Aktuality

Vlani sa narodilo vyše 700 detí, opäť pribudli netradičné mená

Vlani sa narodilo vyše 700 detí, opäť pribudli netradičné mená

K 31. decembru 2021 malo trvalý pobyt v Banskej Bystrici 74 964 obyvateľov, z toho žien bolo 39 824 a mužov 35 140. Aj v minulom roku dostali bábätká v meste pod Uprínom nezvyčajné mená ako: Yusha, Ghenet či Adeyika.

Vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta sa v uplynulom roku narodilo 725 banskobystrických detí, dve prišli na svet pôrodom v domácnosti. Pri výbere dievčenských mien naďalej prevláda Ema (Emma), Nina, Sára a Sofia. V prvej desiatke sa umiestnili aj Viktória, Michaela, Lea, Olívia, Timea i Natália.

„Najčastejšie mená, ktoré rodičia dali chlapcom sú Jakub, Matúš a Samuel. V rebríčku obľúbených mien sa nachádzali aj Michal, Adam, Ján, Matej, Lukáš, Simon a Tobias (Tobiáš). Ako v ostatných rokoch, aj vlani sa rodičia nechali inšpirovať zahraničím, o čom svedčia netradičné, a nie časté mená ako: Adeyika, Alina, Ghenet, Miley, Rehan, Zuna a Eliana. U chlapcov to bol napríklad Yusha“, hovorí Marta Čellárová, vedúca Matriky a ohlasovne pobytu MsÚ v Banskej Bystrici.

Zákon o mene a priezvisku umožňuje mať najviac tri mená, a to aj cudzojazyčné. Nemožno dať také, ktoré je hanlivé, neosobné alebo domácku podobu mena či prvé meno totožné s menom žijúceho súrodenca uvedeným v matrike na prvom mieste.

V rámci mesta sa presťahovalo 1 281 obyvateľov, ďalších 1 325 sa odsťahovalo a naopak, do Banskej Bystrice sa ich prisťahovalo 844. Zomrelo 991 ľudí.

Najviac sobášov sa minulý rok uskutočnilo v auguste. V matričnom obvode, pod ktorý spadá mesto Banská Bystrica a 16 obcí, si svoje áno v roku 2021 povedalo 453 párov.

Dominika Adamovičová
hovorkyňa primátora