Podujatia

Jeseň na dedine I VÝSTAVA od 19.9.2020

9214e2fcadb7a54724902a5880b062bb

Mesto Banská Bystrica tohto roku Radvanský jarmok, v dôsledku pandémie, neorganizuje. Stredoslovenské múzeum Vám aspoň čiastočne jeho atmosféru v trochu netradičnej forme predsa len prinesie. V priestoroch Thurzovho domu pripravuje výstavu venovanú aj  tejto tematike pod názvom Jeseň na dedine.

 

Jeseň na dedine sa v minulosti niesla v znamení rukovačiek na vojnu, varenia slivkového lekváru, či hodov spojených s vinobraním. To všetko budete môcť zažiť na jednom mieste aj vy, a to prostredníctvom  výstavy inštalovanej v Thurzovom dome.  Stredoslovenské múzeum sa aj takýmto spôsobom snaží aspoň trochu vynahradiť obyvateľom mesta i jeho návštevníkom Radvanský jarmok, ktorý sa tento rok neuskutočnil.

Tentokrát  sme sa rozhodli siahnuť po trochu netradičnej forme prezentácie tradícií, ktoré sa odohrávali v minulosti na dedine a v meste.  Nechceme byť totiž jediný, kto o nich bude hovoriť. Priestor chceme dať našim návštevníkom. Chceme, aby boli práve oni tí, ktorí budú spomínať, povedia nejaké „pikošky“ alebo dokonca donesú staré fotografie napr. z Radvanského jarmoku, aby sme ho videli tak, ako ho možno ešte nepoznáme“, upresnila etnografka SSM Mária Trubínyová.

Výstava Jeseň na dedine je koncipovaná tak, aby zaujala nielen staršiu, ale aj mladšiu generáciu. Snažíme sa upozorniť na presah minulosti do súčasnosti, a to prostredníctvom tradícií či zvykov, ktoré prežili až do dnes. Deti si niektoré z nich budú môcť aj sami reálne vyskúšať…“, doplnil riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

Stredoslovenské múzeum totiž myslelo aj na edukatívnu stránku tejto výstavy, ktorú môžu využiť školské zariadenia, napríklad v rámci regionálnej výučby. Prostredníctvom zaujímavých prednášok sa viac dozvedia o poverách, strašidlách, plodinách či jedlách typických pre jeseň. Pripravené sú workshopy, na ktorých si deti vytvoria hlinené srdiečka, z včelieho vosku si vyrobia vlastnú sviečku, alebo mastičku z liečivých rastlín.

 

 

Informácie

Námestie SNP 4, Banská Bystrica

Galéria