Podujatia

Hory a mesto Banská Bystrica na Amfiku vol.2

hory a mesto vol.2

Po krásnom a úspešnom prvom júlovom premietaní nás čaká druhé augustové premietanie. Ani tentokrát nebude chýbať poriadna dávka dobrodružstva a adrenalínu. Horské bicykle a surfy v Portugalsku, freeride na nedotknutých útesoch Arlbergu, lezenie v najväčšom čínskom národnom parku Zhangjiajie, wingsuit zoskoky z troch slávnych vrcholoch Švajčiarska: Eiger, Jungfrau a Mönch a na záver poriadne studené dobrodružstvo na lyžiach a kitoch na Antarktíde. Zažite to s nami, bude to stáť za to 🙂

PROGRAM:

SYNKRONIKA III (The Synchronicles III, Švajčiarsko, 6 min, 2018, r. Sebastian Doerk)

Cesta karavanom naprieč Portugalskom za hľadaním najlepších vĺn na surfovanie a najlepších trás na jazdu bicyklom.

TERAZ ALEBO NIKDY (Now or never, Rakúsko, 21 min, 2018, r. Simon Platzer, Jakob Schweighofer)

Nadine Wallnerovú, dvojnásobnú majsterku sveta vo freeride z Arlbergu, kedysi motivovali najmä súťažné línie. Dnes sú to nedotknuté útesy Arlbergu ďaleko od reflektorov. A tiež nové príležitosti, ktoré sa jej otvárajú v domovských horách.

PIESEŇ PRE ZAJTRAJŠOK (A Song For Tomorrow, Nemecko, 26 min, 2016, r. Franz Walter)

Cieľom expedície malej skupiny horolezcov bolo preskúmanie údolia Qingfeng, na hranici prvého a najväčšieho čínskeho národného parku Zhangjiajie. Boli prvými horolezcami, ktorým bolo udelené povolenie na preskúmanie vertikálnych stien NP Zhangjiajie, ktorý sa nachádza v centrálnej provincii Hunan a je jednou z najznámejších prírodných pamiatok krajiny. Vo svojej dlhej histórii prísne pravidlá parku zabránili horolezcom v objavovaní nespočetných oranžových pieskovcových veží Zhangjiajie, až doteraz.

ZA VRCHOLKAMI HÔR (Beyond the Peaks, Francúzsko, 29 min, 2018, r. Shams)

Profesionálny wingsuit skokan svetovej triedy, Jokke Sommer, sa rád posúva a hľadá nové výzvy. Už dlho sníval o zoskoku z troch slávnych vrcholoch Švajčiarska: Eiger, Jungfrau a Mönch. Aby sa pripravil a splnil si svoj sen, učí sa od jedného z najlepších na svete – Francúza Valentina Delluca. Sledujte túto neúnavnú cestu od dlhých tréningov v Chamonix až po posledné pokusy v údolí Lauterbrunnen. Spoznajte ich životný štýl, pochybnosti, riziká a následné odmeny. Objavte, čo je za vrcholkami hôr.

KRAJINA NIKOHO (No Man´s Land, Rakúsko, 72 min, 2018, r. Matthias Mayr)

Antarktída je najchladnejší, najsuchší a najveternejší kontinent a má tiež najvyššiu priemernú výšku zo všetkých kontinentov. Až doteraz sa sem dostali len vedci, polárnici alebo horolezci lezúci na Mt. Vinson. Kvôli extrémnemu chladu, zľadovatenému terénu a púštnemu podnebiu sa zdalo, že freeskiing tu nie je možný. Ale dvoch lyžiarov a dobrodruhov Matthiasa „Hauniho“ Haunholdera a Matthiasa Mayra nezaujíma, že je to tu príliš ďaleko alebo príliš ťažké na lyžovanie. Ich tieto tvrdé podmienky, naopak, lákajú. Spolu s kameramanom Johannesom Aitzetmüllerom sa vydávajú na expedíciu bez sponzorov, a to s cieľom nájsť krásne kopce vhodné na lyžovanie. Tím 3 mužov, ktorí za sebou ťahajú sane s hmotnosťou 90 kíl, prešiel vzdialenosť viac ako 150 km na lyžiach a pomocou drakov. To, čo našli, bolo nečakané: „svätý grál“ freeridu. Pozrite si film a vychutnajte si najúžasnejšiu krajinu, v akej kedy kto lyžoval.

VSTUPNÉ: 5€

Informácie

Cesta na amfiteáter, Banská Bystrica

Galéria