Banskobystrické Vianoce 2023

Podujatia

Rozsvieťte spolu s Mikulášom vianočný stromček

Program Banskobystrických Vianoc sa začne v tradičnom termíne, 6. decembra od 17.00 hod. na Mikuláša. Aj tento rok príde na Námestie SNP na koči so svojimi pomocníkmi, aby potešil malých Banskobystričanov sladkými dobrotami a rozsvietením vianočného stromčeka. Mikuláša zas obdarujú žiaci zo Základnej umeleckej školy J. Cikkera svojím tanečným vystúpením Cvrčkova ľadová rozprávka. Okrem toho sa v tento deň rozsvieti meštiansky dom č. 12 z 15. storočia prostredníctvom videomappingu a svetelných inštalácií pod názvom SVETLO v KÚTE.

Vyberte si z bohatej ponuky vianočného PROGRAMU

Počas celého predvianočného obdobia sa uskutoční mnoho podujatí, a to nielen v centre mesta, ale aj v iných kultúrnych a sakrálnych priestoroch, na detskej onkológii i v zariadeniach sociálnych služieb.  Na Námestí SNP sa môžeme tešiť napríklad na koncert Márie Podhradskej s kapelou, speváka Sama Tomečka a Milujem Slovensko Band či folkloristov z Detvy. Výnimočný spevák rusínskych piesní Štefan Štec a ľudová hudba Fajta zahrajú do rytmu na tradičnom Primátorskom punči dňa 15. decembra o 17:00 hod. Primátor Ján Nosko pohostí obyvateľov a návštevníkov teplým nápojom a vyzbieraný výťažok aj tentokrát poputuje na charitatívne účely. Počas celého trvania vianočných trhov nás bude na námestí sprevádzať vianočná hudba.

Originálnou aktivitou bude aj zdobenie vianočných stromčekov na nádvorí Robotníckeho domu deťmi zo základných a materských škôl. Dozdobiť ich pomôžu aj detskí návštevníci v rámci tvorivých dielní po divadelnom predstavení o slovenských vianočných zvykoch a tradíciách Vianočný zázrak. Ozdobené stromčeky následne roznesieme do mestských zariadení sociálnych služieb, v ktorých potešia našich seniorov, no zároveň aj najmenších v detských jasliach,“ dopĺňa Katarína Hulinová z Kultúrneho centra Robotnícky dom.

Nevynechajte nový betlehem a zaželajte si niečo v Zvoničke prianí

Zvonička prianí pri vianočnom stromčeku je povinnou zastávkou každého, kto sa vyberie na prechádzku vianočným námestím. Cieľom samosprávy je postupne oživiť aj iné lokality centra Banskej Bystrice, preto novinkou tohtoročných Banskobystrických Vianoc bude drevený betlehem umiestnený na nádvorí pri Barbakáne. „Už niekoľko mesiacov ho tvorí špeciálne pre naše mesto majster rezbár Peter Zoričák oceňovaný aj v zahraničí. Tento rok budú môcť návštevníci obdivovať svätú rodinu s anjelom, v ďalšom roku pribudnú Traja králi, a postupne ho budeme rozširovať. Plastiky sú z kusov topoľového dreva a dosahujú výšku až 1,8 metra. O výrobu drevenej maštale sa zas postará Jaroslav Pásler. Veríme, že aj betlehem sa stane symbolom Banskobystrických Vianoc a vyhľadávaným miestom všetkých návštevníkov,“ dopĺňa Zuzana Kohútová z Kultúrneho centra Robotnícky dom. O šikovných rukách majstra ľudovej umeleckej tvorby sa budete môcť presvedčiť 4. decembra o 17:00 hod. vo Foyer Radnice na Námestí SNP počas vernisáže výstavy Drevené betlehemy.

Zabavte sa vďaka silvestrovským a novoročným oslavám

Na Silvestra (31. 12.) sa budeme môcť na Námestí SNP od 23:00 hod. zabaviť vďaka koncertu populárnej slovenskej skupiny Le Payaco a po polnoci do 3:00 hod.  si môžete zatancovať s DJ Braňom lokálnej produkcie BackOnLabel. Mesto zároveň pripravuje novoročný program,  ktorý v rokoch pred pandémiou prilákal do centra Banskej Bystrice stovky rodín s deťmi. O dobrú náladu sa postará skupina Peter Bič Projekt. „Po minulom roku sme dostali mnoho podnetov a vnímame, že záujem zo strany Banskobystričaniek a Banskobystričanov o spoločné privítanie nového roka je veľký.
Preto sme sa rozhodli na Nový rok, 1. januára 2024 spolu s pripomenutím si vzniku Slovenskej republiky zorganizovať pyromuzikálnu šou s kultúrnym programom od 16:00 hod.
,  z externých zdrojov. Rád by som vyzval obyvateľov, aby neorganizovali svoje ohňostroje, ale aby si prišli vychutnať koordinovanú niekoľkominútovú pyromuzikálnu šou o 17:00 hod. na najkrajšie banskobystrické námestie. Verím, že sa uvidíme mnohí, podporíme tým lokálnych podnikateľov, a zároveň eliminujeme hluk delobuchov po sídliskách,“  hovorí primátor Ján Nosko.