Podujatia

Babie leto

Babička

Bábkové divadlo na Rázcestí sa v inscenácii pre mladých ľudí a dospelých venuje životu seniorov, senioriek. Tvorivému tímu sa inšpiráciou k tematizácii seniorkého veku sa stal legendárny román Babička od Boženy Němcovej. Idealizovaný pohľad na ženskú starobu vstupuje do konfrontácie s väčšinovou realitou dnešných senioriek a pohľadom mladej generácie na seniorský vek.

Režisérka inscenácie Iva Š.: „Němcovej Babička je inšpiráciou, podnetom na skúmanie mýtov o starých ženách. Ide zámerne o intertextualitu. Všímame si idealizované predstavy o starobe, spoločenské očakávania a predstavy, mýty o starobe v spojení s každodennou realitou. Je to prvýkrát v našom divadle, a súčasne aj v Štúdiu T.W.I.G.A., čo tematizujeme starnutie žien.“

Na princípe montáže (dramatizácia románu, adaptácia gerontosociologickej literatúry, autentické skúsenosti so seniormi/kami…) vznikol scenár, ktorý na jednej strane farebným, hravým, až operetným spôsobom interpretuje romantizujúci príbeh Babičky, idylicky tráviacej starobu v prítomnosti detí a vnúčat. Na druhej strane analyticky skúma súčasné podmienky a reálie žien v treťom veku, vytvára realistickú štúdiu života dnešných „panelákových“ babičiek. Prostredníctvom rôznorodých divadelných postupov, kombináciou bábkového a činoherného divadla, spevu, hudby, vznikla pôsobivá forma, ktorá prekvapivými spôsobmi interpretuje tému jesene života.

Vstupné: 6 €, predpredaj: 5,50 €, študenti, študentky: 5,50 €, predpredaj: 5 €, seniori, seniorky: 3 €
Dĺžka predstavenia: 120 min. s prestávkou

Podporené z verejných zdrojov Fondom na podporu umenia.

Informácie