Podujatia

Operný večer Eleonóry Andrássy – Kaunitz

Betliar-Opera

História betliarskeho kaštieľa sa spája s mnohými významnými menami, medzi ktorými vyniká aj meno manželky grófa Gejzu I. Andrássyho, Eleonóry Andrássy, rod. Kaunitz zu Rietberg. Dada, ako ju familiárne prezývali, pochádzala z prostredia českej aristokracie, z významného rodu s rozsiahlym rodokmeňom. Po sobáši s Gejzom Andrássym sa však sťahuje do, pre ňu nového, sveta uhorskej aristokracie, na ktorý si však rýchlo privykla. Mala svojho učiteľa maďarčiny a už čoskoro rozprávala plynulou maďarčinou.

Eleonóra Kaunitz bola dôležitou osobou v rámci uhorskej a rakúsko-uhorskej šľachty, nielen kvôli svojmu priezvisku a manželovi, ale aj kvôli svojmu pôvabu. Na prelome 19. a 20. storočia maďarská historiografia Eleonóru spomína s veľkou obľubou ako elegantnú a krásnu dámu, ktorá bola ozdobou každej oslavy alebo bálu.

Slovenské národné múzeum – Múzeum Betliar preto už po štvrtý raz usporiada pre širokú verejnosť operný večer na počesť grófky Eleonóry Andrássy-Kaunitz. Pozvanie tento rok prijali operní speváci Eva Hornáková a Tóbisz, s klavírnym doprovodom Júlie Grejtákovej.

– vstup voľný

 

Ďakujeme, že počas pandémie COVID-19 dodržiavate bezpečnostné opatrenia.

 

Informácie

Kaštielna 6, Betliar

Galéria