Podujatia

Bossa nova koncert / Valentín v galérii

valentín v ssg

Valentín v galérii: KONCERT BRAZÍLSKEJ BOSSA NOVY

Na Slovensku prvýkrát naživo legendárny album Chega de saudade (1959) ako spomienka na najväčšieho interpreta bossa novy všetkých čias Joãa Gilberta (*10.6.1931, †6.7.2019) alebo ako 23 minút zmenilo svet…

Juraj Havlík – gitara, spev

Juraj Gažmerčík – bicie

Pavol Pondelík – saxofón

Alexandra Volentierová – priečna flauta

Štvorica hudobníkov z Banskej Bystrice a okolia sa rozhodlo pripraviť špeciálny spomienkový koncert svetovej hudobnej legende Joãovi Gilbertovi, jednému z otcov brazílskej bossa novy. Hovorí sa, že skladba Girl from Ipanema je po Yesterday od Beatles druhou naj-nahrávanejšou popovou skladbou sveta a Miles Davis vo svojej ostrej kritike svojich hudobných súčasníkov kedysi uviedol, že pokiaľ ide o Joãa Gilberta, tak tam nie je čo vytknúť, lebo keby ten čítal len noviny, tak je to hudba. João Gilberto zomrel v lete 2019 vo veku 88 rokov, 60 rokov po vydaní “prvého albumu bossa novy” Chega de saudade, ktorého 12 skladieb v celkovej dĺžke 23 minút predstavovalo svojho času absolútny hudobný zlom. Presne tento album už tri mesiace pripravujú domáci hudobníci, aby ho mohli zahrať čo najvernejšie od začiatku do konca, celkom unikátne prvýkrát naživo na Slovensku, ako poctu a spomienku na Joãa Gilberta.

Iniciátor myšlienky a bystrický nadšenec brazílskej hudby Juraj Havlík hovorí: “…kvôli Joãovi som začal skúšať spievať, učiť sa portugalsky, skončil som najprv v Portugalsku a nakoniec v Brazílii. Ževraj sme bývali v tej istej štvrti ešte predminulú jeseň v Riu, a hoci sa mi podarilo stretnúť niektoré moje brazílske hudobné vzory a svetové legendy od Hermeta Pascoala až po Miltona Nascimenta, Joãa som žiaľ nestretol, a už ho ani nestretnem. To, čo pre nielen hudobný svet urobila jeho bossa nova vám asi nie je potrebné vysvetlovať, a možno ešte viac pre to, čo znamená pre mňa, by som mu rád venoval aspoň jeden spomienkový koncert…”

Vstup: 5 eur

Teším sa na Vás!

Informácie

Galéria