Podujatia

Expedičná kamera

expedičná kamera

5 filmov plných dobrodružstva, domorodých kmeňov, divokej vody, behu i surfovania.
Barabášov Tieň Jaguára z amazonskej džungle, o živote surferov na Kube i nomádskeho chlapca v Mongolsku uprostred tuhej zimy, zjazd rieky Sary Jaz v Kirgizsku i dokument o B7 – Beyskydskej sedmičke – 95 kilometrov, ktoré Ti zmenia život.

18:00 Tieň Jaguara
Slovensko, 2018; 57 minut; Pavol Barabáš
Štyria priatelia sa vybrali na neistú cestu proti prúdu amazonských riek. Prešli cez tajomné pohorie, ktorým okrem Indiánov ešte nikto neprešiel. Dostali sa tak do ich sveta, založeného na úcte k vlastnému spoločenstvu. Indiáni veria, že poškodiť prales znamená poškodiť seba samých. Jedni z posledných prírodných Indiánov na tejto planéte prijali odvážlivcov do svojej osady a umožnili im spoznať a autenticky zachytiť jednoduchosť svojho bytia a priniesť tak dôležité poznanie.
trailer: https://www.youtube.com/watch?v=L0NGCNDmSwM&feature=emb_title

19:00 Surf Cuba
Kanada, 2018; 15 minút, Jacob Oster, španielsky, české titulky,
Komunistický režim slobodu obyvateľov Kuby z velkej miery potláča. Napriek tomu sú Kubánci jedni z tých ľudí, ktorí vedia nájsť v živote šťastie aj tam, kde nie je. Kubánci vynikajú v baseballe, futbale, alebo v boxe. Poloha a podnebie krajiny sú ideálne pre surfovanie, pobrežie Kuby je dlhé skoro 3 000 km.
Lenže v celej krajine nie je ani jeden surferský obchod, takže z 11 miliónov obyvateľov sa tomuto športu venuje len 150 surferov, pre ktorých je každá vlna nielen adrenalín, ale taktiež aj kúsok osobného odboja.
trailer: https://vimeo.com/296918077

19:15 Boy Nomad
Kanada, 2018; 21 minút; Niobe Thompson; mongolský, české titulky,
Deväťročný Janibek žije s rodinou v mongolskej časti pohoria Altaj. Jeho nejväčšou vášňou sú jazdecké preteky, pri ktorých dokáže na svojom koni predbehnúť aj oveľa starších chlapcov. Táto zima je ale iná, príde veľký mráz a hrozí, že rodina nomádov príde o to nejcennejšie, čo má, o zvieratá. Preto sa muži vydávajú na cestu za pastvinami a rada je tentokrát aj na Janibekovi. Každý schopný jazdec je potrebný a z chlapca sa tak behom okamihu musí stať muž, ktorý sa postará v drsných podmienkach o rodinu a o dobytok, a až v druhej rade o seba.
trailer: https://vimeo.com/283935897

19:40 – 20:00 prestávka

20:00 Sary Jaz
Austrália, 2017, 15 minút, Adrian Kiernan, anglicky, české titulky,
V tomto filme sa toho veľa nenakecá. Nikto nenarieka, že zmrzne alebo umrie hladom, nehrá dramatická hudba, nikoho nezachraňuje vrtúlnik. A to napriek tomu, že zjazdenie rieky Sary Jaz v pohorí Tian Shan je dosť extrémnou výzvou, a to nielen vodáckou. Pereje odľahlej rieky s prietokom až 400m 3 /s sú nebezpečné a nečitateľné. Samotnému zjazdeniu predchádza 100 km dlhý trek s kajakmi na chrbtoch, po dojazde čakajú vodákov ešte 4 dni lezenia a pochodu cez hory naspäť do civilizácie. Väčšina členov expedície to nazýva najťažším zážitkom v živote, ale pred kamerou je vidieť len nadšenie z toho, čo robia v živote najradšej.
trailer: https://www.dropbox.com/s/945nqx6otymk4la/SaryJazRiverKyrgyzstanTRAILER.mp4?dl=0

