Podujatia

Cestovateľský utorok

Tihányiovský kastieľ

Cestovať sa dá rôznymi spôsobmi na rôzne miesta. Kultúrne pamiatky, nedotknutá príroda či obľúbené turistické destinácie, to sú najčastejšie ciele turistov a dovolenkárov. Najnovšie však môžete precestovať polovicu zemegule aj za prírodnými javmi, ktoré sa odohrávajú na oblohe. Predstavujeme vám astroturizmus. Práve naň zacielime v našom Cestovateľskom utorku s hosťom Stanislavom Kanianskym.

V posledných rokoch sme svedkami rozvoja nového, atraktívneho druhu cestovného ruchu – astroturizmu. Jeho cieľom je pritiahnuť pozornosť účastníkov k pozorovaniu prírodných javov odohrávajúcich sa na oblohe. Stredoslovenské múzeum priblíži nový druh cestovateľského zážitku prostredníctvom podujatia Cestovateľský utorok.

Doteraz sme boli zvyknutí obdivovať prírodu priamo na zemi. Nie je to nič nezvyčajné, pretože ľudia už odpradávna cítia potrebu vnímať svoje okolie zmyslami – možnosť dotknúť sa, ovoňať, vidieť naozaj z blízka a podobne. Aktuálne sa ale do popredia v cestovnom ruchu dostáva niečo, čo bolo doteraz určené skôr pre tých zasvätenejších, ako sú napríklad astronómovia. Začína sa rozvíjať takzvaný astroturizmus, a teda cestovanie za prírodnými javmi, ktoré sa odohrávajú na oblohe. A hoci sa môže na prvý pohľad zdať, že ide o nezmysel nie je to tak. Obloha, rovnako ako príroda, ponúka množstvo fascinujúcich udalostí a zážitkov“, ozrejmil vedúci Hvezdárne v Banskej Bystrici Stanislav Kaniansky.

Presvedčiť sa o tom, že astroturizmus ponúka nové dimenzie cestovania môžete už v utorok 24.8.2021 o 20:15 hod. v Tihányiovskom kaštieli, a to na obľúbenom cyklickom podujatí Cestovateľský utorok.

 

Informácie

Stredoslovenské múzeum - Tihániyovský kaštieľ, Radvanská 27, Banská Bystrica

Galéria