Podujatia

Premietanie v záhrade Skuteckých 1

fotka

NIKDY NEODVRACAJ ZRAK

Dráma / Thriller / Historický, Nemecko / Taliansko, 2018, 188 min

streda 7. augusta 2019 o 20.30

záhrada Vily Dominika Skuteckého, Horná 55

Banská Bystrica

Pozývame do záhrady Vily Dominika Skuteckého na prvé tohtoročné filmové premietanie!

Tri augustové stredy Vás v záhrade čakajú premietania filmových príbehov zo sveta umenia. Prvým bude strhujúci príbeh maliara, o oslobodzujúcej sile umenia a ľudskej tvorivosti.

Príbeh jeho hrdinov je inšpirovaný skutočnými udalosťami a životom a dielom významného nemeckého maliara Gerharda Richtera. Preklenuje tri éry nemeckej histórie, v rámci ktorých maliar Kurt Bartnert prežil svoje detstvo v nacistickom Nemecku, vyrastal v komunistickom Východnom Nemecku a svoj umelecký vývoj zavŕšil v Západnom Nemecku.

Kurt (Tom Schilling) sa po prvýkrát s moderným umením zoznámil ako dieťa na výstave „zvrhlého umenia“ usporiadanej nacistami. Po vojne potom ukáže svoj talent a študuje výtvarnú akadémiu vo východonemeckých Drážďanoch. Tu stretáva Ellie (Paula Beer) a je presvedčený, že našiel lásku svojho života. Jej otec, prominentný lekár Carl Seeband (Sebastian Koch), s ich vzťahom však zásadne nesúhlasí a snaží sa ho za každú cenu zničiť. To, čo nikto z nich zatiaľ netuší, je skutočnosť, že ich životy sú už dávno prepojené hrozným zločinom, do ktorého bol Seeband za vojny zapletený. Kurtovi a Ellie sa nakoniec podarí odisť do západonemeckého Düsseldorfu. Kurt pokračuje v štúdiu a hľadá v slobodnom svete svoj nový, moderný výtvarný štýl. Životné skúsenosti a traumy sa Kurtovi nakoniec stávajú inšpiráciou, vďaka ktorej začína tvoriť osobité obrazy, ktoré odrážajú nielen jeho vlastný osud, ale aj pocity celej povojnovej generácie.

Premietanie filmov je súčasťou programu festivalu SSG Festival / Prvý človek bol umelec 4, ktorý od augusta do decembra 2018, ktorý okrem premietania ponúkne divadlo, koncerty, piknik v unikátnej mestskej záhrade maliara Dominika Skuteckého, autorské čítania, tematickú prednášku a rozmanité tvorivé aktivity pre deti.

Vstup voľný.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Informácie