Podujatia

Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou

Štefánik_Michal Kšiňan

Koho považujete za najväčšieho Slováka? Podľa celoslovenskej ankety je ním pre väčšinu z nás generál Milan Rastislav Štefánik. V roku 2019 si navyše pripomíname jeho 100. výročie úmrtia. Júnové Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou však odhalia jednu z najvýznamnejších postáv slovenských dejín v novom svetle. V stredu 26. júna 201917.00 hod. v Thurzovom dome sa s historikom Michalom Kšiňanom môžete vydať po stopách Štefánikovej cesty zo slovenských kopaníc medzi najvýznamnejších svetových politikov.

 Milana Rastislava Štefánika, astronóma, fotografa, vojenského letca, brigádneho generála ozbrojených síl Francúzska, diplomata a politika nie je na Slovensku ani vo svete treba obzvlášť predstavovať. Práve v uplynulých dňoch sa v Paríži začali prípravy na slávnostné otvorenie prvého múzea M. R. Štefánika mimo Slovenska, ktoré by mali vyvrcholiť približne o dva roky. Michal Kšiňan, ktorý o ňom prednáša aj na parížskej univerzite Sorbonne, je mnohými považovaný za najväčšieho odborníka na generála Štefánika. Na prednáške v Thurzovom dome bude spolu s návštevníkmi hľadať odpoveď na otázku, ako sa stal zo Štefánika národný hrdina. Poukáže nielen na jeho úspechy či posmrtný život – tzv. historickú pamäť, ale aj na spôsoby a taktiky, akými si Štefánik budoval a vytváral vlastnú legendu už počas života.

„Aj Stredoslovenské múzeum, popri mnohých iných významných inštitúciách na Slovensku, chce v tomto roku vzdať hold M. R. Štefánikovi. Je pre nás veľkou cťou, že pozvanie prijal práve Michal Kšiňan, naslovovzatý odborník, ktorý aj priamo na slávnej parížskej Sorbonne šíri povedomie nielen o tomto slávnom Slovákovi,“ dodal riaditeľ Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici PhDr. Marcel Pecník.

Mgr. Michal Kšiňan, MAS, PhD. obhájil dizertačnú prácu na parížskej Sorbonne a v Historickom ústave Slovenskej akadémie vied, kde aj v súčasnosti pôsobí. Okrem toho externe prednáša na parížskej univerzite, je autorom mnohých článkov a niekoľkých kníh. Naposledy vydal vo francúzštine prvý vedecký životopis Štefánika (L’homme qui parlait avec les étoiles Milan Rastislav Štefánik, héros franco-slovaque de la Grande Guerre), ktorého slovenská verzia vyjde v septembri tohto roku.

Na ďalšie rande s minulosťou sa môžete tešiť:

24.7. 2019 o 17.00 hod. s archeológom Jozefom Labudom na tému

Stredoslovenský banský región vo vrcholnom stredoveku z pohľadu archeológie.

Informácie

SSM - Thurzov dom, Námestie SNP 4, Banská Bystrica