Podujatia

Dotyk Alžbety + Žena novej doby

web_banner_867x520px-867x520-c-default-1-867x520-c-default-626fb1916829f

Tanečné predstavenie v choregrafii Tibora Trulika v spolupráci so súborom DŠT + po prestávke  uvedenie dokumentárneho filmu Žena novej doby v  réžii Anny Gruskovej, v ktorom hrajú aj naši tanečníci a tanečnice.

Spolupráca na dokumentárnom filme Žena novej doby režisérky Anny Gruskovej i samotný život hlavnej hrdinky filmu, Alžbety Gwerkovej Göllnerovej, boli pre nás od začiatku veľkou motiváciou k vytvoreniu tanečnej inscenácie. Nádherné i tragické obrazy, ktoré zostali po tejto spolupráci zapísané a niektoré nezrealizované v zošite choreografky Zuzany Ďuricovej Hájkovej, nás v mnohom inšpirovali.

Inscenáciu skladáme z poetických obrazov, ktoré zachytávajú fragmenty života Alžbety Gwerkovej a jej partnera, maliara Edmunda Gwerka. Na javisko prinášame  esenciu tohto silného životného príbehu. Príbehu o vzdelanej, odvážnej, emancipovanej a významnej žene, o ktorej sa dodnes málo hovorí a píše. O jej nadčasovom demokratickom postoji v dobe rastúcej totality i o jej tragickom konci, z ktorého mrazí o to viac, že sa odohral v neďalekej Kremničke, kde bola Gwerková  popravená, kvôli jej pôvodu a účasti v Slovenskom národnom povstaní.

Informácie

Komenského 12, Banská Bystrica - Divadlo štúdia tanca

Galéria