Podujatia

Európsky týždeň mobility

ETM-2022-a4

EURÓPSKY TÝŽDEŇ MOBILITY je vlajková kampaň Európskej komisie, ktorá sa každoročne koná v termíne 16. – 22. septembra.

Kampaň je ideálnou príležitosťou pre samosprávy, inštitúcie, organizácie, školy a pod. otestovať nové formy čistej mobility,

zhodnotiť súčasné dopravné návyky a výzvy a pokročiť smerom k udržateľnejšej mobilite.

Témou aktuálneho ročníka kampane je LEPŠIA DOSTUPNOSŤ, mottom CESTUJME ZODPOVEDNE.

Cieľom kampane je zvyšovanie povedomia o udržateľnej mestskej mobilite. Podporuje zmenu správania v prospech aktívnej mobility,

verejnej dopravy a iných čistých, inteligentných dopravných riešení.

Na Slovensku koordinuje program kampane na národnej úrovni Slovenská agentúra životného prostredia.

Program kampane:

16.9. 2022

Udeľovanie cien víťazom za kampaň – „Do práce na bicykli“

Banská Bystrica obsadila v tomto roku spomedzi 105 samospráv 30. miesto s celkovým počtom 42 689 najazdených kilometrov a 13 229 kg ušetreného oxidu uhličitého, ďakujeme všetkým zúčastneným! Diplomy a ceny sa odovzdajú víťazom v nasledovných kategóriách: Najlepší zamestnávateľ, Najlepší tím (jazdy), Najlepší tím (km), Najlepší jednotlivec (km), Najlepší jednotlivec (jazdy).

17.9. – 18.9. 2022

Cyklobus zadarmo

V spolupráci s OOCR bude počas kampane ETM 2022 Váš obľúbený cyklobus premávať počas soboty a nedele pre všetkých záujemcov zadarmo. Cyklobus premáva z Banskej Bystrice do obľúbených lokalít od 14. mája do 25. septembra cez víkendy a sviatky.

Tento rok sa môžete tešiť na tieto lokality:

  • Donovaly
  • Sedlo Malý Šturec
  • Šachtičky
  • Strelníky

Spoj prepraví max. 45 bicyklov, z toho 7 elektrobicyklov.

Cyklobus nepremáva v prípade nepriaznivých poveternostných podmienok. Aktuálne informácie nájdete na FB Central Slovakia.

18.9. 2022

Zážitky na bicykli

Jedinečné cyklopotulky pre všetkých záujemcov od kláštora Uršulíniek k rodovým sídlam Radvanskovcov. Netradičné potulky k netradičným miestam. Štart: 14.00 hod., Námestie SNP – Mariánsky stĺp

19.9. 2022

Súťaž – „Kto z koho“

LEPŠIA DOSTUPNOSŤ a ZODPOVEDNÉ CESTOVANIE: „Poďte sa s nami pozrieť, ktorý dopravný prostriedok sa počas reálnej premávky v našom meste dopraví ako prvý do cieľa. Vyhrá najekologickejší?“

Cieľom súťaže je zábavnou formou ukázať a motivovať obyvateľov mesta využívať na bezpečné cestovanie po meste iné spôsoby dopravy ako automobilovú dopravu, správať sa ekologickejšie a prispievať aj týmto spôsobom k plánu udržateľnej mobility mesta. Zároveň chceme obyvateľom mesta ukázať, že využívanie iných foriem dopravy môže byť pre nich výhodnejšie z hľadiska lepšej dostupnosti, šetrenia času aj nákladov.

Súťaž je určená pre vopred určeného šoféra motorového vozidla, cyklistu a kolobežkára, ktorí odštartujú spoločne v bode A  a do bodu B sa presunú najlepšou možnou dostupnou a bezpečnou trasou na základe svojho dopravného prostriedku. Súťaž bude následne vyhodnotená na základe dosiahnutých parametrov – čas trvania trasy a následne vyhodnotené poradie dopravných prostriedkov a ich plusov a mínusov.

Výsledkom súťaže okrem vyššie spomenutých parametrov bude pútavé video dokumentujúce zúčastnených súťažiacich:)

 21.9.2022

Plán udržateľnej mobility – verejná diskusia

Obyvatelia Banskej Bystrice a aj ľudia z okolitých obcí môžu vyjadriť svoje podnety a pripomienky 21.9. 2022 o 16.00 hod. na mestskom úrade v zasadačke č. 290, Československej armády 26.

Prezentácia e-bajkov

Príď si vyskúšať jazdu na e-bajku a zisti viac o novinkách zo sveta e-bajkov! Stretneme sa pred Radnicou v čase od 10.00 hod. do 14.00 hod..

 22.9. 2022

Dopravná výchova pre deti Základnej školy

Tento rok si žiaci Základnej školy Trieda SNP 20 za účasti Mestskej polície osvoja základné zručnosti, vedomosti a návyky zamerané na bezpečné správanie sa v rôznych dopravných situáciách. Veríme, že dopravná výchova žiakov zaujme a budúci rok si je výchovu zopakujeme na inej základnej škole.

Najlepšie vyzdobený  alebo najobľúbenejší ekologický dopravný prostriedok

Deti materských škôl v pôsobnosti Mesta Banská Bystrica sme oslovili s možnosťou zapojiť sa do Európskeho týždňa mobility 2022 a v rámci svojich aktivít vyzdobiť s deťmi ekologický dopravný prostriedok alebo s deťmi nakresliť ich obľúbený ekologický dopravný prostriedok. Fotky a maľby malých umelcov budú vystavené v priestoroch MsÚ.

Počas týždňa mobility všetkých pozývame na bohatý kultúrny program v Banskej Bystrici a okolí!

Zmena programu vyhradená!

 

 

Informácie

Galéria