Aktuality

Banskobystrické Vianoce aj Silvester budú opäť v plnej kráse

Vianočné trhy 2022

Príchod Mikuláša, Banícke Vianoce, zvykoslovné pásmo Na Luciu, Otto Voce, Robo Opatovský, Vianoce pieskom maľované, Primátorský punč, rozprávky či živý betlehem. To je len malý výber z množstva kultúrnych podujatí, ktoré budú súčasťou tohtoročných vianočných trhov v Banskej Bystrici. Obyvatelia, ale aj návštevníci mesta sa po dvojročnej prestávke môžu tešiť na tradičné Banskobystrické Vianoce tak, ako ich poznajú. Príležitostný trh, na ktorom budú stánky s občerstvením a vianočným punčom, sa uskutoční od 1. do 26. decembra 2022. Ponuka remeselných výrobkov bude k dispozícii v termíne od 6. do 22. decembra.

Advent a Vianoce patria k najkrajším obdobiam v roku. Spájajú sa s nezameniteľnou atmosférou, ktorou dýchajú mestá po celom svete. Väčšina z nich sa na pár týždňov premení na čarovné vianočné trhy, plné chutí a vôní.

Som veľmi rád, že po dvojročnej pauze si budeme môcť užiť spoločne atmosféru vianočných trhov v plnom rozsahu. Verím, že v zdraví zaplníme najkrajšie námestie na Slovensku dobrou náladou, smiechom a zábavou. Ďakujem všetkým, ktorí sa s plným nasadením pustili do organizácie. Sú to odborné útvary mesta, ale aj rôzne organizácie, podniky, inštitúcie, účinkujúci a mnohí iní. Určite si na svoje príde každá veková kategória, všetkých vás srdečne pozývam a teším sa na vás,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Program pre malých i veľkých

Banskobystrické Vianoce už tradične otvorí 6. decembra 2022 na Námestí SNP Mikuláš, ktorý spolu s primátorom mesta Jánom Noskom slávnostne rozsvietia vianočný stromček, a tých najmenších potešia sladkými dobrotami.

„Počas celého predvianočného obdobia sa uskutočnia viaceré koncerty nielen banskobystrických zoskupení a interpretov. V piatok, 16. decembra vystúpi známy slovenský spevák Robo Opatovský a v utorok, 20. decembra 2022 sa predstaví ženské spevácke zoskupenie Bon Bon trio. Diváci sa môžu tešiť na žánrovo pestrý program, ktorý svojou dramaturgiou podčiarkne vianočnú atmosféru,“ dopĺňa Miroslava Jančová, vedúca Odboru kultúry, športu a cestovného ruchu MsÚ v Banskej Bystrici.

Banskobystrické Vianoce 2022
Banskobystrické Vianoce 2022

Na svoje si prídu aj rodiny s deťmi, ktoré okrem Mikuláša potešia aj dve vianočné rozprávky: Nesiem vám novinu (10. december) a Zlatá rybka (17. december). Chýbať nebude ani tradičný živý betlehem (21. december) a obľúbená zvonička prianí. Slovenské zvyky a tradície si pripomenieme na Luciu v podaní miestnych folklórnych súborov Radosť a Urpín. K Vianociam neodmysliteľne patria aj charitatívne zbierky v podobe Primátorského punču (20. december) i punču Univerzity Mateja Bela. Program na Námestí SNP uzavrie 22. decembra 2022 banskobystrická speváčka Tereza Králiková so svojimi hosťami koncertom najznámejších vianočných hitov a kolied s názvom Vtedy sú Vianoce.

Okrem Námestia SNP sa vianočný program uskutoční aj v Robotníckom dome či v kostoloch. V rámci vzájomnej spolupráce sa do prípravy Banskobystrických Vianoc zapoja aj miestne kultúrne inštitúcie a obohatia ich svojím osobitým programom.

