Podujatia

Krása v bábkach zakliata I VÝSTAVA od 4. 4. 2022

babky

Literárne a hudobné múzeum pripravilo výstavu k životnému jubileu umeleckej rezbárky a bábkarky Ľubice Charvátovej (rod. Zordovej), ktorá sa narodila v roku 1952 v Šahách. Úspešne ukončila Strednú umelecko-priemyselnú školu v Kremnici v odbore Plošné a plastické rytie kovov ( 1973).  V roku 1982 nastúpila ako konštruktérka bábok na úsek umeleckých dielní Krajského bábkového divadla v Banskej Bystrici (KBD), kde pôsobila do roku 1990. Od svojho nástupu do KBD sa podieľala na realizácii dvadsiatichôsmich inscenácií. Praktické zručnosti, ktoré sa naučila pod odborným vedením výtvarníčky Jany Pogorielovej-Dušovej a divadelného technológa Antona Dušu zúžitkovala neskôr vo vlastnej tvorbe originálnych bábok pre galérie, zahraničných bábkarov a zberateľov bábok (od r. 1991).

Návštevníci si môžu na výstave pozrieť marionety, výtvarné návrhy bábok s technickým popisom, celodrevené marionety, fotografie rodinných divadielok, bábok a ďalších výrobkov z dreva. Kolekciu svojich výrobkov nafotila Ľubica Charvátová.

Autorka sa zúčastnila a vyhrala súťaž Česká panenka na zámku Blatná v Českej republike (2005). V roku 2011 vystavovala svoje marionety na Medzinárodnej výstave Doll Prag v Prahe a na ďalších prestížnych zahraničných výstavách. V súčastnosti žije a pracuje v Českej republike.

 

Informácie

Lazovná 9, Banská Bystrica - Štátna vedecká knižnica