Podujatia

Majstrovstvá Európy v atletike do 18 rokov

me juniorov

Na letné Štiavničky smeruje viac ako tisíc mladých európskych nádejí: Dávame dokopy oslnivé podujatie

Štyri mesiace pred atletickými majstrovstvami Európy do 18 rokov sa v Banskej Bystrici aj za účasti desiatich delegovaných zástupcov Európskej atletiky (European Athletics – EA) konalo druhé koordinačné stretnutie spojené s kontrolou pripravenosti dejiska. Vrcholné mládežnícke kontinentálne podujatie sa na Národnom atletickom štadióne VŠC Dukla na Štiavničkách uskutoční 18. – 21. júla 2024.

Uzávierka predbežných prihlášok ukázala enormný, potešujúci a zaväzujúci záujem o ME do18 rokov pod Urpínom. O štart sa uchádza 1102 pretekárov a aj s členmi realizačných tímov je potenciálnych účastníkov dovedna 1558.

Portugalský líder celého projektu a administrácie šampionátu za EA Daniel Pereira pripomenul, že prvá pracovná obhliadka sa konala vlani v máji: „Teraz sme si znova prešli všetky priestory zahrnuté do podujatia, čiže v prvom rade súťažný štadión, ale aj rozcvičovací v jeho bezprostrednej blízkosti a tréningový v areáli UMB. Okrem toho sme, samozrejme, navštívili jednotlivé ubytovacie zariadenia a všetky ďalšie oficiálne súčasti zázemia. Môj niekdajší prvý dojem sa medzičasom ešte rozvinul: spoločnými silami dávame dokopy oslnivé podujatie s naozaj vysokou úrovňou.“

Súčasťou koordinačného stretnutia boli diskusie expertných skupín zamerané na rôzne oblasti a zložky organizačnej činnosti – popri kľúčovej súťažnej napríklad na rozhodcovskú, dobrovoľnícku, logistickú, zdravotnú a antidopingovú, bezpečnostnú, marketingovú či mediálnu. Prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok na tlačovom brífingu priamo v dejisku pripomenul, že Slovensko v týchto dňoch má česť byť hlavnou adresou európskej atletiky vzhľadom na súbežné zasadnutia športovej komisie a najmä exekutívy EA v Bratislave.

„Všetko je to znakom, že budeme hostiť druhé najvýznamnejšie tohtoročné atletické podujatie v Európe po kontinentálnom šampionáte dospelých, ktorý sa uskutoční 7. – 12. júna v Ríme. Veľký záujem zo strany pretekárov o Banskú Bystricu si vysvetľujeme výhodnou geografickou polohou, ale predovšetkým zvládnutím predvlaňajšieho Európskeho olympijského festivalu mládeže EYOF,“ odhadol Peter Korčok.

Nadviazal na to generálny sekretár SAZ Vladimír Gubrický„V porovnaní s EYOF, v rámci ktorého súťažilo približne 500 atlétov, k nám smeruje viac ako dvojnásobný počet. Verím však, že vďaka skúsenostiam nášho zabehaného tímu zvládneme aj túto zaťažkávaciu skúšku. V akcii uvidíme budúcich majstrov sveta i olympijských víťazov, ktorí práve v tomto veku začínajú svoju vážnu kariéru. Podujatie bude veľmi dôležité aj pre našich mladých reprezentantov, ktorí splnia nominačné kritériá, respektíve limity. Očakávame štart približne štyroch desiatok z nich. Potrebujú sa stretávať so zahraničnými rovesníkmi a porovnávať si s nimi výkonnosť. Veríme, že to bude stáť za to a čo najviac sa ich predstaví vo finále.“

Vstupenky sú k dispozícii od decembra minulého roka a zatiaľ ich organizátori predali rádovo stovky. Enormný nárast predpokladajú až krátko pred šampionátom, keď už budú uzavreté nominácie.

Riaditeľ  hostiteľského VŠC Matej Tóth pozval verejnosť na míting P-T-S, ktorý 24. mája bude aj ostrým testom príprav smerom k ME do 18 rokov, a deklaroval za Duklu ako spoluorganizátora maximálnu súčinnosť: „Budeme reagovať na všetky podnety z tohto koordinačného stretnutia a aj od SAZ ako hlavného organizátora a vynasnažíme sa byť ústretoví voči požiadavkám. Krásne zrekonštruovaný a pred dvoma rokmi dokončený štadión spĺňa všetky normy a má certifikát od Svetovej atletiky na organizovanie podujatí takéhoto významu. Samozrejme, celý set up na šampionát bude trošku iný, než dejisko vyzerá teraz, ale infraštruktúra je pripravená. Verím, že publikum si nájde cestu do hľadiska napriek letnému termínu. Sledovať viac ako tisíc atletických nádejí je veľká motivácia a lákadlo.“

(KO) zdroj: www.atletika.sk

 

Informácie

Atletický štadión SNP Dukla, Štiavničky, Banská Bystrica

Galéria