbaním sa pred stretnutiami s danou skupinou ľudí. Nasleduje uplatňovanie diskriminácie, ktoré môže prejsť až k tolerovaniu fyzického útoku a nakoniec – dochádza k vyhladzovaniu…

Ako sa o holokauste a o tomto období učí na školách? Ako rozvinutý je verejný diskurz na tému holokaustu? Aké sú nástroje facilitácie diskusie s popieračmi holokaustu? O čom to svedčí?

Hostky:

Zuzana Kumanová – etnografka, štátna tajomníčka na MK SR

Dagmar Kúdelová Kopčanská – metodička a lektorka neformálneho vzdelávania, Post Bellum SK, o.z.

Diskusiu moderuje Alexandra Demetrianová, aktivistka.

Podujatie sa koná v rámci tematického a vzdelávacieho programu Záhrady, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Informácie

CNK Záhrada, Námestie SNP 16, Banská Bystrica

Prílohy na stiahnutie