Podujatia

365. Radvanský jarmok

radvansky_jarmok_

Najväčšie kultúrno-spoločenské podujatie v našom meste prinesie počas druhého septembrového víkendu tohto roka opäť umenie tradičného remesla. Tento raz pôjde o mediarstvo, cinárstvo, zlatníctvo a kováčstvo.

Trh tradičných remesiel a stánky s ľudovo-umeleckými výrobkami budú od 8. do 10. septembra 2023 umiestnené v okolí Barbakánu a na Starej tržnici na Námestí Štefana Moysesa, na Námestí SNP a v Dolnej ulici. Okrem predaja samotných výrobkov bude trh sprevádzaný ukážkami ich výroby. Predstavia sa takmer tri stovky remeselníkov zo Slovenska, ale i zo zahraničia.

Vidieť budete môcť prácu umeleckého odlievača kovov, bábkara, šperkára i zvonolejára. Pre zatraktívnenie vstupu na Trh tradičných remesiel bola, na základe grafických návrhov scénografa Františka Liptáka, vyrobená drevená brána. Prvýkrát bude predstavená počas tohtoročného jarmoku.

Hlavným dejiskom folklórnych vystúpení, koncertov a otváracieho ceremoniálu bude pódium na Námestí SNP. Rozveselí vás napríklad český hráč na bendžo, spevák a zabávač Ivan Mládek, speváčka Aneta Langerová, kapela Ploštín Punk i vokálna skupina Fragile.

Lazovnú ulicu zaplnia tvorivé dielne a výstava venovaná Radvanskému jarmoku. V Regionálnom centre remesiel ÚĽUV, na Dolnej ulici 14, sa uskutoční prezentácia ľudových remesiel. V rámci sprievodného programu bude v Thurzovom dome sprístupnená výstava SymBBolika šperkárky, Kataríny Žiak.

Veríme, že Banskobystričanky a Banskobystričanov, ako aj návštevníkov nášho mesta zaujmú nielen pestré kultúrne vystúpenia, ale tiež obľúbené zábavné atrakcie a rôzne jarmočné špeciality.

Prídete sa pozrieť na tohtoročný Radvanský jarmok.

Informácie

Námestie SNP, Banská Bystrica

Galéria