Aktuality

Prípravy na zimnú bežkársku sezónu v meste pod Urpínom vrcholia

Úprava bežkárskych tratí

Aj tento rok budú mať všetci vyznávači jedného z najzdravších športov, bežeckého lyžovania, možnosť zašportovať si nielen v okolitých kopcoch Banskej Bystrice, ale aj v bezprostrednej blízkosti centra mesta. Pracovníci Záhradníckych a rekreačných služieb aktuálne robia všetko preto, aby boli všetky bežecké trate do prvej zimnej nádielky dôkladne pripravené.

Začiatkom októbra sa na pôde ZAaRES-u uskutočnilo pravidelné stretnutie s majiteľmi a správcami lesov, aby boli všetky strany vzájomne informované o plánoch počas nadchádzajúcej zimy. Všetci zástupcovia dotknutých urbárov, ako aj vedenie odštepného závodu Slovenská Ľupča (Lesy SR), s jesennou údržbou a následne aj zimnou úpravou tratí súhlasili.

Treba si uvedomiť, že všetky trate, ktoré sa pre bežkárov upravujú prechádzajú územím, ktoré má svojich vlastníkov. Chcem sa im poďakovať za ústretový prístup k bežkárom a otvorenú komunikáciu. Musíme sa prispôsobiť aj skutočnosti, že každé tri-štyri roky  je v niektorých lokalitách plánovaná ťažba aj cez zimné mesiace. Preto sa bude počas tohtoročnej sezóny upravovať trať od skokanských mostíkov na Králikoch len po chaty na Bandoške. V tejto lokalite sa bude ratrak otáčať, takže k vleku na Kordíkoch či až k Chate nad Tajovom sa túto zimu bežkári po upravenej trati nedostanú,“ informoval riaditeľ ZAaRES-u Ivan Šabo.

Jesenná údržba tratí sa vykonáva na prelome októbra a novembra a prebieha počas štyroch týždňov. Zamestnanci mestskej organizácie ZAaRES v okolitých kopcoch prepiľovali náletové dreviny, kosili a mulčovali okraje lesných ciest a zvážnic, po ktorých v zime vedú upravované trate. ZAaRES-áci začali na Šachtičkách.

Trasa po hrebeni medzi Šachtičkami a Izbicou sa roky neudržiavala a na mnohých miestach už bola veľmi úzka. Preto sme ju rozšírili a okraje zmulčovali. Bežkári túto zmenu pri prvej návšteve určite pocítia a ocenia,“ dopĺňa Šabo.

Ďalšie práce sa zamerali na trate v Kremnických vrchoch. Upravený bol aj areál zimných športov na plážovom kúpalisku, kde po ročnej prestávke plánuje ZAaRES opäť spustiť obľúbený zasnežovaný okruh okolo jazera.

 

Zdenka Marhefková
hovorkyňa primátora