Podujatia

Marko Blažo Život v linke

Marko Blažo. Život v linke obálka

Pozývame Vás na prezentáciu knihy s autorkou Ka-Tekla Blažovou Marko Blažo Život v linke v Knižnici pri Stredoslovenskej galérii.

Publikáciu Marko Blažo. Život v linke, ktorú aktuálne vydalo vydavateľstvo Horská lucerna, predstaví v novej Knižnici pri Stredoslovenskej galérii samotná autorka knihy Katarína Tekeľová Blažová

“Mne sa páčila voľná maľba, otec nástojil na linke a ty si ho rešpektoval.”

Počas tvrdého lockdownu v pandemickom roku 2021 zomrel jeden z najvýznamnejších umelcov generácie po roku 1989 Marko Blažo. Jeho mama, maliarka Katarína Tekeľová Blažová, ako spôsob trúchlenia začala písať listy synovi prechádzajúc jeho archívom. V knihe nájdete hlboké záznamy o smrti, chorobe, materstve, detstve, ale aj spoločnej práci v ateliéri v rodine výtvarníkov až do samotného konca umelcovho života. Kniha je kolážovým výtvarným projektom, čitateľ tu nájde list, koláže, archívne dokumenty, mnohé nerealizované autorove koncepty, ale tiež kresby a záznamy.

Marko Blažo (1972 – 2021) patril k najvýraznejším autorom súčasného vizuálneho umenia. Študoval na VŠVU v ateliéri Rudolfa Sikoru a absolvoval študijné pobyty na Ecole Nationale des Beaux Arts v Dijone a na Slippery Rock University v USA. Bol držiteľom niekoľkých ocenení a finalistom viacerých domácich a zahraničných cien. V roku 1999 participoval na kolektívnej akcii Slovak Art for Free na 48. Benátskom bienále. V roku 2001 získal Cenu Oskára Čepana a od roku 2004 dočasne pedagogicky pôsobil na Fakulte umení TU v Košiciach. Bol víťazom 16. ročníka podujatia Súčasná slovenská grafika (2005) v Stredoslovenskej galérii, ktorá jeho tvorbu predstavila aj samostatnou výstavou v roku 2011.

KA TEKLA / Katarína Tekeľová Blažová (*1945) je známa košická maliarka, autorka tapisérií a art-protisov. Vyštudovala VŠVU v Bratislave – oddelenie voľnej maľby a gobelínu. V rokoch 1979 až 1989 realizovala viacero výtvarných diel v architektúre v technikách art-protisu, viazanej a tkanej tapisérie, mozaiky a vitráže. V roku 2012 sa stala finalistkou maľby a grafiky prestížnej medzinárodnej ceny pre súčasné umenie Celeste Prize, Muzeum Centrale Montemartini, Rím. V roku 2016 predstavila Stredoslovenská galéria jej retrospektívnu výstavu pod názvom Žena v láske. Matka. Mystička.

Vstupné 2,- eurá / osoba

Kontakt a nahlasovanie: kniznica@sgb.email, 048 4701613

Tešíme sa na Vás!

 

Informácie

Dolná 8, Banská Bystrica - Stredoslovenská galéria - Bethlenov dom