Podujatia

61. banskobystrická hudobná jar – Smiling String Orchestra I ZRUŠENÉ

SSO_2022_program_web

Posledným koncertom programovo bohatej 61. banskobystrickej hudobnej jari bude Sláčikový orchester Smiling String Orchestra na Námestí SNP, ktorý pôsobí od roku 2013 pri Základnej umeleckej škole Střezina v partnerskom meste Banskej Bystrice v Hradci Králové. Pod vedením dirigenta Mikuláša Ježka si úspešne buduje vlastnú tvár.

Jadro orchestra tvoria žiaci sláčikového oddelenia (husle, violy, violončela, kontrabasy) vo veku od 12 do 18 rokov.

Súbor neustále rozširuje repertoár, ktorý sa skladá prevažne z klasického repertoáru, v ponuke má ale napríklad aj filmovú hudbu.

V roku 2017 vydal orchester svoje prvé CD s filmovou hudbou britskej skladateľky Rachel Portman, okrem iného držiteľky filmového Oscara. K spolupráci si ich tiež vybral huslista Pavel Šporcl, s ktorým v priebehu roku 2017 odohrali päť koncertov.

V roku 2018 sa mladí hudobníci stali absolútnymi víťazmi celoštátnej súťaže sláčikových súborov základných umeleckých škôl a na prelome novembra a decembra absolvovali dvojtýždňové turné do USA a Kanady.

V roku 2019 ocenilo mesto Hradec Králové ich umenie i úspechy udelením dvoch prestížnych cien – titulu Talent královohradeckej kultúry a najmä sa Smiling String Orchestra stal laureátom ceny Hradecká múza.

 

 

Informácie

Námestie SNP, Banská Bystrica

Galéria