Podujatia

Z vrchov do nížin I VÝSTAVA od 4.11.2021

IMG_6787

Insitné umenie sa po dvoch rokoch vracia do Thurzovho domu

Priestory Thurzovho domu opäť ožijú farbami. Návštevníci Stredoslovenského múzea sa už od 04. novembra 2021 môžu tešiť na návrat umenia plného spontánnosti, bezprostrednosti a úprimnosti. Svoje diela budú na predajnej výstave prezentovať slovenskí umelci žijúci v srbskej Kovačici.

Predajná výstava Z vrchov do nížin  prinesie viac ako 60 jedinečných obrazov zachytávajúcich insitné umenie Slovákov žijúcich „na dolnej zemi“. Maľované príbehy plné farebnosti, folklórnych detailov a naivnou úprimnosťou sa u nás, ale aj vo svete, tešia čoraz väčšej popularite. Svedčia o tom aj snahy o zapísanie  insitného umenia z Kovačice do Svetového kultúrneho dedičstva  UNESCO. Pomoc v tejto súvislosti poskytlo aj Stredoslovenské múzeum.

Obrazy z Kovačice ponúkajú špecifický a zároveň atraktívny pohľad na umenie. Prinášajú so sebou niečo, čo častokrát v umení absentuje, a to je spontánnosť, úprimnosť prejavu a nadhľad. Ako kultúrna inštitúcia preto vnímame pozitívne snahy tejto komunity a Srbskej republiky o zapísanie insitného umenia z Kovačice do zoznamu UNESCO. Už pred dvomi rokmi, keď sa výstava v Stredoslovenskom múzeu konala prvýkrát, sme symbolicky stáli na začiatku tohto procesu, svojim dielom sme radi pomohli, a pozorne ho sledujeme doteraz. Dúfam, že naši priatelia sa v dohľadnej dobe dočkajú pozitívnej odpovede a zaslúžene sa zaradia do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva“, uviedol riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.  

Záštitu nad podujatím prevzal predseda BBSK Ján Lunter a veľvyslanec Srbskej republiky na Slovensku jeho excelencia Momčilo Babić.

Počas trvania výstavy bude možné zakúpiť si nielen vybrané krásne obrázky, ale aj ďalšie zaujímavé a jedinečné s nimi spojené darčekové a propagačné predmety.

Na predajnej výstave Z vrchov do nížin odprezentujeme 63 umeleckých diel. V roku 2019 sa výstava insitného umenia z Kovačice stretla s obrovským úspechom. Za tri týždne jej trvania ju videlo viac ako 1500 ľudí a verím, že si svojich priaznivcov získa rovnako aj teraz. Súčasťou výstavy budú, samozrejme, aj komentované prehliadky či podujatie Stretnutie s minulosťou, na ktorom prostredníctvom besedy priblížime život dolnozemských Slovákov“, doplnil Marcel Pecník.

Spoluorganizátorom predajnej výstavy je Banskobystrický samosprávny kraj, zakladateľ  svetoznámej Galérie Babka – Pavol Babka a Pavel Baláž, zakladateľ Memoriálneho strediska Dr. Janka Bulika Kovačica.  Externe na nej spolupracovala etnologička Zuzana Drugová, ktorá už 09.11.2021 o 16:00 hod. záujemcov prevedie po tejto výstave prostredníctvom komentovanej prehliadky.

Informácie

Stredoslovenské múzeum - Thurzov dom, Námestie SNP 4, Banská Bystrica

Galéria