Podujatia

Ako na umenie 2 / výstava

crop CROP

GALÉRIA OTVORENÁ!

EDUKAČNÁ VÝSTAVA

AKO NA UMENIE…2 (príroda a krajina)

Bethlenov dom (1. poschodie), Dolná 8, Banská Bystrica

Zem. Modrá planéta. Jedinečné a doposiaľ nenahraditeľné miesto pre život. Pokojná a neskrotná zároveň. Prírodné entity, ako baktérie, huby, rastliny, živočíchy, minerály, tvoriace prírodné spoločenstvá a dotvárajúce scenériu lesov, polí, lúk, hôr a vôd sú jej neoddeliteľnou súčasťou. Pre človeka je príroda a krajina nielen miestom existencie, ale i priestorom na vnútornú meditáciu a hľadanie vlastnej identity. Stotožňujeme sa s prírodným životným kolobehom vzniku, dozrievania, zániku a znovuzrodenia. Čiary života, jemné žilky a cievy na našich rukách pozorujeme i na listoch rastlín. Naše emócie prisudzujeme zase prírodným živlom. Príroda je nevyčerpateľným zdrojom inšpirácie. A paradoxne, človek svojou nezmyselnou túžbou po osobnom komforte či ľahostajnosťou voči nej narúša jej prirodzenú rovnováhu. Je vôbec homo sapiens v dobe rastúceho technického pokroku a závislosti na umelej inteligencii schopný žiť v súlade s prírodou, rešpektovať ju a chrániť? Práve počas roka 2019 si na Slovensku pripomíname 100 rokov Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR).

Edukačno-prezentačná výstava pod názvom Ako na umenie…2 (príroda a krajina) prezentovaná v Stredoslovenskej galérii v Banskej Bystrici pracuje práve s témou prírody a krajiny, zasadenej do rôznych tematických kontextov. Výstava z hľadiska kurátorského výberu predstavuje približne 60 diel od približne 40 autorov. Ide o staršie i novšie akvizície z oblasti maľby, kresby, grafiky a fotografie, ktoré sú súčasťou rozsiahleho galerijného zbierkového fondu. Zbierkový fond Stredoslovenskej galérie, ktorý aktuálne disponuje takmer 14 000 zbierkovými predmetmi, umožnil bohatý výber diel autorov pôsobiacich od konca 19. storočia až po súčasnosť. Ide prevažne o umelcov nielen s regionálnym, ale i celoslovenským významom. V rámci odbornej prípravy výstavy prešlo reštaurátorským zásahom celkovo 19 diel od 18 autorov.

Edukatívna výstava Ako na umenie…2 (krajina a príroda) je pokračovaním série tzv. edukatívnych výstav realizovaných oddelením galerijnej pedagogiky na pôde Stredoslovenskej galérie, ktoré boli ocenené Cenou Rady galérií SR Biela kocka – 2. miesto za vzdelávacie projekty Od bodu k pamäťovej stope (2017/2018) a Ako na umenie… (2018/2019).

Počas trvania výstavy sme zrealizovali rôzne sprievodné akcie: komentovanú prehliadku, workshopy, prezentácie zamerané na predstavenie tvorby umelcov venujúcich sa téme krajiny, až po premietanie filmov a diskusných prednášok orientovaných na oblasť spoznávania a ochrany prírody.

Martina Martincová

///////

Zastúpení autori: P. Bartoš, M. A. Bazovský, M. Benka, L. Čemický, A. Čierny, Ľ. Fulla, M. Galanda, E. Gwerk, A. Hlaváček, I. Hudcovič, M. Kern, Z. Palugyay, R. Sikora, M. Švabinský, D. Tóth a iní.

Trvanie výstavy: 6. mája 2019 – 31. mája 2020

Koncepcia projektu a kurátor výstavy: Martina Martincová

Odborná spolupráca: Renáta Pondelíková

Reštaurátorská spolupráca: Miroslav Slúka, Peter Ližbetin

Grafický vizuál: Patrik Ševčík

Koncepcia architektonického riešenia výstavy a realizácia: Norbert Nečada

Výroba zvukového nosiča: Jozef Klimko

Preklad: Zuzana Szabóová

Pozývame!

Výstavu a sprievodné aktivity z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Realizované s finančnou podporou Banskobystrický samosprávny kraj a Mesto Banská Bystrica.

Reštaurovanie 19 diel bolo realizované vďaka finančnej podpore Banskobystrický samosprávny kraj.

Informácie