Podujatia

Literárny, filmový a diskusný V-DAY

valentine

14. február 2020. Večer venovaný láske, hormónom šťastia a všetkým milovaným ženám. Večer venovaný mýtom a skutočnosti, v akej sa ocitnú mnohé plody lásky a slovenské mamy.

Bábkové divadlo na Rázcestí a Štúdio T.W.I.G.A. sa dlhodobo aktívne hlási k podpore medzinárodnej kampane V-Day, za skončenie rodovo podmieneného násilia páchaného na ženách a dievčatách. Hnutie V – Day si za svoj „day“ symbolicky zvolilo 14. február, deň sladkého valentínskeho sviatku. Na Rázcestí sa tak už niekoľko rokov slávi (anti)valentín.
Program tohtoročného V-DAY je vyskladaný z troch častí: scénického čítania, premietania filmu a diskusie.

  1. VAGÍNA MONOLÓGY. Čítanie.Čítanie zo svetoznámeho diela Eve Ensler, ktoré v r 1998 odštartovalo kampaň V-Day. Vybraté časti z diela čítajú bystrické ženy a aktívne mamy: Martina Cítenyi, Diana Javorčíková, Veronika Zelinová.
  2. MEDZI NAMI. Film.Dokumentárny film režisérky Zuzany Límovej, ktorý v čase vzniku vyvolal rozruch ohľadom pôrodníckej praxe na Slovensku.
    Vraj je to najšťastnejší deň v živote ženy. V slovenských pôrodniciach sa však radosti materstva môžu ľahko premeniť na nočnú moru. Izolované od svojich blízkych sa ženy potýkajú s prísnym režimom, osamelosťou, ale aj rôznymi formami násilia. Dokumentárny film MEDZI NAMI (Before I Met You) je exkurziou na miesta, kde sa zázrak zrodenia stal len bežnou rutinou a každý, vrátane pôrodných asistentiek a lekárov, podlieha absurdným pravidlám platným už desiatky rokov. Svedectvá tých, ktoré v sebe našli odvahu prehovoriť, dopĺňajú zábery zachytené počas všedných dní v štátnej pôrodnici. Situačné rozhovory s personálom odkrývajú temnú stránku zdravotníctva, kde sú rutina a medikácia dôležitejšie než ľudská dôstojnosť.“
    /z anotácie k filmu/Režisérka prijala pozvanie divadla a večera sa osobne zúčastní.
  3. DISKUSIABeseda s právničkou Jankou Debrecéniovou /Občan, demokracia a zodpovednosť, Bratislava/, režisérkou Zuzanou Límovou a publikom o viditeľnou, ale stále normalizovanom násilí a inom porušovaní ľudských práv žien v pôrodniciach.

Večer začína o 19.00 h v divadelnej sále Bábkového divadla na Rázcestí, Skuteckého 14, Banská Bystrica.
Akcia sa koná v spolupráci so združením Občan, demokracia a zodpovednosť, Bratislava a občianskym združením Ženské kruhy, Trnava.

Výťažok z večera venujeme OZ Ženské kruhy, ktoré sa venujú právam žien a systematicky poukazujú na pretrvávajúcu škodlivú zdravotnícku prax v pôrodniciach.

Informácie

Galéria