Aktuality

Na uvítanie do života môžete svoje deti objednať online

Uvítania do života v Banskej Bystrici po novom

K prvým slávnostným chvíľam malých Banskobystričaniek či Banskobystričanov patrí uvítanie do života. Od marca minulého roka ich však samospráva pre pandémiu koronavírusu a potrebné opatrenia musela pozastaviť. Matričný úrad a ohlasovňa pobytu aj z tohto dôvodu mení zaužívaný systém organizovania tohto slávnostného aktu. Rodičia si budú môcť sami vybrať, na ktorý z ponúkaných termínov a časov uvítaní do života svoje deti prostredníctvom online rezervačného systému prihlásia.

V pilotnom projekte majú rodičia možnosť objednávať na uvítanie do života svoje deti narodené v roku 2020 a 2021 prostredníctvom e-bookingu, ktorý je zverejnený na stránke mesta v sekcii Matričný úrad a ohlasovňa pobytu.

Po „novom“ už mesto nebude posielať pozvánky pre rodičov automaticky. Dôvodom je najmä to, že nevieme predpokladať, aké pandemické opatrenia budú platiť v ďalšom období. Ďalšou príčinou nového mechanizmu je, že pozvánky pre rodičov často neboli prevzaté načas, prípadne termíny zvolené pracovníkmi nevyhovovali rodičom alebo sa museli pre koronavírus zrušiť. Teraz si budú môcť na akt slávnostného uvítania objednať svoje deti priamo rodičia, a to tak, ako im to vyhovuje,“ objasňuje vedúca Matričného úradu a ohlasovne pobytu, Marta Čellárová.

Okrem Veľkej siene v priestoroch mestského úradu sa po novom budú uvítania organizovať už aj v Cikkerovej sieni radnice. Prvé pilotné uvítania s potrebou objednať svoje deti narodené v rokoch 2020 a 2021 plánuje mesto uskutočniť v septembrových termínoch 4. 9. 2021 o 13:00 hod. a 14:00 hod. a 18. 9. 2021 o 13:00 hod. a 14:00 hod. v Cikkerovej sieni radnice na Námestí SNP 1. Na stránkach Matričného úradu budú postupne pribúdať ďalšie termíny, aj v závislosti od epidemickej situácie.

Uvedomujeme si, že nie každý rodič disponuje online pripojením na internet. Preto sme aj  naďalej nápomocní a v prípade, že nás záujemcovia kontaktujú, vieme im s potrebnou registráciou pomôcť. Veríme, že vďaka tomuto novému mechanizmu budeme vedieť zefektívniť spôsob organizovania a pozývania detí a ich rodín na uvítania do života,“ dopĺňa Čellárová.

Zamestnankyne Matričného úradu a ohlasovne pobytu sú k dispozícii na známych číslach  048/4330 720, 721 alebo na e-mailovej adrese: matrika@banskabystrica.sk. Objednávací systém sa zatiaľ týka detí narodených minulý a tento rok. Postupne, ak sa spôsob voľby termínov osvedčí, samospráva by ho chcela zachovať.

Zdenka Marhefková
hovorkyňa primátora