Podujatia

História v menách ukrytá

Thurzov dom4

Stretnutia s minulosťou odhalia ďalšie tajomstvá našej histórie. Tie júlové priblížia pôvod niektorých vlastných mien. Hosťom obľúbeného cyklického podujatia, ktoré sa už tradične uskutoční v Thurzovom dome, bude prof. Mgr. Jaromír Krško, PhD. z  Katedry slovenského jazyka a komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Aj mená majú svoju minulosť. Už túto stredu vás o tom presvedčí ďalší zaujímavý hosť, a to v rámci podujatia Stretnutia s minulosťou. Stredoslovenské múzeum tentokrát svojim priaznivcom ponúkne možnosť nahliadnuť do tajov jazykovedy, konkrétne onomastiky.

Pre mnohých je pojem onomastika veľkou neznámou, pretože sa využíva prevažne v odborných kruhoch. Málokto tak vie, že ide o náuku o vlastných menách, a s tými sa už predsa do kontaktu dostávame každý deň. V súčasnosti je napríklad dosť populárne nechať si vypracovať rodokmeň, ktorý vám prezradí, kam až siahajú vaše korene. To isté v určitom zmysle dokáže aj onomastika. Vlastné mená riek, miest či ľudí, nám totiž môžu tak isto toho veľa naznačiť. Prostredníctvom onomastiky tiež vieme určiť pôvod a formovanie priezvisk na Slovensku. V priebehu posledných pár rokov sa dokonca začala zvýšená pozornosť venovať aj prezývkam v školskom prostredí, či fungovaniu vlastných mien v nárečiach“, vysvetlil prof. Mgr. Jaromír Krško, PhD. z  Katedry slovenského jazyka a komunikácie Filozofickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.

Onomastika, podobne ako jej príbuzné vedy, tak búra mýtus o tom, že jazyk nemôže byť zábavný.

„Prostredníctvom onomastiky tiež vieme určiť pôvod a formovanie priezvisk na Slovensku. V priebehu posledných pár rokov sa dokonca začala zvýšená pozornosť venovať aj prezývkam v školskom prostredí, či fungovaniu vlastných mien v nárečiach“, doplnil Jaromír Krško.

Ak vás zaujíma, aká je história práve toho vášho mena, nenechajte si ujsť Stretnutia s minulosťou už 28.07.2021 o 17:00 hod. v Thurzovom dome.

Informácie

SSM - Thurzov dom, Námestie SNP 4, Banská Bystrica

Galéria