Podujatia

25. United Europe Jazz festival – ZRUŠENÉ

jazz festival

25. UNITED EUROPE JAZZ FESTIVAL

Banská Bystrica – Robotnícky dom

22.-23.10.2021

United Europe Jazz Festival vznikol spojením 4 miest V4 a to Banskej Bystrice, Hradca Králové (CZ), Zakopaného (PL) a Salgótarjánu (HU). Základnou myšlienkou festivalu je vzájomná výmena jazzových kapiel z jednotlivých partnerských krajín, podpora tohto hudobného žánru, kultúrna výmena v rámci strednej Európy a obohatenie kultúrneho a spoločenského života v jednotlivých mestách konania festivalu. Festival sa obyčajne koná v období od konca apríla do polovici mája vo všetkých krajinách približne súčasne. Vlani sa z dôvodu obmedzení počas epidémie spôsobenej vírusom Covid 19 festival nekonal v žiadnej zo zainteresovaných krajín. Tento rok sa koná iba na Slovensku v tomto jesennom termíne, v obmedzenej forme a bez zahraničnej účasti. Na festivale sa predstavia 5 hudobných zoskupení. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

BIG BAND VALASKÁ

je priamym pokračovateľom Dychového orchestra Valaská, ktorý vznikol v roku 1956. Prvým dirigentom bol Ľudovít Valo. Orchester hral v klasickom obsadení veľkého dychového orchestra a mal v priebehu svojho vývoja cca 30 – 40 členov. Hral skladby slovenských i zahraničných autorov, prevažne typické pre dychový orchester. Na mieste dirigentov sa vystriedalo niekoľko známych osobností dychovej hudby v regióne, až tým posledným je domáci Valašťan, učiteľ ZUŠ, hudobný skladateľ, vynikajúci hudobník a aranžér Ján Jenča.  Orchester hrá svetové hity, tiež tanečnú a swingovú hudbu minulých časov. Ako BIG BAND orchester nahral svoje prvé a zatiaľ jediné CD s názvom „Prvé randevú“.


Bezplatné vstupenky na jednotlivé koncerty si už môžete zaistiť v Informačnom centre na Námestí SNP 1, Banská Bystrica. Kapacita koncertov je z dôvodu aktuálnych epidemiologických opatrení obmedzená.

 

Informácie

Robotnícky dom, Robotnícka 3, Banská Bystrica

Prílohy na stiahnutie