Podujatia

Premeny odhalia, ako pracuje čas I VÝSTAVA od 15.7.2021

Thurzov dom4

Čas je neporaziteľným nepriateľom. Niečo dokáže zničiť alebo pretvoriť úplne, iné pozmení len trochu. Nová výstava Stredoslovenského múzea Premeny… ponúkne pohľad práve na tie objekty či predmety spojené s mestom a múzeom, ktoré prešli najvýraznejšími zmenami alebo naopak, ktorých sa zub času ani nedotkol. 

Thurzov dom patrí po zreštaurovaní fasády opäť k najväčším klenotom hlavného námestia v Banskej Bystrici. Milovníkov histórie však poteší aj úplne novou výstavou Premeny…, ktorej cieľom je poukázať na metamorfózy času a jeho histórie v troch dejových a predmetových líniách. Zároveň upozorňuje, že v čase a jeho plynutí fungujeme ako jednotlivci, ale aj ako spoločnosť. Výnimočnosť výstavy podčiarkujú aj podzemné priestory Thurzovho domu, ktoré tak isto prešli výraznými zmenami a budú pre verejnosť po prvýkrát sprístupnené práve od 15.07. do 19.09.2021.

Sme hrdí na to, že sa nám počas krátkeho obdobia podarilo výrazne pozmeniť tvár Thurzovho domu, a to nielen navonok, ale aj v jeho vnútri. Zreštaurovaná fasáda z neho robí opäť klenot námestia SNP v Banskej Bystrici. Mysleli sme však aj na priestory, ktoré bežnému návštevníkovi zatiaľ sprístupnené neboli. K nim patrí podzemie, kde v týchto chvíľach prebiehajú naozaj výrazné premeny, a to, tak ako v prípade fasády, vďaka finančnej podpore nášho zriaďovateľa – Banskobystrického samosprávneho kraja. Výstava Premeny… tak bude určite pre našich priaznivcov jedinečným zážitkom, pretože práve počas jej trvania sme sa rozhodli po prvý krát verejne sprístupniť aj podzemie Thurzovho domu“, prezradil riaditeľ Stredoslovenského múzea Marcel Pecník.

Návštevník bude môcť na výstave vnímať tri aspekty premien: mesto, objekt a predmet.

Stredoslovenské múzeum chce prostredníctvom pripravovanej výstavy Premeny… ukázať, že okrem prvoradej zverenej muzeálnej  povinnosti, ktorou je záchrana predmetu, sa venuje aj záchrane samotného objektu, kde sú zbierkové predmety prezentované. Zároveň zverejňuje aj historické premeny mestskej pamiatkovej zóny, ktorú tvorí banskobystrické námestie. Plynutie (historického) času sa tak stane neodmysliteľnou súčasťou aktuálneho zážitku návštevníka“, pozýva historik Filip Glocko.

Výstavu Premeny…si návštevník bude môcť pozrieť v priestoroch Thurzovho domu. Vernisáž sa uskutoční 15.07.2021 o 16:00 hod.

Informácie

SSM- Thurzov dom, Námestie SNP 4, Banská Bystrica

Galéria