Podujatia

Staroegyptské šperky – pre krásu či ochranu?

Staroegyptské šperky_Nadácia Aigyptos_02

Prednáškový cyklus Stredoslovenského múzea Stretnutia s minulosťou pod zelenou klenbou nesie v úvode roka 2020 podtitul Banskobystrická egyptologická jar a prináša zaujímavú sériu prednášok realizovaných v spolupráci s Katedrou histórie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela. Februárová prednáška s historičkou Renatou Rábekovou sa uskutoční v stredu 26. februára o 17.00 hod. v Thurzovom dome a odhalí pôvab i históriu staroegyptských šperkov.

Šperky neboli v starovekom Egypte len výsadou majetných obyvateľov a takmer každý Egypťan sa zdobil aspoň drobným amuletom. Od jednoduchých ozdôb z prírodných materiálov – rastlín, kostí, kameňov, dreva či mušlí – sa staroegyptské šperky vyvinuli do nádherných prepracovaných tvarov. Mnohé zo spracovávaných materiálov boli vďaka svojej vzácnosti a nedostupnosti na území Egypta veľmi žiadané a niektoré z nich sa dovážali z ďalekých krajín. V období Starej ríše (približne 2700 – 2180 pred Kristom) bolo napríklad striebro vzácnejšie ako zlato, keďže to si vedeli Egypťania zabezpečiť najmä z vlastných zdrojov.

„Počas tisícročí sa samozrejme móda menila. Niektoré druhy šperkov úplne vymizli, iné zmenili účel využitia. Egypťania sa taktiež inšpirovali novinkami a v neskorších obdobiach niektoré vzory šperkov preberali aj od iných národov, o čom svedčia archeologické nálezy. Práve tie nám, okrem vyobrazení šperkov na stenách chrámov a hrobiek, poskytujú mnoho informácií, ale aj zaujímavých kontextov. Isto najznámejšie nálezy staroegyptských šperkov pochádzajú z hrobky panovníka Tutanchamona. Existujú však ďalšie, nemenej krásne nálezy šperkov, o ktorých si v prednáške povieme viac,“ uvádza Renata Rábeková.

PhDr. Renata Rábeková je členkou správnej rady Nadácie Aigyptos. Zameriava sa na starovekú históriu Egypta a Blízkeho východu a zúčastnila sa už niekoľkých dokumentačných expedícií v Egypte. Od roku 2014 je členkou poľsko-slovenského tímu, ktorý skúma archeologickú lokalitu Tell el-Retábí.

Zdobili sa starovekí Egypťania šperkami iba pre ich krásu, alebo bola pre nich dôležitá najmä symbolika a ochranné prvky, ktoré konkrétny šperk predstavoval? Na februárových Stretnutiach s minulosťou pod zelenou klenbou sa dozviete nielen aké druhy šperkov boli v móde, ale aj odkiaľ sa získavali drahé kamene a kovy na ich výrobu, aké materiály boli najobľúbenejšie a ktoré techniky sa využívali pri ich výrobe.

Na ďalšie rande s minulosťou sa môžete tešiť:
25. 3. 2019 o 17.00 hod. s historikom Dušanom Magdolenom na tému
Staroegyptské poklady slovenských múzeí – tajomstvo faraónovho miláčika.

Informácie

Galéria