Podujatia

ZVIERACIA FARMA

87eb2e11-c3ba-4648-a1f8-66056a5d9567

Pozývame vás 19.10.2023 o 18:30 na predstavenie ZVIERACIA FARMA, ktoré u nás v Bystrici zahrajú študenti Akadémie umení v Belehrade. Predstavenie bude v srbskom jazyku s anglickými titulkami.

Podujatie sa uskutoční v rámci medzinárodného festivalu ARTORIUM
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu
VSTUP VOĽNÝ, rezervácia miest: REZERVÁCIA

O predstavení:

Orwellova nadčasová satirická novela „Zvieracia farma“ nám cez alegóriu rozpráva o zvieratách, ktoré sa v nádeji urobiť svet lepším a ich životy akceptovateľnejšími vzbúria voči ľudskej tyranii a úspešne sa oslobodia. Avšak táto „sloboda“ väčšiny dlho nevydrží. Po tom, čo sú ľudia vyhnaní si jednotlivé zvieratá uvedomia svoju prospešnosť a prevezmú farmu spolu s ostatnými zvieratami, ktoré sú na nej. V tomto momente sa začína skutočný boj o prežitie v skoro neznesiteľných podmienkach, ktoré sú výsledkom totalitných režimov, vykorisťovania a autoritárstva vládnucej menšiny. Avšak poddaní, vychádzajúc zo svojho poníženia, sa zjednotia v neochvejnej viere v jasnejšiu budúcnosť a v nádeji, že budú konečne slobodní. Ako kontrast k všetkej manipulácii, klamstvám, obžerstvu a sebectvu bude slúžiť odvaha, vytrvalosť, bojovnosť a viera ako hlavné cnosti hrdinu a zároveň ako hlavný motív tejto hry. Jeden z „princípov“, že „všetky zvieratá sú si rovné … len niektoré sú si rovné viac ako iné“ sa bude zdať neodolateľne povedomý a bude pripomínať politické ideológie doby, v ktorej žijeme. Aktuálne spoločensky angažované témy tejto hry poskytnú zrkadlo realite a otvoria rôzne otázky, ale zároveň na ne poskytnú odpovede.

(Autorka: Lea Savinová)

Autor: George Orwel
Réžia: Professor Predrag Stojmenović, Borka Tomović
Kostýmy: Aleksandra Stošić Krstović
Produkcia: Milica Baždar, Pavle Savičić

Účinkujú: Budimir Stošić, Danilo Milić, Teodora Njegomir, Tonja Gaćina, Iva Petronijević, Anisja Stojković, Anja Radovanović, Luka Stevin, Marta Kljajić, Nika Matušić, Irena Tepšić, Stefan Minić, Anđela Alavirević

Dĺžka predstavenia: 130 min.

Akadémia umení v Belehrade (Srbsko)

Informácie

Galéria