20:15 B7 – 95 kilometrov, ktoré ti zmenia život
Česká republika, 2019, 51 minút, Radim Grzybek, český jazyk,
Výkladový slovník vraví, že expedícia sa rovná výprava, spravidla k výskumným účelom. Výprava je tento extrémný bežecký pretek celkom určite. Zároveň si môžete byť istý, že fyzické vyčerpanie vás naučí mnohému. Snímok o B7 predstavuje históriu a zákulisie preteku, ale zároveň prenesie divákov priamo na trať očami bosého bežca s obrovským odhodlaním, očami víťazov, ktorí podávajú na trati unikátne športové výkony. A tiež očami odvážnych turistov, ktorí sa rozhodli dokázať si, že majú vôľu silnejšiu ako nohy. Tak čo, už uvažujete, aký bude váš vlastný zážitok?
Beskydská sedmička
Pred 11timy rokmi vznikol v Beskydách fenomén. Extrémný pretek, ktorý na trati dlhej necelých 100 km spojuje 7 beskydských vrcholov. Doterajší rekord trati drží Marek Causidis s časom 11hod a 17 min, časový limit pre doknčenie je ale 29 hodín. Zakladateľom preteku je Libor Uher, šporotovec a horolezec. Ani on, ani nikto iný by neveril, že za pár rokov sa z nápadu prejsť celý hrebeň na jeden záťah, stane tak populárna akcia. Kapacita preteku je 3000 bežcov a štartovné je vypredané behom niekoľkých minút od spustenia registrácie. Zaujímá vás prečo?
trailer: https://vimeo.com/373078615

—————————————————————————————
Vstupenky:https://tinyurl.com/w55yaj6

Vstupné:
6€ predpredaj
7€ na mieste
5€ po 20:00 podľa kapacity

—————————————————————————————

PARTNERI PODUJATIA:
– Hlavní partneri: www.pelikan.sk, www.cksvetobeznik.sk, www.ck-svet.sk
– Hlavní mediálni partneri: www.hiking.sk, www.outdoorfilmy.sk, www.zamenej.sk, www.dobrodruh.sk, www.interez.sk, www.kadetade.com, www.startitup.sk www.kamdomesta.sk
www.kamsdetmi.sk, www.infoglobe.sk
– Produktoví partneri: www.outdoorline.sk, www.blackhilloutdoor.sk, www.eyerim.sk, www.madad.sk, www.adventure-menu.com/cs/

EXPEDIČNÝ FOND:
Od roku 2015 sme podporili 14 expedícií sumou viac ako 2500 €. Prihlás svoju expedíciu alebo podpor 2 % alebo ľubovoľným darom Expedičný fond. Viac o podporených expedíciách a expedičnom fonde nájdeš na: https://www.cestounecestou.sk/expedicny-fond/

MÁŠ ZÁUJEM PREZENTOVAŤ, POMÁHAŤ, alebo ORGANIZOVAŤ PODUJATIA?
Máš záujem prezentovať na Cestou necestou v budúcnosti? Viac na: www.cestounecestou.sk/bud-sucastou/prezentuj/
Alebo chceš byť dobrovoľníkom? Viac na: www.cestounecestou.sk/bud-sucastou/dobrovolnik/
Ak máš záujem organizovať, ozvi sa: www.cestounecestou.sk/bud-sucastou/platene-pozicie/

HĽADÁŠ PARŤÁKA NA CESTU?
Plánuješ cestu a hľadáš parťáka? Pridaj svoju cestu do našej novej prehľadnej tabuľky: https://docs.google.com/spreadsheets/d/12P1heDbCKziM2UC5Yh6SngB89bMt-nsIOvsrDe7DHew/edit?usp=sharing a možno sa ti niekto ozve. Alebo možno nájdeš niekoho, ku komu sa rád pridáš.
Priamy link nájdeš vždy v našom bočnom menu (napravo) na stránke www.cestounecestou.sk

MÁŠ ZAUJÍMAVÝ ČLÁNOK alebo VIDEO, ktorý si ešte nikde nepublikoval? Zverejni ho u nás: http://www.cestounecestou.sk/bud-sucastou/pridajclanok/

PRIDAJ SA DO ODBERU NOVINIEK EMAILOM A budeš vedieť o našich podujatiach ako prvý
Pridaj sa na: https://app.mailerlite.com/webforms/landing/h5s8u5

POZRI SI ZÁZNAMY Z FESTIVALU A PRIHLÁS SA DO ODBERU VIDEÍ NA: https://www.youtube.com/c/CestounecestouSk

Informácie

Múzeum SNp, Kapitulská 23, Banská Bystrica