Podujatia

Zažite jedinečnú Noc v prírode I VÝSTAVA od 15.7.2021

Tihányiovský kastieľ

Stredoslovenské múzeum svojim návštevníkom prináša novú interaktívnu výstavu zameranú na nočný život živočíchov, rastlín a všetkých prírodných procesov, ktoré sa dejú práve počas tejto časti dňa. V Tihányiovskom kaštieli si už od 15.07.2021 budú môcť vychutnať nezabudnuteľnú atmosféru nočnej prírody.

Stredoslovenské múzeum odhalí fascinujúci nočný život v prírode interaktívnou výstavou. Prostredníctvom atmosféry pripomínajúcej noc a tajomných zvukov budú môcť návštevníci spoznať aktivitu živočíchov a rastlín v čase, kým my väčšinou spokojne spíme.

Spôsob realizácie výstavy, ako aj jej obsahová stránka, majú u návštevníka vyvolať pocit niečoho nového a výnimočného, čo nebýva bežné na múzejných výstavách. Ocitnete sa v prostredí, ktoré naozaj bude pripomínať to prírodné. Predstavíme viac i menej známe druhy rastlín a živočíchov. Priblížime ich nielen vizuálne, ale aj prostredníctvom ich autentických hlasov a zvukov. Aj podľa druhu zvuku, ktoré daný živočích vydáva, tak budú môcť návštevníci rozoznať, či ide o bežnú komunikáciu, výstražné znamenia, alebo prípadne zásnubné zvuky“, vysvetlil riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

Aktivita zvierat a rastlín počas noci je pre mnohých veľkou neznámou. Spájajú si ju predovšetkým s notoricky známymi druhmi, akými sú sova, výr či netopier. Počas noci je ale aktívnych omnoho viac stavovcov či bezstavovcov. Ich aktivitu vám priblížia zvukové efekty.

„Zvukové nahrávky jednotlivých živočíchov priblížia verejnosti jeden z identifikačných znakov daného zvieraťa, ktoré môžu následne spoznať vo voľnej prírode a priradiť si ho k jednotlivým biotopom. Na výstave budú znázornené tri základné biotopy – les, lúka, vodné plochy. Zároveň chceme, aby návštevník dokázal po prehliadke výstavy priradiť jednotlivé druhy zvierat na miesta, kde žijú, ako aj to, ako sa počas noci prejavujú“, doplnila kurátorka výstavy Jaroslava Bobáková.

Výstava Noc v prírode je pre verejnosť sprístupnená od 15.07.2021 v Tihányiovskom kaštieli. Samotná vernisáž sa uskutoční 22.07.2021 o 16:00 hod.

Informácie

SSM - Tihányiovský kaštieľ, Radvanská 26, Banská Bystrica

Galéria