Podujatia

PPF: Osem hrozných (70mm)

osem hroznych

V rámci šiesteho ročníka Prehliadky panoramatických filmov [ppf] 2021 a Dní mesta Banská Bystrica premietame zo 70mm filmového formátu.

OSEM HROZNÝCH

(USA, 2015, 187 min, Quentin Tarantino)

Niekoľko rokov po občianskej vojne sa zasneženým kopcami Wyomingu rúti dostavník. Vezie sa v ňom John Ruth (Kurt Russell), lovec ľudí, známy aj ako „Kat“, a Daisy Domergueová (Jennifer Jason Leigh). Jeho čaká odmena, vypísaná na jej hlavu, ju proces a slučka. Po ceste stretnú dvoch mužov – majora Marquisa Warrena (Samuel L. Jackson), bývalého vojaka, z ktorého sa tiež stal obávaný lovec ľudí a Chrisa Mannixa (Walton Goggins), južanského odpadlíka, ktorý o sebe tvrdí, že je novým šerifom v meste, kam majú všetci namierené. Keď im silná víchrica zabráni pokračovať v ceste, rozhodnú sa hľadať útočisko v drevenici u Minnie, ktorá je obľúbenou zastávkou dostavníkov. Vo dverách ich však nevíta majiteľka, ale niekoľko cudzincov, ktorí sa rozhodne netvária prívetivo. Nad horským priesmykom zúri snehová búrka a ôsmi pocestní začínajú tušiť, že do mesta sa nakoniec asi nedostanú…

Quentin Tarantino ako obdivovateľ westernových legiend a klasického filmu si s filmom Osem hrozných splnil hneď niekoľko túžob. Presadil si výrobu 70mm distribučných kópií, čím v roku 2015 rozbehol reťazovú reakciu výroby nových 70mm filmov, ktoré, aj napriek svojim vysokým nákladom, žnú úspechy na festivaloch a prehliadkach a americké kiná oprášili 70mm projektory. Tu sa však nezastavil a rozhodol sa použiť anamorfotickú optiku UltraPanavision, ktorou bolo počas najlepšej éry sedemdesiatok (50te až 60te roky) natočených dokopy „až“ 10 titulov. To však znamená, že táto špeciálna optika je potrebná v každom kine aj pri premietaní. Ale to stále nie je všetko. Rozhodol sa, že 70mm kópia bude špeciálna a odlišná od ostatných verzií filmu, že bude v „Roadshow“ prevedení, teda tak, ako sa kedysi veľkofilmy zvykli uvádzať.. s úvodnou hudbou, prestávkou a záverečnou hudbou. Navyše niektoré scény dostali výrazne odlišný strih a zábery, ktoré sa neobjavili na žiadnom inom médiu. No podarilo sa mu splniť si ešte jednu dlhoročnú túžbu – originálnu hudbu k filmu mu zložil Ennio Morricone, aby bol dojem z klasickej westernovky dokonalý. Napriek tomu, klasickou westernovkou by sme toto dielo asi celkom nenazvali.

Predpredaj: https://ticketware.eu/p/bIrW

Vstupné cez predpredaj: 5 €

Vstupné na mieste: 6 €

Uvádzame v pôvodnom znení s českými titulkami.

Veková vhodnosť: 12

Organizátorom predstavenia je O. Z. za! amfiteáter.

Prosíme návštevníkov o dodržiavanie platných opatrení v súvislosti s pandémiou COVID-19.

Počet účastníkov predstavenia je momentálne obmedzený na 500 osôb.

Čas začiatku predstavenia je orientačný a skutočný začiatok predstavenia sa vzhľadom na kvalitu projekcie prispôsobuje času súmraku, ktorý môže byť až v rozsahu +10 minút od udávaného času predstavenia. Najdlhší čas súmraku sa prejavuje v strede júna, postupne sa počas júla a augusta skracuje a je teda možné začať predstavenie skôr.

Žiadosti o vrátenie vstupného po jeho zakúpení radi vyhovieme, ak by došlo k technickému zlyhaniu, resp. neuskutočneniu, či nedokončeniu predstavenia v dôsledku takéhoto zlyhania. Pre tento prípad si prosím uschovajte vstupenku, ktorá bola zakúpená na pokladni, po dobu trvania predstavenia, nakoľko vrátenie vstupného je podmienené vrátením vstupenky. Nemôžeme však niesť zodpovednosť za zmenu počasia počas predstavenia a teda nemáme ani možnosť vrátiť vstupné z dôvodu nepriaznivého počasia po začatí predstavenia. Vaše pochopenie si veľmi vážime.

Informácie

Amfiteáter, Cesta na Amfiteáter 2, Banská Bystrica

Prílohy na stiahnutie