Podujatia

Bystrický folkový dvor

strunobranie

BYSTRICKÝ  FOLKOVÝ  DVOR

prehliadka folkovej hudby

 

Nové podujatie v ponuke kultúrnych akcií pre obyvateľov Banskej Bystrice a okolia, ktoré pripravuje občianske združenie MY KULTÚRA, o.z. v spolupráci so Stredoslovenským osvetovým strediskom.

Uskutoční sa na Nádvorí SOS na Dolnej 35 v Banskej Bystrici v sobotu 28. augusta 2021 o 18.00.

 

Na prehliadke sa predstavia:

Matej STRUHÁR –  folkový pesničkár a herec, laureát celoslovenskej súťaže STRUNOBRANIE 2019, čerstvý víťaz súťaže  Junior Song v rámci známeho festivalu Interporta v Ústí nad Labem v ČR a dlhoročný organizátor úspešnej prehliadky Folkové Vianoce v Brezne. S gitarou sa zoznámil už ako dieťa, keď navštevoval Základnú umeleckú školu. Klasika ho však veľmi nelákala. Jeho idolmi boli Karel Kryl a Jarek Nohavica. Preto začal aj on skladať folkové pesničky a predvedie nám ich naživo na našej prehliadke.

Tomáš POHORELEC – známy a populárny folkový pesničkár, laureát celoslovenskej súťaže STRUNOBRANIE 2018. Už pár rokov sa venuje písaniu a interpretovaniu vlastných piesní. Bol členom divadla medziBRODway, do ktorého inscenácií skladal piesne. Podieľal sa autorsky (hudobne a textom piesne) na projekte Batolárium, ktoré uviedlo Bábkové divadlo na Rázcestí a má za sebou veľké množstvo malých vystúpení (vernisáže, prehliadky…) a pár desiatok samostatných koncertov. Je členom Medzibrodského kočovného divadla, a najmä Potulného dividla J&T, pre ktorých potreby píše hudbu a piesne do predstavení.  V spolupráci s gitaristom Maťom Urbanom v roku 2015 nahrali v štúdiu Diera pod taktovkou Dušana Ivana CD s názvom „Výpoveď o stave duší“.

JANKO KULICH & KOLEGIUM ­– popredná slovenská folk-rocková skupina, ktorá má na svojom konte 4 radové albumy, desiatky singlov s videoklipmi, ale aj stovky hraní doma i v Českej republike. Prináša na scénu oživenie v podobe živelného, energického folkrocku, melodických a poetických textov. S nadhľadom a hravosťou sa vysmieva všetkému na čom nezáleží a prináša nové pohľady na lásku, umenie a zábavu. Humorne ladené piesne ako napr. Cikanička v snehu, či Keby som mal babu ako je môj kamarát Roman potešia divákov obľubujúcich dokonalý rým a slovné hračky. Práve slovné hračkárstvo je pre neho charakteristické. Množstvo krátkych básničiek a pesničiek dostanú každého. V programe sa však nájde aj jedna špeciálna skladba, ktorá vám vtlačí slzy do očí. Pieseň Len ty si liek bola napísaná pre onkologicky choré deti a organizáciu Dobrý anjel. Výborný spevácky prejav, vokály ústnej harmoniky, príjemné gitarové aranže skvelých muzikantov a hlavne piesne, ktoré potešia každého sú ideálnym spojencom pre strávenie pekného večera.

V nedávnej minulosti sa kapela zviditeľnila aj svojim projektom KONCERTY POD OKNAMI, keď ako prví z umelcov začali koncertovať pod oknami ľuďom v karanténe.

Hrajú v zložení:

Janko Kulich – Spevák, textár, gitarista, poviedkár, moderátor, dramaturg a hudobný producent . Jedna z najvýraznejších postáv súčasnej pesničkárskej scény

Matúš Holečka – elektrická a akustická gitara, perkusie

Števo Hlôška – ústna harmonika

Maroš Vojtko – basgitara

 

Sprievodným podujatím prehliadky bude remeselný trh s ukážkami výroby kováča a nožiara Romana Privrela, maliarky a cifrovačky Viery Šálkovej, či majstra výroby predmetov z rohoviny Jána Kubuša. Trh začne od 12.00.

 

Podujatie z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

Partnermi podujatia budú Pivovar URPINER a Mesto Banská Bystrica, mediálnym partnerom je Rádio BB FM.

 

Vstupné na prehliadku bude 5 €.

Predpredaj vstupeniek v IC BB, Nám. SNP 1 B. Bystrica a v deň prehliadky na mieste konania od 14.00

 

 

 

Informácie

Galéria