Podujatia

Čo sa skrýva v depozitári

Matejov_dom

Augustové podujatie Čo sa skrýva v depozitári ponúkne svojim priaznivcom špeciálnu tému – Občianska neposlušnosť v Banskej Bystrici počas augusta 1968. Stredoslovenské múzeum si ňou pripomenie 53. výročie násilného obsadenia Československa vojskami Varšavskej zmluvy.

Depozitár Stredoslovenského múzea odhalí ďalšie zo svojich tajomstiev. Už počas symbolického dátumu,  piatok 20.08.2021 o 17:00 hod., ponúkne možnosť vrátiť sa k udalostiam,  ktoré zasiahli Banskú Bystricu v lete v roku 1968. Prednášku historika a geografa Matúša Molitorisa ozvláštnia zbierkové predmety Stredoslovenského múzea spadajúce práve do tohto obdobia:

Tento rok si pripomíname 53. výročie násilného obsadenia Československa vojskami Varšavskej zmluvy, čim došlo k potlačeniu obdobia socializmu s ľudskou tvárou, známeho ako aj Pražská jar. Počas noci z 20 na 21. augusta začalo obsadzovanie ČSR vojskami tzv. „socialistickej päťky“ (ZSSR, NDR, Poľska, Maďarska a Bulharska). V krajine sa zdvihla vlna odporu, ktorá neobišla ani Banskú Bystricu. A práve o tom si porozprávame cez archívne predmety Stredoslovenského múzea, ktoré sa viažu k aktívnemu občianskemu odporu hrdých Banskobystričanov“.

Podujatie Čo sa skrýva v depozitári bude pokračovať aj v septembri. Hosťom bude historik Stredoslovenského múzea Peter Račko. Už 21.09. o 17:00 hod. vám predstaví exponáty Stredoslovenského múzea na Milenárnej výstave v Budapešti v roku 1896.

Informácie

Stredoslovenské múzeum - Matejov dom, Námestie Štefana Moysesa 20, Banská Bystrica

Galéria