Podujatia

Marek Ormandík I VÝSTAVA

Cierne_stado_140x180cm

Srdečne Vás pozývame na vernisáž výstavy výtvarníka Mareka ORMANDÍKA s názvom STAMODTIAĽ, ktorá sa uskutoční dňa 16.mája 2024 o 18.00 v galérii VD Laboratórium súčasného umenia na Hornej 36 v Banskej Bystrici.

Ťažiskom výstavy Mareka Ormandíka bude kolekcia komorných plastík (kolorovaný bronz) a tiež séria farebných kresieb na papieri.  Obe tieto, viac-menej, okrajové polohy tvorby autora, budú po prvý krát verejnosti predsavené v tak veľkom rozsahu. Kresby a sochy Marek doplní samozrejme tiež o maľby na plátne.

Hlavnou témou tohto výberu diel bude predovšetkým pominuteľnosť, akési Memento mori. Motív blízkosti konca sa objaví napríklad v skulptúre Pamätník nádeje, v maľbách Ježišov strom, či Nočná plavba, alebo tiež v sérii kresieb Popíjači.

„Marek Ormandík je bežec ultra maratónu, ktorý zatĺka míľniky svojho výtvarného talentu, aby ľudí prinútil zastať, uvažovať, obzrieť sa za seba i pred seba, ale aj sa pozrieť na druhý breh.“ Ľudovít Petránsky

Výstava obsiahne aj iné témy Ormandíkovych prác a to predovšetkým rastlinné, či zvieracie motívy. Tie reprezentuje predovšekým obraz Čierne stádo.

„Pri Marekovej maľbe treba tiež zdôrazniť, že je výsledkom cyklického myslenia, čo znamená, že tému autor opúšťa až vtedy, keď je vyčerpaná. To mu však nebráni, aby súčasne pracoval na viacerých motívoch a aktívne vstupoval do dobrodružstva maľby na viacerých úrovniach svojho rozmýšľania.“ Ľudovít Petránsky

 

Informácie

Horná 36, Banská Bystrica - VD Laboratórium

Galéria