Podujatia

Kino v bazéne 2020 – Na krásnom modrom Dunaji

Na krásnom modrom Dunaji (c) ASFK

Už osem rokov sa v areáli Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici konajú letné filmové projekcie pod eventovou značkou Kino v bazéne. Idea filmového podujatia, s ktorou prišli dnes už bývalí študenti gymnázia, sa každoročne teší mimoriadnej diváckej priazni.

Vzhľadom na špecifické obmedzenia, ktorým tento rok čelí aj umelecký a kultúrny svet, vybrali organizátori vybrali tri filmové tituly z domácej filmovej produkcie 90. rokov. Ako vysvetľuje dramaturg projektu Slavo Sochor, programový výber s podnázvom Prázdniny na krátkej vlne je tak trochu príznačný, pretože aj naši tvorcovia v poslednej dekáde minulého storočia čelili špecifickým obmedzeniam a podmienkam.

Medzi odvážne domáce filmárske počiny 90. rokov patrí aj snímka Na krásnom modrom Dunaji v réžii Štefana Semjana, ktorej projekcia sa uskutoční 17. augusta. Komédia o troch kamarátoch, ktorých vzrušenie na hrane zákona, neviazaná zábava, sexuálna sloboda, radosť z maličkostí a žiadne obavy pred budúcnosťou privedú k spolupráci na krádeži slávneho obrazu Andyho Warhola. Zaujímavosťou je, že pôvodný strih filmu, ktorý nikdy neuzrel svetlo sveta, mal až štyri hodiny.

Na podujatia Kina v bazéne je aj v roku 2020 voľný vstup. Okrem projekcií projekt ponúka verejnosti jedinečnú možnosť navštíviť netradičný areál Gymnázia Jozefa Gregora Tajovského, za ktorého tvárou stoja architekt Pavel Rek a sochár Jaroslav Kubička.

 

Informácie

Galéria