Podujatia

Beseda so spisovateľkou JUDITH HERMANN

_MG_1705a

Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici -nemecká študovňa

a

Goethe inštitút v Bratislave

Vás pozývajú na besedu s nemeckou spisovateľkou

JUDITH HERMANN

12. november 2019 o 15.00 h

podujatie v nemeckom a slovenskom jazyku

Judith Hermann (1970) patrí medzi najslávnejšie spisovateľky svojej generácie. V roku 1998 debutovala knihou Sommerhaus,  später. Táto kniha mala nezvyčajný ohlas a bola ocenená viacerými literárnymi cenami (Cena za literárnu tvorbu mesta Brémy, Hugo-Ball Förderpreis, Kleist-Preis).  Viaceré jej knihy sa stali bestsellermi. V slovenčine zatiaľ vyšla len jej zbierka poviedok Nichts, als Gespenster –  Nič len prízraky. Niektoré z týchto poviedok boli sfilmované a viaceré adaptované pre divadlo.

V centre príbehov stoja najmä mladí ľudia a ich životné štýly. Ich konanie autorka zobrazuje prostredníctvom súkromného mikrokozmu, izolovaného pred vonkajším  vplyvom. Postavy akoby sa nechali životom unášať prúdom, sú v neustálom očakávaní čohosi, chcú veriť, že majú ešte čas na rozhodnutia a na uskutočnenie svojich plánov, že ešte nie je neskoro. V ich životoch chýba láska. Vo vzťahoch, v ktorých sa postavy v danej chvíli nachádzajú, prevláda pocit samoty, odcudzenia a neschopnosť komunikácie.

Táto kultová autorka príde na Slovensko prvý raz a jedným z miest, ktoré navštívi,  bude práve naša knižnica. Pozývame vás 12. 11. 2019 o 15,00 h.  na moderovanú besedu, ktorá bude tlmočená do slovenčiny. Zárukou kvalitného podujatia sú aj moderátorka Naďa Zemaníková a tento krát v úlohe prekladateľa Michal Hvorecký. Podujatie sa uskutoční s podporou nášho partnera Goetheho inštitútu v Bratislave.

Informácie