Aktuality

Banskobystričania môžu opäť bezplatne využiť kompost do svojich záhrad

hands holding compost above the composter with organic waste

Zodpovedné triedenie bioodpadu, na ktorý sú určené v Banskej Bystrici hnedé nádoby, sa oplatí, pretože práve zelený odpad sa mení na kvalitné organické hnojivo. „Čierne zlato“ v podobe kompostu obohacuje pôdu o potrebné živiny, podporuje zakorenenie priesad, stromov či kríkov, predlžuje kvitnutie kvetov a zvyšuje úrodnosť. Po pozitívnych ohlasoch v minulom roku, si ho môžu Banskobystričania prevziať v stanovených dňoch a časoch na Mičinskej ceste č. 35 v záhradkárskej oblasti mestskej časti Uhlisko, od 18. marca 2024. 

Je dobrá správa, že obyvatelia čoraz častejšie triedia bioodpad, z ktorého následne náš zmluvný partner vyrába kvalitné organické hnojivo. Banskobystričania už v minulom roku potvrdili, že o takéto „čierne zlato“ majú veľký záujem.  Viac ako tristo záujemcov si vtedy zo zberného dvora odnieslo viac ako 50 ton kompostu. Verím, že svoje záhrady potešia obyvatelia aj tento rok a využijú ponúkanú možnosť,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Záujemcovia si 200 litrov certifikovaného kompostu (určené na jednu domácnosť), môžu prevziať od 18. marca do 10. apríla 2024 na Mičinskej ceste č. 35, vedľa areálu údržby ciest MIS, a nie do Zberného dvora v Radvani ako v minulom roku. Kompost je možné naložiť si do vlastných nádob, vriec alebo vlečiek vždy utorky, stredy, štvrtky a piatky v čase od 9:00 hod. do 17:30 hod. a každú sobotu od 9:00 hod. do 14:00 hod. Zmluvný partner mesta upozorňuje, že na nakladanie kompostu nebude k dispozícii personál, preto si každý záujemca musí kompost naložiť samostatne.

Kompost je zdrojom dusíka, fosforu, draslíka, horčíka, vápnika a stopových prvkov. Vhodný je na hnojenie záhrad, ovocných sadov, pri výsadbe stromov, okrasných drevín a trvaliek či pri zakladaní a pestovaní trávnikov. Pre alkalické hodnoty pH však nie je vhodný na výsadbu a hnojenie kyslomilných rastlín, ako sú čučoriedky, azalky či hortenzie,“ uvádza generálny riaditeľ spoločnosti Marius Pedersen Slovensko Oliver Šujan.

„Čierne zlato“ v podobe kompostu

Materiál privezený do kompostárne je podrvený a následne, podľa receptúry, namiešaný do zakládok. Po skončení procesu kompostovaný materiál opúšťa technologickú plochu a je preosiaty na sitovacom zariadení. Výsledný produkt je podrobovaný chemickým a mikrobiologickým analýzam. Kompost vyrobený  certifikovaným procesom vyhovuje technickej norme STN 46 5738 a obsahuje zmes stabilizovaných organických látok, ktoré prešli riadenými biologickými premenami.

„Výrobou kompostu sa zaoberáme už niekoľko rokov. Jeho výroba a umiestnenie do pôdy je naším príspevkom, ako pomôcť poľnohospodárom v tomto období, ktoré je náročné i pre nich. Hlavnú časť kompostu predávame veľkoodberateľom a maloodberateľom na využitie v poľnohospodárstve, sadovníctve, záhradníctve, krajinotvorbe či úprave a výsadbe verejnej zelene. Musím podotknúť, že nás teší záujem obyvateľov a poľnohospodárov o náš vysokokvalitný kompost. Regionálna veterinárna a potravinová správa rozhodla o používaní kompostu ako organického hnojiva a hotové komposty produkované našou skupinou získali certifikáty vydávané Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym a spĺňajú najvyššie kvalitatívne štandardy,“ dodáva Šujan.

 

Marianna Klobušická
regionálna riaditeľka
Marius Pedersen, a.s.

Zdenka Marhefková
hovorkyňa primátora