Aktuality

Pozostalí môžu využiť nové cintorínske služby, trh k Pamiatke zosnulých sa začne 26. októbra na tržnici na Nám. Š. Moysesa

Príležitostný trh k Pamiatke zosnulých

Po minuloročnej prestávke, ktorú spôsobila pandémia koronavírusu, mesto opäť pripravuje príležitostný trh k Pamiatke zosnulých. Stánky s kvetmi, kyticami a slamienkami budú umiestnené na trhovisku na Námestí Štefana Moysesa v dňoch od 26. októbra do 2. novembra 2021. Predajcovia budú k dispozícii od 9:00 do 18:00 hod.

V období od 22. októbra do 8. novembra 2021 bude platiť aj dočasná zmena organizácie dopravy na ulici A. Matušku, ktorá umožní vjazd motorových vozidiel k Rímskokatolíckemu cintorínu od vrchnej brány na parkovisko s kapacitou pre 28 automobilov. ZAaRES prichádza tento rok v rámci cintorínskych služieb s viacerými novinkami. Na centrálnom mestskom cintoríne v Kremničke pribudlo pietne a pohrebné miesto pre nenarodené deti. Ide o jeden z úspešných projektov zrealizovaných vďaka participatívnemu rozpočtu mesta Banská Bystrica. Ďalšou z noviniek je služba „Zapáľ sviečku“.

Je určená predovšetkým pre tých, ktorí z rôznych príčin (zaneprázdnenosť, karanténa, nevládnosť) nemôžu navštíviť hrobové miesta svojich blízkych, ale aj napriek tomu si chcú uctiť ich pamiatku. Ide o zapálenie sviečky alebo položenie kytice na hrobovom mieste, ktoré zabezpečíme my alebo nám ich záujemcovia pošlú na našu adresu. Ponúkame aj služby jednoduchého očistenia hrobu od starej už nepotrebnej výzdoby, od napadaného lístia či konárov,“ objasňuje vedúci prevádzky krematória a cintorínskych služieb Martin Šikula.

Ponúkané služby si môžu záujemcovia objednať telefonicky alebo e-mailom. Podrobné informácie sú dostupné na: https://zaaresbb.sk/krematorium-a-cintorinske-sluzby/sluzba-quotpoloz-svieckuquot. Novinkou je aj automat na sviečky, ktorý sa nachádza priamo v Urnovom háji v Kremničke. Slúži na predaj malých a veľkých náplní do kahancov. Potrebné je mať pri sebe 1 a 2-eurové mince, pretože platba kartou nie je možná. Podobný automat pribudne i na Rímskokatolíckom cintoríne na Námestí Štefana Moysesa. Samospráva pracuje v súčasnosti aj na digitalizácii cintorínov, na ktorú boli vyčlenené financie v mestskom rozpočte v objeme 65 000 eur. Po verejnom obstarávaní sa suma pohybuje vo výške cca 56 000 eur.

Digitalizácia znamená prehľadné spracovanie a zmapovanie všetkých cintorínov, zber údajov o zosnulých, evidenciu všetkých hrobových miest a nájomných zmlúv na 16 cintorínoch v správe Záhradníckych a rekreačných služieb. Predpokladaný počet hrobov na týchto cintorínoch je 13 500. Všetky plánované úkony už po digitalizácii a dohľadaní a naplnení údajov budú v ZAaRES-e digitalizované a prístupné verejnosti. Je nevyhnutné, aby mali pozostalí uzavreté na hrobové miesta nájomné zmluvy, a aby všetky práce na hrobových miestach a pochovávanie zosnulých riešili s povolením správy cintorínov,“ dopĺňa Martin Majling zo Záhradníckych a rekreačných služieb.

Zber údajov v rámci digitalizácie bude vykonaný aj na Vojenskom cintoríne v Majeri, na Tajovského ul. a Vojenskom masovom hrobe v Kremničke.

 

Zdenka Marhefková
hovorkyňa primátora