Námestie rozvoňajú tradičné pochutiny

O príjemnú atmosféru sa postarajú od 1. do 26. decembra 2022 stánky s občerstvením a vianočným punčom, ktoré budú otvorené každý deň v čase od 11:00 do 23:45 hod. V období od 6. do 22. decembra pribudnú aj predajcovia s rôznym vianočným sortimentom, ktorý budú tvoriť vianočné darčeky a ozdoby, výrobky z kovu, keramiky, skla, šúpolia, dreva, dekoračné výrobky z textilu, šperky, sviečky, mydlá, med, medovníky, vianočné oblátky či adventné vence. Ďalej to budú pekárenské a cukrárenské výrobky, cukrovinky, medovina a občerstvenie charakteristické pre vianočné obdobie. Prevádzkový čas predaja remeselných výrobkov bude denne od 09:00 do 20:00 hod. Prihláška na príležitostný trh je uverejnená na webovej stránke mesta v sekcii Najnovšie oznamy na tomto odkaze.

Vianočné trhy na Starej tržnici

Stará tržnica bude už od začiatku decembra prevádzkovať stánky s občerstvením a vianočným punčom. V dňoch od 12. do 17. decembra 2022 bude toto miesto žiť najmä projektom Regionálne. Vianočný koncept Starej tržnice obohatia remeselníci, producenti vína, medu, rakytníka, arónie a iných balených produktov z Banskobystrického kraja.

EKO – LOGICKÉ VIANOCE

Banskobystrická samospráva prichádza s vylepšeným systémom predaja teplých nápojov v keramických hrnčekoch s motívom mesta Banská Bystrica, ktoré si bude možné zakúpiť v každom stánku s občerstvením, vianočným punčom či medovinou. Kúpou hrnčeka prispejete k ekologickejším Vianociam. „Počas vianočných trhov by ste na námestí nemali nájsť plastové riady. Nahradené budú inými recyklovateľnými materiálmi alebo riadom určeným na opakované použite, napr. zo skla, porcelánu a pod. Mesto zároveň zabezpečí triedený zber komunálneho odpadu. Našim dlhodobým cieľom je minimalizovať odpad a podporiť jeho recykláciu,“ objasňuje Tomáš Pastorok, vedúci Oddelenia cestovného ruchu MsÚ v Banskej Bystrici.

Vianočná výzdoba patrí k Vianociam

Hlavným symbolom Vianoc je vianočný stromček. Tento rok bude Námestie SNP zdobiť zhruba 18-metrový smrek obyčajný z katastra obce Tajov. Ide o 50-ročnú drevinu, ktorá by mala byť v historickom centre osadená v priebehu budúceho týždňa. V najbližších dňoch sa postupne začne s inštalovaním výzdoby tak, aby bola rozsvietená v deň začiatku vianočných trhov, a teda 1. decembra 2022. Výzdobu bude tvoriť vyzdobený vianočný stromček, skupina lesných zvieratiek, fontána, osvetlenie na stožiaroch verejného osvetlenia či osvetlené aleje stromov.

Silvestrovské oslavy a novoročný ohňostroj

V posledný deň tohto roka sa môžu všetci Banskobystričania i návštevníci tešiť na oslavy Silvestra na Námestí SNP. Na druhý deň, 1. januára 2023 sa uskutoční už tradičný novoročný ohňostroj. „Veľmi nás teší, že po dvojročnej pauze sa vianočná nálada znova vracia aj do ulíc nášho mesta. Zostáva veriť, že aj vďaka kultúrnemu programu bude čakanie na najkrajšie sviatky v roku o čosi príjemnejšie,“ uzatvára Jana Očenášová, vedúca Oddelenia kultúry MsÚ v Banskej Bystrici.

Vianočný program a všetky potrebné informácie budeme aktualizovať na webovej stránke mesta, ako aj na facebookovej stránke Mesto Banská Bystrica.

 

Odbor kultúry, športu a cestovného ruchu MsÚ BB

Mgr. Dominika Adamovičová
hovorkyňa primátora